Zatrzymać kryzys, uratować euro

Aktualizacja:

Wieczorem w Brukseli rusza szczyt Rady Europejskiej, który zdecyduje o przyszłości strefy euro. Na jego wyniki czeka jednak nie tylko Europa – ale cały gospodarczy świat. Jeśli przywódcy państw i rządów UE nie dojdą do porozumienia i nie przedstawią konkretnych rozwiązań antykryzysowych, w czwartek możemy się spodziewać załamania na rynkach.

Szczyt szefów rządów i głów państw wszystkich 27 krajów członkowskich UE ma ruszyć punktualnie o godz. 18.00. Polskę będzie na nim reprezentował premier Donald Tusk.

Godzinę i 15 minut później będzie musiał opuścić salę obrad wraz z 9 innymi przywódcami krajów, które nie mają euro. Dalsze rozmowy będą prowadzili już tylko szefowie rządów 17 państw eurolandu i to w tym gronie zapadną kluczowe decyzje.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, rozmowom przywódców nie będzie towarzyszyło spotkanie ministrów finansów UE, czyli rady ECOFIN. Kierujący jej pracami Jacek Rostowski, postanowił jej nie zwoływać. ECOFIN ma się zebrać dopiero po dzisiejszym szczycie i zająć dopinaniem na ostatni guzik tego, co ustali Rada Europejska.

Skąd wziął się kryzys?/TVN24
Skąd wziął się kryzys?/TVN24

CO MAJĄ USTALIĆ?

Wieczorny rozmowy mają dotyczyć czterech głównych zagadnień:

1. Jak wzmocnić Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej

EFSFto główne narzędzie, jakim dysponuje euroland w walce z kryzysem. Obecnie fundusz dysponuje środkami w wysokości 440 mld euro. Jego wzmocnienie jest jednak niezbędne, by powstrzymać rozlanie się kryzysu Grecji na kolejne kraje borykające się z problemem zadłużenia jak Portugalia, Włochy czy Hiszpania. Jak zwiększyć siłę oddziaływania Funduszu? Koncepcje są dwie:

Pierwszy wariant polega na zapewnieniu EFSF prawa do ubezpieczania części strat inwestorów na obligacjach zagrożonych krajów euro i powiększeniu go nawet do 1-2 bln euro poprzez tzw. lewarowanie, czyli zwiększanie możliwości kapitałowych funduszu bez zwiększenia jego środków z kasy państw strefy euro.

Drugi model to wsparcie EFSF za pomocą dodatkowej, nowej organizacji, która mogłaby zbierać kapitał z MFW i rynków finansowych (od inwestorów z Chin, czy państwowych funduszy inwestycyjnych znad Zatoki Perskiej), a następnie używać go w programach pomocowych strefy euro.

2. Ustalenie wkładu banków prywatnych w program ratunkowy dla Grecji

Podczas pierwszego szczytu w niedzielę wstępnie ustalono, że trzeba będzie "znacznie" podnieść wkład banków w program ratunkowy dla Grecji. Obecnie wielkie banki w Francji, Hiszpanii, Niemczech mają w swoich portfelach dużą ilość greckich papierów dłużnych, które w przypadku bankructwa Aten staną się bezwartościowe. Dlatego banki odpuszczą część długów, tak by uniknąć bankructwa Grecji i odzyskać choć część swoich pieniędzy. Jaka to będzie część? To właśnie ma zostać ustalone dziś wieczorem. Nieoficjalnie mówi się, że straty posiadaczy greckich obligacji mogą sięgnąć nawet 50-60 proc.

3. Rekapitalizacja banków

Dotknięte stratami na greckich obligacjach banki, mogą się znaleźć w poważnych tarapatach. By nie upaść będą musiały zwiększyć swój kapitał. Wstępnie uzgodniono już, że należy podwyższyć z 5 do 9 proc. ich wskaźnik płynności kapitałowej. A to oznacza, że na rekapitalizację banków europejskich potrzeba między 100 a 108 mld euro. Banki mają w pierwszej kolejności wykorzystać na ten cel własne źródła kapitału, a rządy mają udzielać wsparcia tylko w razie konieczności. Jeżeli takie wsparcie nie będzie możliwe, rekapitalizacja ma zostać sfinansowana z pożyczki z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej.

4. Rola Europejskiego Banku Centralnego

Ostatnim tematem dzisiejszych rozmów ma być rola Europejskiego Banku Centralnego w walce z kryzysem. Francuzi i część innych państw eurolandu chcieliby, by skupował on obligacje znajdujących się w tarapatach państw na rynku wtórnym. EBC już teraz prowadzi skup papierów Włoch czy Hiszpanii. Nie akceptują tego jednak Niemcy, które uważają, że Bank powinien być w pełni niezależny i rządy nie mają na niego prawa w jakikolwiek sposób naciskać.

BEZ SZANS NA KONKRETY?

Na wynik dzisiejszego szczytu oczekuje cały świat. Na rynkach od poniedziałku nie dzieje się niemal nic – inwestorzy wstrzymali oddech i czekają. Jeśli przywódcy UE nie wydadzą po dzisiejszych rozmowach jednoznacznego komunikatu, możemy się spodziewać potężnej wyprzedaży na rynkach oraz rozlania się kryzysu na inne kraje.

Premier Francji Francois Fillon powiedział, że porażka środowego szczytu strefy euro mogłaby "powalić Europę" i przynieść nieprzewidywalne konsekwencje.

Na Brukselę patrzą też Amerykanie. - Europa musi dotrzymać zobowiązań, które poczyniła. Jej przywódcy mówią wiele słusznych rzeczy i pracują nad rozwiązaniem problemów. To dobrze - ale dopóki nie uzyskają pełnego porozumienia, trudno ocenić ich starania - powiedział amerykański Sekretarz Skarbu Timothy Geithner.

Jeszcze bardziej sceptyczny jest znany ekonomista Nouriel Roubini, zwany "Dr Zagładą", po tym jak precyzyjnie przewidział globalny kryzys w 2008 r. Roubini nie wierzy, by porozumienie, które mają dziś zawrzeć europejscy przywódcy, przyniosło skutek. Jego zdaniem istnieje duże prawdopodobieństwo, że euroland się rozpadnie, a pierwszym krajem, który zrezygnuje ze wspólnej waluty będzie Grecja. To z kolei wywoła reakcję łańcuchową i bankructwa kolejnych państw - od Portugalii po Hiszpanię.

By rozwiać te obawy eurogrupa musi po dzisiejszym spotkaniu pokazać jedność, konsekwencję i konkrety.

Nieoficjalnie mówi się jednak, że nie ma co liczyć na taki komunikat. Jak podaje agencja Reutera powołując się na swoich informatorów znających szczegóły negocjacji, nadal istnieją poważne rozbieżności pomiędzy głównymi graczami i należy się raczej spodziewać, że komunikat po dzisiejszym szczycie będzie pełen ogólników. Na konkrety i szczegóły proponowanych rozwiązań przyjdzie jeszcze poczekać.

CO Z POLSKĄ?

Polska jako kraj spoza strefy euro stoi nieco z boku. Nie ma jednak wątpliwości, że wyniki szczytu będą miały wpływ na naszą gospodarkę. Przyznał to już minister Rostowski, który powiedział, że od tego jak euroland poradzi sobie z kryzysem, będzie zależało też nasze tempo wzrostu, a co za tym idzie także kształt przyszłorocznego budżetu.

Zdaniem Rostowskiego kłopotów nie powinny mieć jednak Polskie banki. - Wiemy dokładnie jaka jest ekspozycja polskiego systemu bankowego na obligacje greckie i także innych krajów Europy Południowej. Jest to ekspozycja minimalna. Mamy bardzo silny system bankowy – mówił w poniedziałek Rostowski.

Zapewnił też, Polska jako kraj spoza strefy euro nie będzie spłacał długów Grecji i innych krajów pogrążonych w finansowych tarapatach.

Źródło: tvn24.pl, PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

Podwyżka płacy minimalnej w 2026 roku do 5015 złotych brutto (około 3750 złotych "na rękę") - to proponują trzy związki zawodowe. W piśmie do ministra finansów związkowcy domagają się też 12-procentowego wzrostu pensji w "budżetówce".

Płaca minimalna. Propozycja podwyżki

Płaca minimalna. Propozycja podwyżki

Źródło:
tvn24.pl

Niemiecki minister finansów Lars Klingbeil zareagował na zapowiedź Donalda Trumpa dotyczącą nałożenia 50-procentowych ceł na towary z Unii Europejskiej (UE). - Nie potrzebujemy kolejnych prowokacji - podkreślił.

Ostra reakcja na słowa Trumpa. "Nie potrzebujemy kolejnych prowokacji"

Ostra reakcja na słowa Trumpa. "Nie potrzebujemy kolejnych prowokacji"

Źródło:
PAP

Giganci nie zamierzają, jak chciałby to prezydent USA Donald Trump, przełknąć kosztów wynikających z ceł. Zdrożeć mogą podstawowe produkty, elektronika czy auta - podał portal stacji CNN. Wskazał też firmy, które podniosą ceny.

Efekt Trumpa. Te firmy podniosą ceny

Efekt Trumpa. Te firmy podniosą ceny

Źródło:
CNN

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki w rozmowach ze Sławomirem Mentzenem przedstawili swoje stanowiska w kwestii ochrony złotego, co było jednym z kluczowych postulatów polityka Konfederacji. Kandydaci na prezydenta w drugiej turze powiedzieli też, co sądzą o przyjęciu euro w Polsce.

Co z euro? Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki odpowiadają

Co z euro? Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska kompania kolejowa South Western Railway ponownie trafi w ręce państwa. To efekt kampanii renacjonalizacyjnej prowadzonej przez rząd Partii Pracy.

"Żegnamy 30 lat nieskuteczności, marnotrawstwa i niezadowolenia"

"Żegnamy 30 lat nieskuteczności, marnotrawstwa i niezadowolenia"

Źródło:
PAP

Rodzina Wallenbergów we współpracy z koncernem Nvidia wybuduje w Szwecji fabrykę AI (sztucznej inteligencji) - podano w komunikacie. Wallenbergowie to właściciele gigantów szwedzkiego przemysłu takich jak Saab czy AstraZeneca.

Rodzina Wallenbergów łączy siły z gigantem. Ta inwestycja "jest kluczowym krokiem"

Rodzina Wallenbergów łączy siły z gigantem. Ta inwestycja "jest kluczowym krokiem"

Źródło:
PAP

Cena przyjęcia komunijnego w ciągu dwóch lat wzrosła o ponad 15 procent, a w porównaniu do czasu sprzed pandemii - niemal o 70 procent. Największy koszt to wynajem sali, jedzenie, stroje czy dekoracje. - Może się udać po kosztach - słyszymy od jednej z matek organizujących komunię.

Komunia, czyli małe wesele. "Festiwal prezentów"

Komunia, czyli małe wesele. "Festiwal prezentów"

Źródło:
TVN24+

Co odpowiedzieć tym, którzy obawiają się skrócenia czasu pracy w swoich firmach? - Niech policzą czas na kawusiach - odpowiada Karolina Adolewska, szefowa HR w Herbapolu Poznań. Jest też inna perspektywa. - Jak się wyjedzie za każde większe miasto, to tematem nie jest czterodniowy tydzień pracy, ale otrzymanie pensji na czas - mówi nam Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy, założycielka firmy HR na Szpilkach.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. "Taki bajer to dla siebie zachowajcie"

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. "Taki bajer to dla siebie zachowajcie"

Źródło:
TVN24+

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie sześciu liczb. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu do wygrania będzie 14 milionów złotych. Dwie szóstki padły natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 24 maja 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto. Dwie szóstki w Lotto Plus

Rośnie kumulacja w Lotto. Dwie szóstki w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP