Najnowsze

Najnowsze

POLITYCY VS PRZEDSIĘBIORCY

Dziś inauguracyjne posiedzenie Sejmu i Senatu. Członkowie obu izb złożą przysięgę oraz wybiorą marszałków i wicemarszałków. Swoje przemówienie zapowiedział też prezydent Bronisław Komorowski. Cyfra 7 jest na ogół szczęśliwa. Czy szczęście Polsce przyniesie Sejm 7. kadencji, który o godzinie 11 ma inauguracyjne posiedzenie? Gościem Roberta Stankiewicza był Jan Król, członek rady głównej BCC

"Optymistyczni Polacy wciąż wydają pieniądze"

Europejska gospodarka jest u kresu sił, ale wygląda na to, że nikt nie powiedział o tym Polakom - pisze we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times" w artykule "Optymistyczni Polacy wciąż wydają pieniądze".

Nord Stream "może pracować nawet 100 lat"

Przebiegający po dnie Bałtyku Gazociąg Północny mógłby dostarczać rosyjski gaz do Niemiec i innych krajów europejskich nawet przez 100 lat - oceniają eksperci konsorcjum Nord Stream, które buduje gazociąg. We wtorek w Lubminie w północnych Niemczech uroczyście uruchomiona zostanie pierwsza nitka podmorskiego gazociągu łączącego Rosję z Niemcami. W poniedziałek w Berlinie eksperci konsorcjum Nord Stream przedstawili techniczne szczegóły inwestycji.

Zanieczyszczona woda w Rogowie. Łupki zagrażają?

W Rogowie na Zamojszczyźnie wstrzymano prace przygotowawcze do eksploatacji łupków. Wszystko przez wodę, na której jakość skarżą się mieszkańcy. W sąsiedniej gminie takich problemów nie było - amerykańska firma podpisała już umowy dzierżawy z właścicielami terenu aż na trzydzieści lat.

Merkel z Miedwiediewem odkręcą kurek Nord Stream

Ma największy na świecie zawór, rocznie prześle 55 miliardy metrów sześciennych gazu z Rosji do Niemiec. We wtorek niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew uruchomią pierwszą nitkę Gazociągu Północnego. Rura położona na dnie Bałtyku ominie Polskę. Jak mówi dla TVN24 Ryszard Schnepf - obecnie ambasador w Hiszpanii, a w 2006 roku doradca w MSZ - "Polska miała realną szansę na utrzymanie wpływu na losy tej inwestycji".

Niepokój na rynkach

Francuzi ogłaszają cięcia budżetowe, Grecy termin wyborów a włoski premier, że nigdzie się nie wybiera. Niepewność w strefie euro narasta. Rozmowa z Rafałem Antczakiem, wiceprezesem Deloitte Business Consulting SA.

ITI chce kupić udziały od rodziny Wejchertów

ITI Holdings SA (Grupa ITI) planuje odkupić 33 procent udziałów w Grupie ITI należących obecnie do firm związanych z Łukaszem Wejchertem, Agatą Wejchert-Dworniak oraz Victorią Wejchert – poinformowała spółka w komunikacie. Transakcja jest warunkowa i wejdzie w życie równolegle z podpisaniem ostatecznych umów związanych z wejściem w strategiczne partnerstwo z Grupą Canal+ przed końcem roku 2011. Jednocześnie Łukasz Wejchert, prezes Onetu, członek komitetu wykonawczego Grupy ITI, wiceprezes Grupy TVN ds. Online, po sprzedaży udziałów, odejdzie z ITI.

Rura niezgody wypełni się gazem

Niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew uroczyście uruchomią jutro w Lubminie pierwszą nitkę przebiegającego pod Bałtykiem Gazociągu Północnego (Nord Stream), którym rosyjski gaz popłynie bezpośrednio do Niemiec. Inwestycja budziła kontrowersje od chwili, gdy była jeszcze w sferze planów. Jednym z największych przeciwników jej powstania była Polska.

XIV Kongres Kadry

Jak zasypać lukę pokoleniową w firmie, czyli transfer wiedzy w dużej korporacji. Odpowiedzi na te i inne pytania w rozmowie z Anną Wyczesany, dyrektorem biura rekrutacji i szkoleń Arcelor Mittal.

Zarobić na amerykańskich akcjach

Znany w Polsce serwis zakupowy już na amerykańskiej giełdzie. Po pieniądze z rynku chcą sięgnąć także inne internetowe giganty. Jak na nich zarobić? Gościem Marcina Kowalskiego był Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

KONIEC LOKAT "ANTYBELKOWYCH"?

Zmiana zasad zaokrągleń podatku - tyle wystarczy, aby zlikwidować lokaty "antybelkowe". Resort finansów ma już gotowe przepisy. O nowych pomysłach resortu w Godzinie Dla Pieniędzy z Markiem Kolibskim z kancelarii Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy rozmawiał Marcin Kowalski.

Przywództwo (anty)kryzysowe

Być liderem w trudnych czasach. Jak unikać błędnych decyzji? Marcin Kowalski pytał o to Dariusza Gimzińskiego, partnera w House of Skills.

Firma rodzinna

Na początku zwykle jest jeden właściciel, wsparcie rodziny i pomysł na biznes. Stopniowo przedsiębiorstwo się rozrasta, zatrudnia nowe osoby i angażuje, np. żonę i dzieci. Ale kiedy firma już jest na tyle duża, że nie wystarczy ustalony na początku podział zadań, trzeba wyodrębnić poszczególne działy i ustalić ich sposoby współpracy. Kiedy przychodzi ten moment w firmie rodzinnej? Praktyczne porady dawała Dominika Gołębniak, Specjalista ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Rolnik

Sposób na milion

Milion w portfelu. Dzisiaj kolejna strategia inwestycyjna i... dodatnia stopa zwrotu. Gościem Marcina Kowalskiego był Mariusz Pawlak, wiceprezes Lorek Pawlak i Wspólnicy

Kogo zwolni prezes w najbliższych latach?

W ciągu 20 lat gospodarki wolnorynkowej zmieniły się oczekiwania pracodawców wobec pracowników. Jak wynika z badania 4business&people i Business Center Club, pracownicy mają być coraz bardziej elastyczni i zaangażowani. O szczegółach mówiła Katarzyna Kloskowska Kustosz, Prezes Zarządu 4business&people

Przyszłość wynagradzania

Zmienna płaca i podwyżki podstaw służące tylko niwelowaniu skutków inflacji – to zdaniem Sedlak&Sedlak przyszłość wynagrodzeń. W drugiej dekadzie XXI wieku pracodawcy będą się koncentrować na informowaniu załogi na temat systemu wynagrodzeń i badaniu jej satysfakcji. O szczegóły pytaliśmy Renatę Kucharską-Kawalec, specjalistę ds. Analiz Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak

Zarządzanie kadrami

Według eksperta, dział HR szybciej ma informację o nadchodzącym kryzysie niż… dyrektor finansowy, czy główny księgowy. Jakie są te sygnały dotyczące efektywności zarządzania zasobami ludzkimi? Paweł Blajer pytał o to Monikę Iwaniec, Training Center BizLeader.

Grecka stajnia Augiasza

Europa krytykuje Grecję: polityków - za brak zgody na reformy, obywateli – za kolejne strajki. O tym jak sytuacje oceniają sami Grecy w rozmowie Rafała Hirscha z restauratorem Nikolaosem Vasiliadisem, pełnomocnikiem zarządu Mylos.

Twój Brat PIT

Likwidacja lokat tzw. „antybelkowych” i podwyżka akcyzy na olej napędowy i wyroby tytoniowe – to najważniejsze zmiany podatkowe, jakie proponuje Ministerstwo Finansów. O tym jakie stawki podatkowe mogą ulec zmianie od przyszłego roku i jak to wpłynie na przedsiębiorców, pytał Andrzeja Pośniaka, doradcę podatkowego CMS Cameron McKenna Paweł Blajer

Szykują się podwyżki...

Przyszłoroczna podwyżka akcyzy przyspieszy wzrost cen w Polsce - ostrzegają eksperci. Od stycznia wzrośnie podatek akcyzowy na paliwa, alkohol i papierosy. Dzięki podwyżce do budżetu trafi dodatkowo ok. 2,5 miliarda złotych. Irena Ożóg z kancelarii Ożóg i Wspólnicy, była wiceminister finansów mówiła w rozmowie z Robertem Stankiewiczem, że najbardziej bolesna będzie podwyżka cen paliw. Tradycyjnie przełoży się bowiem na wszystkie transportowanych po kraju towarów.

MAGNA POLONIA bez INFO-TV-FM

NFI Magna Polonia sprzedaje Info-TV-FM Cyfrowemu Polsatowi. Dostanie za udziały 17,7 mln zł. Z prezesem Magna Polonia NFI Jarosławem Mikosem rozmawiał Rafał Hirsch

Calatrava Capital inwestuje

Calatrava inwestuje w Dolnośląskie Surowce Skalne – spółkę, której akcje traciły na giełdzie po informacji o śmierci prezesa. Calatrava Capital zabezpiecza też środki na kolejne inwestycje – spółka ma zgodę akcjonariuszy na emisję obligacji wymiennych na akcję łącznie za nawet 50 mln zł. Z prezesem Calatrava Capital, Pawłem Narkiewiczem rozmawiał Rafał Hirsch.

XIV Kongres Kadry

Zaangażowanie pracowników w zarządzanie firmą nie musi oznaczać chaosu - mówi prezes DHK Express Polska Tomasz Buraś. Przypomnijmy - TVN CNBC jest patronem medialnym XIV Kongresu Kadry.

Grecja balansuje na linie...

Włochy coraz bardziej stają się hamulcowym strefy euro. Różnica w wycenie włoskich i niemieckich obligacji rośnie proporcjonalnie do napięcia politycznego na włoskiej scenie politycznej. O kłopotach Włoch i Grecji w strefie euro w rozmowie Roberta Stankiewicza z Krzysztofem Stupnickim, prezesem Amplico TFI.

W cieniu problemów

Rekordowe ceny włoskich obligacji. Rentowności dziesięciolatek sięgnęły dziś 6,62%. Według Jarosława Deryło, dyrektora ds. bankowości inwestycyjnej w Wood & Company, inwestorzy zniechęceni wysokimi rentownościami zaczną pozbywać się włoskich papierów, co dodatkowo zaszkodzi tym obligacjom.

Czy rynek walutowy się uspokoi?

O tym, jak sytuacja w Grecji może wpłynąć na zmiany kursów głównych walut, w rozmowie Roberta Stankiewicza z Tomaszem Zwierzyńskim, analitykiem walutowym DZ Bank.

Kryzys jeszcze nie spowolnił Polski?

- Wzrost gospodarczy w trzecim kwartale może wynieść między 3,8 a cztery proc. PKB, ale przedział ten może być szerszy - powiedział szef zespołu doradców premiera, minister Michał Boni. To jedna z ostrożniejszych prognoz, ponieważ wielu ekspertów, w tym szefowa GUS, uważa, że wynik trzeciego kwartału nie będzie się zbytnio różnił od 4,3 proc. wzrostu w drugim kwartale.

Wycisną 100 mld euro do 2016 roku. "Przed nami kilka lat wysiłków"

- Podwyżka niektórych podatków, podwyższenie wieku emerytalnego i obcięcie części przywilejów socjalnych - to tylko niektóre posunięcia, dzięki którym francuski rząd zamierza zaoszczędzić 100 mld euro w ciągu najbliższych pięciu lat. - Przed nami kilka lat wysiłków - powiedział premier Francois Fillon dodając, że nowy plan oszczędnościowy pozwoli do 2016 roku "osiągnąć pełną równowagę finansów publicznych".

Cena włoskiego długu "osiąga poziom krytyczny"

6,64 proc. można było w pewnej chwili zarobić kupując 10-letnie obligacje emitowane przez włoski rząd. Potem ich rentowność spadła do 6,53 proc., ale i tak jest rekordowa. - Można powiedzieć, że poziom rentowności włoskich obligacji osiąga poziom krytyczny - mówił w TVN CNBC Jarosław Deryło, dyrektor ds. bankowości inwestycyjnej Wood&Company.