Najnowsze

Najnowsze

UROSNĄĆ NA APPLE

Na czym ma polegać umowa firmy AB z Applem? O prognozy przychodów ze sprzedaży oraz zysku operacyjnym w Ddniu Na Rynkach z Andrzejem Przybyło, prezesem AB rozmawiał Mikołaj Kunica.

DO WYGRANIA 50 MLN

Już we wtorek 27.09. będzie można wygrać w LOTTO 50 mln złotych. Jest to dotychczasowy rekord, jeśli chodzi o wysokość kumulacji. Najwyższa kumulacja do tej pory wyniosła 30 mln. O wielkich wygranych i prawdopodobieństwie strzelenia "szóstki" rozmawialiśmy z Piotrem Gawronem, rzecznikiem Totalizatora Sportowego.

ŚWIAT W KRYZYSIE

Wszyscy liczyli, że po tylu miesiącach mówienia o tym, że mamy kryzys, w końcu ktoś przedstawi konkretne rozwiązania. Tych rozwiązań wciąż nie ma. Na temat obecnej sytuacji rozmawialiśmy z profesorem Krzysztofem Opolskim w Pieniądzach od Rana.

TANIEJĄCA MIEDŹ

Miedź jest najtańsza od lipca 2010 roku. Surowce tanieją, bo inwestorzy boją się globalnego spowolnienia gospodarczego. Cena miedzi ciągnie w dół kurs akcji KGHM - największego w Europie producenta miedzi. Jak w najbliższym czasie może być wyceniana miedź, pytaliśmy Herberta Wirtha, prezesa KGHM.

Rostowski dla Napieralskiego rzuca wszystko

W środę o godz. 12 minister finansów Jacek Rostowski spotka się w siedzibie resortu z liderem SLD Grzegorzem Napieralskim. Minister zamierza wytknąć szefowi Sojuszu błędy, jakie ten miał popełnić w swoich propozycjach dotyczących finansów państwa.

PROPERTY FORUM 2011

Polski rynek nieruchomości komercyjnych jest bardzo atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów, którzy coraz częściej zamiast zadłużonych krajów wybierają właśnie Polskę. Jeśli banki przestaną pożyczać pieniądze, rynek nieruchomości może wrócić do sytuacji z 2009 roku. Z Agatą Sekułą w Dniu na Rynkach rozmawiał Mikołaj Kunica.

Obcięli rating Białorusi. Groźba bankructwa

Agencja ratingowa Standard & Poor's poinformowała, że obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Białorusi z "B" do "B minus (-)" czyli do poziomu, który coraz bardziej grozi bankructwem tego kraju.

Rosja z pomocą eurostrefie. "To bezpieczna inwestycja"

Rosyjski minister finansów Aleksiej Kudrin oświadczył, że Rosja jest gotowa skupować przyszłe obligacje UE, co uważa za bezpieczną inwestycję, a przy tym możliwość wsparcia przeżywającej kłopoty strefy euro. Rosja jest też gotowa pomagać za pośrednictwem MFW.

Opóźnia się wypłata 8 mld euro dla Grecji

Nie uda się do 3 października, czyli spotkania ministrów finansów państw strefy euro, podjąć decyzji o uruchomieniu kolejnej transzy pomocy dla Grecji, w wysokości 8 mld euro - powiedział w poniedziałek rzecznik komisarza UE ds. polityki monetarnej Amadeu Altafaj Tardio.

To Anglicy są łupkową potęgą

Brytyjczycy zacierają ręce, bo po odkryciu firmy wiertniczej Cuadrilla Resources okazało się, że pod swoją wyspą mają największe w Europie złoża gazu łupkowego. Większe niż Polska, która była do tej pory typowana na lidera. To oznacza, że zyskujemy nowego sojusznika w walce z antyłupkowym lobby ekologów, Gazpromem i producentami energii atomowej. Z drugiej strony wyrasta potężny konkurent dla naszego gazu - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

"Ryzyko katastrofy musi zostać zażegnane"

Kraje strefy euro zapowiedziały w sobotę na spotkaniu MFW i Banku Światowego w Waszyngtonie, że "zrobią wszystko co niezbędne" aby zapobiec kryzysowi i rozwiązać problem zadłużenia publicznego. MFW zadeklarował pomoc, ale domaga się od Europy zdecydowanych działań. Natomiast sekretarz skarbu USA Timothy Geithner stwierdził, że Europejski Bank Centralny powinien podjąć się bardziej centralnej roli w walce z groźbą kryzysu. - Ryzyko katastrofy musi zostać zażegnane - powiedział.

Makler stracił 2 mld, prezes banku odchodzi

Rada nadzorcza czołowego szwajcarskiego banku prywatnego UBS przyjęła w sobotę rezygnację Oswalda Gruebela ze stanowiska prezesa zarządu - poinformował UBS na swojej stronie internetowej.

Strefa wolnego handlu z Ukrainą coraz bliżej

Ukraina i Unia Europejska uzgodniły zasadnicze kwestie umowy o powołaniu strefy wolnego handlu, i zakończą negocjacje w tej sprawie do połowy października - poinformował szef ukraińskiej delegacji ds. rozmów o strefie, Wałerij Piatnycki.

Wspólna interwencja na ratunek euro?

By ratować zadłużone państwa strefy euro, należy połączyć interwencje Europejskiego Banku Centralnego i Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) - taką propozycję zasugerowała Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Unia da więcej na rolników i biednych? Małe szanse

Czy pozostawienie unijnych dopłat dla rolników na tym samym poziomie i zmniejszenie środków dla najbiedniejszych jest już w Brukseli przesądzone? Wojciech Olejniczak uważa, że tak. Marek Sawicki jest zdania, że wszystko jeszcze da się zmienić na lepsze. Były i obecny minister rolnictwa spierali się o to w piątkowej debacie w TVN24. Sprawdziliśmy to w ramach cyklu "Widzę i sprawdzam".

Dzień z flexicurity

Idea flexicurity łączy w sobie elastyczność i bezpieczeństwo na rynku pracy. W Polsce głównym forum dialogu społecznego, które zajmuje się połączeniem interesów różnych grup społecznych między innymi w zakresie regulacji rynku pracy jest Komisja Trójstronna do Spraw Gospodarczych. W jaki sposób przedsiębiorcy mogą wpływać na ustalenia Komisji? O tym w programie "Blajer mówi: Biznes" Paweł Blajer rozmawiał z Jeremim Mordasewiczem, doradcą zarządu PKPP Lewiatan i Zbigniewem Żurkiem, wiceperesem Business Centre Club

Strach na rynkach

Narodowy Bank Polski i Ministerstwo Finansów postawiły się rynkom. Obie instytucje sprzedawały w piątek euro na rynku walutowym - czym umocniły gwałtownie złotego. To pierwsza interwencja NBP od 9 kwietnia 2010 roku. O powodach takiej decyzji z wiceministrem finansów Dominikiem Radziwiłłem w programie "90 Minut" rozmawiali Marek Tejchman i Jan Niedziałek.

Polska na plusie

Światowy kryzys nie ograniczył też zakupowego apetytu Polaków. W sierpniu sprzedaż detaliczna urosła o 11,3% czyli znacznie lepiej od prognoz i szybciej niż w lipcu. W skali miesiąca wynik handlu poprawił się o 1,1%. jednak niestabilna sytuacja na rynkach może sprawić, że klienci będą kupować mniej. Jak sobie z tym radzić? Spytaliśmy Elżbietę Pełkę, prezes konkursu Polish National Sales Awards.

Rostowski: Grę na złotym przegrają spekulanci

Złoty chudnie w oczach. Euro w czwartek było najdroższe wobec złotego od dwóch lat. Zdaniem ministra finansów osłabienie polskiej waluty nie ma nic wspólnego z atakiem spekulacyjnym. Jak powiedział Jacek Rostowski słaby złoty to wynik nieuzasadnionych reakcji na globalny nastrój na rynkach. Szef resortu finansów dodał, że jeśli na złotym jednak toczy się gra - to przegrają właśnie spekulanci. Na razie nie ma niebezpieczeństwa przekroczenia progu ostrożnościowego 55% relacji długu do PKB z powodu taniejącego złotego, dodał minister.

Nowelizacja ustawy o informacji publicznej

Nowelizacja ustawy o informacji publicznej pod lupą prezydenta. Kancelaria głowy państwa będzie analizować przyjętą przez sejm 16 września senacką poprawkę. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także posłowie opozycji namawiają do zawetowania nowelizacji ustawy, która zezwala na ograniczenie dostępu do informacji publicznej.

Interwencja NBP

Narodowy Bank Polski interweniował na rynku walutowym sprzedając waluty za złote. Nieoficjalne informacje rynkowe potwierdził NBP w swoim komunikacie. Zdaniem Ministerstwa Finansów, obecna sytuacja na rynku uzasadnia sprzedaż większej ilości walut na rynku po korzystnym kursie. Gościem programu Rynki Dnia był Andrzej Stefaniak, diler walutowy DMK-ALPHA.

RPP W AKCJI

O sytuacji na rynku walutowym i konsekwencjach słabego złotego w Rynkach Dnia z Elżbietą Chojną-Duch, członkiem Rady Polityki Pieniężnej rozmawiał Rafał Hirsch.

Europejskie giełdy znów na czerwono. Złoty stanął

Po wczorajszej fatalnej sesji, warszawska giełda dziś znów dołowała, ale już nie tak spektakularnie. Ok. 9.30 indeks WIG20 był już ponad 2 proc. pod kreską. Do popołudnia sytuacja poprawiła się i o ok. 16 WIG20 tracił tylko 1,2 procenta. Po porannych wzrostach również europejskie rynki spadły pod kreskę. Słabnący złoty wywołał też interwencję NBP, co pozwoliło ustabilizować kurs polskiej waluty.

KGHM CIĄGNIE W DÓŁ WIG20

Czy to jest dobry moment aby kupować akcje KGHM i dlaczego akcje tej spółki spadały dużo szybciej niż ceny miedzi? W Rynkach Dnia z Robertem Majem, analitykiem KBC SECURITAS rozmawiał Rafał Hirsch.

SPÓŁKI DETALICZNE ANALITYCZNIE

Sprzedaż odzieży i obuwia wzrosła w sierpniu o 9,6% rok do roku. W lipcu wzrosła, aż o 17,1%. O komentarz do danych o sprzedaży detalicznej, poprosiliśmy Adama Kaptura, analityka Domu Maklerskiego MILLENNIUM.

MILION W PORTFELU

Milion w portfelu, czyli wirtualne inwestowanie miliona złotych. Jak co piątek wraz z Tomaszem Publicewiczem z Analiz Online, sprawdzaliśmy stopy zwrotu z tego tygodnia.

DZIEŃ Z FLEXICURITY

Spółka idzie na GPW, w jaki sposób zarabia na nowych pomysłach dot. elastycznego rynku pracy? Na ile otworzy się przed nią szansa, jeśli koncepcje felxicurity będą realizowane. Rozmowa z Tomaszem Hanczarkiem, prezesem WORK SERVICE.

STRACH NA RYNKACH

Złoty pod presją. Osłabienie trwa, NBP ostrzega, że trudniej mu na rozchwianym rynku kontrolować inflacje. Możliwe scenariusze z udziałem NBP do końca roku. Rozmowa z Jarosławem Klepackim, DMK Alpha.

POLSKA NA PLUSIE

Sprzedaż detaliczna w górę i to powyżej prognoz. Na ile popyt wewnętrzny może pomóc polskiemu PKB i nie podnieść relację długu do PKB do poziomu 55%, słowem jaka jest szansa, że już wkrótce nie będziemy mieć wyższych podatków, naszym goŚciem był: Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ. 

ELASTYCZNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

Ciężkie i nerwowe czasy na rynkach. Trzeba podejmować ruchy oszczędnościowe i zwalniać pracowników. W tym procesie bardzo istotną rolę odgrywają związki zawodowe. Rozmowa ze Sławomirem Wręgą, przewodniczącym związku zawodowego pracowników ruchu ciągłego ZA Puławy.