Najnowsze

Najnowsze

W Berlinie bez Sikorskiego. "Polska nie mieściła się w formule tego spotkania"

W niedzielę w Berlinie odbyły się rozmowy ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Rosji ws. Ukrainy. Nie uczestniczył w nich szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. - Dziwi też brak w berlińskich negocjacjach przedstawiciela USA. Wydaje się, że to Rosja postawiła stanowcze warunki: będziemy rozmawiać z przestawicielem rządu ukraińskiego, ale bez Amerykanów i Polaków - powiedział TVN24 Biznes i Świat Wojciech Hernes, berliński korespondent Radia ZET. Z kolei historyk dyplomacji Janusz Sibora komentował na naszej antenie, że Polska nie mieściła się w formule tego spotkania.

Rosyjskie embargo szansą dla ubogich Polaków? Żywność może trafić na cele społeczne

Pula wynosząca 125 mln euro ma wesprzeć sektor owoców i warzyw, dotknięty rosyjskim embargiem - zdecydowała Komisja Europejska. - Jest to szansa na zapobiegnięcie marnotrawstwu żywności na ogromną skalę, pomoc żywnościową dla najuboższych Polaków oraz wsparcie polskich rolników w sytuacji kryzysu - uważa Agnieszka Bielska, koordynatorka ds. mediów z Federacji Polskich Banków Żywności.

"Epicentrum", 18.08

W programie "Epicentrum" wraz z gośćmi - Aleksandrą Jakubowską i Jerzym Gruzą - rozmawialiśmy o tym, czy odmowa służby wojskowej to dezercja, czy obywatelskie prawo. Pokażemy historię 19-latka z Izraela, który nie chce iść do wojska. Twierdzi, że nie zamierza brać udział w konflikcie w Strefie Gazy. Nie dba o patriotyzm, a o uniwersalne wartości.

Eksperci: OFE muszą zmierzyć się z nową rzeczywistością

Ostatecznie ponad 2,5 mln osób zdecydowało się na odkładanie części składki emerytalnej w OFE - podał ZUS. Zdaniem ekspertów oznacza to, że fundusze będą się konsolidować. Przekonują też, że aby mieć wyższe emerytury, musimy dodatkowo oszczędzać.

Chojna-Duch: we wrześniu możliwe obniżenie stóp procentowych

Deflacja w Polsce nie ma charakteru trwałego, tylko przejściowy. Jest spowodowana wysoką bazą poprzedniego roku i niskimi cenami towarów żywnościowych. We wrześniu zastanowimy się nad obniżeniem stóp procentowych - powiedziała na antenie TVN24 Biznes i Świat Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

Bank Rosji wprowadza płynny kurs wymiany rubla

Bank Rosji podał w poniedziałek, że do końca 2014 roku planuje wprowadzenie płynnego kursu wymiany rubla. Poinformował też o dostosowaniu parametrów mechanizmu wymiany walutowej do dalszego zwiększenia elastyczności kursu rubla.

"Milion w portfelu", 18.08

Sprawdzamy portfel Mariusza Pawlaka z Lorek Pawlak Family Office. Jego zdaniem warto zainwestować w fundusze absolutnej stopy wzrostu i koronę norweską.

Miedwiediew liczy, że zakaz importu żywności do Rosji nie potrwa długo

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew wyraził dzisiaj nadzieję, że zakaz importu żywności z Zachodu nie potrwa długo - poinformowała rosyjska agencja RIA Nowosti. Z kolei wicepremier Rosji Arkadij Dworkowicz powiedział w poniedziałek, że Białoruś i Kazachstan mogą rozpocząć dostarczanie Rosji żywności przetworzonej z produktów usankcjonowanych przez Moskwę.

BNP Paribas tnie prognozy dla Polski. I liczy na obniżkę stóp

BNP Paribas obniżył prognozę tegorocznego wzrostu PKB dla Polski z 3,3 do 3,0 proc. W 2015 r. szacowane tempo wzrostu spadnie z 3,3 do 2,5 proc. Bank oczekuje też redukcji oprocentowania stóp o 50 punktów bazowych przed końcem tego roku. Wcześniej prognozy dla naszego kraju ściął bank JP Morgan.

ZUS skończył liczyć. W OFE zostały 2 mln 564 tys. 72 osoby

2 mln 564 tys. 72 - tyle deklaracji osób, które chcą, by część ich składki emerytalnej trafiała także do OFE zarejestrował ZUS. To dane ostateczne. W poniedziałek zakończyło się liczenie deklaracji. Ok. 2 proc. z tych wniosków będzie jeszcze weryfikowane.

Ukraina podzieli się gazociągami? "To by wymagało renegocjacji wszystkich umów z Gazpromem"

Ukraiński parlament przyjął projekt ustawy przewidujący możliwość tworzenia spółek joint-ventures między ukraińskimi a zachodnioeuropejskimi i amerykańskimi firmami energetycznymi. Takie spółki mogłyby dzierżawić do 49 proc. ukraińskiej sieci tranzytowej i zbiorników gazu. - To by wymagało renegocjacji wszystkich umów z Gazpromem, we wszystkich krajach, wszystkich firm, które mają takie umowy - podkreślił w TVN24 Biznes i Świat Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezes PGNiG.

Bundesbank: strefa euro rośnie wolniej niż zakładano

Gospodarka strefy euro rośnie wolniej niż pierwotnie oczekiwano - podał Bundesbank. Bank centralny Niemiec twierdzi, że należy zmienić wcześniejsze prognozy, bo konflikt na Ukrainie wpływa na działalność biznesową w wielu krajach UE.

Sprzedawali garnki za kilka tysięcy na pokazach. UOKiK nakłada kary

Kary za ukrywanie handlowego celu pokazów nałożył UOKiK na powiązane ze sobą osobowo spółki: Eco-Vital i Mat-Medic. Według Urzędu obie wprowadzają w błąd konsumentów, zapraszając ich na imprezy i nie informując, że chodzi na nich o sprzedaż. Na części z nich handlowcy udawali lekarzy i przebrani w fartuchy przedstawiali się jako konsultanci medyczni.

Najbardziej wpływowe miasta świata. Na szczycie Londyn

Londyn jest najbardziej wpływowym miastem na świecie. Stolica Wielkiej Brytanii góruje nad innymi miastami pod względem liczby zagranicznych inwestycji, siedzib globalnych korporacji oraz połączeń lotniczych - wynika z rankingu magazynu "Forbes".

Samochody bez kierowców zmniejszą liczbę dawców? Nadzieja w druku 3D

Samochody bez kierowców powinny być bezpieczniejsze, ponieważ wyeliminowany zostaje problem błędów kierowców. Według szefa i założyciela firmy MakerBot, produkującej drukarki 3D, poprawie bezpieczeństwa na drogach będą jednak towarzyszyć nowe problemy. Nadzieją na ich rozwiązanie są trójwymiarowe drukarki.

JP Morgan obniża prognozę wzrostu polskiej gospodarki

W reakcji na wyniki polskiej gospodarki za II kwartał bank JP Morgan obniżył średnioroczną prognozę polskiego PKB za 2014 r. do 3,0 proc. rdr z 3,2 proc. rdr. Swoją prognozę dla Polski podtrzymał z kolei Bank of America Merrill Lynch. Narodowy Bank Polski w swojej prognozie przewidywał 3,6 proc. rdr. Za 2015 r. nadal zakłada 3,2 proc. rdr.

Nowy symbol prestiżu. Zamiast szybkiego auta - duży pies

Już nie biżuteria, drogie zegarki i szybkie samochody. W Hongkongu symbolem statusu społecznego jest posiadania dużego psa. Najbardziej pożądane są takie rasy jak syberyjski husky, owczarek niemiecki, wyżeł węgierski czy mastiff tybetański.

Zalewski: biały konwój to wielki niewypał Putina

- Biały konwój jest wielkim niewypałem Władimira Putina. Okazało się, że z tymi ciężarówkami, które często były puste, co pokazuje, że była to czysto propagandowa zagrywka Kremla, idzie również pomoc dla prorosyjskich separatystów - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Paweł Zalewski, współprzewodniczący Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa.