Rosyjska pralnia brudnych pieniędzy rozpracowana. System na ogromną skalę

Wielka pralnia pieniędzy z polskim wątkiem w tle
Wielka pralnia pieniędzy z polskim wątkiem w tle
tvn24
Wielka pralnia pieniędzy z polskim wątkiem w tletvn24

Jest wiele sposobów na wypranie brudnych pieniędzy, ale ten był wyjątkowy. Twórcy schematu rosyjskiej pralni wykorzystali wymiar sprawiedliwości w kilku krajach. Pieniądze z fikcyjnych spółek wpływały też na konta polskich firm. Międzynarodowy system prania pieniędzy na wielką skalę odkryła grupa dziennikarzy śledczych, w tym reporterzy "Newsweeka" i "Superwizjera" TVN24.

Chodzi o pralnię brudnych pieniędzy na ogromną skalę: transfery przeszły przez 5140 spółek, przelewy trafiły do 732 banków w 96 krajach na całym świecie. Przestępcy wyprali gigantyczną kwotę ponad 20 miliardów dolarów.

Wszystko zaczynało się od fikcyjnej pożyczki na olbrzymią kwotę. Udzielały ją sobie dwie firmy zarejestrowane w Wielkiej Brytanii. Gwarantem tej pożyczki była firma z Rosji i - co najważniejsze - obywatel Mołdawii.

Rosyjskie firmy, które trzymały brudne pieniądze na mołdawskim koncie, mogły bez obaw przelać je dalej do Unii Europejskiej. Kwoty trafiały z Mołdawii na Łotwę, gdzie swoje konta miały rzekomo poszkodowane brytyjskie firmy. Później pieniądze z oficjalnym sądowym stemplem trafiały do systemu Unii Europejskiej i reszty świata.

Polski wątek

W sprawie pojawia się polski wątek. Okazuje się, że na konta kilkudziesięciu polskich firm wpłynęło ponad sto przelewów z fikcyjnych spółek założonych tylko po to, żeby miliardy dolarów wprowadzić do legalnego obiegu. Zadziwiająco wiele z tych firm zajmuje się hurtową sprzedażą owoców i warzyw do Rosji.

Jak pisze w najnowszym numerze "Newsweek" do polskiego systemu bankowego przeniknęło po cichu ponad 9 milionów dolarów rosyjskich brudnych pieniędzy.

Autorzy artykułu - Wojciech Cieśla z "Newsweeka" i dziennikarz "Superwizjera" TVN24 Endy Gęsina-Torres z wskazują, że wśród beneficjantów "Laundromatu" (tak nazwali sprawę na potrzebę dziennikarskiego śledztwa) jest Stowarzyszenie Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych (ECAG). To prorosyjski think tank założony ponad dziesięć lat temu przez Mateusza P., byłego posła Samoobrony, który obecnie od roku siedzi w areszcie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu. Centrum dostało przelew na 21 tys. euro od Crystalord Limited.

Tytuł przelewu brzmi "Consulting services inv 7444 dd 08/05/2013". To ciekawe, bo stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej. Nie mogło dostać pieniędzy za konsulting. A Crystalord Limited to firma-krzak. Szefem ECAG jest Marcin D. - Usługi konsultingowe? A skąd! Przecież my nie prowadzimy działalności gospodarczej. Nie możemy tego robić - mówi, gdy dziennikarze zapytali go o przelew.

Pytaniem nie jest za to zdziwiony Marian S., były skarbnik stowarzyszenia. - Przelew przyszedł, a zaraz potem pieniądze poszły gdzieś dalej za granicę. Nie wiem gdzie. To mnie zdziwiło, bo nie było u nas takich kwot, mieliśmy po kilkaset złotych. Dzień po przelewie, właśnie z tego powodu, ustąpiłem. Twierdził, że to legalne, że dostaliśmy darowiznę z zagranicy - podkreśla w rozmowie.

D., zapytany ponownie o przelew tym razem się go nie wyparł. Ale nie chce mówić o finansach. "Newsweek" zwraca uwagę, że to jedyny "polityczny" transfer w całym pakiecie. Oprócz ECAG beneficjentami przelewów z banków na Łotwie i w Mołdawii są spółki, rzadziej jednoosobowe firmy.

Możliwe scenariusze

Do dziś nie wiadomo, do kogo należały miliardy umieszczone w "Laundromacie".

"Według jednej wersji - do bogatych Rosjan, którzy chcieli w ten sposób uniknąć płacenia podatków. Według innej - to pieniądze Gazpromu na łapówki, które ktoś chciał zalegalizować poza Rosją. Kolejna wersja głosi, że pralnia to element wojny hybrydowej Moskwy z państwami, które próbują zbliżać się do Europy i uciec z rosyjskiej strefy wpływów" - piszą Cieśla i Gęsina-Torres.

Tych, którzy zmontowali "Laundromat" od kilku lat szuka mołdawska prokuratura, ale dopiero dziś po raz pierwszy pojawiają się informacje o tym, kto otrzymywał przelewy od spółek zaangażowanych w gigantyczną "pralnię". Z informacji dziennikarzy wynika, że podejrzanymi transakcjami polskich firm nie zajął się Główny Inspektor Informacji Finansowej, instytucja powołana do walki z praniem brudnych pieniędzy.

Więcej szczegółów dotyczących sytemu prania brudnych pieniędzy zobaczysz w programie "Superwizjer" w najbliższą sobotę 25 marca na antenie TVN24 godzinie 20:00 oraz we wtorek 28 marca na antenie TVN o godzinie 23:30.

Jak prano brudne pieniądze? Oglądaj "Superwizjer" w TVN24 i TVN
Jak prano brudne pieniądze? Oglądaj "Superwizjer" w TVN24 i TVNtvn24

Autor: ag/gry/tol/ms / Źródło: Superwizjer, Newsweek

Źródło zdjęcia głównego: Superwizejr TVN

Pozostałe wiadomości

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP