Najnowsze

Najnowsze

Portugalia następna po pomoc?

Oprocentowanie portugalskich obligacji najwyższe w historii strefy euro. Rentowność dziesięcioletnich papierów dłużnych tego kraju na rynku wtórnym wyraźnie przekroczyła 17%. To prawie dwa i pół razy tyle, ile wynosił poziom, przy którym Lizbona nie była w stanie sama się finansować i musiała poprosić o międzynarodową pomoc. Teraz inwestorzy boją się, że pierwsza pożyczka nie wystarczy Portugalii i podobnie jak Grecja kraj będzie musiał prosić o nową pomoc. Zdaniem profesor Leokadii Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej nawet wtedy wyrzucenie żadnego z państw ze strefy euro nie wchodziłoby w grę.

Co po szczycie?

Polska nie podpisze paktu fiskalnego, jeśli kraje spoza strefy euro,nie będa mogły uczestniczyć jako obserwatorzy, we wszystkich szczytach Eurogrupy. Tuż przed spotkaniem przywódców Unii Europejskiej Donald Tusk powtórzył w Brukseli Polskie warunki. Na czym ostatecznie się skończy? O to pytaliśmy w "Bilansie" Pawła Świebodę z DemosEuropa.

"Chcą byśmy płacili, musimy mieć prawo być przy stole"

Na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej przed szczytem UE w Brukseli ich premierzy zgodzili się, że kraje nie posiadające wspólnej waluty powinny być dopuszczane do szczytów euro - podał rzecznik węgierskiego premiera Viktora Orbana. - Jeśli chcą, abyśmy się w coś zaangażowali, abyśmy płacili, musimy mieć pełne prawo do obecności przy stole negocjacji - podkreślił czeski premier Petr Neczas.

Euro do 2015 r.? "Schulz nie zrozumiał, co premier mówił"

- Nie mamy zamiaru wstępować do strefy euro w 2015 roku - powiedział minister finansów Jacek Rostowski, odpowiadając na wypowiedź szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schultza sugerującą coś zupełnie odwrotnego. W Brukseli Schulz stwierdził, że w porannej rozmowie z nim premier Donald Tusk zasugerował zamiar przyjęcia euro przez Polskę do 2015 r.

Emerytura 2040

W programie Godzina Dla Pieniędzy przygotowaliśmy przegląd dostępnych na rynku produktów o charakterze emerytalnym. Gdzie najlepiej ulokować oszczędność, w IKE czy może IGZE? Gościem programu była Małgorzata Jabłońska, Dyrektor Biura Rynku Pierwotnego w DM PKO Banku Polskiego.

Zarabiać na surowcach

Tani pieniądz w USA może wpłynąć na ceny surowców. Czy warto więc kupować teraz złoto i fundusze surowcowe? Spytaliśmy Pawła Kordalę, analityka XTB.

Euro kryzys - szczyt UE

Komisarz unijny odpowiedzialny za budżet i uprzywilejowanie europejskiego długu to warunki jakie stawiają Grekom Niemcy. Czy jesteśmy bliżej końca Strefy Euro w obecnym kształcie? O opinię poprosiliśmy Bogusława Grabowskiego, prezesa Skarbiec TFI.

Prezes PiS apeluje, "by nie zadowalać się ochłapami"

- To jest apel o to, żeby nie wchodzić [do paktu fiskalnego - red.], żeby jakimiś ochłapami się nie zadowalać, nie udawać, że się coś załatwiło, bo wiadomo, że się nic nie załatwi - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński komentując unijny szczyt w Brukseli, na którym ma m.in. zostać ustalona treść tzw. paktu fiskalnego wzmacniającego w założeniach dyscyplinę budżetową w krajach strefy euro i chętnych spoza niej.

Polska w pakcie?

Rusza kolejny europejski szczyt. Jednym z podejmowanych na nim tematów będzie pakt fiskalny. Czy Polska powinna podpisać dokument? Europosła Jacka Saryusza-Wolskiego pytała o to Karolina Hytrek-Prosiecka.

SKARGA KLIENTA

Co zrobić z niezadowolonym klientem i pracownikiem, który nie zachował się profesjonalnie? Rozmowa z Ewą Opolską, trener Ernst & Young Academy of Business.

ZARZĄDZANIE TALENTAMI

Zarządzanie talentami to jeden z tematów 42. Forum Ekonomicznego w Davos. Specjaliści do spraw HR twierdzą, że firmom na całym świecie brakuje pracowników między innymi inżynierów, sprzedawców i specjalistów od nowoczesnych technologii. W jaki sposób zarządzać talentami w firmie, żeby cały czas rozwijać zespół, podpowiada Szymon Milonas, konsultant HR.

TWÓJ BRAT PIT

Podatek od nieruchomości trzeba zapłacić do końca stycznia. Wcześniej, trzeba było uregulować tę należność do 15 stycznia. Jak załatwić te formalności na ostatnią chwilę, mówi Krzysztof Gratka, starszy konsultant Accreo Taxand.

PIENIĄDZE DLA EKOLOGICZNYCH

Do końca lutego 2012 r. można się zgłaszać się do Greenevo – to akcelerator zielonych technologii Ministerstwa Środowiska. Szansę na pomoc na 20. małych i średnich firm, które mają proekologiczne rozwiązania, z którymi chciałyby wejść na rynki zagraniczne. Rozmowa z Romanem Sobczykiem, prezesem firmy Ekotop i Wojciechem Pietraszkiem, prezesem PP-EKO.

Nowy kapitał Calatrava

Calatrava Capital ma nowy kapitał. Po rozstaniu z finansowym partnerem, spółka będzie samodzielnie finansować nowe inwestycje. O planach spółki rozmawialiśmy z jej prezesem, Pawłem Narkiewiczem.

Przed kolejnym szczytem

Czy kolejny europejski szczyt pomoże rozwiązać sprawę grecką i ograniczyć skutki kryzysu w Europie? Rozmowa z dyrektorem do spraw rynków zagranicznych Quercus TFI, Markiem Buczakiem.

Wyniki Abak

Przychody w górę, zysk netto w górę, EBITDA w górę - przez cztery kwartały ostatniego roku, Abak znacząco poprawił wyniki. Rozmawialiśmy o nich z prezesem spółki, Pawłem Puterko.

BRAT VAT

Przepis polskiej ustawy o VAT, który uzależnia prawo do obniżenia podatku po uzyskaniu potwierdzenia otrzymania korekty faktury jest zgodny z dyrektywą unijną, ale podatnik powinien mieć też możliwość udowodnienia tego faktu w inny sposób. Taką decyzję podjął Trybunał Sprawiedliwości UE. Według polskiego prawa podatnik, który przyzna klientowi rabat albo na przykład dostanie zwrot towaru i chce teraz obniżyć podstawę opodatkowania VAT, musi najpierw otrzymać potwierdzenie, że kontrahent otrzymał fakturę korygującą. Do tego momentu nie może obniżyć VAT. Rozmowa z Jerzym Martini, partnerem w Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy.

FUNDUSZ SOCJALNY W FIRMIE

Nie masz zamiaru tworzyć Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych? Musisz poinformować o tym swoich pracowników. Masz na to czas do 31 stycznia. Kto musi tworzyć taki Fundusz i co jest z niego finansowane, tłumaczy Agnieszka Janowska, radca prawny, dyrektor Departamentu Prawa Pracy, TGC Corporate Lawyers.

Najnowsza wersja paktu. Polski postulat "dopiero na szczycie"

Najnowszy projekt paktu fiskalnego na poniedziałkowy szczyt UE zawiera małe zmiany. Państwa spoza euro, które przyłączą się do traktatu i złotej reguły wydatkowej, płaciłyby kary za jej łamanie do budżetu UE, a nie jak państwa euro do funduszu ratunkowego EMS. Projekt przewiduje również, że kraje spoza strefy euro po ratyfikowaniu paktu fiskalnego nie będą musiały natychmiast wdrażać jego reguł. Co z polskim postulatem w sprawie uczestnictwa w szczytach euro państw spoza strefy? - Ta sprawa jest zbyt polityczna, stanie dopiero na szczycie - mówiły źródła dyplomatyczne PAP.

ZAROBIĆ NA ZIMIE

Sprzedaż ośrodka narciarsko-wypoczynkowego nie jest łatwym zadaniem. Nie udała się druga aukcja Pilska w Korbielowie. Cena wywoławcza była zbyt wysoka. Jak zrobić SWOT takiego ośrodka i jak zorientować się, jakie zyski może on przynieść, mówi Witold Wojtas, konsultant w Azimutus Associates.

OCHRONA ZNAKU TOWAROWEGO

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł, że nie można nadać nazwy napojowi energetycznemu Viaguara, bo za bardzo kojarzy się z Viagrą i może sugerować konsumentowi, że również działa na potencję. Rozmowa z Jakubem Kubalskim, prawnikiem w kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka.

TWÓJ BRAT PIT

Do końca stycznia trzeba złożyć PIT 4R. Rozmowa Dominiką Dragan-Berestecką, doradcą podatkowym w kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

CZYTAJMY UMOWY

Nie wszyscy przedsiębiorcy pamiętają, aby tego dopilnować przed złożeniem podpisu pod zobowiązaniem. Co im grozi, jeśli jednak przeczytali, a potem okazało się, ze są bezbronni wobec kreatywnych zapisów i kruczków prawnych, tłumaczy Magdalena Amerek, adwokat w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Na szczycie UE

Pakt fiskalny jednym z najważniejszych tematów rozpoczynającego się dziś szczytu państw Unii Europejskiej. Polska zabiega o to, by kraje spoza strefy euro, które zadeklarują chęć przystąpienia do tej umowy - mogły uczestniczyć jako obserwatorzy we wszystkich posiedzeniach eurogrupy. Dr Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego popiera to stanowisko - według niego decyzje zapadające w strefie euro mają bowiem wpływ na wszystkie kraje Unii.

PKB 2011 +4,3%

Polski PKB w 2011 roku rósł powyżej oczekiwań. O kondycji polskiej gospodarki oczami przedsiębiorców rozmawiamy z Wojciechem Warskim, prezesem Softex Data i Andrzejem Szymański, dyrektorem zarządzającym Dartom.

Poratowanie zdrowia nauczycieli to  600 mln zł rocznie

- Pedagodzy znaleźli sposób na przeczekanie trudnego czasu związanego z niżem demograficznym: uciekają na płatne urlopy dla poratowania zdrowia - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna". Z jego wyliczeń wynika, że takiego przywileju rocznie korzysta już 15 tys. osób, co kosztuje gminy 600 mln zł rocznie.

Polska walczy o głos, euroland o przetrwanie

Po południu rozpoczyna się w Brukseli nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Przywódcy 27 państw członkowskich, w tym polski premier Donald Tusk, będą starali się uzgodnić m.in. treść tzw. paktu fiskalnego, który ma dyscyplinować krajowe budżety, by zapobiec powtórce kryzysu zadłużenia oraz uzgodnić. Zdecydują także -i to bardzo interesuje Polskę - jaki udział w szczytach strefy euro będą miały kraje spoza niej.

Bank się wycofał. Nie będzie milionowej premii dla prezesa

Dyrektor wykonawczy (CEO) Royal Bank of Scotland, Stephen Hester nie otrzyma premii wartej prawie milion funtów - poinformował w niedzielę bank. Wysokość bonusu wywołała takie wzburzenie brytyjskiej opozycji, że skłonna ona była poruszyć tę kwestię w parlamencie.

Pawlak: Stanieje dolar, stanieją paliwa

- Obniżający się kurs dolara będzie powodował, że ceny paliw będą spadać - uważa minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem, obniżka akcyzy nie wchodzi w grę, ponieważ mamy już minimalną, jeśli chodzi o Unię Europejską, stawkę tego podatku.

Droga benzyna to nie ich problem

Kierowcy w Polsce protestują przeciwko wysokim cenom paliw. Okazuje się jednak, że nie wszyscy. Pan Stanisław z Podlasia do baku swojego samochodu leje własnoręcznie tłoczony olej rzepakowy, którego litr kosztuje niecałą złotówkę. Z kolei pan Jan z powodzeniem paliwo miesza z wodą, zmniejszając koszty tankowania nawet o 60 proc.