Do tegorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych w Poznaniu zostały niespełna trzy miesiące. Impreza stanęła jednak pod ogromnym znakiem zapytania. Organizatorzy nie są bowiem w stanie domknąć budżetu.
To miał być tydzień piłkarskiego święta dla bezdomnych piłkarzy i pierwsze w Polsce mistrzostwa świata w piłce nożnej. W Poznaniu miały zagrać 64 drużyny z całego świata, 48 męskich i 16 żeńskich.
"Pieniądze miały być a ich nie ma"
Stolica Wielkopolski starała się o imprezę od 2009 roku. Skutecznie. Turniej miał zostać rozegrany w sierpniu 2013 r. na Malcie. Wiele wskazuje jednak na to, że mundial ostatecznie się nie odbędzie. Na przeszkodzie stanęły problemy finansowe. Organizatorom, Stowarzyszeniu Reprezentacja Polski Bezdomnych, brakuje około 250 tys. złotych do zorganizowania turnieju.
- Miejsca do których aplikowaliśmy i prosiliśmy o wsparcie, najpierw miały mieć pieniądze, teraz ich nie mają. Do Polski mają przyjechać reprezentacje z 64 krajów, również z biednych, afrykańskich, dla których koszt biletów lotniczych to często oszczędności całego życia. Nie chcemy dopuścić do tego, by poniosły one koszty a impreza się nie odbyła. Prawdopodobnie będziemy musieli usiąść i zrezygnować z organizacji w tym tygodniu - mówi TVN 24 Maciej Gudra, prezes Stowarzyszenia Reprezentacji Polski Bezdomnych.
Jak udało się ustalić TVN 24, brakująca kwota miała pochodzić z ministerstwa sportu. Zmienił się jednak wiceminister, który obiecał środki organizatorom. Nowy wiceszef resortu stwierdził jedynie, że stowarzyszenie może wystartować w konkursach na organizację imprez.
Grobelny stawia ultimatum
Teraz organizatorzy na zebranie pieniędzy mają zaledwie kilka dni. We wtorek bowiem od przedstawienia gwarancji finansowych do końca tygodnia, uzależnił przekazanie puli miejskich środków Ryszard Grobelny.
- Prezydent Miasta Poznania informuje, że zmuszony jest postawić ultimatum organizatorom Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Ulicznej. Przekazanie Stowarzyszeniu Reprezentacja Polski Bezdomnych dotacji w wysokości 500 tys. zł będzie możliwe tylko w przypadku przedstawienia do 24 maja informacji o pozostałych źródłach finansowania imprezy. Chcemy mieć pewność, że wydarzenie, które wspierane jest przez z budżetu może się odbyć i to zgodnie z pełnym i możliwym do realizacji biznesplanem - informuje Rafał Łopka z Urzędu Miasta Poznania.
Organizatorzy rozumieją Poznań
Jak zapewniają urzędnicy, Miasto Poznań i Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji są w pełni gotowe pod względem lokalizacyjnym, organizacyjnym i finansowym do wsparcia mistrzostw.
- Dla mnie zrozumiała jest postawa Urzędu Miasta Poznania, który wyłożył pieniądze i się martwi. Gdybyśmy zadłużyli tą imprezę to prezydent i urzędnicy byliby w bardzo niezręcznej sytuacji - podkreśla Gudra. - Cały czas kontaktujemy się z różnymi firmami i instytucjami państwowymi. Pomagają nam politycy i celebryci. Do Polski ma przyjechać prezes federacji i rozmawiać z prezydentem. Nie mamy jednak za dużo czasu. Do piątku musimy mieć gwarancje finansowe. Trudno do tego czasu zdobyć pieniądze - kończy Gudra.
Mistrzostwa Świata Bezdomnych w Piłce Nożnej rozgrywane są corocznie od 2003 roku. Polacy dwukrotnie byli wicemistrzami, a dwa razy zajęli trzecie miejsce.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24