Najnowsze

Najnowsze

Sprawiedliwość dosięgnie rolników?

Likwidować - nie likwidować. Dotować - nie dotować. KRUS ma tyle zwolenników ile przeciwników. Niedawna decyzja KRUS może oznaczać początek końca preferencyjnych ubezpieczeń rolniczych. O istocie i przyszłości KRUS mówi prezes Kasy Henryk Smolarz.

Musimy Unii oddać 16 mln euro

Polska musi zwrócić do kasy Unii 16,3 mln euro źle wydanych funduszy na rozwój obszarów wiejskich i składowanie interwencyjne - ogłosiła w piątek Komisja Europejska. W sumie od 20 państw UE Komisja domaga się 578,5 mln euro, z czego ponad połowę - od Grecji.

Niższe koszty samochodu w firmie

Idzie zima, a to związane jest z wydatkami związanymi z utrzymaniem auta w firmie. Jak przygotować samochody na zimę i zarządzać flotą w małej firmie mówi Ireneusz Tymiński, ekspert rynku flotowego.

Sylwester przy kasie

Noc sylwestrowa dla wielu przedsiębiorców w tym roku będzie oznaczała zmiany stawek VAT w ich kasach fiskalnych. Pokażemy, czy w sklepie osiedlowym, który ma kilkaset towarów można przeprogramować kasy samodzielnie. Czy niezbędna jest pomoc ekspertów do zmiany stawek VAT? I co zrobić, jeśli wprowadziliśmy, np. niewłaściwe stawki? O tym wszystkim mówi Artur Foss, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

Trochę więcej miejsc pracy w USA

Dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba etatów w sektorze pozarolniczym wzrosła w październiku o 151 tysięcy, gdy oczekiwano wzrostu o 60 tysięcy. We wrześniu liczba zatrudnionych spadła o 41 tysięcy.

Praca będzie Cię ścigać

Teraz martwimy się o to, że bezrobocie rośnie. Zupełnie inaczej będzie za 10 lat. Polska i Niemcy - najbardziej zagrożone brakiem pracowników w najbliższej dekadzie - wynika z zestawienia Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD. Raport bierze pod uwagę potencjał siły roboczej bez imigracji.

Agencja Novimedia przejęta przez Zwierciadło

Wydawnictwo Zwierciadło przejęło agencję Novimedia - podaje portal press.pl. To dowód na to, że custom publishing staje się dla tradycyjnych wydawców interesującym partnerem. Custom publishing to publikacja czasopism branżowych o charakterze reklamowym, PR-owskim i promocyjnym.

Interferie zniknie z giełdy?

Fundusz Hotele 01 wezwał do sprzedaży 100% akcji Interferie. Czy spółka zniknie z giełdy i jaka będzie jej przyszłość, a także o wynikach za 3 kwartał mówi ze studia we Wrocławiu Adam Malinowski, prezes Interferie.

Minister dementuje słowa eurokomisarza

Ministerstwo skarbu twierdzi, że Komisja Europejska w pełni przyjęła warunki zarządzania polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego. Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski w rozmowie z TVN CNBC stwierdził, że czwartkowe słowa unijnego komisarza Guentera Oettingera wynikały z... błędnego tłumaczenia.

Banki spółdzielcze bliższe przedsiębiorcom

Pani Krysia z okienka w banku spółdzielczym obsługuje firmę pana Krzysztofa od 10 lat, zna jego dzieci, wie, kiedy brał kredyt i jaką usługę mu zaproponować. Czy w instytucji finansowej, która znajduje się często bliżej przedsiębiorcy niż oddziały komercyjnych banków łatwiej o zdobycie finansowania na rozwój firmy? O tym podczas III Kongresu Bankowości Detalicznej, nad którym TVN CNBC ma patronat medialny, mówi Mirosław Potulski, prezes Banku Polskiej Spółdzielczości.

BMW pojedzie na prąd

Koncern BMW z pompą rozpoczął w Lipsku rozbudowę swego zakładu produkcyjnego, z którego taśm w 2013 roku ma zjechać pierwszy elektryczny samochód tej marki. Inwestycja ma kosztować 400 milionów euro, docelowo fabryka da zatrudnienie 800 osobom. Kamień węgielny wmurowała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Finansowe zwycięstwo Lecha

Wygrana Lecha Poznań z Manchester City była bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Jak takie wydarzenie może wpłynąć na finanse klubu? Ostatni raport Deloitte mówi, że w ubiegłym roku poznański klub zarobił ok 400 mln zł, ile będzie w tym roku? Czy nowe stadiony wpłyną na polepszenie sytuacji finansowej i popularność klubów w Polsce? Z dyrektorem grupy sportowej Deloitte Jacek Bochenek rozmawia Katarzyna Karpa-Świderek.

Impexmetal stawia na aluminium

Rynek surowcowy odnotował ostatnio wzrosty. Czy to jest bańka spekulacyjna, czy może oznaka coraz większego zapotrzebowania? Jak to odbija się na wynikach Impexmetalu i jaka jest strategia rozwoju firmy mówi w programie "Dzień na rynkach" Piotr Szeliga, prezes Impexmetalu.

Niemcy krytykują fontannę dolarów

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble skrytykował decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) o wykupieniu od banków obligacji skarbowych rządu USA, co ma rozruszać pogrążoną w stagnacji gospodarkę. W środę Fed ogłosił, że w następnych ośmiu miesiącach wykupi obligacje za sumę 600 miliardów dolarów.

Pierwsze od lat gorsze od oczekiwań wyniki Netii

Netia opublikowała swoje wyniki za 3. kwartał. O wynikach gorszych od oczekiwań, przyczynach takiego stanu rzeczy i planach na następne kwartały mówi w "Dniu na rynkach" prezes Netii Mirosław Godlewski.

Gazety jesienią mają się gorzej

Sprzedaż większości dzienników we wrześniu 2010 była niższa niż rok temu, wyjątkiem okazała się jedynie "Rzeczpospolita" - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, cytowanych przez portal WirtualneMedia.pl.

Czyja Bogdanka?

New World Resources nie zmieni ceny zaoferowanej za akcje Bogdanki. Jak mówi w wywiadzie dla TVN CNBC dyrektor finansowy NWR, 100 złotych 75 groszy za akcję, które NWR oferuje za jeden papier Bogdanki, to dobra cena oparta o analizę fundamentalną kopalni. Gościem Agaty Biały był dyrektor finansowy NWR Marek Jelinek.

Polska już wśród wysoko-rozwiniętych?

W Polsce żyje się coraz lepiej: nasz kraj po raz pierwszy znalazł się w gronie państw o bardzo wysokim poziomie rozwoju społecznego. Tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, według którego Polska zrównała się z Portugalią.

Na kim odbiją się interwencje na rynku walutowym?

Wszyscy żyli w tym tygodniu decyzją Fed i banków centralnych. Czy przyszło uspokojenie na rynkach? Czy interwencje na rynkach przyniosły oczekiwany skutek? Czy wojny walutowe odbiją się na gospodarce polskiej? Na te i inne pytania Roberta Stankiewicza odpowiada Jarosław Klepacki, dyrektor departamentu gospodarki pieniężnej DMK-Alpha Services.

Doing Business 2011

Niezmiennie ponad 300 dni, czyli prawie rok musi czekać w Polsce inwestor na pozwolenie na budowę. Nie dziwi więc dopiero 70 pozycja w rankingu Doing Business 2011, sporządzanego przez Bank Światowy. O środowisku dla biznesu w Polsce w materiale Cezarego Królaka.

Facebook - trzeci największy kraj na świecie

Facebook pod względem liczby użytkowników oceniany jest jako trzeci największy kraj na świecie. Jak zarządza się taką społecznością, jakie zmiany czekają użytkowników i jak firma ma zamiar to sfinansować mówi w wywiadzie z Karoliną Hytrek Blake Chandlee - wiceprezydent Facebooka.

Sto Airbusów poleci do Chin

W trudnych chwilach Airbus ma dobrą wiadomość: Chiny zamawiają ponad setkę samolotów europejskiego producenta. Umowa wartości 10 miliardów euro ma zostać podpisana w trakcie wizyty chińskiego prezydenta Hu Jintao w Paryżu, podało biuro Pałacu Elizejskiego.

600 miliardów do końca czerwca 2011 roku

30 tysięcy dolarów na sekundę 74 miliardy każdego miesiąca i wreszcie 600 miliardów do końca czerwca 2011 roku. Rezerwa Federalna USA czyli amerykański bank centralny swojej gospodarce i światowym rynkom funduje wielki ekperyment. O konsekwencjach decyzji Fed w materiale Marka Klapy.

Koniec ulg na „kratkę” pustoszy salony

Koniec ulg na „kratkę” pustoszy salony samochodowe, nie tylko z aut typowo „kratkowych”. Samar przygotował dla nas raport, z którego wynika, że pospieszne zakupy aut z kratką sprawiły, że w salonach zabrakło nie tylko tych typowo „kratkowych” modeli, ale także wielu aut typowo osobowych (nabywcy zamierzają „wzbogacić” je w kratkę). Ile trzeba czekać na najbardziej popularne modele aut i czego możemy się spodziewać w salonach do końca roku w materiale Patrycjusza Wyżgi.

Szybki pożyczkodawca ukarany

UOKiK nakłada kary na firmy oferujące szybkie pożyczki. Na co zwrócić uwagę, gdy musimy skorzystać z usług parabankowej instytucji mówi w "Pieniądzach od Rana" Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera.

Rozwój bankowości w komórce

Już 14 banków w Polsce oferuje dostęp do konta przez komórkę. Kto ma najlepiej rozbudowaną bankowość mobilną i jakie możliwości daje taka forma bankowości mówi Maciej Meder, dyrektor zarządzający zeb.

Limitowanie nadwyżek handlowych jak gospodarka planowa

Chiny mówią nie dla amerykańskiej propozycji ograniczenia eksportu. Stany Zjednoczone na ostatnim spotkaniu ministrów finansów G20 zaproponowały ustalenie limitu nadwyżki na rachunku obrotów bieżących, który miałby wynosić 4 procent PKB. Chiny odpowiadają: to niezrozumienie funkcjonowania globalnej gospodarki.

Ropa i miedź najdroższe od dwóch lat

Drożeją surowce. Na giełdzie paliw w Nowym Jorku cena ropy jest najwyższa od 2 lat, cena miedzi - najwyższa od 28 miesięcy. Według maklerów ceny rosną w reakcji na środową decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej o wpompowaniu na rynek dodatkowych 600 miliardów dolarów w postaci skupu obligacji rządowych.

Japonia nie dodrukuje jenów

Bank Japonii nie odpowiedział na wyzwanie rzucone przez amerykański Fed. Tokio utrzymało stopy na dotychczasowym poziomie, efektywnie wynoszącym zero procent - ale nie powiększyło swego programu wykupu obligacji rządowych. Przed miesiącem bank centralny Japonii przeznaczył na ten cel 60 miliardów dolarów, dziesięciokrotnie mniej niż Fed.

Small Business DNA

9 na 10 firm używa Internetu do komunikacji wyszukiwania informacji. Blisko 90% właścicieli najmniejszych firm odpowiada osobiście za IT swojego biznesu. Jak efektywniej wykorzystywać sieć w swoim przedsiębiorstwie radzi dr Paweł Wójcik, wiceprezes 4P Research Mix.