Najnowsze

Najnowsze

KNF przestrzega przed świątecznym szaleństwem

Komisja Nadzoru Bankowego ostrzega przed "przekredytowaniem". W czasie, gdy Polacy zastanawiają się nad zaciągnięciem ewentualnej pożyczki świątecznej, apeluje do konsumentów o kontrolę wysokości zobowiązań.

Kleszcze długu

Dziś rozpoczyna się spotkanie ministrów finansów strefy euro. Zdaniem Klaudiusza Sobczyka, zarządzającego Veritas Investment Trust, nie padną tam żadne nowe rewelacje. Za to na pewno usłyszymy zapewnienia o stabilności strefy.

Miedwiediew w Warszawie

Rosjanie ponawiają zainteresowanie zakupu 53% akcji Lotosu. O znaczeniu wizyty prezydenta Rosji w Polsce w aspekcie współpracy energetycznej rozmawiamy z Filipem Elżanowskim, ekspertem rynku energetycznego, UW.

Jednomyślny jak EuRoPol Gaz

Akcjonariusze EuRoPol Gazu zmienili w poniedziałek statut spółki zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami polsko-rosyjskimi. Zmiana przewiduje jednomyślne podejmowanie decyzji przez zarząd spółki - poinformowała PAP powołując się na ze źródeł zbliżonych do Gas-Tradingu.

Rosjanie chcą kupić Lotos

Rosja zainteresowana udziałem w prywatyzacji polskich spółek. Rosyjskie firmy Rosnieft i Gazprom są zainteresowane zakupem pakietu akcji Grupy Lotos SA, który na sprzedaż wystawiła Polska - powiedział minister energetyki Rosji Siergiej Szmatko.

Simple - ambitnie

Simple uzyskało zgodę na akcjonariuszy na emisję akcji. Pozyskanymi środkami spółka chce sfinansować swoje planowane akwizycje, mówi Bogusław Mitura, prezes Simple.

Google otworzył księgarnię

Google wszedł w poniedziałek na rynek książek elektronicznych, otwierając w USA księgarnię internetową Google eBooks, w której zbiorach znajdują się 3 mln książek elektronicznych - od najnowszych bestsellerów po klasyki literatury - poinformowała rzeczniczka Google Jeannie Hornung dodając, że w zbiorach znajdują się także tytuły darmowe.

Węgry wkrótce rajem spekulantów?

Agencja ratingowa Moody's skrytykowała Budapeszt za metody naprawy finansów publicznych - a jest wśród nich nacjonalizacja prywatnych funduszy emerytalnych i obniżyła ocenę wiarygodności Węgier jako dłużników o dwa stopnie, grożąc kolejnym cięciem. Następna obniżka ratingu oznaczałaby, że dług Węgier miałby już ocenę spekulacyjną.

Wyższy VAT na artykuły dla dzieci

Na buciki i ubranka dziecięce stawka VAT wzrośnie w przyszłym roku aż do 23%. Ministerstwo Finansów przygotowało już odpowiedni projekt ustawy, która wdraża w życie decyzję unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Czy producenci i sprzedawcy artykułów dla dzieci mogą jakoś uniknąć podatku? Czy w ostatniej chwili Sejm wprowadził jakieś istotne poprawki do ustawy ograniczającej odliczenie VAT na auta „z kratką”? O szczegółach zmian mówi Tomasz Pabiański, doradca podatkowy i menedżer w dziale prawno-podatkowym PriceWaterhouseCoopers.

Chory przedsiębiorca

Od grudnia obowiązuje wyższa podstawa do opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe. Jak przedsiębiorca zapłaci więcej, to może liczyć także na wyższy zasiłek chorobowy. Poza tym ZUS sprawdza czy przedsiębiorcy naprawdę chorują. O tym czy warto płacić więcej na ubezpieczenie chorobowe opowiada Wojciech Andrusiewicz, ZUS.

Fed: nie drukujemy dolarów

Tuż po uruchomieniu drugiej fali ilościowego luzowania polityki monetarnej przez Fed, szef amerykańskiego banku centralnego Ben Bernanke zapowiada możliwa możliwą kolejną porcję skupu papierów dłużnych z rynku. Zapewnił natomiast, że Fed nie drukuje pieniędzy, to znaczy, że ilość pieniądza w obiegu nie zwiększa się

Budżet firmy

Przygotowujemy budżet dla swojej firmy na przyszły rok. Jak opracować prognozę przychodów? Wiedzą dzieli się dr Karol Marek Klimczak, Katedra Rachunkowości, Akademia Leona Koźmińskiego

Eksport do Rosji - ubezpiecz się od ryzyka

Jakie jest ryzyko prowadzenia biznesu w Rosji, jak się ubezpieczyć przed ryzykami kredytu eksportowego. O szczegółach finansowania planów eksportowych do Rosji mówi Zygmunt Kostkiewicz, prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Inwestycja od Świętego Mikołaja

Inwestycja od Świętego MikołajaInwestycja od Świętego Mikołaja, czyli jak dać najbliższym w prezencie produkt finansowy. Szczegóły zdradza Sławomir Szepietowski, partner w Kancelarii LEXDirekt Widziewicz Szepietowski.

Prognozy koniunktury małych firm

Kilka tygodni temu przedsiębiorcy optymistycznie oceniali nadchodzących 12 miesięcy – taki był wynik pierwszego badania Small Business DNA. Czy optymizm wśród właścicieli mikro i małych firm się utrzyma? W poniedziałek wyniki kolejnego badania, którego patronem medialnym jest TVN CNBC. O szczegółach opowiada dr Paweł Wójcik, wiceprezes 4P Research Mix

Bezrobotnych przybyło jesienią

W listopadzie przybyło bezrobotnych - i to sporo. Stopa bezrobocia wzrosła do 11,8 proc. i w porównaniu do października była wyższa średnio o 0,3 punktu procentowego niż w październiku - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Ponad 40 tys. osób straciło pracę.

UPC kupił Aster

Firma UPC Polska, która oferuje telewizję, internet i usługi telekomunikacyjne, kupuje operatora telewizji kablowej i usług telekomunikacyjnych Aster. Wartość transakcji to 2,4 mld zł - poinformował w poniedziałek fundusz Mid Europa Partners.

Będziemy "zmierzać" do euro. Powolutku

Premier Donald Tusk zapowiedział w poniedziałek w Berlinie, że Polska będzie "konsekwentnie, niczego nie przyspieszając, zmierzać do strefy euro". - Polska jest zdeterminowana do tego, by znaleźć się w tej strefie - zapewnił szef rządu.

Ukraińskie mleko na GPW

Milkland to producent wyrobów mlecznych, działający na Ukrainie i w Polsce. Biznesplan na lata 2011-2012 przewiduje m.in. modernizację Ochtyrskich Zakładów Produkcji Serów na Ukrainie i zakładów Ostankino w Rosji, a także rozbudowę mleczarni. 6 grudnia firma zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. Zapraszamy do obejrzenia transmisji z uroczystości z udziałem przewodniczącego rady dyrektorów Milkilandu Anatolija Jurkiewicza, ambasadora Ukrainy w Polsce Markijana Malskiego i prezesa GPW Ludwika Sobolewskigo.

Rosja chce więcej polskich ziemniaków

We wtorek zostanie otwarte nowe przejście drogowe na granicy z Kalinigradem, a Rosja zapowiedziała, że chce zwiększyć import ziemniaków z Polski. Informacje te zbiegają się z wizytą prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w Polsce.

Czas na obligacje

W efekcie kryzysu firmy zrozumiały, iż warto dywersyfikować źródła finansowania i proaktywnie nimi zarządzać. Korzystając z niskich stóp procentowych, firmy skupują swoje obligacje z krótkimi terminami wykupu i w to miejsce emitują nowe obligacje. O szczegółach związanych z pozyskiwaniem finansowania obligacjami opowiada Aneta Buchert, analityk Lloyds Bank Corporate Markets w Londynie.

Biznes Cersanitu w Rosji

Przy okazji wizyty prezydenta Rosji Dimitra Miedwiediewa rozmawiamy ze spółkami, które prowadzą biznes w Rosji. Jak radzi sobie jedna z większych polskich firm obecna na tamtejszym rynku - Cersanit - mówi ze studia w Moskwie Tomasz Woda, dyrektor generalny Cersanitu w Moskwie.

ZUS bierze kredyt

ZUS podpisał umowy kredytowe z siedmioma bankami. W tym roku z bankowych pieniędzy korzystał już nie będzie, ale w przyszłym roku będzie mógł zaciągnąć kredyty w wysokości 5 mld złotych. Tegoroczna obsługa bankowego zadłużenia będzie na szczęście tańsza. Zamiast wydać 164 mln złotych, wyda 94 mln złotych. O finansach ZUS mówi Mirosława Boryczka, wiceprezes ZUS ds. finansowych.

Sarkozy sprzedaje reaktory i myśliwce

Francuzi wybudują Indiom 2 reaktory atomowe. Podczas wizyty prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego w Delhi podpisano wyceniane na 9,3 mld USD, porozumienie w tej sprawie. Reaktory mają powstać w stanie Maharasztra na zachodzie kraju.

Chińskie PKB "sztuczne" i niewiarygodne

Statystyki dotyczące chińskiego PKB są "sztuczne" i niewiarygodne - tak w 2007 roku, według amerykańskich depesz dyplomatycznych opublikowanych przez Wikileaks, miał powiedzieć obecny wicepremier Li Keqiang. Li może zostać kolejnym szefem rządu Chin.

Polska elektrotechnika w Rosji

Ergom to producent i dystrybutor osprzętu elektrotechnicznego. Udział eksportu w przychodach spółki to ponad 20%. Kilka lat temu Ergom otworzył firmę handlową w Rosji. Ten rok będzie najlepszy w historii jej działalności, ale wyniki i tak nie zachwycają prezesa Ergomu. Narzeka na brak jasnych przepisów w Rosji, na korupcję. Nie zamierza jednak zamykać firmy w Rosji, bo jak mówi: Obecnie jest to najbardziej perspektywiczny rynek dla eksportu.

Co obieca Miedwiediew? 

Wizyta Dmitrija Miedwiediewa, prezydenta Federacji Rosyjskiej w Polsce, budzi nadzieję, ale i wiele pytań. Jak będą wyglądać stosunki polsko-rosyjskie w kontekście gospodarki i handlu po spotkaniu i czy uda się podczas tej krótkiej wizyty osiągnąć wiążące porozumienie mówi dr Henryk Borko z Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Technicznej.

Mikołaj on-line

Mikołaj jak co roku nie ma łatwego zadania. Sklepów dużo, czasu mało, a od mnogości potencjalnych prezentów aż boli głowa. W dodatku te tłumy w sklepach przed Świętami. W tym roku co piąty Mikołaj zrobi zakupy w internecie – wynika z raportu Deloitte. Internet upraszcza zakupy i daje chociażby możliwość porównania cen tego samego produktu w różnych sklepach. Co ciekawe, najczęściej Polacy robią internetowe zakupy w poniedziałkowy wieczór. O internetowym biznesie prezentowym mówi Michał Jaskulski z Nokaut.pl.

Koniec aut z kratką

Koniec „kratki” staje się powoli faktem. Sejm nieoczekiwanie przyspieszył prace i w piątek usunął lukę prawną, w wyniku której, w przypadku kupna samochodów osobowych o ładowności do 500 kg, można byłoby skorzystać z całkowitego odliczenia VAT. Jeśli Senat nie wniesie poprawek a Prezydent podpisze nowy akt jeszcze w grudniu, to od stycznia wejdą w życie ograniczenia odliczenia VAT dla aut z „kratką”. Tymczasem Samar informuje, że w listopadzie sprzedaż aut mocno poszła w górę. Głównie za sprawą zakupów firm. O sytuacji w motoryzacji mówi Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Samar.