Najnowsze

Najnowsze

Ludzie "przejadają Ziemię" w zastraszającym tempie. Skutki odczujemy wszyscy

W ostatni czwartek nastąpiło tzw. zużycie Ziemi, co oznacza że weszliśmy w stan "długu ekologicznego". Jak wynika z najnowszych badań, wyczerpanie rocznych zasobów naturalnych naszej planety zajęło ludzkości w tym roku nieco ponad osiem miesięcy, to mniej niż w ubiegłych latach. Jak wyjść ze spirali konsumpcjonizmu nakręcającej dług opowiadał w TVN24 Biznes i Świat Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny United Nations Global Compact w Polsce.

Meble ze smartfona. Nadchodzi cyfrowa rewolucja w branży

Aplikacje mobilne i programy komputerowe pozwalają na projektowanie własnych mebli i wnętrz domów. Czy w czasach, kiedy na ekranie telefonu możemy urządzić mieszkanie, potrzebni są nam jeszcze projektanci mebli i architekci wnętrz?

Auchan pod rosyjską lupą. Kreml mści się za sankcje i mistrale?

Kontrole przeprowadzone w sieci sklepów Auchan w Rosji - trzecim co do wielkości detaliście w tym kraju - przekształciły się w kampanię oszczerstw z udziałem najwyższych rosyjskich urzędników - donosi "The Moscow Times". Eksperci są podzieleni, czy presja na francuską firmę może być odwetem za sankcje nałożone na Moskwę przez Zachód, czy rzeczywiście francuski gigant narusza normy jakości.

Woda na wagę złota. Potrafimy gospodarować tymi zasobami?

- Polskie zasoby wody na jedną osobę rocznie wynoszą 1,5-1,6 tys. metrów sześciennych. Minimum wody, której potrzebuje człowiek w ciągu roku to około tysiąca metrów sześciennych. Na tym tle jesteśmy w Europie na jednym z ostatnich miejsc. W Polsce mamy w tej materii problem, ale nie jest to sytuacja dramatyczna - powiedział w TVN24 Biznes i Świat prof. Roman Soja, hydrolog z zakładu Geografii Fizycznej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Kto pierwszy "pęknie" i zetnie produkcję? "Cena ropy zmierza w kierunku 10 dolarów"

OPEC prowadzi wojnę cenową i wartość baryłki ropy naftowej może spaść nawet do 10-20 dolarów - uważa Gary Shilling, amerykański analityk i publicysta finansowy. O jego prognozie pisze Bloomberg. Już teraz stawka za surowiec bije rekordy - jest na najniższym poziomie od 6 lat. Ten scenariusz wydaje się jeszcze bardziej realny, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że tradycyjnie lato jest szczytowym sezonem dla cen ropy.

Najlepiej zarabiające sportsmenki świata. W pierwszej dziesiątce Agnieszka Radwańska

Na kortach bezwzględnie rządzi Amerykanka Serena Williams, ale to Rosjanka Maria Szarapowa zarabia najwięcej, czyli 29 mln dolarów rocznie. W dziesiątce najlepiej zarabiających sportsmenek świata jest też Polka - Agnieszka Radwańska. "Forbes" opublikował zestawienie, z którego wynika, że dla pań najbardziej dochodowy jest tenis. I że zarobki kobiet szarzeją przy fortunach, które otrzymują ich męscy odpowiednicy.

"The Guardian": Apple pracuje nad samoprowadzącym się autem. Wyciekły dokumenty

Apple pracuje nad stworzeniem samoprowadzących się samochodów, a projekt "Tytan" jest bardziej zaawansowany, niż wielu się spodziewało. Technologiczny gigant chciał testować swój pojazd w byłej bazie wojskowej w pobliżu San Francisco - wynika z dokumentów, do których dotarł "The Guardian". Do tej pory w branży huczało od plotek i spekulacji dotyczących samochodowego projektu Apple'a.

Szef Tesli to nie "Iron Man". Bez dotacji państwa nie byłoby innowacji

Branża technologiczna kreuje przedsiębiorców z Doliny Krzemowej na „genialnych wizjonerów”. Takie działania szkodzą nauce i stają na drodze rzeczywistych uwarunkowań niezbędnych do rozwoju – przestrzegają eksperci. Ani Steve Jobs, ani Elon Musk nie zostali obdarzeni nadludzkimi umiejętnościami.

"Świat", 14.08

- Kuba to relikt zimnej wojny – powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Maciej Stasiński. - W społeczeństwach amerykańskim i kubański nastąpiły pokoleniowe zmiany i teraz większość jest za normalizacją – dodał autor książki „Diabeł umiera w Hawanie”. Zdaniem gościa Jolanty Pieńkowskiej na nowym otwarciu „Kubańczycy mogą tylko zyskać”. - Dziś wybiła godzina dla Kubańczyków – powiedział dziennikarz "Gazety Wyborczej" i dodał: "to jest nowe otwarcie i koniec alibi dla reżimu, który mówił, że wszystko co złe, to przez Amerykę".

Pomoc dla Grecji coraz bliżej. Kolejne "tak" z Brukseli

Ministrowie finansów państw strefy euro zgodzili się w piątek wieczorem na uruchomienie trzeciego programu pomocowego dla Grecji. Informacje tę potwierdziła Komisja Europejska. Wcześniej w rozmowie z Reutersem poinformował o tym belgijski minister finansów Johan van Overtveldt.

Węgiel, atom, wiatr i lata zaniedbań. Czekają nas czasowe wyłączenia prądu?

Brak wizji i inwestycji w nowe technologie i w stare sieci przesyłowe. Trzymać się węgla, budować elektrownię jądrową, czy więcej wiatrowych? Kłopoty z prądem będą poważnym problemem dla polskiej gospodarki i dla indywidualnych odbiorców. Dzień Energetyka to tylko krótka chwila do świętowania, bo na co dzień widać na horyzoncie możliwe wyłączenia prądu. Materiał z "Faktów" TVN.

Susza dokucza rolnikom. "Modlę się o deszcz, widać mało skutecznie"

- Jestem katolikiem i przyznaję, że modlę się o deszcz, ale widocznie mało skutecznie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister rolnictwa Marek Sawicki. Jak dodał, dzisiaj potrzeba "wewnętrznej dyskusji w ramach koalicji o tym, ile środków zaoszczędzimy na rzecz przeciwdziałania skutkom suszy".

Kolejny bank zapłaci za manipulowanie kursami walut

Bank BNP Paribas zgodził się zapłacić 115 mln dolarów amerykańskim inwestorom. Chodzi o zadośćuczynienie za manipulowanie kursami walut - poinformował Reuters, powołując się na źródło zbliżone do sprawy. BNP Paribas jest jednym z kilku banków, które osiągnęły porozumienie w sprawie roszczeń inwestorów. Ich łączną kwota to ponad 2 mld dolarów.