Najnowsze

Najnowsze

Czas na obligacje

W efekcie kryzysu firmy zrozumiały, iż warto dywersyfikować źródła finansowania i proaktywnie nimi zarządzać. Korzystając z niskich stóp procentowych, firmy skupują swoje obligacje z krótkimi terminami wykupu i w to miejsce emitują nowe obligacje. O szczegółach związanych z pozyskiwaniem finansowania obligacjami opowiada Aneta Buchert, analityk Lloyds Bank Corporate Markets w Londynie.

Biznes Cersanitu w Rosji

Przy okazji wizyty prezydenta Rosji Dimitra Miedwiediewa rozmawiamy ze spółkami, które prowadzą biznes w Rosji. Jak radzi sobie jedna z większych polskich firm obecna na tamtejszym rynku - Cersanit - mówi ze studia w Moskwie Tomasz Woda, dyrektor generalny Cersanitu w Moskwie.

ZUS bierze kredyt

ZUS podpisał umowy kredytowe z siedmioma bankami. W tym roku z bankowych pieniędzy korzystał już nie będzie, ale w przyszłym roku będzie mógł zaciągnąć kredyty w wysokości 5 mld złotych. Tegoroczna obsługa bankowego zadłużenia będzie na szczęście tańsza. Zamiast wydać 164 mln złotych, wyda 94 mln złotych. O finansach ZUS mówi Mirosława Boryczka, wiceprezes ZUS ds. finansowych.

Sarkozy sprzedaje reaktory i myśliwce

Francuzi wybudują Indiom 2 reaktory atomowe. Podczas wizyty prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego w Delhi podpisano wyceniane na 9,3 mld USD, porozumienie w tej sprawie. Reaktory mają powstać w stanie Maharasztra na zachodzie kraju.

Chińskie PKB "sztuczne" i niewiarygodne

Statystyki dotyczące chińskiego PKB są "sztuczne" i niewiarygodne - tak w 2007 roku, według amerykańskich depesz dyplomatycznych opublikowanych przez Wikileaks, miał powiedzieć obecny wicepremier Li Keqiang. Li może zostać kolejnym szefem rządu Chin.

Polska elektrotechnika w Rosji

Ergom to producent i dystrybutor osprzętu elektrotechnicznego. Udział eksportu w przychodach spółki to ponad 20%. Kilka lat temu Ergom otworzył firmę handlową w Rosji. Ten rok będzie najlepszy w historii jej działalności, ale wyniki i tak nie zachwycają prezesa Ergomu. Narzeka na brak jasnych przepisów w Rosji, na korupcję. Nie zamierza jednak zamykać firmy w Rosji, bo jak mówi: Obecnie jest to najbardziej perspektywiczny rynek dla eksportu.

Co obieca Miedwiediew? 

Wizyta Dmitrija Miedwiediewa, prezydenta Federacji Rosyjskiej w Polsce, budzi nadzieję, ale i wiele pytań. Jak będą wyglądać stosunki polsko-rosyjskie w kontekście gospodarki i handlu po spotkaniu i czy uda się podczas tej krótkiej wizyty osiągnąć wiążące porozumienie mówi dr Henryk Borko z Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Technicznej.

Mikołaj on-line

Mikołaj jak co roku nie ma łatwego zadania. Sklepów dużo, czasu mało, a od mnogości potencjalnych prezentów aż boli głowa. W dodatku te tłumy w sklepach przed Świętami. W tym roku co piąty Mikołaj zrobi zakupy w internecie – wynika z raportu Deloitte. Internet upraszcza zakupy i daje chociażby możliwość porównania cen tego samego produktu w różnych sklepach. Co ciekawe, najczęściej Polacy robią internetowe zakupy w poniedziałkowy wieczór. O internetowym biznesie prezentowym mówi Michał Jaskulski z Nokaut.pl.

Koniec aut z kratką

Koniec „kratki” staje się powoli faktem. Sejm nieoczekiwanie przyspieszył prace i w piątek usunął lukę prawną, w wyniku której, w przypadku kupna samochodów osobowych o ładowności do 500 kg, można byłoby skorzystać z całkowitego odliczenia VAT. Jeśli Senat nie wniesie poprawek a Prezydent podpisze nowy akt jeszcze w grudniu, to od stycznia wejdą w życie ograniczenia odliczenia VAT dla aut z „kratką”. Tymczasem Samar informuje, że w listopadzie sprzedaż aut mocno poszła w górę. Głównie za sprawą zakupów firm. O sytuacji w motoryzacji mówi Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Samar.

WIG20 +1,12%

Mimo gorszych od oczekiwań danych zza oceanu WIG20 w grudniu nadal na plusie. WIG20 zamknął się najwyżej od 15 listopada, na poziomie 2712,09 pkt. O szczegółach sesji Błażej Karwowski.

Kupujesz prezenty pod choinkę? Uważaj

Chińczycy podrabiają unijny znak jakości. Pod unijny certyfikat jakości i bezpieczeństwa CE podszywa się China Export z logo łudząco podobnym do unijnego (różnią się tylko rozmieszczeniem liter i długością środkowej kreski w literce „e”). UOKiKu przekazał juz najświeższy raport o rynku zabawek. A według badania Pentora dla TVN CNBC to zabawki będą drugim – po kosmetykach – najczęściej kupowanym prezentem Jakie trendy obowiązują w tym roku na rynku zabawek i jak kupować bezpiecznie w materiale Łukasza Kijka.

Podatek VAT w górę!

Podwyżka VAT zbliża się wielkimi krokami. Już za 4 tygodnie zamiast 22, zapłacimy 23 procent stawki podstawowej. Jeżeli planujemy większe zakupy warto się pospieszyć i transakcji dokonać jeszcze w tym miesiącu. O zbliżającej się podwyżce VATu w materiale Patrycjusza Wyżgi.

Janukowycz podpisał nowe podatki

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zatwierdził w piątek uchwalony wcześniej przez Radę Najwyższą (parlament) kodeks podatkowy, przeciwko któremu występuje drobny biznes. Nad ranem siły specjalne zlikwidowały miasteczko namiotowe przedsiębiorców, protestujących od 22 listopada na Majdanie Niepodległości w Kijowie.

Inwestycje w biotechnologię

Indeks NewConnect Life Science powstał kilka miesięcy temu, należą do niego spółki: Pharmena, Mabion, Euroimplant, Read Gene i Biomaxima.) Jakie mają perspektywy? Czy rzeczywiście prowadzą przełomowe badania i wdrożenia? Czy jest w tym wszystkim rzeczywista wartość na którą mogą liczyć inwestorzy giełdowi? Która wybija się z tego grona? Na pytania Rafała Hirscha odpowiada Radosław Tadajewski, prezes Trinity Capital Investment.

Hiszpania zaciska pasa (jeszcze bardziej)

Hiszpania przyspiesza reformy i jeszcze mocniej zaciska pasa. Gabinet premiera Jose Luisa Zapatero przyjął pakiet zmian, w tym częściową prywatyzację loterii narodowej i lotnisk. Madryt zmniejszy też zapomogi dla osób, które utraciły prawo do zasiłku dla bezrobotnych i wprowadzi ulgi podatkowe dla małych firm.

Kiedy Mabion pokaże przychody z pracy dla Polphamy?

Mabion to spółka biotechnologiczna, która w sierpniu tego roku zadebiutowała na NewConnect, należy do indeksu Life Science. Firma pracuje nad lekami onkologicznymi. W ciągu ostatnich tygodni dostała na badania prawie 40 mln zł dotacji unijnej, podpisała też umowę z Polpharmą - największym polskim producentem leków – chodzi o opracowaną przez Mabion uniwersalną metodę wytwarzania różnych analogów insuliny. Jak wygląda przyszłość spółki mówi prezes Mabionu, Maciej Wieczorek.

Polacy rzucili się na kratkę

W listopadzie tego roku sprzedano w Polsce 33.914 nowych samochodów osobowych, czyli o 11,69 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu i o 25,85 proc. więcej niż rok wcześniej - podał w piątek instytut Samar. Stało się tak wskutek zapowiedzi zmian na mniej korzystne w odliczeniach VAT.

DPTG kontra TP SA

Telekomunikacja Polska podważa arbitraż w sporze z DPTG. Pozew wpłynął do sądu w Austrii. Polska spółka chce uchylenia wyroku Sądu Arbitrażowego, który nakazał jej wypłatę gigantycznego odszkodowania - ponad półtora miliarda złotych. TP SA  zapłaciła duńskiej firmie 100 milionów euro i uważa sprawę za zamkniętą. O szczegółach z prezesem TP SA, Maciejem Wituckim, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Czwarte piwo wchodzi do gry

Zapowiada się fuzja na polskim rynku piwa - czwarty i piąty pod względem sprzedaży browary łączą siły. Chodzi o spółki Van Pur i Royal Unibrew, które łącząc siły liczą, że uda im się rozbić rządzący dziś na rynku triumwirat.

Dobre rekomendacje dla Synthosa

DM BZ WBK w najnowszej – ujawnionej we wtorek – rekomendacji podniósł cenę docelową dla Synthosa o 23%. Chemiczna spółka po ujawnieniu tych informacji zdrożała o 6,74% i nadal rośnie. Szczegóły rekomendacji i analizę spółki przedstawia Paweł Burzyński, analityk DM BZ WBK.

Logistyka pod zaspami

Na branże logistyczna czekają ciężkie miesiące. Im zima cięższa, tym cięższe. Jak firmy transportowe i logistyczne radzą sobie w zimowe miesiące, jakie są ich problemy i jak odbije się to na ich klientach mówią goście "90 minut" Jacek Szempliński, prezes AB Industry i dr Ryszard Lewiński z Wyższej Szkoły Cła i Logistyki.

Biznes globalny

Zorganizują Zimowe Igrzyska Olimpijskie, zbudują tor Formuły 1, teraz będą mieli piłkarski mundial. Rosja wszelkimi sposobami chce zmienić swój wizerunek na świecie. Zmiana się uda jeśli ceny surowców utrzymają się przez najbliższe lata na wysokim poziomie. Może także na tej zmianie my zyskamy, bo nasze stosunki z Rosją staną się bardzie wolnorynkowe. O szczegółach w magazynie "Pieniądze od Rana" z Grzegorzem Kaliszukiem z SGH, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Dzień z farmaceutyką

Ile wydajemy na leki, na ile sobie nimi szkodzimy ich nadmiarem? O tym w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" z Piotrem Paterem, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Przedsiębiorczość rodzinna w czasie kryzysu

Wamech produkuje wózki przemysłowe wykorzystywane na przykład w magazynach, ale ma też nietypowe zlecenia: na przykład wózki zaprojektowane dla ekspedycji pieszej przez pustynię Gobi i Wielką Pustynię Piaszczystą w Australii. Jakie wyzwania i problemy wiążą się z prowadzeniem rodzinnego przedsiębiorstwa i dlaczego nie szykują się na giełdę mówi prezes firmy Wamech, Piotr Wąsik.

W USA przybyło bezrobotnych

Dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się dużo gorsze od oczekiwań rynku. W listopadzie w sektorze pozarolnicznym powstało 39 tysięcy nowych miejsc pracy, a rynek oczekiwał 140 tysięcy. Stopa bezrobocia wzrosła do 9,8 proc., a to oznacza, że Fed nie zatrzyma pompowania pieniędzy do gospodarki.

Co mogą zmienić obligacje?

Ekonomiści chłodzą optymizm premiera co do sukcesu obligacji emerytalnych. Główny ekonomista Societe Generale mówi w TVN CNBC, że pomysł obligacji jest jedynie zabiegiem, który wprowadza zamieszanie na rynku, a nie prowadzi do skutecznej naprawy sektora emerytalnego. Premier Donald Tusk przyznał, że rozmowy z funduszami w sprawie obligacji są bliskie kompromisu. W połowie grudnia rząd będzie przedstawiał pomysł z obligacjami na szczycie państw Unii. Gościem magazynu „90 minut” był Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale

U-RODZINY 2010

Jak zbudować poprawne i skuteczne dla biznesu relacje kierując firmą rodzinną? O tym w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" z Helmutem Glaeserem, socjologiem i ekonomistą, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Jeśli nie OFE to co?

W magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" przyglądamy się IKE w bankach. O szczegółach z Karolem Wilczko z Comperia.pl, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Gazety dalej tracą czytelników

Sprzedaż gazet wciąż spada - wynika z comiesięcznych badań ZKDP. W październiku łączna sprzedaż pięciu największych gazet ogólnopolskich w kraju ("Fakt", "Gazeta Wyborcza", "Super Express", "Rzeczpospolita" i "Dziennik Gazeta Prawna") obniżyła się o 7,4 proc., do 1,2 mln egzemplarzy w porównaniu z październikiem 2009 - podaje rp.pl.

III Zjazd firm rodzinnych U-Rodziny

Z uczestnikiem trzeciego zjazdu firm rodzinnych w Kędzierzynie Koźlu- Mieczysławem Łaisem, prezesem Osi Computrain, rozmawiał Paweł Blajer.