Droga Mleczna i miliony gwiazd na niebie nad Górami Izerskimi. Zapierający dech w piersi 3-minutowy film został wyprodukowany przez Uniwersytet Wrocławski. Klip ma promować Park Ciemnego Nieba i pokazać jak sztuczne światło wpływa na wygląd nieba.
- Gwiazdy, mgławice i inne wspaniałości nieboskłonu nie są widoczne na rozjaśnionym przez nadmierne oświetlenie miejskim niebie. Ten film to zachęta do dbania o ciemność nocą - mówi Bogumił Dudczenko z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Niezwykły filmik powstał w ramach kampanii "dobrze wiedzieć | good to know". Klip promujący uczelnię pokazuje, że nauka wychodzi poza budynki uniwersytetu. - Postanowiliśmy, że nauka zamiast iść w las w przenośni, powędruje tam dosłownie - dodaje Dudczenko.
Niebo 40 razy ciemniejsze
Obraz ukazuje piękno miejsca, gdzie niebo jest 40 razy ciemniejsze, niż w mieście.
- Szacuje się, że około połowa mieszkańców Unii Europejskiej żyje na obszarach, gdzie Droga Mleczna nie jest widoczna. Dlatego astronomowie i leśnicy z Polski i Czech oraz Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego stworzyli Park Ciemnego Nieba w Górach Izerskich, aby przybliżyć problem zanieczyszczenia światłem - tłumaczy Dudczenko.
Gwiazdy bardziej widoczne
Park powstał w 2009 roku i jest częścią projektu Astro Izery. Zajmuje niemal 75 km kwadratowych i usytuowany jest w górnej , granicznej części doliny Izery i doliny Jizerki. Teren nie jest skażony światłami neonów, czy latarni ulicznych, dlatego niebo nocą jest tu ciemniejsze, a gwiazdy bardziej widoczne.
Autor: mir,balu/b / Źródło: TVN 24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Uniwersytet Wrocławski | Patryk Kizny