Do Białego Domu przez "niebieski mur" czy przez "pas słońca"? Możliwe scenariusze

Źródło:
CNN
Kamala Harris i Donald Trump na finiszu kampanii wyborczej
Kamala Harris i Donald Trump na finiszu kampanii wyborczejReuters/TVN24
wideo 2/35
Kamala Harris i Donald Trump na finiszu kampanii wyborczejReuters/TVN24

Wyborcza rywalizacja między Kamalą Harris i Donaldem Trumpem jest niezwykle zacięta. Amerykanie w ostatnich latach przyzwyczaili się do bardzo wyrównanych wyścigów prezydenckich. W 2000, 2016 i 2020 roku o wyniku decydowały zaledwie dziesiątki tysięcy głosów. Jak przewiduje CNN, wszystko wskazuje na to, że tegoroczne wybory wpiszą się w ten trend. W noc wyborczą warto zatem obserwować przede wszystkim te stany, w których żaden z kandydatów nie może być pewny zwycięstwa. Oto kilka kluczowych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas wtorkowego wieczoru i najbliższych dni.

We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wszystkie wydarzenia można będzie również śledzić w tvn24.pl.

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

Tegoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych koncentrują się na siedmiu swing states, czyli stanach wahających się. To Pensylwania, Michigan, Wisconsin, Karolina Północna, Georgia, Arizona i Nevada. Spośród 50 amerykańskich stanów, tylko w nich sondaże nie wskazują na wyraźną przewagę żadnego z kandydatów. Droga Donalda Trumpa i Kamali Harris do Białego Domu prowadzi właśnie przez nie.

W każdym z tych stanów o wyniku wyborów w 2020 roku decydowały dziesiątki tysięcy głosów i ułamki procentów. Wówczas w sześciu wygrał Joe Biden, zaś w jednym - Karolinie Północnej - Trump.

>>> WSZYSTKO, CO TRZEBA WIEDZIEĆ O WYBORACH W USA <<<

CNN podsumowało kilka kluczowych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas wtorkowego wieczoru i najbliższych dni.

Najbardziej prawdopodobne scenariusze zwycięstwa

Stacja CNN przedstawia kilka potencjalnych scenariuszy dla obojga kandydatów.

Dla Harris wyborcza mapa drogowa jest pod wieloma względami prostsza - ocenia CNN. "Jeśli zdobędzie 'niebieski mur', jak Biden, niemal z pewnością będzie predestynowana do Gabinetu Owalnego" - czytamy.

Tegoroczne swing states można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to przemysłowe (lub post-przemysłowe) stany "pasa rdzy" z regionu Wielkich Jezior: Pensylwania (19 głosów elektorskich), Michigan (15) i Wisconsin (10). W przeszłości stanowiły "niebieski mur" demokratów, w którym często głosowano w ten sam sposób. Wygrana w nich mogłaby zapewnić zwycięstwo Kamali Harris. Obecne sondaże wskazują na jej minimalną (poniżej jednego procenta) przewagę.

"Jeśli 'niebieski mur' pęknie, a Pensylwania trafi do Trumpa, jej (Harris - red.) ścieżka stanie się bardziej skomplikowana" - zaznacza CNN. W Pensylwanii jest do zdobycia 19 głosów elektorskich. Gdyby Harris przegrała w tym stanie, musiałaby nadrobić stratę wygrywając w Georgii albo Karolinie Północnej, które mają po 16 głosów elektorskich. Jeśli wygrałaby tylko w jednym z tych stanów, decydujące będą wyniki głosowania w Nevadzie i Arizonie - wyjaśnia stacja.

Kamala HarrisPAP/EPA/DAVID MUSE

Podobnie jak w przypadku Harris, droga Trumpa do Białego Domu wiedzie przez Pensylwanię.

Jeśli republikanin zdoła tam wygrać, powtarzając jednocześnie zwycięstwo w Karolinie Północnej sprzed czterech lat, do uzyskania 270 głosów elektorskich i tym samym ostatecznego triumfu, potrzebna byłaby mu jedynie Georgia. We wszystkich wyborach prezydenckich od 1996 roku, mieszkańcy stanu głosowali na kandydata republikanów, w 2016 roku poparli Trumpa. Passę "czerwonych" przerwał dopiero Joe Biden w 2020 roku. Teraz celem Trumpa jest odbicie stanu z rąk demokratów.

"Zwycięstwo Trumpa bez Pensylwanii prawdopodobnie oznacza pęknięcie 'niebieskiego muru', gdzie indziej" - pisze CNN. W takim scenariuszu Trump prawdopodobnie musiałby wygrać w Michigan lub Wisconsin i uzupełnić to dominacją w całym "pasie słońca", czyli stanach Południa, stanowiących do niedawna bastiony republikanów - to: Karolina Północna (16), Georgia (16) oraz pustynne Arizona (11) i Nevada (6). 

Donald Trump w WirginiiEPA/SHAWN THEW

Czerwone i niebieskie "miraże"

CNN przypomina, że cztery lata temu, gdy Donald Trump podkopał zaufanie wielu republikańskich wyborców do głosowania korespondencyjnego, niedługo po zamknięciu lokali wyborczych wstępne wyniki ukazały "czerwony miraż" w kilku kluczowych swing states. Spływające z początku dane wyglądały lepiej dla Trumpa niż te ostateczne, które pojawiły się kilka godzin lub kilka dni później - pisze stacja.

CZYTAJ TEŻ: Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

"Miraż" wyborczy to sytuacja, kiedy wstępne wyniki wskazują na zwycięstwo innego kandydata niż ten, który ostatecznie triumfuje w danym stanie. Jest kilka czynników, które wpływają na to zjawisko. To m.in. geografia - małe, wiejskie hrabstwa, z reguły faworyzujące republikanów mają mniej głosów do zliczenia i tym samym szybciej ogłaszają swoje wyniki. "Należy o tym pamiętać, że wczesne wyniki z Michigan nie obejmują Detroit, a te z Nevady nie obejmują Las Vegas" - pisze stacja.

Donald Trump podczas wiecu w Las VegasPAP/EPA/BIZUAYEHU TESFAYE

Wpływ na występowanie "mirażu" ma także rodzaj liczonych głosów. Stany i hrabstwa często najpierw podsumowują i publikują "wczesne głosy", potem korespondencyjne, a dopiero na końcu te oddane do urn w dniu wyborów. Albo na odwrót. Jeśli zatem któraś z partii z reguły wypada lepiej w danej metodzie głosowania (demokraci zwykle prowadzą w głosowaniu korespondencyjnym), spływające początkowo wyniki mogą "zakłamywać" ostateczny rezultat.

Innym czynnikiem, który wpływa na zjawisko "mirażu" są zasady dotyczące liczenia głosów korespondencyjnych w poszczególnych stanach. Każdy stan ustala własne przepisy dotyczącego tego, kiedy można otworzyć głosy korespondencyjne. Dla przykładu - Pensylwania i Wisconsin zabraniają urzędnikom liczenia głosów korespondencyjnych przed dniem wyborów, co spowalnia cały proces. Z kolei na Florydzie karty są otwierane z wyprzedzeniem, dzięki czemu ten duży stan bardzo szybko ogłasza wyniki.

Należy zatem zachować cierpliwość i poczekać na ostateczny wyborczy werdykt.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Wybory w USALoren Elliott/Getty Images

Wnioski z wyborów do Kongresu

Oprócz prezydenta 5 listopada Amerykanie wybiorą - jak co dwa lata - cały skład Izby Reprezentantów i około jednej trzeciej składu Senatu. Kampania jest równie wyrównana, co przed wyborami prezydenckimi, i nie sposób wskazać, która z partii uzyska parlamentarną większość. W Senacie - gdzie demokraci mają obecnie przewagę 51-49 - zdecydowanymi faworytami do przejęcia kontroli są republikanie.

Ostatecznego wyniku wyścigu prezydenckiego prawdopodobnie nie poznamy ani we wtorek wieczorem, ani w środę, a wczesne wyniki spływające ze stanów mogą nie być miarodajne. CNN zaznacza jednak, że "będzie można wyciągnąć pewne wnioski z mniejszych wyścigów wyborczych, w szczególności z wyborów do Izby Reprezentantów".

"Obie partie będą uważnie obserwować wyniki pod kątem wzrostu frekwencji wśród kobiet, co może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym dla Trumpa i republikanów zaniepokojonych luką płciową w sondażach, które pokazują, że Harris ma w wielu przypadkach większą przewagę wśród kobiet niż Trump wśród mężczyzn" - pisze CNN.

CZYTAJ TEŻ: "Harris czy Trump". Tusk o wyborach w USA

Czy Trump ogłosi się zwycięzcą przed poznaniem oficjalnych wyników?

CNN zwraca uwagę, że narracja Trumpa w obecnej kampanii przypomina tę sprzed czterech lat.

"Oskarżył już demokratów o oszustwa, ostrzegł o masowym udziale w wyborach osób nieposiadających amerykańskiego obywatelstwa, a także zasiał wątpliwości, co do głosów oddanych korespondencyjnie i za granicą (które prawdopodobnie nie będą mu sprzyjać)" - pisze stacja. "Wszystkie te twierdzenia są oczywiście bezpodstawne, ale podobnie jak cztery lata temu miliony Amerykanów jest gotowych w nie uwierzyć" - dodaje.

Według CNN oczekuje się, że "matematyka będzie sprzyjać Trumpowi na początku liczenia", po części z uwagi na to, które stany z reguły jako pierwsze ogłaszają wyniki. Stacja ocenia, że Trump może wykorzystać początkową przewagę w sondażach do tego, by ogłosić zwycięstwo jeszcze przed zliczeniem wszystkich głosów, tak jak zrobił to cztery lata temu, kiedy ogłosił się prezydentem-elektem, choć ostatecznie przegrał z Joe Bidenem.

"Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwycięzca wyborów prezydenckich nie będzie znany jeszcze przez kilka dni po zamknięciu lokali wyborczych" - pisze CNN.

Autorka/Autor:momo/ads

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent Syrii Baszar al-Asad w nocy uciekł ze stolicy kraju Damaszku na pokładzie samolotu, który odleciał w nieznanym kierunku - poinformowały światowe agencje, powołując się na lokalne media i wojsko. Reuters przekazał, że dowództwo syryjskiej armii powiadomiło oficerów o tym, że "24-letnie rządy Asada dobiegły końca". Damaszek jest już podobno kontrolowany przez rebeliantów. Ci zapowiedzieli, że w niedzielę po raz pierwszy przemówią w telewizji do obywateli. Premier kraju Mohammad Ghazi al-Dżalali zapowiedział, że pozostaje na miejscu i jest gotowy zapewnić ciągłość władzy państwowej.

Chaos w Syrii. Asad uciekł? Reuters: armia przekazała oficerom, że po 24 latach jego rządy upadły

Chaos w Syrii. Asad uciekł? Reuters: armia przekazała oficerom, że po 24 latach jego rządy upadły

Źródło:
PAP, Reuters

Uczestnicy sobotniej proeuropejskiej demonstracji w centrum Tbilisi zostali zaatakowani przez ludzi w maskach i czarnych ubraniach. Ofiarami przemocy są również dziennikarze. Według doniesień medialnych policja nie interweniowała.

"Punkt wrzenia". Atak zamaskowanej grupy na demonstrantów. Media: policjanci tylko patrzyli

"Punkt wrzenia". Atak zamaskowanej grupy na demonstrantów. Media: policjanci tylko patrzyli

Źródło:
PAP

"W związku z gwałtowną eskalacją sytuacji, która w krótkim czasie objęła terytorium całej Syrii, apelujemy do wszystkich obywateli RP przebywających w tym kraju o jego natychmiastowe opuszczenie" - poinformowała polska ambasada w Syrii w mediach społecznościowych. Zaapelowano także o to, by nie wjeżdżać do tego państwa. Siły rebelianckie wkroczyły już do Damaszku, a światowe agencje powołujące się na lokalne źródła informują, że Baszar al-Asad uciekł z kraju i jego rządy się skończyły.

"Gwałtowna eskalacja". Apel polskiej ambasady

"Gwałtowna eskalacja". Apel polskiej ambasady

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, BBC

W nocy z soboty na niedzielę syryjscy rebelianci przekazali, że wkroczyli do stolicy kraju Damaszku, nie napotykając na opór ze strony wojsk rządowych. W tym samym czasie, jak donoszą światowe media, prezydent Baszar al-Asad uciekł ze stolicy i oddalił się w nieznanym kierunku. Wcześniej rebelianci informowali, że weszli do Homs, kluczowego miasta na zachodzie kraju.

Kolejne miasta w rękach rebeliantów. "Pod względem militarnym Damaszek już upadł"

Kolejne miasta w rękach rebeliantów. "Pod względem militarnym Damaszek już upadł"

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, CNN

W Syrii trwa ofensywa antyrządowych rebeliantów, którzy weszli do stolicy kraju, Damaszku. Dyktator Baszar al-Asad prawdopodobnie z niego uciekł. W Paryżu odbyło się uroczyste otwarcie odremontowanej po pożarze katedry Notre Dame. W Polsce swoje prekampanie prezydenckie zainaugurowali Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia. Jarosław Kaczyński założył konto na portalu X. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 8 grudnia.

Ofensywa w Syrii, otwarcie Notre Dame, inauguracje kampanii, której nie ma

Ofensywa w Syrii, otwarcie Notre Dame, inauguracje kampanii, której nie ma

Źródło:
TVN24, PAP

Papież Franciszek uczestniczył w sobotę między innymi w konsystorzu. Pod jego brodą był widoczny duży siniak. Watykan wyjaśnił, że papież uderzył brodą o szafkę nocną.

Siniak pod brodą Franciszka. Watykan tłumaczy

Siniak pod brodą Franciszka. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP
Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ukraińska marynarka wojenna poinformowała o przeprowadzeniu ataku na platformy wiertnicze u wybrzeży Krymu. Instalacje te zostały zajęte przez wojska rosyjskie w 2015 roku, po aneksji półwyspu. 

Atak na platformy wiertnicze. "Dopadniemy ich wszędzie"

Atak na platformy wiertnicze. "Dopadniemy ich wszędzie"

Źródło:
NV, Radio Swoboda, tvn24.pl

W miejscowości Karmin w powiecie pleszewskim potrącone zostały dwie kobiety. Jedna z nich nie żyje. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia. - Policjanci zatrzymali już podejrzanego. To 26-latek, wstępne badanie wykazało 3,2 promila alkoholu. Ma aktywny zakaz prowadzenia samochodów - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy KWP w Poznaniu.

Potrącił dwie osoby, jedna z nich nie żyje. Miał 3,2 promila i aktywny zakaz prowadzenia pojazdów

Potrącił dwie osoby, jedna z nich nie żyje. Miał 3,2 promila i aktywny zakaz prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego odkryli dwa niespotykane dotąd w Polsce gatunki muchówek. Owady żyją w mchu wodnym w rzece Rawce na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i są ważną częścią tamtejszego ekosystemu.

Niespotykane dotąd owady w Polsce. "Przypominają komary"

Niespotykane dotąd owady w Polsce. "Przypominają komary"

Źródło:
PAP

– Są sytuacje, w których ubezpieczyciele są ofiarami oszustwa – stwierdzają przedstawiciele sektora ubezpieczeń. Jak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), w 2023 roku zakłady ujawniły przypadki wyłudzeń odszkodowań na kwotę 452 milionów złotych. A proceder rośnie w siłę, bo między innymi, jak twierdzi PIU, coraz większy jest udział obcokrajowców zaangażowanych przez grupy przestępcze jako kierujący i poszkodowani w celowo powodowanych kolizjach.

Urządzają "polowania", czyhają w miejscach "kolizjogennych". Tak wygląda ten proceder

Urządzają "polowania", czyhają w miejscach "kolizjogennych". Tak wygląda ten proceder

Źródło:
tvn24.pl

Coraz mniej jest wiernych na mszach. Maleje też liczba udzielanych sakramentów i uczniów na lekcjach religii - wynika z najnowszych danych za 2023 rok. Eksperci oceniają, że raport powinien być dla Kościoła czymś więcej niż kolejnym dzwonkiem alarmowym i wskazują na główne przyczyny problemu.

Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach

Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach

Źródło:
Fakty TVN

Europejskie Nagrody Filmowe 2024 przyznane. W najważniejszej kategorii - Europejski Film - zwyciężył jeden z najgłośniejszych filmów roku "Emilia Pérez" Jacquesa Audiarda. Jego twórca doceniony został w kategoriach Europejski Reżyser oraz Europejski Scenarzysta. Grająca główną rolę w filmie Audiarda Karla Sofia Gascon doceniona została statuetką Europejska Aktorka.

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Wielkie zwycięstwo filmu "Emilia Pérez"

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Wielkie zwycięstwo filmu "Emilia Pérez"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w sobotę do Pałacu Elizejskiego, gdzie trwało spotkanie amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Trzej przywódcy pojawili się razem, pozując do oficjalnego zdjęcia. Trump i Zełenski przybyli w sobotę do Paryża, aby wziąć udział w otwarciu odremontowanej po pożarze katedry Notre Dame.

Trump, Macron i Zełenski. Spotkanie w Paryżu

Trump, Macron i Zełenski. Spotkanie w Paryżu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Katedra mówi nam, że nasze marzenia - nawet te najśmielsze - są możliwe tylko wtedy, gdy wszyscy się w nie zaangażują - podkreślał prezydent Francji Emmanuel Macron podczas uroczystości otwarcia Notre Dame, odbudowanej po wielkim pożarze z 2019 roku. Na to wydarzenie przybyło wielu gości z całego świata, w tym prezydent Andrzej Duda, prezydent elekt USA Donald Trump czy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Dzwony Notre Dame znów biją"

"Dzwony Notre Dame znów biją"

Źródło:
PAP, BBC, tvn24.pl

Nie chcę mieć za te kilka miesięcy kolejnego prezydenta "pół Polski". Czas na prezydenta Polski, a nie pół Polski - mówił w czasie sobotniej konwencji Polski 2050 Szymon Hołownia. Do tych słów odniósł się premier Donald Tusk, który wcześniej tego dnia przedstawił Rafała Trzaskowskiego jako kandydata KO. "Panie Marszałku, jeśli nazywa Pan Rafała Trzaskowskiego 'kandydatem pół Polski', to jak nazwać kandydata z trzykrotnie mniejszym poparciem?" - pytał. Niedługo później Hołownia opublikował wpis, w którym ocenił, że "Tusk długo przekonywał dziś, że Rafał Trzaskowski jest niezależnym od niego kandydatem". "Jeden wpis - i wszystko jak krew w piach…" - dodał.

Tusk kontra Hołownia. "Jeden wpis i wszystko jak krew w piach"

Tusk kontra Hołownia. "Jeden wpis i wszystko jak krew w piach"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

"Jarku, na X lepiej zamieścić dziennie jeden wpis z sensem niż kilkanaście bez sensu. Ale nie poddawaj się" - napisał premier Donald Tusk, komentując wpis Jarosława Kaczyńskiego w tym serwisie. Prezes PiS założył na platformie w sobotę konto i w krótkim czasie opublikował serię kilkunastu postów. Niektóre z nich odnosiły się do konwencji Koalicji Obywatelskiej.

"Jarku...". Tusk zwraca się do Kaczyńskiego i radzi: nie poddawaj się

"Jarku...". Tusk zwraca się do Kaczyńskiego i radzi: nie poddawaj się

Źródło:
TVN24

Jasno i wyraźnie mówię, że chcę być prezydentem niezależnym. Niezależnym od poleceń przewodniczących partii politycznych, dwóch wielkich sił, które Polskę od 20 lat między siebie dzielą, a więc Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - powiedział w "Faktach po Faktach" lider Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Przekonywał, że nie startuje w wyborach prezydenckich, żeby "ratować partię". - Ja startuję w tych wyborach, żeby wygrać - mówił.

"Startuję, żeby wygrać. Nie potrzebuję wyborów, żeby pokazać się, przypomnieć o swoim istnieniu"

"Startuję, żeby wygrać. Nie potrzebuję wyborów, żeby pokazać się, przypomnieć o swoim istnieniu"

Źródło:
TVN24

Całe życie zajmowałem się bardzo poważnymi tematami, a od ostatniego tygodnia mogłem pokazać to, jaki naprawdę - w sensie też sportowym i społecznym - jestem - mówił w Lublinie kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki. Prezes IPN prosił jednocześnie, by nie patrzeć na niego jak "na chłopaka z siłowni". - Jestem jednak doktorem nauk humanistycznych, trzy lata prezesem Instytutu Pamięci Narodowej - mówił.

"Nie patrzcie na mnie tylko jak na chłopaka z siłowni"

"Nie patrzcie na mnie tylko jak na chłopaka z siłowni"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jarosław Kaczyński został pozbawiony immunitetu. Może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej w sprawie o pobicie. Dziennikarze na korytarzu sejmowym zapytali go o to, w jaki sposób Zbigniew Komosa go zaatakował. Wywiązała się dyskusja. - Jak macie w ogóle czelność ze mną w ten sposób rozmawiać? Szczególnie pani. Zapamiętamy to - powiedział dziennikarzom.

Prezes PiS ostrzegł dziennikarkę, że ją zapamięta. "Jak macie w ogóle czelność ze mną w ten sposób rozmawiać?"

Prezes PiS ostrzegł dziennikarkę, że ją zapamięta. "Jak macie w ogóle czelność ze mną w ten sposób rozmawiać?"

Źródło:
Fakty TVN

Samochód napędzany silnikiem na wodę - taką rewolucję na rynku motoryzacyjnym rzekomo ogłosił Elon Musk. Informacja rozchodzi się w mediach społecznościowych i jest szeroko komentowana, lecz te doniesienia nie mają potwierdzenia.

Elon Musk i "silnik wodny". Jak miliarder padł ofiarą sztucznej inteligencji

Elon Musk i "silnik wodny". Jak miliarder padł ofiarą sztucznej inteligencji

Źródło:
Konkret24
Wywracają stolik dzięki social mediom. Jesteście gotowi na politykę w czasach TikToka?

Wywracają stolik dzięki social mediom. Jesteście gotowi na politykę w czasach TikToka?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Plastry, pozostałości po miodzie, a nawet truchła pszczół. To wszystko zachowało się w pszczelim gnieździe, na które trafili twórcy Muzeum Kultury Bartniczej w Augustowie (Podlaskie). Gniazdo znajdowało się wewnątrz dębowego pnia, który został przecięty w tartaku. Okazało się, że pochodzi z około 680 roku naszej ery i jest najprawdopodobniej najstarszym odkrytym gniazdem pszczelim na świecie. Badają je teraz naukowcy. W muzeum możemy natomiast oglądać pień. 

Przecinali w tartaku pień dębu, w środku była niespodzianka sprzed 1400 lat

Przecinali w tartaku pień dębu, w środku była niespodzianka sprzed 1400 lat

Źródło:
tvn24.pl

Znamy już nominacje we wszystkich kategoriach konkursu Grand Press. Wyróżnionych zostało aż szesnaście materiałów autorstwa dziennikarzy TVN, TVN24 i tvn24.pl. Robert Zieliński z portalu tvn24.pl otrzymał trzy nominacje w dwóch kategoriach.

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Aktualizacja:
Źródło:
Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o najnowszym musicalu z Arianą Grande w roli głównej, kłopotach filmu "Queer" w Turcji, wyznaniu aktorki Margot Robbie oraz wyjątkowym prezencie dla ukraińskich żołnierzy od twórców serialu "Peaky Blinders".

Problemy filmu "Queer", prezent dla ukraińskich "Peaky Blinders", wyznanie Margot Robbie. Co w świecie filmu i muzyki?

Problemy filmu "Queer", prezent dla ukraińskich "Peaky Blinders", wyznanie Margot Robbie. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl