To niewąpliwie duże osiągnięcie naukowe, jednak do zastosowania go w praktyce jako terapii jest jeszcze daleka droga - zastrzegł we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 szef Kliniki Neurochirurgii USK we Wrocławiu prof. Włodzimierz Jarmundowicz. Chodzi o operację przeszczepienia pacjentowi z przerwanym rdzeniem kręgowym glejowych komórek węchowych z mózgu. Dzięki nowatorskiej operacji wykonanej we wrocławskim szpitalu chory - do niedawna sparaliżowany od pasa w dół - zaczął chodzić z pomocą sprzętu ortopedycznego.
Jak powiedział prof. Jarmundowicz, on sam i jego zespół od wielu lat interesowali się możliwościami regeneracji w obrębie układu nerwowego.
- Praktycznie całe moje zawodowe życie toczyło się wokół urazów układu nerwowego. Kiedy 12 lat temu zwrócił się do mnie bardzo młody lekarz, pan Paweł Tabakow, mówiąc, że interesują go badania związane z regeneracją, bardzo się ucieszyłem. I od tego się to zaczęło - wspominał szef Kliniki Neurochirurgii USK we Wrocławiu.
- Pan dr Tabakow przedstawił wtedy nowe informacje na temat glejowych komórek węchowych, które wykazują zdolności neuroregeneracyjne - dodał prof. Jarmundowicz.
Jak wyjaśnił dr Tabakow, glejowe komórki węchowe znajdują się w jamie nosowej, a także u podstawy czaszki, w strukturze zwanej opuszką węchową.
- Są unikalnymi komórkami z powodu tego, że jako jedyne są w stanie u dorosłych ludzi wywołać regenerację węchowych aksonów (neurytów). Ta ich właściwość została zastosowana w licznych badaniach przedklinicznych w wielu miejscach na świecie, a przede wszystkim przez zespół prof. Geoffreya Raismana na modelu eksperymentalnego uszkodzenia rdzenia kręgowego zwierząt - powiedział dr Tabakow.
- Byliśmy zainspirowani osiągnięciami angielskiego zespołu i to było podstawą do stworzenia własnej, oryginalnej metody zastosowania tego leczenia w przypadku pacjentów z całkowitym urazowym uszkodzeniem rdzenia kręgowego - dodał.
Chodzi, jak wyjaśnił, o przeniesienie komórek o właściwościach stymulacji neuroregeneracji z jednego miejsca układu nerwowego - czyli układu węchowego - w obszar uszkodzenia rdzenia.
- Coraz częściej mówi się o zastosowaniu (tej metody) w zapobieganiu skutkom jaskry, również w udarach mózgu, w stwardnieniu rozsianym, ale przede wszystkim w uszkodzeniach rdzenia kręgowego - powiedział dr Tabakow.
Nowatorska operacja
Pacjent z przerwanym rdzeniem kręgowym po nowatorskiej operacji wykonanej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu zaczął chodzić z pomocą sprzętu ortopedycznego.
Operacja wszczepienia glejowych komórek węchowych pobranych z mózgu, którą wykonał zespół pod kierunkiem prof. Jarmundowicza i dr. Pawła Tabakowa, odbyła się półtora roku temu. Zanim doszło do przeszczepu, glejowe komórki węchowe lekarze pobrali z opuszki węchowej, która znajduje się w mózgu. Musieli w tym celu otworzyć czaszkę pacjenta.
Chirurdzy wykonali kilkadziesiąt nakłuć rdzenia kręgowego i ponad sto iniekcji wcześniej namnożonych glejowych komórek węchowych, które mają wyjątkowe zdolności regeneracyjne. Wstrzykiwano je powyżej i poniżej miejsca uszkodzenia rdzenia. Był to pierwszy taki zabieg na świecie.
Autor: MAC//rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24