Najnowsze

Najnowsze

Milion w portfelu

Surowce, polskie akcje i obligacje globalne. Jak zainwestować milion złotych tym razem doradza Aleksander Jawień, prezes Investment Fund Managers.

2011 na rynkach według ING TFI

Kryzys pokazał, że kraje rozwijające się poradziły sobie lepiej od tych rozwiniętych. O tym, co przyniesie rynkom rok 2011 rozmawiamy z Maciejem Bombolem, dyrektorem inwestycyjnym ING TFI.

Duch czasu. Bieber przed Lechem Kaczyńskim

Polacy najczęściej wpisywali w tym roku do wyszukiwarki Google hasło "nasza klasa". Polubili też gry online. Dowodzą tego listy najpopularniejszych haseł, gdzie na drugim miejscu są "gry" i haseł najszybciej zyskujących na popularności: "farmerama" i "grepolis". 2010 jest jednak rokiem Justina Biebera, szesnastolatka z Montrealu, którego jeden tylko teledysk na YouTube zanotował ponad 400 milionów odsłon - twierdzi Google w podsumowaniu mijającego roku.

Czy groszek konserwowy jest daniem gotowym?

Podwyżka VAT wchodzi od nowego roku i eksperci przewidują, że firmy będą mieć problemy z właściwym przypisaniem określonych stawek VAT do odpowiednich towarów. Bo zmienią się nie tylko stawki VAT, ale także klasyfikacja towarów i usług.

Na gwiazdkę trudniej o kredyty

Kredyty tylko do 50% dochodów lub 65% w przypadku zamożnych klientów, mniej dostępne pożyczki dla osób niezatrudnionych na etacie czy pod dywidendę. Oto druga część rekomendacji T, która wchodzi w życie 23 grudnia. O trudniej dostępnych kredytach mówi Sławomir Piotrowski wiceprezes Multispektrum.

Święty Mikołaj istnieje, na giełdzie

WIG20 jest blisko kluczowych poziomów. Jeśli przebije się przez 2800 może zaatakować pod koniec roku 3000 punktów. O scenariuszach na inwestowanie do końca grudnia i istnieniu świętego Mikołaja na giełdzie mówi głowny analityk CDM Pekao SA Wojciech Białek.

Może być łatwiej robić biznes z Rosjanami

We wtorek oficjalnie otwarto największe przejście graniczne z Rosją: 23 pasy odpraw, roczna przepustowość 1,8 mln samochodów osobowych i 300 tys. ciężarowych. Tylko w ciągu 3 kwartałów 2010 roku ruch na przejściach z Rosją wzrósł o prawie 30% w przypadku ciężarówek i o ponad 22% w przypadku aut osobowych. Na ile nowe przejście rozładuje korki na granicy i oszczędzi podróżującym na wschód przedsiębiorcom czasu, nerwów i pieniędzy mówi ppłk Andrzej Daugielewicz, zastępca dyrektora Zarządu Granicznego KG Straży Granicznej.

Przedsiębiorca sfinansuje naukę, ale...

Przedsiębiorca decyduje się finansować naukę w szkole albo studia pod warunkiem, że później student lub uczeń zostanie jego pracownikiem. Coraz więcej pracodawców w ten sposób szuka dobrze wykształconych później kandydatów do pracy. Jak napisać umowę „lojalki”, aby później rzeczywiście nie mieć problemów z takim kandydatem do pracy? Co zrobić, aby nas nie oszukał? Na wszystkie dotyczące tematu pytania odpowiada Katarzyna Dulewicz, partner CMS Cameron McKenna.

Jak poradzić sobie z nową konkurencją?

Pojawienie się nowego konkurenta na rynku to groźba utraty starych klientów. Co zrobić, by nowa konkurencja nie podkopała korzeni naszego biznesu? Jak w takiej sytuacji sposób komunikować się z klientami, jakich narzędzi marketingowych użyć, by nowy gracz na rynku nie zdołał odebrać nam chleba? Na pytania Pawła Blajera odpowiada Ewa Opolska, trener Ernst & Young Academy of Business.

Po kopalni czas na energetykę

Czeski Energetyczny i Przemysłowy Holding, który kupił w środę od Kompanii Weglowej kopalnię Silesia, jest w dalszym ciągu zainteresowany udziałem w prywatyzacji energetycznej Enei - poinformował w czwartek na konferencji dyrektor ds. rozwoju sektora energetycznego EPH Tomas David.

