150 lat temu urodził się Roman Dmowski

Roman Dmowski (na zdj. w 1919 r.) wielce się zasłużył dla niepodległości PolskiBiblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych

9 sierpnia 1864 r. w Kamionku, dziś część Warszawy, urodził się Roman Dmowski - główny ideolog polskiego nacjonalizmu, przywódca obozu narodowego, dyplomata, uczestnik konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r. Jeden z twórców polskiej niepodległości.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższe uznanie dla dorobku i działalności twórcy i przywódcy ruchu narodowego, którego zaangażowanie w obronę niepodległości Polski na arenie międzynarodowej, przyczyniło się do odbudowy Państwa Polskiego. Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd wybitnemu mężowi stanu, sygnatariuszowi Traktatu Wersalskiego, ministrowi spraw zagranicznych, który dobrze przysłużył się Ojczyźnie - głosi uchwała sejmowa z lipca upamiętniająca Dmowskiego.

Służyć ojczyźnie

Przyszły współtwórca niepodległej Polski przyszedł na świat 9 sierpnia 1864 r. w Kamionku (obecnie w granicach Warszawy). Uczęszczał do warszawskiego III Gimnazjum, w którym był współzałożycielem tajnego kółka samokształceniowego.

Maturę uzyskał w 1886 r., po czym wstąpił na Wydział Matematyczno-Fizyczny (sekcja nauk przyrodniczych) Uniwersytetu Warszawskiego. W 1889 r. został członkiem "Zetu" - Związku Młodzieży Polskiej oraz Ligi Polskiej.

W 1891 r. ukończył studia z dyplomem "kandydata nauk przyrodniczych", odpowiadającym doktoratowi. Wyjechał do Francji w celu kontynuacji nauki.

W 1892 r., wracając z Paryża, został aresztowany przez policję rosyjską podczas przekraczania granicy. Oskarżono go m.in. o udział w wielkiej manifestacji patriotycznej w Warszawie z okazji 100. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Kilka miesięcy spędził w stołecznej Cytadeli. Wyszedł na wolność po wpłaceniu kaucji.

Jesienią 1893 r. ogłoszono wyrok w jego sprawie. Po zaliczeniu mu pobytu w Cytadeli w poczet kary, otrzymał pięcioletni zakaz przebywania na terenie zaboru rosyjskiego, z czego pierwsze trzy lata spędzić miał pod dozorem policji. Miejscem jego pobytu stała się Mitawa, położona na południe od Rygi. W 1895 r. nielegalnie przekroczył granicę rosyjską i zamieszkał we Lwowie.

"Myśli nowoczesnego Polaka"

W następnym roku na zjeździe Ligi Narodowej w Budapeszcie wszedł w skład jej nowego kierownictwa, obok Jana Ludwika Popławskiego, Zygmunta Balickiego, Teofila Waligórskiego i Karola Raczkowskiego. W latach 1898-1900 trzykrotnie odwiedził Francję i Anglię, a także odbył podróż do Brazylii. W 1901 r. przeniósł się do Krakowa, przeprowadzając tam również "Przegląd Wszechpolski", którego był redaktorem naczelnym.

W opublikowanych w 1903 r. "Myślach nowoczesnego Polaka" przedstawił najważniejsze założenia ideowe nacjonalizmu polskiego. Pisał w nich m.in.:

"Jestem Polakiem - to znaczy, że należę do narodu polskiego na całym jego obszarze i przez cały czas jego istnienia [...] Wszystko co polskie jest moje: niczego się wyrzec nie mogę. Wolno mi być dumnym z tego, co w Polsce jest wielkie, ale muszę przyjąć i upokorzenie, które spada na naród za to, co jest w nim marne".

"Kwestia polska"

Po wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej podjął działania mające uniemożliwić realizację planów PPS dotyczących wywołania w Królestwie Polskim powstania z pomocą m.in. naczelnego dowództwa armii i rządu japońskiego. W tym celu w 1904 r. przybył do Tokio blisko dwa miesiące przed reprezentującym PPS Józefem Piłsudskim.

W latach 1905-1907 kierował redakcją "Gazety Polskiej", a od 1907 do 1909 r. był posłem do II i III Dumy Państwowej, pełniąc funkcję prezesa Koła Polskiego.

W wydanej w 1908 r. książce "Niemcy, Rosja i kwestia polska" dowodził, iż dla narodu polskiego zdecydowanie większe zagrożenie stanowią Niemcy niż Rosja, gdyż oprócz potęgi militarnej i wielkiego potencjału, mają one przewagę cywilizacyjną, która w sytuacji opanowania przez nich wszystkich ziem polskich groziłaby wynarodowieniem Polaków.

I wojna światowa

Po wybuchu I wojny światowej wszedł w skład utworzonego 25 listopada 1914 r. w Warszawie Komitetu Narodowego Polskiego, który reprezentując orientację prorosyjską, skupiał głównie przedstawicieli Narodowej Demokracji oraz Stronnictwa Polityki Realnej.

15 sierpnia 1917 r. został przewodniczącym powstałego w Lozannie Komitetu Narodowego Polskiego, który tworzyli politycy Narodowej Demokracji i Stronnictwa Polityki Realnej. KNP uznany został przez rząd francuski za oficjalną reprezentację Polski. W następnych miesiącach tę samą decyzję podjęły rządy Wielkiej Brytanii, Włoch i USA.

W 1919 r. wraz z Ignacym Paderewskim reprezentował Polskę na paryskiej konferencji pokojowej. 28 czerwca 1919 r. wspólnie z nim podpisał w jej imieniu Traktat Wersalski. 10 września 1919 r. złożył podpis pod traktatem koalicji z Austrią w Saint-Germain, który pozostawiał sprawę Galicji wschodniej zawieszoną.

Wielka Polska według Dmowskiego

W latach 1919-1922 był posłem na Sejm (wybrano go zaocznie podczas jego pobytu na konferencji w Paryżu). W 1920 r., w czasie wojny polsko-bolszewickiej, wszedł w skład Rady Obrony Państwa. W 1923 r. pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych w rządzie Wincentego Witosa.

Po przewrocie majowym 1926 r. założył opozycyjny wobec władz rządowych Obóz Wielkiej Polski, organizację o charakterze pozaparlamentarnym i ponadpartyjnym. Jej deklaracja ideowa, której był autorem, zakładała m.in. solidarność narodową, ścisły związek państwa z Kościołem katolickim oraz potrzebę kształtowania dyscypliny społecznej i obyczajowej.

W 1928 r. przekształcił Związek-Ludowo Narodowy w Stronnictwo Narodowe. Na początku lat trzydziestych utworzony przez niego OWP stał się organizacją masową (w 1932 r. liczyła około 120 tys. członków), stosującą radykalne metody walki politycznej i prowadzącą działalność bojówkarską, w głównej mierze antysemicką. W 1933 r. decyzją władz państwowych OWP został rozwiązany w całym kraju.

75 lat od śmierci

Roman Dmowski zmarł po długiej chorobie 2 stycznia 1939 r. w Drozdowie koło Łomży. W tym roku minęło 75 lat od jego śmierci. Pochowany został na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. W pogrzebie uczestniczyć miało ok. 100 tysięcy osób.

Za zasługi w działaniach na rzecz niepodległości Polski Dmowski został odznaczony Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski.

- W poważnej historiografii Dmowski zajmuje należne mu miejsce jako jeden z dwóch najważniejszych twórców polskiej niepodległości. Zresztą z biegiem czasu coraz lepiej dostrzegana jest komplementarność wysiłków obozów Piłsudskiego i Dmowskiego w trakcie I wojny światowej. Ta niezamierzona gra na dwóch fortepianach służyła sprawie polskiej – powiedział były opozycjonista w PRL Aleksander Hall w wywiadzie dla Muzeum Historii Polski, opublikowanym na portalu dzieje.pl.

Nowoczesny polski patriotyzm

Jak przypomniał, autor "Myśli nowoczesnego Polaka" pozostawił po sobie bogaty dorobek polityczny i intelektualny, choć – zwrócił uwagę Hall – należy korzystać z niego selektywnie.

- Roman Dmowski był twórcą formuły nowoczesnego polskiego patriotyzmu, czy nacjonalizmu i przez to w środowiskach, które nie uznają narodu za wartość wywołuje niechęć (…) jest oceniany w świetle dzisiejszych standardów, lub wręcz poprawności politycznej. Poddawany tego typu wiwisekcji nie pasuje do naszej epoki, przez co łatwo wydawać bardzo surowe sądy, ale niewłaściwe i niemądre. Postacie i procesy historyczne trzeba rozpatrywać na tle ich czasów i norm, które w tamtym czasie obowiązywały, a nie w świetle współczesnych aktualnych tendencji i aktualnych mód – tłumaczył Hall.

Autor: jl\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych

Pozostałe wiadomości

Mały samolot spadł na ruchliwą drogę i uderzył w autobus w Sao Paulo w Brazylii. Lokalna straż pożarna przekazała, że dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne.

Samolot runął na drogę, uderzył w autobus. Są zabici i ranni

Samolot runął na drogę, uderzył w autobus. Są zabici i ranni

Źródło:
Reuters, PAP

To była seria wypadków na A2 między Magdeburgiem a Berlinem. W ostatnim, o 4 nad ranem, udział brała furgonetka z polską rejestracją. Wjechała w ciężarówkę na końcu korku. 52-letni kierowca został zabrany do szpitala. Jego dwaj pasażerowie zginęli na miejscu. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia wypadku. MSZ poinformował po godzinie 13, że wśród ofiar śmiertelnych są Polacy.

Furgonetka z polską rejestracją wjechała w korek na autostradzie w Niemczech. MSZ potwierdza: wśród ofiar Polacy

Furgonetka z polską rejestracją wjechała w korek na autostradzie w Niemczech. MSZ potwierdza: wśród ofiar Polacy

Aktualizacja:
Źródło:
Nordkurier

Wczoraj zdecydowałem o tym, aby nie angażować pana Błażeja Spychalskiego w żadne działania, które w jakikolwiek sposób prowadziłyby do reprezentowania prezydenta Rzeczypospolitej - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda. Jego były rzecznik i obecny doradca społeczny usłyszał dzień wcześniej zarzuty w sprawie śledztwa nieprawidłowości w Collegium Humanum.

Prezydent "zaskoczony". Reaguje na zarzuty dla Spychalskiego

Prezydent "zaskoczony". Reaguje na zarzuty dla Spychalskiego

Źródło:
TVN24

Reporter, wydawca, doradca i przyjaciel byłego wiceprezydenta, a ostatnio również współgospodarz konserwatywnego talk-show i podcastu. Kim jest Thomas Rose, mianowany przez Donalda Trumpa na ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce?

Kim jest nowy ambasador USA w Polsce. Sylwetka Thomasa Rose'a

Kim jest nowy ambasador USA w Polsce. Sylwetka Thomasa Rose'a

Źródło:
The Jerusalem Post, The New York Times, PAP, tvn24.pl

Trwają poszukiwania małego samolotu pasażerskiego, który zaginął na Alasce - poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na lokalne media. Na pokładzie maszyny było dziewięć osób i pilot.

Samolot pasażerski zaginął na Alasce. Trwają poszukiwania

Samolot pasażerski zaginął na Alasce. Trwają poszukiwania

Źródło:
PAP

Polskie Koleje Państwowe otrzymały wiadomość z Ministerstwa Klimatu i Środowiska z prośbą o zapewnienie specjalnego miejsca na dworcu w Gdańsku, w którym Paulina Hennig-Kloska mogłaby poczekać na pociąg. - "Poprosiłam o wgląd w e-mail, który nadgorliwy urzędnik, bez mojej wiedzy, wysłał do PKP" - tłumaczy teraz ministra.

Prośba o specjalne miejsce na dworcu dla ministry. Resort o "nadgorliwym urzędniku"

Prośba o specjalne miejsce na dworcu dla ministry. Resort o "nadgorliwym urzędniku"

Źródło:
Radio ZET/TVN24

Piątek to drugi dzień wizyty europejskich komisarzy w Gdańsku. Odbędą szereg spotkań z polskimi ministrami, aby rozmawiać o priorytetach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Przed południem szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyjechała do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie spotkała się z Donaldem Tuskiem, Lechem Wałęsą i Aleksandrą Dulkiewicz.

Europejscy komisarze w Gdańsku. Szefową Komisji oficjalnie powitali Tusk i Wałęsa

Europejscy komisarze w Gdańsku. Szefową Komisji oficjalnie powitali Tusk i Wałęsa

Źródło:
PAP, TVN24

Państwo polskie, któremu poświęciłem 20 lat mojego życia, dzisiaj w taki sposób za moją ciężką pracę się odpłaciło - mówił po usłyszeniu zarzutów były rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Chodzi o śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Collegium Humanum.

Spychalski: tak odpłaciło mi się państwo polskie za moją ciężką pracę

Spychalski: tak odpłaciło mi się państwo polskie za moją ciężką pracę

Źródło:
TVN24

Gerard B., który autem śmiertelnie potrącił jadącego motocyklem policjanta usłyszał zarzut zabójstwa z zamiarem ewentualnym. Nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Zarzut zabójstwa po śmiertelnym potrąceniu policjanta

Zarzut zabójstwa po śmiertelnym potrąceniu policjanta

Źródło:
tvn24.pl/Prokuratura Okręgowa w Słupsku

Kierowcy, którzy będą prowadzili pojazd mimo zakazu, stracą uprawnienia dożywotnio – wynika z założeń projektu nowelizacji przepisów. W projektowanych przepisach jest także rozszerzenie katalogu przestępstw, za które sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów o czyny związane z nielegalnymi wyścigami samochodowymi.

Dożywotni zakaz prowadzenia samochodu za jazdę bez uprawnień. Jest projekt

Dożywotni zakaz prowadzenia samochodu za jazdę bez uprawnień. Jest projekt

Źródło:
PAP

"Buy Canadian", czyli "Kupuj kanadyjskie", to hasło, które zyskuje na sile po tym, jak Donald Trump zapowiedział nałożenie ceł na sąsiadów. Choć na razie zamiary te zostały odłożone, to Kanadyjczycy poważnie potraktowali apele polityków i wspierają rodzimą produkcję. Kolejne organizacje dołączają do kampanii.

Nieoczekiwany efekt ceł Trumpa. Kanadyjczycy zareagowali na apel premiera

Nieoczekiwany efekt ceł Trumpa. Kanadyjczycy zareagowali na apel premiera

Źródło:
PAP

Słynny kot Palmerston, który przez lata mieszkał w siedzibie brytyjskiego MSZ, a w 2020 roku ogłoszono, że przechodzi na emeryturę, ma nowe zadanie. Został wysłany na Bermudy, gdzie powierzono mu rolę "konsultanta do spraw kocich relacji".

Słynny kot w służbie Jego Królewskiej Mości odwołany z emerytury. Został "konsultantem"

Słynny kot w służbie Jego Królewskiej Mości odwołany z emerytury. Został "konsultantem"

Źródło:
PAP, BBC

Prezydent USA Donald Trump zdecydował o nałożeniu sankcji na Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) po wystawieniu przez ten Trybunał nakazu aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu. MTK potępił tę decyzję, zaznaczając, że nie przestanie realizować misji przywracania sprawiedliwości na świecie. Szef Rady Europejskiej Antonio Costa oświadczył, że ruch Trumpa zagraża niezależności Trybunału i podważa cały międzynarodowy system wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.

Trump nałożył sankcje na międzynarodowy trybunał. Jest odpowiedź

Trump nałożył sankcje na międzynarodowy trybunał. Jest odpowiedź

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Uwaga na fałszywe dowody osobiste z państwowej aplikacji mObywatel. Cyfrowe podróbki zalewają internet. Są tanie i łatwo dostępne. Oszuści sprzedają je już za 20 złotych. Ministerstwo Cyfryzacji wydało ostrzeżenie i instrukcje. O konkretach reporter magazynu "Polska i Świat" Maciej Słomczyński.

Cyfrowe podróbki dowodów osobistych zalewają internet

Cyfrowe podróbki dowodów osobistych zalewają internet

Źródło:
TVN24

Ponowna kontrola w Instytucie Pamięci Narodowej rozpoczęła się w połowie stycznia. Skończy się z końcem marca - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś. Dodał, że ta kontrola jest planowa.

Wyniki kontroli w IPN w środku kampanii prezydenckiej? Banaś: to nie ma znaczenia

Wyniki kontroli w IPN w środku kampanii prezydenckiej? Banaś: to nie ma znaczenia

Źródło:
TVN24

Dwa tramwaje zderzyły się w piątek rano w Wilanowie. Kilka osób wymagało pomocy medycznej. Cztery z nich, w tym motorniczego i dwoje dzieci, przewieziono do szpitala. Pasażerowie musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Zderzenie tramwajów w Wilanowie. Wśród poszkodowanych motorniczy i dwoje dzieci

Zderzenie tramwajów w Wilanowie. Wśród poszkodowanych motorniczy i dwoje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ogromna konstrukcja z reklamową płachtą pojawiła się w ostatnich dniach przy wejściu na stację metra Świętokrzyska. Stanęła na prywatnej działce, w ocenie urzędników stołecznego ratusza jest nielegalna. Zapewniają, że przekazali już informację do nadzoru budowlanego.

Reklama gigant wyrosła w centrum Warszawy. "Niezgodnie z prawem"

Reklama gigant wyrosła w centrum Warszawy. "Niezgodnie z prawem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad sto jadowitych węży z rodziny zdradnicowatych znaleziono na terenie posiadłości położonej w zachodniej części Sydney. Gadów było tak dużo, że łapacze węży poprosili o pomoc właściciela domu.

Ponad sto jadowitych węży na jednym podwórku

Ponad sto jadowitych węży na jednym podwórku

Źródło:
rnz.co.nz, ABC News
Popyt na Grenlandię. Dlaczego Trump (i nie tylko on) pragnie wyspy

Popyt na Grenlandię. Dlaczego Trump (i nie tylko on) pragnie wyspy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Uzbrojony w karabin i pistolet 15-latek wszedł na lotnisko Texarkana w stanie Arkansas w Stanach Zjednoczonych i domagał się podstawienia dla niego samolotu. Został rozbrojony przez jednego z pilotów. Policja wyraziła uznanie dla jego "bohaterskiego czynu". "Fakt, że incydent ten został rozwiązany szybko i pokojowo, pomimo ekstremalnego zagrożenia, jest wysoce godny pochwały" - podkreślono w oświadczeniu.

Uzbrojony 15-latek wszedł na lotnisko i zażądał samolotu. "Bohaterski czyn pilota"

Uzbrojony 15-latek wszedł na lotnisko i zażądał samolotu. "Bohaterski czyn pilota"

Źródło:
"USA Today"

Sąd Apelacyjny w Łodzi w piątek ogłosił wyrok wobec trzech mężczyzn oskarżonych o wstrząsającą zbrodnię, do której doszło w 2014 roku w Warszawie. Prawomocnie skazanych w tej sprawie jest trzech mężczyzn - jeden miał zlecić atak, drugi go przeprowadzić, a trzeci obserwować cel i pomagać sprawcy. Wszyscy zostali uznani za winnych. Napastnik, który zaatakował starszą kobietę ma spędzić w więzieniu o rok dłużej, niż wynikało to z wyroku pierwszej instancji.

Została oblana kwasem, bo napastnik się pomylił. Prawomocny wyrok po 11 latach od zbrodni

Została oblana kwasem, bo napastnik się pomylił. Prawomocny wyrok po 11 latach od zbrodni

Źródło:
tvn24.pl

Wypadek podczas szkolenia policjantów w Oleśnie (Opolskie). Jedna z funkcjonariuszek została postrzelona w biodro i trafiła do szpitala. Uczestnicy szkolenia zostali objęci pomocą psychologiczną.

Policjantka postrzelona w trakcie szkolenia

Policjantka postrzelona w trakcie szkolenia

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Źródło:
IMM

Japonia kolejny dzień zmaga się z falą intensywnych opadów śniegu. W prefekturze Aomori, w północnej część wyspy Honsiu, pokrywa śnieżna sięgnęła niemal czterech metrów. W miastach służby walczą z zasypanymi drogami.

Pokrywa śnieżna sięga miejscami prawie czterech metrów

Pokrywa śnieżna sięga miejscami prawie czterech metrów

Źródło:
Reuters, The Guardian, mainichi.jp, japantimes.co.jp
Tusk o liście nazwisk, politycy KO w szoku. Kulisy zamkniętego posiedzenia

Tusk o liście nazwisk, politycy KO w szoku. Kulisy zamkniętego posiedzenia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sebastian Klauziński z tvn24.pl oraz Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek z "Uwaga!" TVN są w gronie nominowanych do głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych nagród przyznawanych za materiały dziennikarskie. Nominację w kategorii "Dziennikarz dla planety" zdobyła Magda Łucyan z TVN/TVN24.

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Źródło:
Eurozet
W szkołach zrobiło się "normalnie". I to niekoniecznie jest dobre

W szkołach zrobiło się "normalnie". I to niekoniecznie jest dobre

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kapituła Nagrody Mariusza Waltera ogłosiła listę nominowanych za rok 2024. Do Nagrody Głównej za Osobowość medialną roku nominowany jest Jakub Sobieniowski, dziennikarz "Faktów" TVN. Na liście nominowanych w kategorii Wydarzenie roku w mediach znalazł między innymi Piotr Świerczek za cykl reportaży i materiałów telewizyjnych "Siła kłamstwa" w TVN24. Oto lista nominowanych.

Nagroda Mariusza Waltera. Lista nominacji

Nagroda Mariusza Waltera. Lista nominacji

Źródło:
tvn24.pl