Świadek Tusk. I hasła "rosyjski wywiad", "służby specjalne" i "przekroczenie uprawnień"

[object Object]
Donald Tusk ma zeznawać w sprawie byłych szefów tajnych służbtvn24
wideo 2/22

Przewodniczący Rady Europejskiej i były premier Donald Tusk ma się stawić w środę w warszawskiej prokuraturze, gdzie będzie zeznawać, jako świadek w śledztwie dotyczącym wydarzeń sprzed siedmiu lat. Dziennikarze programu "Czarno na białym" przypominają szczegóły sprawy, o którą śledczy chcą pytać byłego premiera. Pytają też dlaczego chcą rozmawiać z Tuskiem?

Bruksela. 9 marca. Kolejny raz Donald Tusk zostaje szefem Rady Europejskiej. 27 krajów Unii jest za, i tylko Polska jest przeciw. Rząd Prawa i Sprawiedliwości ponosi spektakularna porażkę. Ale w kraju ogłasza zwycięstwo. - To nie jest porażka, to jest zwycięstwo. Pokazaliśmy, że Polska jest pełnoprawnym, podmiotowym państwem - mówiła 10 marca premier Beata Szydło.

Wezwanie do prokuratury

Pięć dni po zakończeniu szczytu Rady Europejskiej w mediach pojawia się informacja o wezwaniu byłego premiera do warszawskiej prokuratury na przesłuchanie. Pierwszy termin to 13 marca. Powód: śledztwo w sprawie współpracy służby kontrwywiadu wojskowego z Rosją w czasach, gdy Tusk był premierem.

- Wezwanie Donalda Tuska, to jest albo nadgorliwość Zbigniewa Ziobro, który chce się zasłużyć u prezesa. Ale nie chce mi się wierzyć, żeby to było bez zgody prezesa - mówił 13 marca 2017 roku Sławomir Neumann (PO).

- Mogę na każdą świętość przysiąc, że się dzisiaj o tym dowiedziałem, nie ma to nic wspólnego z moją osobą, bo to chyba o to chodziło, że to jest jakieś osobiste nękanie - wyjaśniał tego samego dnia Jarosław Kaczyński.

"To jest związane z ponownym wyborem Tuska"

"(...) Wezwanie do stawiennictwa dla pana Donalda Tuska w charakterze świadka zostało wysłane mu 1 marca 2017 r. Czynności z jego udziałem były więc zaplanowane z dwutygodniowym wyprzedzeniem. (...) W przypadku niestawiennictwa pana Donalda Tuska w powyższym terminie, z uwagi na konieczność przeprowadzenia dowodu z jego zeznań, wyznaczony zostanie kolejny termin przesłuchania" - można było przeczytać w komunikacie Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Donald Tusk nie mógł stawić się na przesłuchanie, a prokuratura zgodnie z zapowiedzią wyznaczyła kolejny termin - miesiąc później.

- To jest oczywiście związane z ponownym wyborem Donalda Tuska. To jest taka próba pokazania, że Donald Tusk jest związany z jakimiś dziwnymi sprawami, dwuznacznymi. Nieprzypadkowo informacja do opinii publicznej o tym wezwaniu przeciekła zaraz po wyborze Donalda Tuska - komentował były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak (PO).

- Nikt nie stoi ponad prawem, jeżeli jest taka potrzeba, o ile wiem pan Tusk jest w charakterze świadka wezwany - mówił z kolei Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych, wiceprezes PiS. Pytany, czy Donald Tusk może stać się podejrzanym w tej sprawie, odpowiedział: - to już jest decyzja prokuratury, proszę pytać prokuraturę w tej sprawie.

Prokuratura nie komentuje sprawy, bo śledztwo jest tajne.

Co takiego się stało, że szef Rady Europejskiej musi stanąć właśnie teraz przed prokuratorem?

Postanowienie prezydenta Rosji

W 2013 roku rosyjskie media ujawniły postanowienie prezydenta Rosji o zawarciu porozumienia między Federalną Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej a Polską Służbą Kontrwywiadu Wojskowego o współpracy i wspólnym działaniu w dziedzinie kontrwywiadu wojskowego.

"Zaleca się FSB Rosji przeprowadzić rozmowy ze stroną polską i po osiągnięciu porozumienia podpisać umowę" - napisał w postanowieniu Władimir Putin.

Po tych doniesieniach Prawo i Sprawiedliwość, które było wtedy w opozycji, składa zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez ówczesnego szefa kontrwywiadu wojskowego generała Janusza Noska.

- Mamy do czynienia z przejęciem nadzoru i opieki na polskimi służbami specjalnymi - mówił Antoni Macierewicz na konferencji 24 maja 2013 roku.

- Pozycja polskiego kontrwywiadu spadła do zera. My się na to nie godzimy - dodawał Marek Opioła (PiS).

Zarzut? Współpraca z Rosja miała się odbywać bez zgody premiera Donalda Tuska. Prokuratura, którą wtedy rządził Andrzej Seremet, nie wszczęła śledztwa. Nowe postępowanie ruszyło dopiero po wygranych przez PiS wyborach i audycie w SKW.

Już w październiku ubiegłego roku prokuratura postawiła byłym szefom kontrwywiadu generałowi Noskowi i generałowi Pytlowi zarzuty przekroczenia uprawnień. Grozi im do trzech lat więzienia.

Tusk ma zeznawać

W środę były premier ma zeznawać jako świadek w wydziale wojskowym Prokuratury Okręgowej w Warszawie w śledztwie dotyczącym domniemanej współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską FSB.

Donald Tusk podczas wizyty w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku został zapytany przez reportera TVN24, czy stawi się na przesłuchaniu, odpowiedział: - tak, jak zapowiadałem, będę.

Były premier, na pytanie reportera, czy ma informacje na temat tego, że polskie władze współpracowały z FSB, odparł: to już zostawi pan prokuratorowi.

Ale były szef służby kontrwywiadu, któremu w tej sprawie postawiono zarzuty, twierdzi, że premier Tusk na to porozumienie wydał zgodę. - Myśmy takie kontakty z Federalną Służbą Bezpieczeństwa posiadali. Mieliśmy na to zgodę prezesa Rady Ministrów, wyrażoną w odpowiednim momencie, w formie pisemnej - mówił były szef SKW generał Janusz Nosek.

Pytany, kiedy Donald Tusk wydal na to zgodę, powiedział: w 2011 roku, ale do współpracy w ogóle nie doszło.

Nieoficjalnie wiadomo, że porozumienie dotyczyło głównie bezpiecznego wycofania polskich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie przez teren Rosji. Takie umowy miały podpisać też rządy Francji, Niemiec i Hiszpanii, ale generalnie współpraca wojskowych wywiadów, także z Rosją, była czymś normalnym.

- Współpraca służb jest w ogóle czymś naturalnym. Służby większości państw NATO współpracują ze służbami rosyjskimi, ze służbami różnych innych państw. Jestem przekonany, że tak właśnie było. Absurdalne jest czynienie z tego zarzutu - mówił Siemoniak.

Co więcej z Rosją współpracował także poprzedni rząd PiS. Tak twierdzi generał Marek Dukaczewski, były szef Wojskowych Służb Informacyjnych, zlikwidowanych przez właśnie rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2006 roku. - Wynikało to tylko i wyłącznie z potrzeb bezpieczeństwa naszych żołnierzy i interesów, które nasi żołnierze realizowali poza granicami kraju - mówił generał.

Pytany, czy były to cykliczne rozmowy, na które była potrzebna zgoda premiera, odparł: - na fakt podjęcia współpracy wymagana była zgoda premiera.

"Nie konsultował decyzji"

Ale obecny szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego stawia zarzuty bezpośrednio premierowi Tuskowi, że nie konsultował swojej decyzji z ówczesnym ministrem obrony narodowej Bogdanem Klichem.

- Jest kluczowa sytuacja. Jeżeli ta współpraca SKW, FSB została zaopiniowana pozytywnie przez premiera Tuska, a jednocześnie nie wiedział o tym minister obrony narodowej, to jest pytanie dlaczego został pominięty - mówił w Polskim Radiu 24, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Bączek.

- Nie ma tutaj mowy, czy taka opinia ma być wyrażona na piśmie, czy nie. Po drugie ta opinia nie jest ona wiążąca dla prezesa Rady Ministrów - dodał generał Nosek.

Opinii nie było, sprawę bada prokuratura. Choć zdaniem dziennikarza Wojciecha Czuchnowskiego z "Gazety Wyborczej", nie chodzi w niej o byłych szefów służb, ale przede wszystkim o Donalda Tuska.

- Zapewne będzie zastosowany taki mechanizm tzw. przesłuchania z pouczeniem, czyli przesłuchania świadka z pouczeniem go o tym, że może być podejrzany w tej sprawie. Sądzę, że wszystkie możliwe szykany zostaną tutaj zastosowane - mówił Czuchnowski.

Odpowiedzialność karną Donalda Tuska także w innych sprawach, przed jego ponownym wyborem na fotel szefa Rady Europejskiej, sugerował kilka razy prezes Prawa i Sprawiedliwości. - (…) Proszę pamiętać, że ja mówię o możliwej odpowiedzialności karnej Tuska także dlatego, że mam pewną wiedzę odnoszącą się do różnych spraw, nie tylko smoleńskich (…) - mówił dla portalu Onet Jarosław Kaczyński.

- Nie jestem w stanie rozmawiać z panem Tuskiem, ani o tym, żeby został świadkiem koronnym, małym albo dużym, albo zgodzie na karę. Krótko mówiąc nie ma o czym rozmawiać, on nie jest partnerem politycznym - mówił 5 października 2016 roku prezes PiS-u.

Donos na Tuska

Na premiera Tuska doniósł do prokuratury Antoni Macierewicz. Zrobił to dokładnie 12 dni po ponownym wyborze Tuska na szefa Rady Europejskiej.

"(...) Moim zdaniem nie chodzi o zaniedbania, ale o przestępstwo. Premier Donald Tusk zawarł z Władimirem Putinem nielegalną umowę na szkodę Polski i za to powinien odpowiadać karnie (...) - mówił dla Gazety Polskiej Codziennie Antoni Macierewicz.

Ma chodzić o zdradę dyplomatycznej, do której miało dojść w działaniach rządu zaraz po katastrofie smoleńskiej. Pytanie, czy taka polityka wobec Tuska PiS-owi się opłaci.

- Politycznie? Nie sądzę, żeby przyniosło to korzyści rządowi PiS. To rząd PiS będzie musiał się bronić i tłumaczyć, dlaczego lubianego przez Polaków szefa, prezydenta Europy, ciąga po prokuraturach - ocenił politolog Jacek Sokołowski.

To okaże się po pierwszym przesłuchaniu byłego premiera i kolejnych decyzjach prokuratury.

Autor: KB/gry / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Policja zatrzymała osobę podejrzaną o atak nożem, do którego doszło w piątek wieczorem w czasie festynu z okazji 650-lecia miasta Solingen na zachodzie Niemiec - przekazał minister spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii Herbert Reul. Rzecznik landowego ministerstwa potwierdził agencji dpa, że mężczyzna sam się zgłosił. Tymczasem wcześniej informowano o zatrzymaniu dwóch innych osób. Z rąk nożownika zginęły trzy osoby, a osiem zostało rannych. Do przeprowadzenia ataku przyznało się tak zwane Państwo Islamskie.

Atak nożownika podczas festynu w Solingen. Podejrzany w rękach policji

Atak nożownika podczas festynu w Solingen. Podejrzany w rękach policji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Francuski aktor Alain Delon został w sobotę pochowany w swojej prywatnej posiadłości w Douchy w środkowej Francji. W zamkniętej, prywatnej ceremonii uczestniczyła trójka jego dzieci i około 50 gości.

Prywatna ceremonia pogrzebowa Delona. Przed posiadłością setki fanów, okoliczne drogi zamknięte

Prywatna ceremonia pogrzebowa Delona. Przed posiadłością setki fanów, okoliczne drogi zamknięte

Źródło:
PAP

Maszynista pociągu Intercity nie zatrzymał się przed semaforem "stój" w Trzebini i wjechał na tor, po którym z naprzeciwka poruszał się inny pociąg. Dopiero później użył sygnału radio "stój", zatrzymując swój pociąg i ten jadący z naprzeciwka. Komisja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

Semafor wskazywał "stój", maszynista się nie zatrzymał. Dwa pociągi jechały na siebie

Semafor wskazywał "stój", maszynista się nie zatrzymał. Dwa pociągi jechały na siebie

Źródło:
Kontakt24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami we wschodniej połowie Polski. Temperatura w cieniu będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Dla wielu miejsc wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

Pomarańczowe ostrzeżenia w 12 województwach

Pomarańczowe ostrzeżenia w 12 województwach

Aktualizacja:

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał, że "bardzo pozytywnie ocenia operację kurską". - Jest ona złożona, ale idzie zgodnie z planem - oznajmił. Siły ukraińskie wkroczyły do przygranicznego obwodu rosyjskiego na początku sierpnia.

"Rezerwy wymiany rosną". Dlatego Ukraińcy wkroczyli do przygranicznego obwodu

"Rezerwy wymiany rosną". Dlatego Ukraińcy wkroczyli do przygranicznego obwodu

Źródło:
PAP

28-letni mężczyzna zginął na Orlej Perci w wyniku upadku z dużej wysokości - przekazało w sobotę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Od piątku ratownicy interweniowali 27 razy.

28-latek zginął w Tatrach

28-latek zginął w Tatrach

Źródło:
PAP, RMF FM

Ziemia nagle zapadła się na chodniku w stolicy Malezji. 48-letnia kobieta, która wpadła do środka, pozostaje zaginiona - poinformowały służby.

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

Źródło:
Reuters, The Guardian, CBS News

Upały wróciły do Polski. W niedzielę temperatura w cieniu poszybuje aż do 33 stopni Celsjusza. Kolejne dni również zapowiadają się bardzo gorąco. Słoneczne chwile w nielicznych miejscach mogą być przerywane przez opady deszczu i burze.

Fala gorąca na ostatni tydzień wakacji

Fala gorąca na ostatni tydzień wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

PO od lat mówi, że aborcja powinna być dostępna, legalna, bezpłatna i bezpieczna. Ale nie będziemy mydlić oczu wyborcom, że w przyszłym tygodniu przepchniemy ustawę przez Sejm, bo to będzie trudne - powiedziała wiceministra Aleksandra Gajewska z KO. Powiedziała, że trwają rozmowy z politykami PSL w sprawie aborcji, ale "liderzy są bardziej radykalni niż członkowie".

Gajewska o PSL: rozmawiamy o aborcji, ale liderzy są bardziej radykalni niż członkowie

Gajewska o PSL: rozmawiamy o aborcji, ale liderzy są bardziej radykalni niż członkowie

Źródło:
TVN24

Nie odpuszczę tematu aborcji w tej kadencji na milimetr - zadeklarował lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Komentował wczorajsze słowa premiera Donalda Tuska. - Donald, przepraszam. Nie zgadzam się z taką tezą - powiedział.

Czarzasty odpowiada Tuskowi: Donald, przepraszam, nie zgadzam się. Nie odpuścimy

Czarzasty odpowiada Tuskowi: Donald, przepraszam, nie zgadzam się. Nie odpuścimy

Źródło:
TVN24

Prezydent Ukrainy, prezydent Polski i premier Litwy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie. Andrzej Duda zapewnił, że Polska nadal będzie wspierać Ukrainę militarnie i politycznie. Złożył też deklarację dotyczącą hipotetycznego wycofywania wojsk rosyjskich z Ukrainy. Na te słowa żartobliwie zareagował Zełenski.

Deklaracja Dudy i żart Zełenskiego na wspólnej konferencji

Deklaracja Dudy i żart Zełenskiego na wspólnej konferencji

Źródło:
PAP, TVN24

Turcja wznawia wspólne patrole wojskowe z Rosją w północnej Syrii - poinformował resort obrony w Ankarze. Patrole granicy syryjskiej były prowadzone od 2019 roku, zostały zawieszone cztery lata później ze względów bezpieczeństwa w regionie.

Państwo NATO wznawia patrole wojskowe. Z Rosją

Państwo NATO wznawia patrole wojskowe. Z Rosją

Źródło:
PAP, BBC

Ukraina po raz pierwszy z powodzeniem użyła pocisku rakietowego Palianyca - poinformował w czasie przemówienia z okazji Dnia Niepodległości w Kijowie prezydent Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że jest to broń "zupełnie nowej klasy".

Ukraińcy mają nową broń, Palianycę

Ukraińcy mają nową broń, Palianycę

Źródło:
Defense Express, PAP, BBC

Szczyt sezonu na grzyby zbliża się wielkimi krokami. Należy jednak pamiętać, że grzybobranie może słono kosztować - za złamanie przepisów można otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Co więcej, za zbieranie gatunków chronionych sąd może wymierzyć karę pięciu tysięcy złotych.

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Źródło:
tvn24.pl

Włoskie służby otworzyły śledztwo w kierunku zabójstwa po śmierci miliardera Mike'a Lyncha i sześciu innych osób na luksusowym jachcie u wybrzeży Sycylii. Zarzutów nikomu nie postawiono, a dochodzenie nabierze bardziej konkretnego kierunku po wydobyciu i przebadaniu wraku leżącego na dnie morza. Przesłuchano wszystkich ocalałych pasażerów i członków załogi jednostki, w tym jej kapitana.

Zatonięcie jachtu, śmierć miliardera i innych osób. Śledztwo w kierunku zabójstwa

Zatonięcie jachtu, śmierć miliardera i innych osób. Śledztwo w kierunku zabójstwa

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Putin tej wojny nie wygrał i nie wygra - stwierdził w "Faktach po Faktach" były zastępca dowódcy strategicznego NATO do spraw transformacji generał Mieczysław Bieniek. W sobotę Ukraina obchodzi 33. rocznicę niepodległości, jest to także 913. dzień inwazji zbrojnej Rosji na ten kraj.

"Ukrainę było stać, aby w sposób skryty zorganizować błyskotliwą operację wojskową"

"Ukrainę było stać, aby w sposób skryty zorganizować błyskotliwą operację wojskową"

Źródło:
TVN24

Żołnierze Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy będą mogli uzyskać obywatelstwo ukraińskie. Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał w tej sprawie ustawę.

Walczą w Ukrainie, będą mieli obywatelstwo

Walczą w Ukrainie, będą mieli obywatelstwo

Źródło:
PAP

Co najmniej dziesięć osób zginęło po tym, jak w wyniku intensywnych opadów deszczu na wyspie Phuket w Tajlandii osunęła się ziemia. Znajduje się tam wiele hoteli i turystycznych apartamentów. Blisko 20 osób zostało rannych.

Ziemia osunęła się na popularnej wśród turystów wyspie. Zginęło co najmniej 10 osób

Ziemia osunęła się na popularnej wśród turystów wyspie. Zginęło co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP, AFP

Bardzo bym się cieszył, gdyby to Mariusz Błaszczak został moim następcą na stanowisku prezesa Prawa i Sprawiedliwości - powiedział Jarosław Kaczyński. Zaznaczył jednocześnie, że nie jest to "swoista dyrektywa seniora partii", a ostateczną decyzję podejmie kongres PiS.

Kto zastąpi Kaczyńskiego? Prezes PiS wskazał faworyta. "Cenię go i lubię"

Kto zastąpi Kaczyńskiego? Prezes PiS wskazał faworyta. "Cenię go i lubię"

Źródło:
PAP

Odblokowano autostradę A4 we Wrocławiu, na której w sobotę panowały poważne utrudnienia po śmiertelnym wypadku, do którego doszło nad ranem. Obecnie sytuacja na drodze wróciła do normy.

Śmiertelny wypadek na autostradzie

Śmiertelny wypadek na autostradzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W tragicznym wypadku przy ulicy Vogla zginęły trzy osoby. Śledztwo jest już na końcowym etapie. Jak ustalono, kierowca pędził przez teren zabudowany obok ścieżki pieszo-rowerowej nawet 170 km/h. Mieszkańcy zbierają podpisy z apelem do władz miasta i policji o pilne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na tej ulicy. - Nie chcemy kolejnej tragedii - mówi nam radna KO i inicjatorka akcji Urszula Włodarska-Sęk.

Uderzyli w drzewo, auto stanęło w płomieniach. Trzy osoby zginęły. Biegli wyliczyli prędkość

Uderzyli w drzewo, auto stanęło w płomieniach. Trzy osoby zginęły. Biegli wyliczyli prędkość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym pochodzący z pożarów lasów w zachodniej Kanadzie dotarł w tym tygodniu do Europy - podało Europejskie Centrum Monitorowania Atmosfery Copernicus (CAMS).

Dym z kanadyjskich pożarów dotarł do Europy

Dym z kanadyjskich pożarów dotarł do Europy

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
"Gromadzili chore wręcz ilości szczątków ludzkich z całego świata"

"Gromadzili chore wręcz ilości szczątków ludzkich z całego świata"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24 wraca "Czarno na białym". Najbliższa premiera już 26 sierpnia. Program przygotowywany przez wielokrotnie nagradzanych dziennikarzy będzie można oglądać codziennie - od poniedziałku do czwartku o godzinie 20.30. Wszystkie reportaże będą dostępne też w portalu TVN24 GO - a większość z nich będzie można tam zobaczyć jeszcze przed emisją w telewizji.

"Czarno na białym" wraca po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24

"Czarno na białym" wraca po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24

Źródło:
Czarno na białym

Pierwszy odcinek wyczekiwanego przez widzów nowego sezonu "Odwilży" właśnie pojawił się na platformie Max. Czego spodziewać się po nowej odsłonie produkcji? Na ekranie zobaczymy dobrze znanych bohaterów, ale też plejadę gwiazd w rolach nowych postaci.

Pierwszy odcinek drugiego sezonu "Odwilży" już dziś w serwisie Max

Pierwszy odcinek drugiego sezonu "Odwilży" już dziś w serwisie Max

Źródło:
DD TVN, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi film "Mrugnij dwa razy", który jest reżyserskim debiutem Zoë Kravitz. Prowadząca program opowiedziała też o sprzedaży najdroższej w filmowej historii figurki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl