Zatrzymać kryzys, uratować euro

Aktualizacja:

Wieczorem w Brukseli rusza szczyt Rady Europejskiej, który zdecyduje o przyszłości strefy euro. Na jego wyniki czeka jednak nie tylko Europa – ale cały gospodarczy świat. Jeśli przywódcy państw i rządów UE nie dojdą do porozumienia i nie przedstawią konkretnych rozwiązań antykryzysowych, w czwartek możemy się spodziewać załamania na rynkach.

Szczyt szefów rządów i głów państw wszystkich 27 krajów członkowskich UE ma ruszyć punktualnie o godz. 18.00. Polskę będzie na nim reprezentował premier Donald Tusk.

Godzinę i 15 minut później będzie musiał opuścić salę obrad wraz z 9 innymi przywódcami krajów, które nie mają euro. Dalsze rozmowy będą prowadzili już tylko szefowie rządów 17 państw eurolandu i to w tym gronie zapadną kluczowe decyzje.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, rozmowom przywódców nie będzie towarzyszyło spotkanie ministrów finansów UE, czyli rady ECOFIN. Kierujący jej pracami Jacek Rostowski, postanowił jej nie zwoływać. ECOFIN ma się zebrać dopiero po dzisiejszym szczycie i zająć dopinaniem na ostatni guzik tego, co ustali Rada Europejska.

Skąd wziął się kryzys?/TVN24
Skąd wziął się kryzys?/TVN24

CO MAJĄ USTALIĆ?

Wieczorny rozmowy mają dotyczyć czterech głównych zagadnień:

1. Jak wzmocnić Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej

EFSFto główne narzędzie, jakim dysponuje euroland w walce z kryzysem. Obecnie fundusz dysponuje środkami w wysokości 440 mld euro. Jego wzmocnienie jest jednak niezbędne, by powstrzymać rozlanie się kryzysu Grecji na kolejne kraje borykające się z problemem zadłużenia jak Portugalia, Włochy czy Hiszpania. Jak zwiększyć siłę oddziaływania Funduszu? Koncepcje są dwie:

Pierwszy wariant polega na zapewnieniu EFSF prawa do ubezpieczania części strat inwestorów na obligacjach zagrożonych krajów euro i powiększeniu go nawet do 1-2 bln euro poprzez tzw. lewarowanie, czyli zwiększanie możliwości kapitałowych funduszu bez zwiększenia jego środków z kasy państw strefy euro.

Drugi model to wsparcie EFSF za pomocą dodatkowej, nowej organizacji, która mogłaby zbierać kapitał z MFW i rynków finansowych (od inwestorów z Chin, czy państwowych funduszy inwestycyjnych znad Zatoki Perskiej), a następnie używać go w programach pomocowych strefy euro.

2. Ustalenie wkładu banków prywatnych w program ratunkowy dla Grecji

Podczas pierwszego szczytu w niedzielę wstępnie ustalono, że trzeba będzie "znacznie" podnieść wkład banków w program ratunkowy dla Grecji. Obecnie wielkie banki w Francji, Hiszpanii, Niemczech mają w swoich portfelach dużą ilość greckich papierów dłużnych, które w przypadku bankructwa Aten staną się bezwartościowe. Dlatego banki odpuszczą część długów, tak by uniknąć bankructwa Grecji i odzyskać choć część swoich pieniędzy. Jaka to będzie część? To właśnie ma zostać ustalone dziś wieczorem. Nieoficjalnie mówi się, że straty posiadaczy greckich obligacji mogą sięgnąć nawet 50-60 proc.

3. Rekapitalizacja banków

Dotknięte stratami na greckich obligacjach banki, mogą się znaleźć w poważnych tarapatach. By nie upaść będą musiały zwiększyć swój kapitał. Wstępnie uzgodniono już, że należy podwyższyć z 5 do 9 proc. ich wskaźnik płynności kapitałowej. A to oznacza, że na rekapitalizację banków europejskich potrzeba między 100 a 108 mld euro. Banki mają w pierwszej kolejności wykorzystać na ten cel własne źródła kapitału, a rządy mają udzielać wsparcia tylko w razie konieczności. Jeżeli takie wsparcie nie będzie możliwe, rekapitalizacja ma zostać sfinansowana z pożyczki z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej.

4. Rola Europejskiego Banku Centralnego

Ostatnim tematem dzisiejszych rozmów ma być rola Europejskiego Banku Centralnego w walce z kryzysem. Francuzi i część innych państw eurolandu chcieliby, by skupował on obligacje znajdujących się w tarapatach państw na rynku wtórnym. EBC już teraz prowadzi skup papierów Włoch czy Hiszpanii. Nie akceptują tego jednak Niemcy, które uważają, że Bank powinien być w pełni niezależny i rządy nie mają na niego prawa w jakikolwiek sposób naciskać.

BEZ SZANS NA KONKRETY?

Na wynik dzisiejszego szczytu oczekuje cały świat. Na rynkach od poniedziałku nie dzieje się niemal nic – inwestorzy wstrzymali oddech i czekają. Jeśli przywódcy UE nie wydadzą po dzisiejszych rozmowach jednoznacznego komunikatu, możemy się spodziewać potężnej wyprzedaży na rynkach oraz rozlania się kryzysu na inne kraje.

Premier Francji Francois Fillon powiedział, że porażka środowego szczytu strefy euro mogłaby "powalić Europę" i przynieść nieprzewidywalne konsekwencje.

Na Brukselę patrzą też Amerykanie. - Europa musi dotrzymać zobowiązań, które poczyniła. Jej przywódcy mówią wiele słusznych rzeczy i pracują nad rozwiązaniem problemów. To dobrze - ale dopóki nie uzyskają pełnego porozumienia, trudno ocenić ich starania - powiedział amerykański Sekretarz Skarbu Timothy Geithner.

Jeszcze bardziej sceptyczny jest znany ekonomista Nouriel Roubini, zwany "Dr Zagładą", po tym jak precyzyjnie przewidział globalny kryzys w 2008 r. Roubini nie wierzy, by porozumienie, które mają dziś zawrzeć europejscy przywódcy, przyniosło skutek. Jego zdaniem istnieje duże prawdopodobieństwo, że euroland się rozpadnie, a pierwszym krajem, który zrezygnuje ze wspólnej waluty będzie Grecja. To z kolei wywoła reakcję łańcuchową i bankructwa kolejnych państw - od Portugalii po Hiszpanię.

By rozwiać te obawy eurogrupa musi po dzisiejszym spotkaniu pokazać jedność, konsekwencję i konkrety.

Nieoficjalnie mówi się jednak, że nie ma co liczyć na taki komunikat. Jak podaje agencja Reutera powołując się na swoich informatorów znających szczegóły negocjacji, nadal istnieją poważne rozbieżności pomiędzy głównymi graczami i należy się raczej spodziewać, że komunikat po dzisiejszym szczycie będzie pełen ogólników. Na konkrety i szczegóły proponowanych rozwiązań przyjdzie jeszcze poczekać.

CO Z POLSKĄ?

Polska jako kraj spoza strefy euro stoi nieco z boku. Nie ma jednak wątpliwości, że wyniki szczytu będą miały wpływ na naszą gospodarkę. Przyznał to już minister Rostowski, który powiedział, że od tego jak euroland poradzi sobie z kryzysem, będzie zależało też nasze tempo wzrostu, a co za tym idzie także kształt przyszłorocznego budżetu.

Zdaniem Rostowskiego kłopotów nie powinny mieć jednak Polskie banki. - Wiemy dokładnie jaka jest ekspozycja polskiego systemu bankowego na obligacje greckie i także innych krajów Europy Południowej. Jest to ekspozycja minimalna. Mamy bardzo silny system bankowy – mówił w poniedziałek Rostowski.

Zapewnił też, Polska jako kraj spoza strefy euro nie będzie spłacał długów Grecji i innych krajów pogrążonych w finansowych tarapatach.

Źródło: tvn24.pl, PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Mam apel do koleżanek i kolegów z rządu, żeby byli bardziej Eugeniuszami Kwiatkowskimi, niż Elonami Maskami. Więcej pracy, realizacji projektów, a mniej aktywności na portalu X - tak senator Krzysztof Kwiatkowski odniósł się w "Faktach po Faktach" do dyskusji pomiędzy minister Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz i ministrem Krzysztofem Paszykiem na portalu X na temat finansowania budownictwa społecznego w Polsce. 

