Polski rząd uwodzi niemiecki koncern energetyczny RWE, zachęcając go do udziału w budowie elektrowni atomowej w Polsce - donosi tygodnik gospodarczy "Wirtschaftswoche", powołując się na nieoficjalne informacje z kręgów ministerstwa gospodarki w Warszawie.
Według tych informacji, polski rząd chciałby, aby RWE do objął co najmniej 20 procent akcji Polskiej Grupy Energetycznej i stał się głównym akcjonariuszem największej polskiej firmy energetycznej. To ta firma ma budować pierwszą polską siłownię jądrową. Niemiecki tygodnik jest przekonany, że inwestycja będzie realizowana w Żarnowcu na Pomorzu (według oficjalnych polskich informacji lokalizacja nie jest przesądzona, a jej wybór wciąż trwa - choć Żarnowiec jest jednym z głównych kandydatów).
Zbudują Francuzi, operatorem Niemcy?
Według informacji "Wirtschaftswoche", powołującego się na informacje z polskich kręgów rządowych, inwestycję miałby realizować francuski koncern Areva. RWE jako doświadczony operator siłowni jądrowych miałoby wejść do polsko-niemieckiego konsorcjum, które zarządzałoby siłownią. Przede wszystkim "konsekwentna pro-atomowa polityka Jürgena Grossmanna" (to dyrektor zarządzający koncernu RWE) ma być zachęcającym sygnałem, by elektrownię jądrową w Polsce budować wspólnie z tym koncernem - pisze tygodnik.
Oficjalnie RWE nie potwierdza tych informacji. Według słów rzecznika koncernu, wobec rozdrobnienia sektora energetycznego w Polsce udział RWE w tym przedsięwzięciu byłby trudny.
Potentaci na swoich rynkach
RWE, czyli Rheinisch-Westfälisches Elektrizitätswerk AG, to jedna z pięciu największych firm energetycznych Europy. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i gazu. RWE zatrudnia 70 tysięcy pracowników, zaopatruje 16 milionów klientów w energię elektryczną i 8 milionów klientów w gaz. W roku finansowym 2009 roku jej przychody wyniosły 48 miliardów euro. W Polsce jest m.in. właścicielem RWE Stoen Operator - firmy zaopatrującą w energię elektryczną Warszawę i jej okolice. RWE posiada również Elektrociepłownię Będzin oraz spółki zajmujące się energetyką wiatrową, zaopatrywaniem w wodę oraz poszukiwaniem i wydobyciem gazu i ropy naftowej.
Polska Grupa Energetyczna SA jest największym producentem i dostawcą energii elektrycznej w Polsce oraz jedną z największych firm z sektora elektroenergetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej. Ma własne zasoby węgla brunatnego, opalane nim elektrownie oraz sieci przesyłowe. Zaopatruje w energię ok. 5 milionów domów, firm i instytucji. 60 procent akcji spółki jest własnością Skarbu Państwa, pozostałe należą do drobnych udziałowców.
Rząd Donalda Tuska dąży do przejęcia przez PGE gdańskiej firmy dystrybucyjnej Energa SA, na co nie wydał zgody Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Źródło: Wirtschaftswoche
Źródło zdjęcia głównego: RWE