Najnowsze

Najnowsze

Rynki Dla Opornych

Wirtualny portfel rynków dla opornych wypada lepiej od rynków. Widz proponuje zakup akcji PKO BP. Czy to dobra inwestycja? O szczegółach Rafał Wojda i Jan Niedziałek.

Strach o Portugalię

Europejski Bank Centralny skupuje obligacje Portugalii - podaje agencja Reuters. EBC w ten sposób obniżył rynkowe rentowności obligacji tego kraju. Rentowności portugalskich papierów dłużnych rosły gwałtownie po tym, jak w weekend Reuters podał, że Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozmawiają o pomocy dla tego kraju.

Weterynarze bliżej porozumienia

Jest szansa, że rolnicy nie będą musieli nielagalnie ubijać zwierząt i sprzedawać niebadane przez weterynarzy mięso. W rozmowach Ministerstwa Rolnictwa z weterynarzami, którzy od piątku strajkują, nastąpił w końcu postęp - poinformowały obie strony sporu.

Sytuacja finansowa Portugalii coraz trudniejsza

Dług publiczny w relacji do PKB wyniósł w 2010 roku 83,5%. O tym czy Portugalia będzie zmuszona przyjąć zewnętrzną pomoc w razie braku możliwości finansowania zadłużenia na rynkach opowiada reporter TVN CNBC Łukasz Kijek.

Dementi minister Fedak

Joanna Fedak, Minister Pracy rano zapowiedziała, że należy zlikwidować możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od podatku. Po południu zdementowała swoją poranną wypowiedź. Składka na ubezpieczenie wynosi obecnie 9%, a odliczeniu podlega 7,75%. O pomyśle minister Fedak reporter TVN CNBC Patrycjusz Wyżga.

362 mln zł leżą na A2

Ministerstwo Infrastruktury żąda od Autostrady Wielkopolskiej SA zwrotu ponad 362 milionów złotych z tytułu nadpłaty rekompensat za przejazd ciężarówek autostradą A2 od 2007 do 2009 roku. Sprawę rozstrzygnie Sąd Arbitrażowy.

Jak polską gospodarkę postrzegają zagraniczni inwestorzy

Sytuacja polskich finansów publicznych jest nieczytelna, uważa Bartosz Pawłowski, strateg rynków wschodzących BNP Paribas. Bartosz Pawłowski zauważa, że  w Polsce jest aż 16 definicji długu publicznego. O tym, jak polską gospodarkę postrzegają zagraniczni inwestorzy opowiada w TVN CNBC Bartosz Pawłowski.

Słoneczne nieruchomości 2011

Portugalia, Hiszpania, Chorwacja czy może Bułgaria - gdzie najlepiej kupić nieruchomości? Na przykład w Bułgarii ceny nieruchomości są niższe niż nad Morzem Śródziemnym ale sezon jest krótszy. Więcej o kupowaniu słonecznych nieruchomości - Andrzej Bursa z Carisma Nieruchomości.

Druga giełda Europy

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych zajęła w 2010 roku drugie miejsce w Europie pod względem liczby, jak i wartości ofert publicznych - wynika z raportu IPO Watch Europe PricewaterhouseCoopers firmy doradczej PwC. Liderem w tym czasie była londyńska giełda.

Brat Vat

Kolejna nowelizacja ustawy o VAT ma wejść w życie już pierwszego lutego. Podatkiem od wartości dodanej zostaną objęte nieodpłatne świadczenia dla pracowników, wzrośnie podatek na ubranka dla niemowląt, VAT trzeba będzie płacić także od pakietów medycznych. O szczegóły spytaliśmy Mirosławę Zugaj, doradcę podatkowego z kancelarii Grant Thornton Frąckowiak.

Ochrona przed wyższym procentem

Silny frank, ale niskie stopy - jak długo będą pomagać kredytobiorcom? Póki co banki nie oferują zabezpieczenia przed podwyżką stóp w Szwajcarii. Co zrobić gdy zaczną? Spytaliśmy Marcina Mrowca, ekonomistę Pekao SA.

Wielki nazwy, skromne zyski

"Silna dwudziestka", "Fabryka zysków" czy "Światowi liderzy" - nazwy produktów strukturyzowanych działają na wyobraźnię. Czy opłaca się w nie inwestować? Przykładowo 2/3 struktur surowcowych przyniosło zysk, a 1/3 tylko zwrot kapitału. O to w jakie struktury warto inwestować spytaliśmy Marcina Krasonia, redaktorem naczelnym Structus.pl.

Franku, dość tego!

Kurs franka szwajcarskiego rośnie jak szalony przyprawiając o dreszcze nie tylko polskich kredytobiorców ale i szwajcarskich eksporterów. W związku z tym padają propozycje wprowadzenia: specjalnego kursu wymiany dla eksporterów, bądź zakazu angażowania się banków w transakcje spekulacyjne na rynku walutowym, albo wręcz powiązania franka z kursem euro.

Ropa BP zalewa Alaskę

Notowane na giełdzie w Londynie akcje koncernu BP straciły w poniedziałek na otwarciu 2,5 proc. (ok. 12 pensów) po ujawnieniu, iż koncern zmniejszył produkcję o 95 proc. na swym największym polu naftowym na Alasce.

Wyższe składki ZUS

Składki ZUS w górę. Od lutego minimalna stawka na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników wzrasta miesięcznie o 37,88 złotych. Wyższą składkę będą płacić również nowi przedsiębiorcy korzystający z ulgi. Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Wojciech Andrusiewicz z ZUSu.

Oto Porsche z dopalaczem

Oto Porsche 918 RSR. Już sam wygląd budzi respekt, a informacja, że auto ma napęd o mocy 767 koni mechanicznych musi wywołać drżenie u marzących o prawdziwie sportowej jeździe. Jedno tylko może spowodować rozczarowanie: to auto studyjne, nie jest przewidziane do sprzedaży.

"Rejs Anti"

Anti rusza z programem restrukturyzacji „REJS ANTI”.  Spółka przeprowadzi restrukturyzację majątkową, finansową i ograniczy zatrudnienie. Anti obniżyła prognozę na rok 2011. Strata netto ma wynieść 5,2 mln złotych, planowano 2 mln złotych. O plany spółki spytaliśmy prezesa Anti, Arkadiusza Rzepę.

Zahartowany rynek stali?

Stalprofil obniża prognozę na 2011 rok. Zysk netto spółki może być w tym roku niższy niż w 2010. Prezes Stalprofilu Jerzy Bernhard tłumaczy, że spółka zaczęła rok z zapasami kupionymi po wyższych cenach niż w 2010 roku. We wtorek 11 stycznia na warszawskim parkiecie debiutuje Izostal, spółka zależna Stalprofilu.

Weterynarze wrócą do pracy?

Jest wstępne porozumienie pomiędzy lekarzami weterynarii a ministerstwem rolnictwa - donosi Polskie Radio. Porozumienie ma zakończyć strajk weterynarzy, którzy od początku roku odmawiają badania zwierząt wysyłanych na rzeź.

Dłuższa sesja na GPW

Czy opłacało się wydłużyć sesję na GPW? Prezes warszawskiej giełdy Ludwik Sobolewski podkreśla, że jest jeszcze za wcześnie żeby stwierdzić czy przedłużenie sesji przełoży się na wysokość obrotów. Jednak w dłuższej perspektywie wydłużenie sesji będzie się opłacać - powiedział w TVN CNBC prezes Sobolewski.

BOŚ powiększa kapitał

Bank Ochrony Środowiska musi podnosić kapitał żeby spełnić wymogi nowej ustawy o finansach publicznych. Głównym akcjonariuszem banku jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, który jest spółką skarbu państwa. BOŚ wyemitował już obligacje warte 700 milionów złotych, fundusze pójdą na finansowanie działalności. Gościem programu Dzień na Rynkach był Mariusz Klimczak, prezes BOŚ.

Brazylia przestrzega przed "wojnami handlowymi"

Świat zmierza w kierunku wojen handlowych - tak powiedział w Financial Times Guido Mantega, brazylijski minister finansów. To właśnie on ukuł kilka miesięcy temu wyrażenie "wojny walutowe". Teraz Mantega mówi, że pojedynki na kursy walut przeradzają się w globalną wojnę handlową.

Gigantyczne odszkodowanie za A1

Koncern Alpine Bau domaga się 1,1 miliarda złotych odszkodowania od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Chodzi o odszkodowanie za głośną przed rokiem sprawę usunięcia Austriaków z placu budowy śląskiego odcinka autostrady A1. Ostatecznie to i tak ta firma kontynuuje budowę trasy.

Za kraty za wyciek w Zatoce Meksykańskiej?

Menedżerowie naftowego koncernu BP, winni katastrofie w Zatoce Meksykańskiej, być może trafią do więzienia - spekuluje "Financial Times". Gazeta powołuje się na amerykańskich ekspertów prawnych.

Mocny urząd na problemy kolei

Nowy wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej chce wzmocnienia Urzędu Transportu Kolejowego. Urząd narzeka, że ma mniejsze kompetencje niż np. niemiecki lub brytyjski odpowiednik przez co nie może sprawnie działać. Jak miałoby wyglądać wzmocnienie Urzędu Transportu Kolejowego i czy rzeczywiście jest to recepta na uzdrowienie kolei? Spytaliśmy Krzysztofa Jaroszyńskiego, prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

Deficyt nam eksplodował?

Deficyt sektora finansów publicznych przekroczył w 2010 r. szacowany przez rząd poziom 7,9 proc. PKB i sięgnie 8,2-8,5 proc. - wynika z wypowiedzi anonimowego urzędnika kancelarii premiera dla "Rzeczpospolitej". Wyższy deficyt to przede wszystkim efekt wyższego zadłużenia samorządów.

Równy dostęp do taksówki?

Koniec z limitowaniem liczby taksówek w Polskich miastach. Posłowie znowelizowali ustawę o transporcie drogowym i rozszerzyli dostęp do tego zawodu. Według nowych przepisów, taksówką będzie mógł jeździć każdy, kto spełni ustawowe warunki. Gościem programu Pieniądze od Rana był Michał Więckowski, przewodniczący Związku Zawodowego Taksówkarzy m. st. Warszawy.

Z fiskusem rozliczamy się do 2 maja

W tym roku aż do 2 maja rozliczamy się z podatków. Jednak osoby, które chcą żeby to pracodawca rozliczył je z fiskusem miały czas do 10 stycznia na złożenie stosownego oświadczenia. Z możliwości tej mogli skorzystać tylko pracownicy, którzy poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskali innych dochodów. Gościem programu Pieniądze od Rana była Anna Misiak, ekspert podatkowy MDDP.

Chińczycy coraz więcej kupują za granicą

Chiński eksport nie rośnie już w tak ekspresowym tempie, za to Chińczycy coraz więcej kupują za granicą. Nadwyżka w handlu zagranicznym Państwa Środka była w grudniu aż o 40 proc. mniejsza niż oczekiwano.

Inspektor skarbowy przyjdzie z pałką

Kajdanki, pałki, miotacze gazu, siatki obezwładniające, elektryczne paralizatory, broń z gumowymi pociskami - to wszystko nowe narzędzia kontroli skarbowej. Od piątku obowiązuje nowe rozporządzenie rady ministrów, które daje inspektorów kontroli skarbowej prawo używania takich właśnie środków.