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Holenderska agencja ochrony prywatności AP poinformowała w piątek, że wszczyna dochodzenie w sprawie praktyk gromadzenia danych przez chińską firmę DeepSeek. Zaapelowano do holenderskich użytkowników o ostrożność w korzystaniu z oprogramowania tej firmy.

Chińska sztuczna inteligencja pod lupą. Holendrzy zbadają DeepSeek

Chińska sztuczna inteligencja pod lupą. Holendrzy zbadają DeepSeek

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump obiecywał Amerykanom, że obniży ceny żywności. Tymczasem od 1 lutego zaczęły obowiązywać cła na produkty z Meksyku i Kanady w wysokości 25 procent. Jak zauważa CNN państwa te odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu, by półki sklepów spożywczych w USA były pełne.

Cła nałożone przez Trumpa mogą się odbić rykoszetem na zwykłych Amerykanach

Cła nałożone przez Trumpa mogą się odbić rykoszetem na zwykłych Amerykanach

Źródło:
CNN

Od soboty rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2026 roku.

Ważna informacja dla rodziców od ZUS. W sprawie 800 plus

Ważna informacja dla rodziców od ZUS. W sprawie 800 plus

Źródło:
PAP

Mówi, że to największe zagłębie sadownicze Europy, że to duży biznes wspierany przez polityków i że sadownicy walczą o pracowników. Potrzebują rąk do pracy, bo owoce nie mogą gnić. - Oferują na przykład raz na tydzień worek ziemniaków, chleb, cebulę, wodę w zgrzewkach. Może nie dają umowy, ale w ten sposób pokazują, że warto u nich pracować - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl doktor Kamil Matuszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, badacz sytuacji pracowników sezonowych.

Zamienia salę wykładową na sady owocowe. Tak bada sytuację pracowników

Zamienia salę wykładową na sady owocowe. Tak bada sytuację pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Rok 2024 był dla Turcji rekordowy pod względem liczby gości i przychodów z turystyki - podały w piątek tureckie media. Turcję odwiedziło 52,6 milionów zagranicznych turystów. Największą grupę gości z zagranicy stanowili Rosjanie - 6,7 milionów.

Rosjanie pomogli Turcji w pobiciu rekordu

Rosjanie pomogli Turcji w pobiciu rekordu

Źródło:
PAP

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Meksyk ma plan A, plan B i plan C na wypadek, gdyby przywódca USA Donald Trump zrealizował swoje zapowiedzi i nałożył 25-procentowe cła – oświadczyła w piątek prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum, podkreślając, że jej rząd zachowuje "chłodną głowę" w oczekiwaniu na ruch Waszyngtonu.

"Plan A, plan B i plan C". Prezydentka zapewnia, że są przygotowani na amerykańskie cła

"Plan A, plan B i plan C". Prezydentka zapewnia, że są przygotowani na amerykańskie cła

Źródło:
PAP

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zmniejszenie powierzchni gruntów rolnych w kraju o ponad 10 procent do 2050 roku. Największe cięcia mają dotyczyć pastwisk, a mieszkańcy kraju będą zachęcani do redukcji spożycia mięsa – podał w piątek "The Guardian".

Zamiast pastwisk, lasy albo panele słoneczne. Wyspy Brytyjskie czeka wielka reforma rolnictwa

Zamiast pastwisk, lasy albo panele słoneczne. Wyspy Brytyjskie czeka wielka reforma rolnictwa

Źródło:
PAP, The National

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że "absolutnie" nałoży cła na towary z Unii Europejskiej. Według przywódcy Stanów Zjednoczonych UE "traktuje nas bardzo źle". Powiedział również, że cła na produkty z Meksyku i Kanady obejmą też ropę naftową i gaz, choć stawka taryfy będzie wynosić 10, a nie 25 procent.

"Podejmiemy bardzo zdecydowane działania". Trump o nałożeniu ceł na Unię Europejską

"Podejmiemy bardzo zdecydowane działania". Trump o nałożeniu ceł na Unię Europejską

Źródło:
PAP

Polacy wyjeżdżający za granicę na tegoroczne zimowe ferie wybierają się głównie na południe Europy oraz na Bliski Wschód - wynika z danych przekazanych przez serwisy turystyczne. Wśród najpopularniejszych krajów są: Hiszpania, Malta, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Wyjazd na ferie za granicę. Te kierunki wybierają Polacy

Wyjazd na ferie za granicę. Te kierunki wybierają Polacy

Źródło:
PAP

- Kanada jest przygotowana na celową, energiczną, ale także rozsądną i niezwłoczną reakcję, jeśli Stany Zjednoczone nałożą cła na towary importowane z Kanady - przekazał w piątek kanadyjski premier Justin Trudeau.

Trudeau reaguje na zapowiedź Trumpa. "Nie będę owijał w bawełnę"

Trudeau reaguje na zapowiedź Trumpa. "Nie będę owijał w bawełnę"

Źródło:
PAP

W styczniu 2025 roku płaca minimalna w państwach członkowskich Unii Europejskiej wahała się od 551 euro w Bułgarii do 2638 euro w Luksemburgu. W Polsce wynagrodzenie minimalne wynosiło 4666 złotych (1091 euro), co zapewniło nam dziewiąte miejsce w zestawieniu.

Tu pensja minimalna jest najwyższa. Unijna mapa zarobków

Tu pensja minimalna jest najwyższa. Unijna mapa zarobków

Źródło:
PAP

Od stycznia do grudnia 2024 roku do Portugalii przybyło ponad 408 tysięcy turystów z Polski, co oznacza wzrost o 23,3 procent w porównaniu do 2023 roku - przekazała w piątek portugalska agencja statystyczna INE.

Ponad 400 tysięcy turystów z Polski. Duży wzrost

Ponad 400 tysięcy turystów z Polski. Duży wzrost

Źródło:
PAP

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wzrosła od 1 stycznia 2025 roku do ponad 3,2 tysiąca złotych miesięcznie. Aby je otrzymać trzeba spełnić określone warunki. Komu przysługuje ta forma pomocy finansowej i na jak długo można ją otrzymać?

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje i ile wynosi?

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje i ile wynosi?

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Dąbrowski został w piątek odwołany ze stanowiska. Wcześniejsze ustalenia tvn24.pl w tej sprawie w piątek wieczorem potwierdziła w komunikacie ARP. Wkrótce odbędzie się nowy konkurs na to stanowisko. W ubiegłym roku informowaliśmy, że władze Agencji Rozwoju Przemysłu współpracowały z oskarżonym w tak zwanej infoaferze i planowały z jego spółką zawrzeć kontrakt.

Prezes ARP odwołany

Prezes ARP odwołany

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało nową listę zawodów, dla których przewidywane jest szczególnie zapotrzebowanie na polskim rynku pracy. W 2025 roku w wykazie zadebiutowały zawody z poziomu szkoły policealnej: opiekun osoby starszej oraz opiekun w domu pomocy społecznej.

W tych zawodach będzie praca

W tych zawodach będzie praca

Źródło:
PAP

Masło zakupione w ramach przetargu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) nie trafiło ani do Czech, ani na Słowację - przekazała tvn24.pl spółka Milkpol Polska sp. z o.o. Wcześniej w mediach pojawiły się sugestie, że część towaru mogła zostać sprzedana na tych rynkach.

Czy masło z rządowych rezerw trafiło do Czech? Mamy odpowiedź firmy

Czy masło z rządowych rezerw trafiło do Czech? Mamy odpowiedź firmy

Źródło:
tvn24.pl

Jarosław Mastalerz został odwołany ze stanowiska prezesa PZU Życie - przekazał w piątek pełniący obowiązki prezes PZU Andrzej Klesyk. Jak dodał, do zmian doszło także w radzie nadzorczej spółki.

Prezes PZU Życie odwołany. "Nie jest nam po drodze"

Prezes PZU Życie odwołany. "Nie jest nam po drodze"

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander, ING Bank Śląski, mBank - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. Klienci mogą mieć problemy w korzystaniu z aplikacji, zlecaniu przelewów czy płatnościach kartą.

Będą utrudnienia w największych bankach w Polsce

Będą utrudnienia w największych bankach w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek w Lotto padła główna wygrana - przekazał Totalizator Sportowy. Dodał, że szóstka wyniosła dwa miliony złotych, a szczęśliwy zakład zawarto w Szczecinie.

Podano, gdzie padła szóstka w Lotto

Podano, gdzie padła szóstka w Lotto

Źródło:
PAP, tvn24.pl