Jak głosują Amerykanie

Źródło:
tvn24.pl
Nocne głosowanie w Dixville Notch w stanie New Hampshire
Nocne głosowanie w Dixville Notch w stanie New HampshireReuters
wideo 2/24
Nocne głosowanie w Dixville Notch w stanie New HampshireReuters

Nadszedł dzień, na który czekali Amerykanie, a wraz z nimi świat. Dziś wskażą swojego kolejnego prezydenta. Choć bardziej precyzyjnie wskażą swoim przedstawicielom - elektorom, którego kandydata mają oni poprzeć. Na czym polegają wybory w USA?

Amerykańskie wybory różnią się od tego, co znamy z naszych realiów wyborczych. W Stanach głos większości może okazać się inny niż ostateczny wynik wyborów. Tak zresztą już było - gdy w 2016 roku na Hilary Clinton oddano niemal 66 mln głosów, a na Donalda Trumpa niespełna 63 mln. To jednak ten drugi został wówczas prezydentem USA. A to dlatego, że o wyborze nie decyduje bezwzględna większość głosów wyborców, ale większość głosów elektorskich. On zdobył ich 306, a Clinton 232. Poniżej tłumaczymy, na czym to polega.

ZOBACZ TEŻ: Wszystko, co warto wiedzieć o wyborach prezydenckich w USA

O co chodzi z elektorami

Wszystkich elektorów jest 538 - czyli dokładnie tylu, ilu łącznie członków Izby Reprezentantów i senatorów, plus dodatkowo trzech z Dystryktu Kolumbii (ten nie jest stanem, a terytorium federalnym obejmującym stolicę USA, Waszyngton i nie ma swoich reprezentantów i senatorów - red.). Żeby zostać prezydentem trzeba mieć po swojej stronie 270 spośród wszystkich 538.

Każdy stan ma określoną liczbę elektorów. Największą - Kalifornia - obecnie aż 54, potem jest Teksas - 40, Floryda - 30 i Nowy Jork - 28.

Kolegium Elektorów Stanów ZjednoczonychPAP

Specyfika poszczególnych stanów i historia ich głosowania wskazuje, że część elektorskich głosów można już teraz, z niemal stuprocentową pewnością, przypisać któremuś z kandydatów - bo w Kalifornii od 32 lat w wyborach prezydenckich zawsze zwyciężał demokrata, a w Teksasie od 1980 republikanie. Niemal stuprocentową, bo... wszystko się może zdarzyć. Np. uważany dotychczas za "bezpieczny" dla Trumpa stan Iowa, gdzie zwyciężał ze znaczną przewgą w poprzednich wyborach, mógł ostatnio zmienić swoje sympatie. Jak wynika z sondażu Ann Selzer i "Des Moines Register" Kamala Harris wygrywa tam obecnie stosunkiem głosów 47 do 44 proc.

ZOBACZ TEŻ: Do Białego Domu przez "niebieski mur" czy przez "pas słońca"? Możliwe scenariusze

Czym są stany kluczowe

W ostatnich tygodniach kampanii najczęściej słyszeliśmy o stanach kluczowych, wahających się, czy swing states. To tam żaden z kandydatów nie ma wyraźnej przewagi nad konkurentem i to głosy oddane w tych stanach mogą zaważyć na ostatecznym zwycięstwie tego, czy innego kandydata. W tegorocznych wyborach są to: Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Karolina Północna, Pensylwania i Wisconsin. To na tych stanach koncentrowała się w ostatnich tygodniach kampania wyborcza.

Najwięcej głosów ze wszystkich "kluczowych" ma Pensylwania - 19, i tu walka wyglądała na najbardziej zażartą. Do końca sondaże wskazywały też, że była bardzo wyrównana.

Stany wahające się (tzw. swing states) PAP

WIĘCEJ O STANACH KLUCZOWYCH

Jak głosują elektorzy

Wróćmy do elektorów z poszczególnych stanów. Po dzisiejszym głosowaniu i podliczeniu wszystkich wcześniej oddanych głosów będą wiedzieli już kogo wskazać podczas kolegium elektorów, które odbędzie się 17 grudnia. W 48 stanach i Dystrykcie Kolumbii obowiązuje zasada, że "zwycięzca bierze wszystko" - to sprawia, że wystarczy jeden głos przewagi w głosowaniu ogólnym, by wszystkie głosy elektorów z danego stanu trafiły do kandydata, który zwyciężył. Wyjątkami są stany Nebraska i Maine, gdzie stosuje się tzw. system dystryktowy - głosy elektorskie przydziela się w dwustopniowym procesie.

Teoretycznie mogą zdarzyć się tzw. wiarołomni elektorzy - głosujący wbrew temu, co zdecydowali obywatele danego stanu. Tak stało się w przypadku wspominanych już na początku tekstu wyborów w 2016 roku. Nie miało to jednak znaczenia dla całościowego wyniku. W kilkudziesięciu stanach istnieją przepisy mające przeciwdziałać takim posunięciom, zakładające nawet możliwość nałożenia grzywny. W praktyce jednak elektorzy niemal zawsze głosują tak, jak chcą mieszkańcy danego stanu.

Teoretycznie też w głosowaniu elektorów może dojść do remisu 269 do 269. Wówczas nowego prezydenta wybierze Izba Reprezentantów.

ZOBACZ TEŻ: Skąd ci elektorzy i dlaczego już od dawna mogło ich nie być

Kiedy poznamy wyniki wyborów?

Po zakończeniu głosowania rozpoczyna się liczenie głosów. Tych oddawnych w trakcie Election Day oraz we wcześniejszym głosowaniu - osobistym i korespondencyjnym. Wyniki z poszczególnych stanów mogą być ogłaszane jeszcze w noc wyborczą. Na wykresach pokazywanych przez media będziemy widzieć, ile brakuje kandydatom do uzyskania 270 głosów elektorskich. Ten, którego poparcie przekroczy ten pułap - wygra wybory.

Kiedy poznamy wyniki? Przy drugiej kadencji Baracka Obamy prognozę jego zwycięstwa podano przed północą w dniu wyborów. Pierwszy wybór Donalda Trumpa ogłaszono przed godz. 9 rano czasu polskiego. Ale już wyniki pojedynku Trumpa z Bidenem poznaliśmy dopiero w sobotę około godz. 17 czasu polskiego.

Wiadomo, ze Kolegium Elektorów, które formalnie zdecyduje o zwycięzcy, zbierze się 17 grudnia. 6 stycznia odbędzie się sesja Kongresu Stanów Zjednoczonych, na której zostaną zliczone głosy elektorskie - wtedy oficjalnie zostanie ogłoszony zwycięzca wyborów prezydenckich w USA.

ZOBACZ TEŻ: Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Autorka/Autor:am

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

Władze Rosji ogłosiły stan wyjątkowy na szczeblu federalnym po wycieku mazutu do Cieśniny Kerczeńskiej łączącej morza Czarne i Azowskie - podały w czwartek rosyjskie agencje, powołując się na oświadczenie resortu sytuacji nadzwyczajnych. Wyciek doprowadził do katastrofy ekologicznej, a do sprzątania zanieczyszczonych terenów brakuje potrzebnego sprzętu.

Stan wyjątkowy w związku z sytuacją w Cieśninie Kerczeńskiej

Stan wyjątkowy w związku z sytuacją w Cieśninie Kerczeńskiej

Źródło:
PAP

Lawina śnieżna porwała skuter śnieżny w Utah. Jak przekazało lokalne centrum lawinowe, do zdarzenia doszło podczas wycieczki dwóch braci - jeden z nich przez przypadek wywołał zejście mas śniegu, które pochłonęło jego brata. Na szczęście mężczyźni posiadali odpowiedni sprzęt i wydostali się z pułapki.

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Źródło:
CNN, Utah Avalanche Center

Władze Mediolanu poinformowały, że od 1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie zakaz palenia tytoniu w otwartych przestrzeniach publicznych, także na ulicy. Wyjątkiem będą odizolowane miejsca, w których będzie możliwe zachowanie odległości 10 metrów od innych osób. Zakaz nie dotyczy papierosów elektronicznych.

Od początku roku koniec z paleniem tytoniu w przestrzeniach publicznych

Od początku roku koniec z paleniem tytoniu w przestrzeniach publicznych

Źródło:
PAP

Embraer 190, który rozbił się na zachodzie Kazachstanu, mógł zostać ostrzelany przez rosyjski system obrony przeciwlotniczej - podały portal Euronews i niezależna rosyjskojęzyczna telewizja Nastojaszczeje Wriemia. - Baku oczekuje, że strona rosyjska przyzna się do zestrzelenia azerskiego samolotu - przekazał Reutersowi informator związany ze śledztwem. W środę siły rosyjskie odpierały atak ukraińskich dronów na stolicę Czeczenii, gdzie miał wylądować samolot.

Grozny był atakowany przez drony, samolot spadł. Pojawiają się różne hipotezy

Grozny był atakowany przez drony, samolot spadł. Pojawiają się różne hipotezy

Źródło:
PAP, Nastojaszczeje Wriemia, Kommiersant, tvn24.pl, Reuters

Pięć osób zostało rannych po zderzeniu karetki z samochodem osobowym pod Miechowem w woj. małopolskim. Jedną z osób poszkodowanych jest pacjentka, którą przewoził ambulans.

Karetka z pacjentką zderzyła się z samochodem. Pięć osób rannych

Karetka z pacjentką zderzyła się z samochodem. Pięć osób rannych

Źródło:
tvn24.pl

W zbiorniku retencyjnym w okolicach Nidzicy w pierwszy dzień świąt odnaleziono ciało 47-letniego mężczyzny. Zarzut zabójstwa usłyszał 18-latek, który sam przyznał się do winy.

Ciało 47-latka w zbiorniku retencyjnym. Do zabójstwa przyznał się 18-latek

Ciało 47-latka w zbiorniku retencyjnym. Do zabójstwa przyznał się 18-latek

Źródło:
TVN24/RMF FM

Do szpitala w Nowogardzie (woj. zachodniopomorskie) w Boże Narodzenie trafiło 13-miesięczne dziecko ze śladami pobicia. Pracownicy lecznicy powiadomili policję. Policja sprawdza, czy doszło do znęcania się nad chłopcem przez jego matkę.

13-miesięczne dziecko w szpitalu. Policja sprawdza, czy doszło do znęcania

13-miesięczne dziecko w szpitalu. Policja sprawdza, czy doszło do znęcania

Źródło:
TVN24, RMF FM

Dwie ofiary śmiertelne i jedna osoba, która trafiła do szpitala - do tragicznego wypadku doszło w drugi dzień świąt w Borucinie w powiecie kartuskim.

Tragiczny wypadek drogowy. Nie żyją dwie osoby, trzecia w szpitalu

Tragiczny wypadek drogowy. Nie żyją dwie osoby, trzecia w szpitalu

Źródło:
TVN24

Meteorolog zaginął podczas ekstremalnej śnieżycy w Bośni i Hercegowinie. Jak podały lokalne media, mężczyzna we wtorek rano udał się do obserwatorium na szczycie góry Bjelašnica i nie dał znaku życia. W czwartek akcję poszukiwawczą przerwano z uwagi na trudne warunki meteorologiczne.

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Źródło:
vijesti.ba, Euronews

Władze w Pekinie dały zielone światło na budowę największej na świecie zapory wodnej, która ma powstać na rzece Yarlung Tsangpo na Wyżynie Tybetańskiej - przekazał w czwartek Reuters. Obawy co do wpływu nowego obiektu na środowisko wyraziły Indie oraz Bangladesz.

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

Źródło:
PAP

Kumulacja prac związanych z przygotowaniami do księgowego i podatkowego zamknięcia roku, a także konieczność dostosowania się do nowych przepisów sprawia, że końcówka roku dla wielu podatników będzie intensywnym okresem - przekazała doradczyni dodatkowa z kancelarii MDDP Anna Zielony. Sprawdź, jakie zmiany podatkowe wejdą w życie w 2025 roku.

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Źródło:
PAP, gov.pl

Podczas świątecznego pokazu w cyrku w Neapolu lwy przestały słuchać się tresera. Gdy próbował je zdyscyplinować, jedno ze zwierząt skoczyło na drzwi klatki. Incydent wystraszył widownię. Część osób zaczęła w popłochu opuszczać występ. 

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Źródło:
PAP, Corriere della Sera

W środę trzytygodniowa dziewczynka zamarzła na śmierć w Strefie Gazy. - Było bardzo zimno w nocy i nawet jako dorośli nie mogliśmy tego znieść. Nie mogliśmy się ogrzać - powiedział agencji Associated Press ojciec dziecka Mahmoud al-Faseeh. To trzeci taki przypadek w ciągu ostatnich dni.

Trzytygodniowa dziewczynka zamarzła na śmierć

Trzytygodniowa dziewczynka zamarzła na śmierć

Źródło:
The Guardian, CNN

Czternaście osób, w wieku od trzech do 78 lat, po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali. Mieli zawroty głowy i zaburzenia równowagi, niektórzy wymiotowali. Okazało się, że wszyscy mieli w organizmach ślady marihuany. Z nieoficjalnych ustaleń TVN24 wynika, że ktoś dodał do potrawy stary olejek, który należał do zmarłej babci.

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali, miały w organizmach ślady marihuany. Nowe ustalenia

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali, miały w organizmach ślady marihuany. Nowe ustalenia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24/Onet

Nie żyje Hudson Meek, 16-letni aktor znany z występu m.in. w filmie "Baby Driver". Jak informuje CNN, zmarł w następstwie upadku z jadącego pojazdu.

Nie żyje dziecięcy aktor, znany m.in. z filmu "Baby Driver". Hudson Meek miał 16 lat

Nie żyje dziecięcy aktor, znany m.in. z filmu "Baby Driver". Hudson Meek miał 16 lat

Źródło:
CNN, AL.com

Co najmniej osiem osób zostało rannych w wyniku ataku rosyjskiego drona kamikadze na miasto Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim - poinformowała Państwowa Służba Ukrainy do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych.  

Dron kamikadze zaatakował ludzi na rynku

Dron kamikadze zaatakował ludzi na rynku

Źródło:
NV, tvn24.pl

Jedna z osób będących na pokładzie samolotu azerskich linii lotniczych zarejestrowała ostatnie chwile przed rozbiciem się maszyny w środę w Kazachstanie. Na nagraniu widać między innymi pasażerów w maskach tlenowych. W katastrofie zginęło kilkadziesiąt osób, a pozostali z obrażeniami trafili do szpitala.

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Źródło:
Reuters, PAP

Francuski kurort narciarski Avoriaz zajął pierwsze miejsce w rankingu najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Europie. Obiekt wyróżnia się wyjątkową scenerią i nowatorską architekturą, co sprawia, że przyciąga nie tylko narciarzy, ale także miłośników kolarstwa czy pieszych wędrówek.

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Źródło:
PAP
Ile wart jest zakaz prowadzenia pojazdów? Łukasz Ż. poszedł siedzieć po trzecim wyroku

Ile wart jest zakaz prowadzenia pojazdów? Łukasz Ż. poszedł siedzieć po trzecim wyroku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Czy w Japonii stwierdzono, że nie należy "kontynuować stosowania szczepionek mRNA", bo są niebezpieczne? Nie. Krążące w sieci nagranie "przełomowej konferencji" to antyszczepionkowa dezinformacja; tezy niepotwierdzone faktami. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem.

"Biją na alarm" z powodu szczepień? Fałsz o nowej generacji szczepionek

"Biją na alarm" z powodu szczepień? Fałsz o nowej generacji szczepionek

Źródło:
Konkret24
Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jeśli świątecznych potraw zostało zbyt wiele, można je przynieść do jadłodzielni - to miejsca, w których w specjalnie oznaczonych lodówkach i szafkach można pozostawić jedzenie lub skorzystać z tego, co zostawili inni.

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Najbliższy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za miesiąc. WOŚP ponownie zagra na całym świecie, tym razem dla onkologii i hematologii dziecięcej. O przygotowaniach do tego wyjątkowego dnia w rozmowie z TVN24 opowiedzieli przedstawiciele sztabów na Antarktyce i indonezyjskiej wyspie Bali. Co planują?  

WOŚP ponownie zagra na całym świecie. Wolontariusze z Bali i Antarktyki szykują się na wielki finał

WOŚP ponownie zagra na całym świecie. Wolontariusze z Bali i Antarktyki szykują się na wielki finał

Źródło:
tvn24.pl

26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Dziennikarz TVN24 Artur Molęda wystawił na aukcję WOŚP wyjątkowe zdjęcie dwóch amerykańskich myśliwców F-35 i polskiego F-16 z podpisami. O szczegółach opowiedział w studiu TVN24.

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Źródło:
TVN24