Najnowsze

Najnowsze

Monsanto winne zatrucia chemikaliami

Amerykański koncern biotechnologiczny Monsanto jest winien zatruciu francuskiego rolnika środkiem chwastobójczym - uznał sąd w Lyonie. Orzeczenie otwiera Paulowi Francois do ubiegania się o odszkodowanie od wielkiej firmy zajmującej się produkcją między innymi roślin zmodyfikowanych genetycznie. To pierwsza taka sprawa we Francji. Koncern chce się jeszcze odwołać.

Moody's obniża i ostrzega

Agencja ratingowa Moody's ostrzegła, że może obniżyć Francji, Wielkiej Brytanii i Austrii prognozę wiarygodności kredytowej z najwyższej AAA do negatywnej. Jednocześnie agencja zdegradowała rating Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Słowacji, Słowenii i Malty.

Google ma zgodę na transakcję za 12,5 mld dol

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez Google Motoroli Mobility. I chociaż firma została została kupiona przez internetowego giganta za 12,5 mld dol już w sierpniu ub. r. to na sfinalizowanie transakcji trzeba było czekać, aż KE zbada, czy nie narusza ona konkurencji.

Kondycja budowlanki

Budownictwo staje w obliczu kolejnej fazy kryzysu. Powodem takiej sytuacji będzie m.in. ograniczenie inwestycji infrastrukturalnych. Czy firmy budowlane są przygotowane na spowolnienie gospodarcze? Rozmowa z G. Błachnio, analitykiem Euler Hermes

Spór na gazie

Urząd Regulacji Energetyki nie zgadza się na dwucyfrową podwyżkę cen gazu. URE broni konsumentów przed podwyżkami gazu i walczy z monopolem PGNIG. Jakie będą efekty tego sporu i czy do podwyżek faktycznie dojdzie? Rozmowa z dr F. Elżanowskim z Kancelarii Elżanowski, Cherka i Wspólnicy

"Nie robimy tego dla popularności, ale z konieczności"

- Nie robimy tego, bo jest problem z finansami publicznymi, ani dla popularności. Robimy to, ponieważ wierzymy, że to jest konieczne - mówił w TVN24 o planach podwyższenia i zrównania wieku emerytalnego minister finansów Jacek Rostowski. Po raz kolejny tłumaczył też, że w przyszłości problemem w Polsce nie będzie bezrobocie, a brak rąk do pracy.

Węgry przyjmują pakt fiskalny

Nowe porozumienie Unii Europejskiej w sprawie dyscypliny budżetowej doszło do skutku dzięki "poważnym negocjacjom" i jest "do zaakceptowania" przez Węgry we wszystkich punktach - oświadczył w poniedziałek węgierski premier Viktor Orban.

KDPW Z modułem Nasdaq-OMX

KDPW kupi od Nasdaq-OMX moduł do zarządzania ryzykiem i rozliczania transakcji z rynku miedzybankowego. Technologia pomoże bankom handlować kontraktami na waluty. O tym, co zmieni moduł rozmawiamy z Iwoną Sroką, prezes KDPW.

PZU przed wynikami. Kupować?

PZU - analitycy rekomendują zakup, bo spółka jest na dobrej wycenie, ma dobre perspektywy i będzie płacić dużą dywidendę. O spółce rozmawiamy z Pawłem Kozubem, analitykiem Unicredit CAIB.

Gigant polskich torów coraz bliżej sprzedaży

- Resort transportu najprawdopodobniej jeszcze w lutym zatwierdzi krótką listę inwestorów dla PKP Cargo - poinformował rzecznik resortu ministerstwa Mikołaj Karpiński. PKP Cargo to drugi największy przewoźnik towarowy w Unii Europejskiej.

Pięciu Polaków w finale Facebook Hacker Cup

Z ponad 7,5 tysiąca programistów z całego świata zostało zaledwie 25, a w tej liczbie aż 5 Polaków. W dniach 16-17 marca 2012 r. w głównej siedzibie firmy Facebook w Kalifornii będą oni walczyć o zwycięstwo w II edycji konkursu Facebook Hacker Cup.

Pęknięte skrzydła mogą kosztować Airbusa fortunę

Kontrola pęknięć na skrzydłach samolotów A380 może kosztować Airbusa nawet 100 milionów euro - donosi niemiecki "Der Spiegel". To równowartość ponad jednej czwartej zysku operacyjnego Airbusa za trzy pierwsze kwartały ubiegłego roku.

Grecki kryzys

Niezadowoleni Grecy wychodzą na ulice, a zamieszki przeradzają się w regularne walki z policją. Grecy mają dość wyrzeczeń niezbędnych do uzyskania dalszej pomocy finansowej. Ile Europa i europejskie instytucje zapłacą za ratunek Grecji? Rozmowa z prof. A. Sławińskim, dyrektorem Instytutu Ekonomicznego NBP

Wspólnota pozwu

Nie jednej, a dziesięć osób potrzeba, aby złożyć pozew zbiorowy. Mogą to być zarówno konsumenci oraz przedsiębiorcy. Na czym dokładnie polegają oraz jakie są ich zalety? Rozmowa z mec. E. Stobiecką, partnerem zarządzającym kancelarii ENWC

Zarobić na kłopotach strefy euro

Kryzys na rynku długu w strefie euro potrwa jeszcze co najmniej rok - tak mówi blisko połowa zarządzających, ankietowanych przez agencję ratingową Fitch. Tymczasem Grecy wciąż liczą na gigantyczną pomoc innych i Ci inni zastanawiają się - jak zarobić na kłopotach peryferii strefy euro. Gościem Roberta Stankiewicza był Roland Paszkiewicz, dyrektor biura analiz CDM Pekao.

Milion w portfelu

W Godzinie dla Pieniędzy inwestycje - te udane i mniej udane, które przez ostatnie miesiące realizował Jacek Maliszewski, główny ekonomista Alpha Financial Services.

Zrób sobie firmę... franczyzową

Z roku na rok przybywa sklepów i punktów usługowych prowadzonych na zasadzie franczyzy. Jednym z warunków przystąpienia do projektu franczyzowego jest kapitał. W przypadku grupy muszkieterowie to 500 tysięcy zł. lub 20% inwestycji. O szczegółach opowiada Mirosław Szawerdo z departamentu pozyskiwania przyszłych przedsiębiorców grupy Muszkieterowie.

Fundusze pożyczkowe czy kredyt z banku?

Pokażemy przykłady dwóch firm, które rozwinęły swoje biznesy z pieniędzy z funduszu. Gośćmi Pawła Blajera są Janina Ili, właścicielka Kosynier Hotel-Restauracja oraz Magdalena Kwiecień, właścicielka kawiarni Nasze Miejsce.

Mistrzostwa z telefonem w dłoni

Firma z Łodzi co zarabia na Euro 2012 tworząc aplikację na telefony dla zagranicznych kibiców. Ma ona dostarczać im informacji? Jakie są szczegóły projektu mówi Michał Stefański, dyrektor zarządzający w MobileMS

Fuzja i przejęcia

Przejęcia firm są często finansowane kredytem. Jakie warunki trzeba spełnić, aby bezpiecznie dokonać procesu integracji z innym podmiotem gospodarczym, radzi dr Krzysztof Wiater, radca prawny, partner zarządzający DLA Piper

Pozew zbiorowy

W jaki sposób firma, przeciwko której złożony jest taki pozew powinna się zachować i jakie podjąć kroki? Czy pozwany powinien zabezpieczyć kaucji pod kątem roszczeń? Jak się zachować w takiej sytuacji ,radzi Małgorzata Surdek, partner w CMS Cameron McKenna

Bruksela zadowolona. "Kluczowy krok" Aten

Głosowanie w greckim parlamencie jest kluczowym krokiem do przodu w kierunku przyjęcia drugiego programu pomocy, jestem przekonany, że inne warunki będą spełnione przed spotkaniem eurogrupy - powiedział w poniedziałek komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn.

Mielno nie chce atomu. Resort żałuje, ale to uwzględni

Mieszkańcy gminy Mielno (woj. zachodniopomorskie) sprzeciwili się w referendum lokalizacji elektrowni jądrowej we wsi Gąski. Frekwencja w referendum wyniosła ponad 50 procent. Resort gospodarki uwzględni wynik referendum w dalszych działaniach związanych z rozwojem energetyki jądrowej - zapewniła wiceminister Hanna Trojanowska.

Spór o "ptasie mleczko". Wedel nasłał prawnika, teraz przeprosił

Internetowa "burza" wokół "ptasiego mleczka". Jego producent, firma Lotte Wedel wysłał prawników do blogerki, która zamieściła na swoim blogu swój przepis na ten przysmak. Jej przewinienie miało polegać na tym, że do nazwy "ptasie mleczko" nie dodała znaczku ®. Na Wedla spadła lawina krytyki ze strony internautów i w rezultacie za swoje działanie musiał oficjalnie przeprosić.

Zmieniamy polskie budownictwo

Forum Zmieniamy Polski Przemysł. Przewodniczący RN Budimeksu wziął udział w panelu dotyczącym budownictwa, na którym poruszano kwestie:  prognozy koniunktury po roku 2012; nowe możliwości, nowe rynki (energetyka, kolej, instalacje ekologiczne i OZE, budownictwo energooszczędne). O przyszłości polskiego budownictwa rozmawiamy z Markiem Michałowskim, szefem RN Budimeksu.

Enea o Kozienicach i o polskim rynku energii

Forum Zmieniamy Polski Przemysł. Dwa panele: „Energetyka – inwestycje w nowe moce wytwórcze – czy to prawdziwy przełom?” oraz „Rynek energii – punkt widzenia odbiorcy. Raport o polskim rynku energii” dotyczą Enei. Jeśli chodzi o spółkę, to przeciąga się inwestycja w Kozienicach – proces trwa od 2007 roku, w styczniu tego roku termin składania ofert na budowę bloku przedłużono na do 25 kwietnia.

Zarobić na małych spółkach

Od początku roku rosną mniejsze spółki z mWIG40 i sWIG80. Wojciech Białek uważa, że można spróbować znaleźć analogię do tak zwanego „wzorca dekadowego” – kiedy małe spółki kupione na początku lat 90-tych i 2000-nych w najniższym punkcie koniunktury na GPW po 5 latach dały spore stopy zwrotu. Według Wojciecha Białka podobną sytuację można zaobserwować obecnie – lata 2010-2011 były na GPW relatywnie słabe, początek 2012 roku już wzrostowy. O perspektywach dla małych spółek i o tym jakie wydarzenia mają teraz największe znaczenie dla rynków Mikołaj Kunica rozmawiał z Wojciechem Białkiem, głównym analitykiem CDM Pekao SA.

Analitycznie o detalistach

Analitycznie o polskich spółkach detalicznych – najświeższy raport KBC: AmRest, Benefit Systems, NFI EMF, Eurocash, LPP, NG2, Vistula. Autor raportu, Kamil Szlaga z KBC Securities, zmienia ogólne nastawienie dla sektora z negatywnego na neutralne, oczekuje dobrych wyników za ostatni kwartał 2011, ale uważa, że są już one w giełdowych wycenach spółek z branży. Najbardziej preferowaną przez KBC Securities firmą jest LPP.