Najnowsze

Najnowsze

Chcesz robić biznes? Wyjedź na Białoruś

To nie żarty, tylko raport jednej z najważniejszych globalnych instytucji finansowych. W przygotowanym przez Bank Światowy rankingu "Doing Business 2011" Polska znalazła się dopiero na 70. miejscu. Wyprzedziły nas m.in. Białoruś i Namibia - pisze "Puls Biznesu".

"Wystarczy tylko jeden SMS"

"Wygrałeś! Gotówka już na Ciebie czeka! Wystarczy tylko jeden SMS..." - wielu z nas podobną wiadomość czyta w swoim telefonie regularnie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił z tym walczyć. O problemie naciągających nas na wydatki SMS-ów i sposobach walki z nimi w materiale Patrycjusza Wyżgi.

Jutro dowiesz się ile dostałeś giełdy

W czwartek nastąpi przydział akcji Giełdy Papierów Wartościowych - informuje "Parkiet". Indywidualni inwestorzy otrzymają po 24 lub 25 akcji. Od piątku będą mogli odebrać nadwyżkę swoich wpłat, czyli prawie 3,3 tys. zł. Każdy mógł się zapisać maksymalnie na 100 papierów.

Twój Głos - Twoje Pieniądze

Samorządy mogą wspierać rozwój przedszkoli i punktów przedszkolnych. O tym, jak sobie z tym radzi stolica, mówi Jolanta Lipszyc, dyrektor biura edukacji m.st. Warszawy.

Nie chcemy konkurencji w gazie?

Polska nie chce wpuścić na swój gazowy rynek zagranicznych koncernów i to właśnie jest przyczyną sporu naszego rządu z Komisją Europejską - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".

Co trzeci Polak żyje na kredyt

Jak podaje "Rzeczpospolita", niemal co trzeci dorosły Polak ma zobowiązania wobec instytucji finansowych. Najwięcej jest kredytów gotówkowych, bo prawie 3/4.

Więcej współpracy z Chinami

W tym roku 10 procent wzrostu, w przyszłym prawie 9 - takie prognozy ma Bank Światowy dla Chin. Gospodarka Państwa Środka będzie więc wciąż jedną z najszybciej rosnących na świecie. Chiny bazują na eksporcie, ale potrzebują też importować różnego rodzaju towary. I to może być szansa na rozwój współpracy gospodarczej Polski z Chinami, o której Marek Tejchman rozmawiał z Grzegorzem Kaliszukiem z Kolegium Gospodarki Światowej SGH i Sylwestrem Szafarzem, byłym Konsulem Generalnym RP w Szanghaju.

Amerykańskie decyzje

Rezerwa Federalna wesprze gospodarkę amerykańską kwotą 600 miliardów dolarów do połowy przyszłego roku. O tym, co decyzja FED-u oznacza dla amerykańskiej gospodarki Marek Tejchman rozmawiał w programie "90 minut" z doktorem Jakubem Borowskim - głównym ekonomistą Invest Banku i Maurycym Kuhnem - członkiem zarządu Noble Bank.

RDO: w oczekiwaniu na decyzję FED

Rynki z całego świata z niecierpliwością oczekiwały na decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W Rynkach Dla Opornych, Błażej Karwowski i Marek Tejchman komentowali reakcję rynków po tym jak FED zdecydował się wpompować 600 miliardów dolarów w gospodarkę Stanów Zjednoczonych.

Podatki trafią w ręce Republikanów

Republikanie w Izbie Reprezentantów, Demokraci w Senacie. Wczorajsze wybory w USA zmieniają układ sił w amerykańskim parlamencie. Wynik głosowania to poważny cios dla administracji Baracka Obamy. Wybranego dwa lata temu prezydenta czeka polityczny pat i niemoc w podejmowaniu decyzji, także tych dotyczących gospodarki. O tym jak może się kształtować sytuacja polityczna w najbliższych miesiącach i jak to wpłynie na gospodarkę Stanów Zjednoczonych, mówił w TVN CNBC prof. Longin Pastusiak.

General Motors sprzedaje swe akcje

Koncern General Motors podał szczegóły swego giełdowego debiutu, a dokładniej powrotu na parkiet. Motoryzacyjny gigant ma zamiar zebrać łącznie 13 miliardów dolarów i zepchnąć państwo na pozycję mniejszościowego akcjonariusza. GM został uratowany przed upadkiem pieniędzmi amerykańskich podatników i obecnie jest kontrolowany przez amerykański rząd.

Portugalia mocno zaciska pasa

Portugalski parlament przyjął w pierwszym czytaniu budżet na 2011 r., przewidujący radykalne oszczędności. Przedstawiony przez mniejszościowy rząd premiera Jose Socratesa projekt uchwalono dzięki wstrzymaniu się od głosu centroprawicowej opozycji.

Więcej współpracy z Chinami

W tym roku 10 procent wzrostu, w przyszłym prawie 9 - takie prognozy ma Bank Światowy dla Chin. Gospodarka Państwa Środka będzie więc wciąż jedną z najszybciej rosnących na świecie. Chiny bazują na eksporcie - ale potrzebują też importować różnego rodzaju towary. I to może być szansa na rozwój współpracy gospodarczej Polski z Chinami. Kilka kroków w kierunku tego rozwoju zrobiono podczas wizyty w Warszawie chińskiej delegacji rządowej z udziałem przedstawicieli biznesu. Co to dało i co może dać w przyszłości - sprawdzał Cezary Królak.

FSO na ostrym zakręcie

Nadchodzi koniec Żerania. Fabryka Samochodów Osobowych zostanie definitywnie zamknięta po 60 latach działalności. W czasach PRL symbol polskiej motoryzacji. Po roku '89 z małymi przerwami ciągła walka o przetrwanie. W przyszłym roku pracę w firmie stracić ma niemal cała załoga. Zostaną wspomnienia i 130 hektarów atrakcyjnych gruntów, które zostaną wystawione na sprzedaż. O życiu na Żeraniu...po Żeraniu - Łukasz Kijek.

Odkręcili kurek z 600 mld dolarów

Amerykańska Rezerwa Federalna do połowy przyszłego roku skupi długoterminowe obligacje skarbowe rządu na sumę 600 miliardów dolarów - takie decyzje zapadły na listopadowym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku.

Dobre wyniki Qumak-Sekom

Spółka z sektora IT liczy na wzrost przychodów w IV kwartale. Qumak-Sekom zainwestowała w nowy pion "Wsparcia i Serwisu Technologicznego". W przyszłym roku ten oddział ma wygenerować dla niej około 30 mln zł przychodów. Więcej o planach spółki na najbliższe miesiące mówił w TVN CNBC prezes Qumak-Sekom Paweł Jaguś.

SMS-owe loterie na celowniku

Urzędnicy kontrolują SMS-owe loterie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wspólnie z Urzędem Komunikacji Elektronicznej biorą pod lupę firmy zachęcające do SMS-owego hazardu. Sprawdzają, czy firmy organizujące konkursy rzetelnie informują użytkowników o zasadach loterii.

Chińczycy cenne metale zachowają dla siebie

Chiny chcą utworzyć strategiczne rezerwy rzadkich metali, niezbędnych w przemyśle elektronicznym, lotniczym i wojskowym - informuje chiński dziennik gospodarczy "Shanghai Securities News". Rezerwy miałyby objąć wolfram, antymon, molibden, german, gal, cynę, tantal i cyrkon.

Pół miliona osądzonych e-spraw

Przez dziewięć miesięcy funkcjonowania polskiego e-sądu wpłynęło do niego ponad pół miliona spraw. Minister sprawiedliwości mówi o zaskoczeniu "sympatyczną skalą sukcesu" i obiecuje nowe etaty w lubelskim sądzie rejonowym, którego wydziałem jest obsługujący całą Polskę e-sąd.

Koniec zabawek w Happy Meal

San Francisco jest pierwszym dużym miastem w USA, które zakazało dodawania do "niezdrowych posiłków" dla dzieci zabawek. To dotkliwy cios dla fast-foodowego giganta McDonald's i jego zestawów Happy Meal.

Jakie wyceny dla deweloperów?

Sprzedaż mieszkań w okresie jesiennym mocno rozczarowała. Wśród spółek, które zyski wypracowują właśnie z tej części rynku jest Polnord. W ostatnim czasie spółka zaangażowała się także w projekty partnerstwa publiczno prywatnego. Według Macieja Wewiórskiego, analityka DM IDM SA,  takie inwestycje obarczone są jednak dużym ryzykiem.

Portfel ewoluujący

Swoją propozycję na milion w portfelu tym razem przedstawia Marek Mikuć, wiceprezes Allianz TFI.

Lew MGM jeszcze zaryczy?

Nie pomogli nawet James Bond, Rocky i Troll w drużynie: legendarna wytwórnia filmowa Metro-Goldwyn-Mayer padła pod ciężarem długów. Po decyzji sąd na nowojorskim Manhattanie firma znalazła się pod ochroną przed wierzycielami. Według szefów firmy daje to nadzieję, że po restrukturyzacji będzie mogła znów produkować filmy.

Jak walczyć o wykup nieruchomości?

W programie "Twój głos, Twoje pieniądze" mówimy tym razem o tym, jak próbować uniknąć podwyżki opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, a także o tym, jak walczyć w gminie o wykup takiej nieruchomości na własność. O tym wszystkim opowiada dr inż. Andrzej Zalewski z firmy Wyceny i Ekspertyzy.

Elektronika zza oceanu czyli coraz bliżej święta..

Kupujesz bliskim prezenty za oceanem – pomyśl o tym już teraz. Część sklepów w sieci ostrzega, że kupione teraz towary dostarczy w drugiej połowie grudnia. O niesłabnącym fenomenie kupowania elektroniki w USA mówi Jerzy Łabuda z Komputer Świat.

Lewiatan przeciw (wolnym) Trzem Królom

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zaapelowała do prezydenta, by nie podpisywał ustawy o dniu wolnym od pracy w Święto Trzech Króli. Ustawa wprowadzająca dzień wolny od pracy 6 stycznia czeka już tylko na podpis głowy państwa.

Obniż zaliczkę do urzędu skarbowego

W grudniu prowadzący działalność gospodarczą muszą zapłacić podwójną zaliczkę na podatek dochodowy obliczoną na podstawie wyników finansowych za listopad. Dlatego na listopad trzeba przesunąć jak najwięcej wydatków. O sposobach na obniżenie zaliczki mówi Andrzej Pośniak, doradca podatkowy CMS Cameron McKenna.

Droższe prawo jazdy

Zmiany w zwolnieniach z VAT. Szkoły językowe zachowały prawo do zwolnienia, ale szkoły nauki jazdy już nie. Co w praktyce oznacza utrata zwolnienia? A może warto płacić VAT? Na te i inne pytania Pawła Blajera odpowiada Jagoda Janecka, właścicielka szkoły jazdy Girls School.

Czy warto płacić VAT?

Zmiany w zwolnieniach z VAT. Sejm ostatecznie uchwalił ustawę regulującą tę kwestię. Kogo dotyczą zmiany i jak zminimalizować straty z tym związane mówi partner i radca prawny w MDDP Tomasz Olkiewicz.

Zmotywuj swoich pracowników

HR w małej firmie może wydawać się tematem kłopotliwym lub wręcz zbędnym. Jak zarządzać personelem, by ten wpływał korzystnie na wyniki firmy mówi Magdalena Janus, dyrektor HR Sanitec Koło.