PGNiG chce wiercić w Rosji

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce, żeby jego spółki serwisowe szukały prowadziły wiercenia na polach gazowych w Rosji - poinformował PAP prezes PGNiG Michał Szubski. W dłuższej perspektywie firma nie wyklucza, że chciałaby uzyskać udziały w koncesjach wydobywczych w tym kraju.

Miękniemy w sprawie OFE

Przed szczytem UE w przyszłym tygodniu Polska uelastyczniła stanowisko ws. odliczania kosztów reformy emerytalnej od długu publicznego. Chcemy, by odliczana była ta część transferów do OFE, za które fundusze kupują obligacje Skarbu Państwa - powiedział polski dyplomata.

Rating Irlandii o trzy oczka w dół

Agencja Fitch ostro tnie rating Irlandii. Długoterminowy rating kraju został obnizony o trzy stopnie: z A+ do BBB+. Warto jednak, że to nadal rating inwestycyjny. Jak podano, perspektywa irlandzkiego ratingu jest stabilna.

Orlen prawie zdecydowany na sprzedaż Możejek

Decyzja o sprzedaży rafinerii Możejki jest nieodwołalna - wynika z wypowiedzi prezesa PKN Orlen. Jacek Krawiec powiedział, że Mażeiku Nafta, litewska spółka Orlenu, musiałaby zarabiać rocznie miliard złotych, aby inwestycję uznać za opłacalną. - To nie będzie jednak nigdy możliwe, chyba, że marża na baryłce wyniosłaby 15 dolarów - mówi prezes Krawiec.

Polski zakaz GMO utrzymał się w europejskim sądzie

Polska wygrała proces przed Sądem Unii Europejskiej w Luksemburgu w sprawie zakazu roślin genetycznie modyfikowanych. Sędziowie przyznali Warszawie rację w sporze z Komisją Europejską, unieważniając decyzję Brukseli, nakazującą dopuszczenie GMO do uprawy w Polsce.

Calatrava przejmuje, kupuje, sprzedaje na giełdzie

Calatrava chce przejąć od PC-Guard spółkę z NewConnect Divicom. Obecnie to sieć sklepów komputerowych, która generuje straty. Za pomocą Divicom wprowadzić chce na giełdę tylnymi drzwiami spółkę Kolgard-Oil, działającą w branży paliwowej. O tym pomyśle, badaniu Wosany i o akcjach Bomi, które Calatrava kupowała, jak się okazało, że Bomi ma duże kłopoty mówi prezes Calatrava Capital, Paweł Narkiewicz.

Co zrobić z akcjami CEZ?

CEZ to jedna z największych spółek energetycznych w regionie. Inwestorzy bardzo niewiele wiedzą o ten spółce. Jest za mało danych na temat tego jak oceniać sygnały płynące z samej spółki i rynku energetycznego. Dla naszych widzów o tym co zrobić z akcjami CEZ opowie analityk Piotr Trendowski, analityk DM BPS.

Minister popycha górników na parkiet

Minister skarbu Aleksander Grad zapowiada, że Jastrzębska Spółka Węglowa powinna zadebiutować na warszawskim parkiecie w połowie przyszłego roku. Minister dodał, że nie ma jeszcze decyzji, jaki pakiet akcji Skarb Państwa sprzeda w ofercie publicznej.

61 milionów za blaszkę na kopercie

Firma Integer otrzymała pozew, złożony przez Pocztę Polską. Państwowy operator domaga się 60,7 milionów złotych za "bezpodstawne wzbogacenie się". Informacje o pozwie pojawiły się juz kilka miesięcy temu, teraz otrzymanie go potwierdził sam pozwany.

PKPP: Spółki publiczne dla OFE

OFE powinny dostawać jak największą część składki ubezpieczonych w gotówce, ale gdyby część wpłat miały stanowić obligacje emerytalne, to mogłyby je zastąpić akcje specjalnego funduszu majątkowego gwarantowanego przez Skarb Państwa – proponuje PKPP Lewiatan. Do funduszu trafiałyby udziały państwa we wszystkich spółkach publicznych, np. PZU, KGHM, PGNiG, PKO BP, PKN Orlen. Akcje tych spółek mają realną wartość rynkową i nie mają na nią wpływu decyzje polityczne. Pomysł przedstawia Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan.

Członek RPP: Trzeba będzie tłumić inflację

Członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Bratkowski uważa, że RPP w ciągu następnych trzech miesięcy powinna "rozpocząć cykl podwyżek" stóp, aby stłumić inflację. Dodaje jednak, że sytuację może zmienić ewentualny spadek kursu złotego, spowodowany czynnikami zewnętrznymi. W jego opinii to może nawet wymóc poluzowanie polityki pieniężnej.

Inwestorzy przerażeni, a Węgrzy popierają działania rządu

Świat ostrzega przed coraz głębszym kryzysem węgierskich finansów, tymczasem Węgrom obecna polityka rządu podoba się coraz bardziej. Z ostatniego sondażu wynika, że rządzący Fidesz pozostaje najpopularniejszą partią w kraju. Ugrupowanie premiera Viktora Orbána popiera 37% wyborców, drudzy w rankingu socjaliści mają tylko 10%. Jak wytłumaczyć takie zachowanie społeczeństwa węgierskiego i co to oznacza dla gospodarek regionu mówi prosto z Budapesztu Michał Dybuła, główny ekonomista BNP Paribas Polska.

Ostatni moment na fundusze

Minister Rozwoju Regionalnego ostrzega. Rok 2011 będzie ostatnią szansą dla przedsiębiorców na uzyskanie dotacji. Środki, które pozostały dotyczą w znakomitej większości takich działań dość „niszowych”. To są środki na przykład na tworzenie systemów współpracy między kilkoma przedsiębiorstwami. Jaka jest aktualnie sytuacja z funduszami w materiale Łukasza Kijka.

Niemcom rozkwitła inflacja

Niemieckie ceny konsumpcyjne już dawno nie podskoczyły tak wysoko, jak w listopadzie. Jak podał Statistische Bundesamt, inflacja w ujęciu rocznym wyniosła 1,5 procent. To najwyższy wzrost cen od dwóch lat: wyższy wskaźnik zanotowano w październiku 2008 roku, gdy ceny towarów konsumpcyjnych wzrosły aż o 2,4 proc.

To był rok rekordowych debiutów

To będzie rekordowe 12 miesięcy na pierwotnym rynku giełdowym. Ernst & Young szacuje, że w mijającym roku wartość IPO - pierwotnych ofert publicznych - okaże się najwyższa w historii. Autorzy raportu spodziewają się, że przyszły rok będzie pod tym względem jeszcze lepszy.

Komornik w sukurs Michalczewskiemu

Sądowy komornik zajął puszki z napojem Tiger Black Energy Drink. To kolejny etap sporu między producentem energetyzującego napoju a dawnym bokserem Dariuszem Tigerem Michalczewskim. Zajęcie towaru zbiega się z trwającą kampania reklamową puszkowanego Tigera.

Rządowi słabszy złoty nie przeszkadza

Euro za nieco powyżej 4 zł - "Puls Biznesu" przewiduje, że w taki właśnie kurs celuje rząd. Gazeta donosi, że rząd najwyraźniej nie chciał obniżać kursu polskiej waluty i dlatego wymiany sporej sumy w euro dokonał poza rynkiem. Gdyby zrobił to na rynku, zapewne kurs spadłby wczoraj o co najmniej kiklka groszy.

RPP pod presją

Słaby złoty a poziom polskiego długu, ewentualna interwencja walutowa i nastawienie Rady Polityki Pieniężnej w polityce monetarnej to tylko niektóre tematy, o których w programie "90 minut" Rafał Wojda rozmawiał z członkiem RPP Andrzejem Rzońcą. Ekonomista przekonywał, że słaby złoty nie zadecyduje o przekroczeniu drugiego progu ostrożnościowego, a interwencja walutowa, choć możliwa, jest ostatecznym rozwiązaniem.

Satysfakcja klienta ZUS

ZUS wchodzi w XXI wiek. Państwowy ubezpieczyciel chce wprowadzić call center, badanie wydajności pracowników i możliwość podglądu konta emerytalnego przez internet. Gościem Bilansu był prezes ZUS-u, Zbigniew Derdziuk.

Prezydent Komorowski w USA

Prezydent Komorowski z wizytą u Baracka Obamy. Główne tematy spotkania z amerykańskim prezydentem to polityka wizowa, obronna i energetyczna. O komentarz na temat tego spotkania a także sytuacji w amerykańskiej gospodarce poprosiliśmy Andrzeja Kurnickiego, prezesa EuroAmerican Company.