Po raz pierwszy według nowych zasad uczeni ocenili potencjał jednostek naukowych i wskazali 37 najbardziej prestiżowych, które uzyskały kategorię "A+" - informuje ministerstwo nauki w poniedziałkowym komunikacie.
Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych pod przewodnictwem prof. Macieja Zabela analizował i porównywał dorobek naukowy wydziałów, instytutów naukowych i badawczych.
Ponad 960 jednostkom nadano kategorie od A+ przez A, B do C. To miara ich sukcesów badawczych, ale też ważny wskaźnik mający wpływ na wysokość przyznawanej dotacji z budżetu.
- Ogromne znaczenie ma fakt, że to znani, o wysokim dorobku naukowym uczeni podjęli się oceny potencjału wszystkich instytucji - podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. - Dali tym samym wyraźny sygnał, iż najwyższej próby jakość badań naukowych zasługuje na wyższe finansowanie i nie może być przyzwolenia środowiska naukowego na dotowanie bylejakości z publicznych środków. Taka filozofia finansowania nauki motywuje do osiągania coraz lepszych wyników - oceniła minister.
Cztery grupy
Jednostki naukowe porównywano w czterech grupach: nauki humanistyczne i społeczne, nauki o życiu, nauki ścisłe i inżynierskie, nauki o sztuce i twórczości artystycznej. Oceniano osiągnięcia naukowe i twórcze, potencjał, efekty materialne oraz wskazane przez jednostkę najistotniejsze efekty działalności naukowej - czytamy w komunikacie.
Jednostki naukowe oceniano według czterech kryteriów: osiągnięcia naukowe i twórcze, potencjał naukowy, materialne efekty działalności naukowej i pozostałe efekty działalności naukowej.
W grupie nauki humanistyczne na czele znalazła się Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie - Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu; tuż za nią był Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, a na trzecim miejscu - Kolegium Analiz Ekonomicznych w SGH.
W grupie nauki o życiu najlepiej wypadł Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, za nim uplasowały się Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" i Wydział Farmaceutyczny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
W grupie nauki ścisłe i inżynierskie zwyciężył Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk, a wśród nauk o sztuce i twórczości artystycznej - Akademia Muzyczna w Krakowie - Wydział Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej.
Wizytówka polskiej nauki
Po raz pierwszy 37 najlepszych jednostek uzyskało kategorię A+. - Jednostki naukowe z prestiżową kategorią A+ wraz z Krajowymi Naukowymi Ośrodkami Wiodącymi stanowią elitę i wizytówkę polskiej nauki - podkreśliła Kudrycka. Prof. Maciej Zabel dodał: - Im wyższa kategoria, tym większa dotacja na badania statutowe i możliwości występowania o środki unijne. Kategorię A+ uzyskała elita naukowa, a dla kategorii C to silne ostrzeżenie wymuszające zintensyfikowanie badań i restrukturyzację. Takie podejście jest ważne szczególnie w okresie dużej konkurencji międzynarodowej i trudnej sytuacji budżetowej.
Autor: mn/jk / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Lech Gawuc/REPORTER/East News