Stany "pasa rdzy" i "pasa słońca". To one zdecydują, kto zasiądzie w Białym Domu

Źródło:
PAP
Piotr Kraśko: to było najważniejsze przemówienie Kamali Harris w czasie kampanii
Piotr Kraśko: to było najważniejsze przemówienie Kamali Harris w czasie kampaniiTVN24
wideo 2/5
Piotr Kraśko: to było najważniejsze przemówienie Kamali Harris w czasie kampaniiTVN24

Tegoroczna kampania wyborcza w USA skupia się na siedmiu tak zwanych swing states, czyli stanach "wahających się". To jedyne regiony, w których sondaże nie wskazują na znaczącą przewagę żadnego z kandydatów. Trzy z nich to przemysłowe stany z "pasa rdzy" - historycznie faworyzujące demokratów, a pozostałe to słoneczne stany Południa - do niedawna bastiony republikanów.

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych koncentrują się, z wyjątkiem spotkań z darczyńcami w Kalifornii, Nowym Jorku i Florydzie, na siedmiu swing states. Te regiony to Pensylwania, Michigan, Wisconsin, Karolina Północna, Georgia, Arizona i Nevada. Spośród 50 stanów, tylko w nich sondaże nie wskazują na przewagę żadnego z kandydatów. Droga Donalda Trumpa i Kamali Harris do Białego Domu, prowadzi właśnie przez nie. W każdym z nich o wyniku wyborów w 2020 roku decydowały dziesiątki tysięcy głosów i ułamki procentów. W sześciu wygrał Joe Biden, zaś w jednym - Karolinie Północnej - Trump.

ZOBACZ: Dwa sondaże na finiszu kampanii.

Głosy elektorskie w swing states

W obecnych wyborach, Kamala Harris ma niewielką przewagę. Stany, w których prowadzi, mają łącznie 226. głosów elektorskich. Natomiast regiony, w których przoduje Trump - 219. Do zwycięstwa potrzebne jest 270, więc teoretycznie Harris jest w bliżej wygranej. W większości scenariuszy wystarczy jej przewaga w co najmniej trzech z większych stanów, a Trumpowi w pięciu.

Tegoroczne swing states można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to przemysłowe (lub post-przemysłowe) stany "pasa rdzy" z regionu Wielkich Jezior: Pensylwania (19 głosów elektorskich), Michigan (15) i Wisconsin (10). W przeszłości stanowiły "niebieski mur" demokratów, w którym często głosowano w ten sam sposób, a wygrana w nich mogłaby zapewnić zwycięstwo Kamali Harris. Obecne sondaże wskazują na jej minimalną (poniżej jednego procenta) przewagę.

Stany "pasa rdzy" i "pasa słońca" zdecydują, kto zasiądzie w Białym Domu

Druga grupa to historycznie głosujące na republikanów południowe i zachodnie stany "pasa słońca": Karolina Północna (16), Georgia (16) oraz pustynne Arizona (11) i Nevada (6). Jednak w tym ostatnim w ostatnich latach częściej prowadzili demokraci, a w tym roku sondaże wskazują na remis. W pierwszych trzech z tej grupy, badania skłaniają się ku Trumpowi (1-2 proc.).

Największą "nagrodą" w tych wyborach jest Pensylwania, na którą obydwa sztaby wyborcze przeznaczyły najwięcej czasu i środków. Wspierający Donalda Trumpa miliarder Elon Musk, przeprowadził się tam na ostatni miesiąc kampanii. Według modelu statystycznego analityka Nate'a Silvera, kandydat, który zdobędzie przewodnictwo w tym regionie ma 98 procent szans na zwycięstwo w wyborach.

Podziały w Pensylwanii

Pensylwania to stan mocno podzielony politycznie i kulturowo na miasta i część rolniczą. Słynny strateg demokratów James Carville stwierdził, że Pensylwania składa się z "Filadelfii i Pittsburgha, i Alabamy pomiędzy nimi". Odniósł się do dwóch największych miast - głosujących w przeważnie na demokratów - i wiejskich, bardziej konserwatywnych terenów. W tym roku Partia Demokratyczna skupia się na elektoracie na przedmieściach dwóch największych miast, w których w ostatnich latach cieszyli się uznaniem. Podobnie jak w Michigan i Wisconsin, oba zgrupowania zabiegają też o głosy związków zawodowych - głównie w przemyśle stalowym wokół Pittsburgha, "miasta stali".

W stanie Pensylwanii żyje dużo mniejszości etnicznych i religijnych. Rolnicze części zamieszkują głównie Amiszowie i Niemcy, a Polacy (ponad 700 tys. osób) są przede wszystkim w górniczym zagłębiu na północy stanu wokół Scranton i Wilkes-Barre. Wokół Filadelfii mieszka duża liczba Portorykańczyków (prawie 500 tys.). Oba sztaby prowadziły intensywną kampanię zwłaszcza wśród dwóch ostatnich grup.

PRZECZYTAJ: Kamala Harris wygłosiła "mowę kończącą". Waszyngtoński wiec zgromadził około 50 tysięcy ludzi.

Michigan i "wielka trójka"

W Michigan, podobnie jak w innych stanach, elektorat demokratów skupia się głównie wokół największych miast: przede wszystkim Detroit i Grand Rapids. Natomiast na republikanów głosują hrabstwa rolnicze i część przedmieść. Dodatkowo, ten region skupia wielu muzułmanów i Amerykanów arabskiego pochodzenia. To historycznie demokratyczny elektorat. Jednak pod wpływem wojny w Strefie Gazy i kampanii prowadzonej przez republikanów zaczął przechodzić na ich stronę.

Michigan jest stolicą amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego. Wokół Detroit swoje fabryki ma "wielka trójka" koncernów -General Motors, Chevrolet i Stellantis (dawniej Chrysler). Ze względu na ich znaczenie, duża część wieców w tym stanie, skupiała się na przyszłości tego sektora.

Niewielka przewaga Harris w Wisconsin

Sąsiednie Wisconsin to stan znany w Ameryce przede wszystkim z mleczarstwa i produkcji sera, ale też z przemysłu piwowarskiego. Największe miasto regionu, Milwaukee, znane jest jako "miasto piwa". W nim swoje zakłady ma też Harley-Davidson. W ostatnich latach serię zwycięstw odnieśli tam demokraci, a obecnie Kamal Harris ma przewagę mniejszą niż jeden procent.

Trzy dawne bastiony republikanów

Karolina Północna to dawny bastion republikanów i jeden ze stanów historycznego Południa, gdzie od kilku lat tendencje są bardziej demokratyczne. W trakcie ostatniego półwiecza, tylko raz wygrał tam kandydat Partii Demokratycznej - Barack Obama w 2008 roku. W porównaniu do innych kluczowych stanów, Karolina Północna wraz z Pensylwanią skupiają największą populację osób z wyższym wykształceniem (36,5 procent). Największe miasta stanu, Charlotte i Raleigh, należą do najszybciej rosnących metropolii w USA. Tymczasem zachodnia część regionu, bardziej prawicowa, została zdewastowana we wrześniu przez powodzie wywołane huraganem Helene.

Kamala Harris i Donald TrumpFRONTLINE

Bastionem Republikanów przez długi czas była też Georgia. Jednak odkąd nieoczekiwanie wygrał tam Biden, różnicą 11 tysięcy głosów, Partia Demokratyczna odniosła tam serię zwycięstw, w tym trzykrotnie w wyborach do Senatu. Niemal połowa mieszkańców Georgii, 5,2 milionów, mieszka w Atlancie, która obejmuje 11 hrabstw. To też jeden ze stanów o największej populacji Afroamerykanów, którzy stanowią ponad 32 procent ludności. Kampania wyborcza skupiała się na walce o ich głosy oraz mieszkańców rozległych przedmieść. W przeważającej większości Afroamerykanie głosują na demokratów, lecz w ostatnich latach skłaniali się ku prawicy, natomiast ludzie zamieszkujący peryferie, ku lewicy.

Pustynna Arizona również była głównie republikańska. Jednak sytuację zmienił rozrost aglomeracji Phoenix, gdzie mieszka niemal 2/3 całego stanu. W 2020 roku Biden wygrał tam najmniejszą różnicą głosów m.in. dzięki poparciu umiarkowanych republikanów, którzy odwrócili się od Trumpa. Arizona ma też znaczną liczbę wyborców pochodzenia latynoskiego oraz rdzennych Amerykanów. Jednak latynosi coraz bardziej odwracają się od demokratów, a kryzys na granicy sprawił, że Trump zaczął zyskiwać nieznaczną przewagę.

Kluczowe obietnice dla Nevady

W najmniejszym z kluczowych stanów, Nevadzie, aż 70 procent ludności skupionej jest wokół Las Vegas. Z powodu znaczenia branży rozrywkowej i hotelarskiej w tym regionie, gdzie zatrudniani są w dużej mierze Latynosi, kampania skupiała się na tematach związanych z imigracją oraz propozycjach dotyczących rezygnacji z opodatkowania napiwków. Jako pierwszy obietnicę zniesienia podatków od napiwków złożył Trump, a później to samo zapowiedziała Harris. Dotychczasowe dane z wczesnego głosowania wskazują na to, że głosy jak dotąd oddała większa liczba wyborców republikańskich.

Autorka/Autor:mw/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: FRONTLINE

Pozostałe wiadomości

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1032 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że od początku wojny zginęło ponad 12 tysięcy cywili. W tym roku zginęło ponad 340 cywili, a ponad 1800 zostało rannych.

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Po miesiącu oczekiwania chiński statek Yi Peng wypłynął z duńskiej cieśniny Kattegat. Załoga tego statku jest podejrzana o przerwanie kabli telekomunikacyjnych na Bałtyku w połowie listopada. Trwa śledztwo w sprawie możliwego sabotażu. "Udało się porozmawiać z załogą i sprawdzić kwestie techniczne" - przekazał szef szwedzkiej Komisji do spraw Wypadków.

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Fedor Szandor brał udział w walkach w Ukrainie i z bronią w ręku prowadził z okopów wykłady dla swoich studentów. Teraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował go nowym ambasadorem w Budapeszcie.

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

50-letniemu lekarzowi z Arabii Saudyjskiej zarzuca się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu. Premier Donald Tusk po ataku w Niemczech apeluje do prezydenta i posłów PiS. 38 osób zginęło w wypadku autobusu w Brazylii. Viktor Orban, odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego zasugerował, że na Węgrzech "może dochodzić do przypadków udzielania azylu" innym osobom. IMGW wydało ostrzeżenia w związku z niebezpieczną pogodą. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 22 grudnia.

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Źródło:
TVN24, PAP

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Wieczorem na placu budowy nowej stacji metra zapadła się ziemia. - Zobaczyliśmy zapadlisko w ziemi na około trzy metry - mówił redakcji Kontakt24 aspirant Mariusz Kapsa ze stołecznej straży pożarnej. Jolanta Maliszewska z MPWiK przekazała, że w niedzielę rano została przywrócona woda do bloków przy ulicy Rayskiego.

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił, że zamierza powołać producenta telewizyjnego Marka Burnetta na stanowisko specjalnego wysłannika do Wielkiej Brytanii w swojej nowej administracji. Burnett jest laureatem 13 nagród Emmy.

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl