To nie demokraci i republikanie zdecydują o przyszłości Ameryki? Jej głos może być decydujący

Źródło:
CBS, ABC
W centrum kampanii demokratów pozostają prawa kobiet. Jak ważne będą ich głosy dla wyników nadchodzących wyborów?
W centrum kampanii demokratów pozostają prawa kobiet. Jak ważne będą ich głosy dla wyników nadchodzących wyborów? Piotr Kraśko/Fakty TVN
wideo 2/3
W centrum kampanii demokratów pozostają prawa kobiet. Jak ważne będą ich głosy dla wyników nadchodzących wyborów? Piotr Kraśko/Fakty TVN

Gdyby Ameryka była kobietą, wybory już byłyby rozstrzygnięte. Jak wynika z sondaży, Kamala Harris wyraźnie prowadzi wśród damskiej części wyborców, podobnie jak Donald Trump wśród panów. Ta wyborcza różnica płci to jednak nie tylko kwestia sympatii wobec kandydatów, ale też - a może przede wszystkim - widoczna różnica postaw. I to ona może zaważyć na tym, jaki wynik usłyszymy po wyborczym wtorku 5 listopada.

Podczas gdy światowe media przemierzają drogi Pensylwanii zastanawiając się, ilu wyborców uda się zmobilizować kandydatom w tym i innych tzw. stanach kluczowych, sondaże i analitycy zwracają uwagę na inny czynnik, który może rozstrzygnąć wynik tych wyborów. Płeć. Tu wyraźnie widać bowiem podział sympatii dla obojga głównych kandydatów. I to głos kobiet może być tym rozstrzygającym. "Polityczna różnica płci odzwierciedla dekadę społecznych wstrząsów i może pomóc rozstrzygnąć wybory w USA" - podkreśla w jednej z ostatnich analiz BBC.

Kandydatka demokratów zdobyła nominację prezydencką od jednej z głównych partii, jako druga kobieta w historii USA. I walczy jak równa z równym z bardzo wyrazistym kandydatem republikanów. - Dla milionów Amerykanek Kamala Harris jest kandydatką Partii Demokratycznej, ale także jednoosobową "narodową partią kobiet", walczącą o ich prawa, mniejsze teraz niż kiedyś - podkreślał w poniedziałkowych "Faktach" TVN Piotr Kraśko z Waszyngtonu. Czy kobiecy głos rzeczywiście przeważy?

ZOBACZ TEŻ: Wszystko, co warto wiedzieć o wyborach prezydenckich w USA

Nie tylko "bezdzietne kociary"

Jak wynika z najnowszego badania instytutu YouGov dla stacji CBS News 50 proc. prawdopodobnych wyborców obu płci chce oddać swój głos na Kamalę Harris, a 49 proc. na Donalda Trumpa. Gdyby jednak głos miały tylko kobiety, oddałyby go na Harris już większością 55 proc. Głosowanie na Trumpa deklaruje zdecydowanie mniej, bo 43 proc. pań. To niemal zupełnie odwrotnie, niż w przypadku panów, gdzie kandydata republikanów popiera 54 proc., a demokratkę 45 proc. badanych.

ZOBACZ TEŻ: Taylor Swift wsparła Kamalę Harris. Po debacie opublikowała wiele znaczące zdjęcie

- To niesamowite, jak podobne hasła dotyczące praw kobiet słyszy się w Ameryce dzisiaj i słyszało się w Polsce przed wyborami rok temu. Jak często się powtarza, że to kobiety zdecydują o wyniku tych wyborów - zauważa Piotr Kraśko. - A jeżeli tak, jest to szansa dla Kamali Harris, bo od 40 lat we wszystkich kolejnych wyborach w Ameryce głosuje więcej kobiet niż mężczyzn, i to sporo więcej - dodaje przyglądający się ostatniej fazie kampanii w Waszyngtonie dziennikarz "Faktów" TVN. 

Nic dziwnego, że kolejnym "polem bitwy", po stanach kluczowych, stała się próba mobilizacji wyborczyń. Bo to zdecydowanie mocniejsza grupa niż wykpiwane przez JD Vance'a "bezdzietne kociary".

Szczegółowo pokazuje to sondaż Ipsos dla ABC News. Gdyby np. brać pod uwagę tylko głosy Afroamerykanek, aż 93 proc. z nich poparłoby Harris, a tylko 5 proc. chciałoby głosować na Trumpa. Panie pochodzenia latynoskiego są mniej zdecydowane, ale nadal w przeważającej większości (64 proc.) popierają demokratkę. Trump może liczyć na 32 proc. ich głosów. Szanse wyrównują się, gdy bierzemy pod uwagę głosy kobiet białych - Harris wskazuje 47 proc., a Trumpa 51 proc.

ZOBACZ TEŻ: Kamala Harris walczy o głosy kobiet. Wspiera ją Liz Cheney

Wybory 2024. Tematy ważne dla kobiet, dla panów mniej

W przypadku tych wyborów nie chodzi tylko o prostą zależność - kobiety głosują na kobietę, panowie na mężczyznę. "Różnice między kobietami i mężczyznami w tegorocznych wyborach prezydenckich to nie tylko dane w tabelkach" - podkreśla w analizie swoich badań CBS News. "To odzwierciedlenie rozbieżnych postaw wobec szerszych kwestii społecznych" - pisze.

Stacja podaje przykład: to amerykańscy mężczyźni twierdzą częściej, że promowanie równości płci w USA poszło zbyt daleko. Uważa tak 43 proc. badanych panów; odpowiedź, że promowania równości jest "akurat" udzieliło 35 proc. z nich, a że "zbyt mało" 22 proc. W przypadku pań odpowiedzi "zbyt daleko" udziela jedynie 29 proc., tyle samo stawia na "akurat", a aż 41 proc. uważa, że równouprawnienie jest promowane zbyt słabo.

Jak się łatwo domyśleć, zdecydowana większość (86 proc.) pań, które zaznaczyły ostatnią odpowiedź, chce oddać głos na Harris. Tymczasem 84 proc. panów, którym promocja równości wydaje się zbyt duża, zamierza głosować na Trumpa.

WYBORY PREZYDENCKIE W USA >>> ZOBACZ NAJNOWSZE SONDAŻE

Kamala Harris i Beyonce, podczas wiecu w HoustonPAP/EPA/CARLOS RAMIREZ

Gdyby głównym powodem wyboru danego kandydata było podejście do aborcji, Kamala Harris miałaby zwycięstwo w kieszeni. Prawdopodobni wyborcy bez względu na płeć wskazują, i to większością aż 70 proc., że to ona jest bardziej wiarygodna w tym temacie. Donalda Trumpa przy tak postawionym "głównym czynniku" wyboru wskazuje 28 proc. badanych.

To temat szczególnie istotny dla pań, jednak znajduje się dopiero na siódmym miejscu wśród wszystkich badanych czynników. Jako ten główny wyborcy wskazują raczej ekonomię, inflację, stan demokracji, przestępczość, prawo do posiadania broni, czy granicę z Meksykiem. Aborcję postrzega w ten sposób obecnie 53 proc. badanych, niemniej waga tematu przez ostatnie tygodnie kampanii stale rosła. I dlatego Harris często sięga po ten oręż na swoich wiecach. - Macie teraz mniej praw niż wasze matki i babcie. Rozumiecie znaczenie walki o prawo kobiet do podejmowania decyzji dotyczących własnego ciała. Za to was kocham - mówiła ostatnio.

ZOBACZ TEŻ: Melania Trump: chcę decydować, co zrobić ze swoim ciałem

Czy Ameryka jest gotowa na kobietę?

Kamala Harris jest drugą kobietą, po Hilary Clinton, która jest tak blisko prezydenckiego fotela. Czy Ameryka, po latach gorących debat, sukcesie ruchu #metoo, jest dziś gotowa, by głosować na kobietę? Statystycznie tak - coraz więcej ankietowanych uważa, że Stany Zjednoczone są "gotowe wybrać czarnoskórą prezydentkę". W październiku tego zdania było już niemal trzy czwarte uczestników sondażu YouGov. I to zarówno pań, jak i panów. Pytanie, na ile prawdziwe są te deklaracje. "Jest rok 2024 i mało kto chce być tym niefajnym kolesiem, który powie ankieterowi wprost, że kobieta nie nadaje się do Gabinetu Owalnego" - zwraca uwagę w swojej analizie BBC. Dlatego badani wolą ostrożnie stwierdzić, że nie ma odpowiedniej "osobowości", nie jest "gotowa", albo że nie byłaby silną liderką. Tak uważa np. 56 proc. panów ankietowanych przez YouGov.

Analitycy wskazują na pracę, jaką musiała wykonać i ciągle wykonuje kandydatka demokratów. "Podczas gdy kraj od dziesięcioleci poznaje byłego prezydenta Donalda Trumpa, wielu wyborców wie stosunkowo niewiele o wiceprezydent Kamali Harris" - pisze Tatishe Nteta, prorektor wydziału nauk politycznych na Uniwersytecie Massachusetts. "W ostatnich tygodniach Harris przeszła więc do medialnego 'bombardowania', występując w kilku popularnych podcastach, czy wieczornych programach telewizyjnych. Te wysiłki mogły się opłacić, ponieważ wyborcy - szczególnie kobiety - postrzegają Harris jako kandydatkę, która jest bardziej skłonna 'walczyć o ludzi takich jak my', 'troszczy się o ludzi takich jak my', 'reprezentuje zmianę', a nawet 'chętniej poszliby z nią na drinka' - analizuje na stronie uczelni wyniki ostatnich uniwersyteckich badań.

Jak dodaje Tatishe Nteta, jeśli Harris będzie w stanie wykorzystać poparcie, jakie okazują jej kobiety w kraju, może zostać 47. prezydentem kraju i pierwszą kobietą na tym stanowisku. Amerykańscy wyborcy zdecydują o tym już za tydzień, w wyborczy wtorek 5 listopada.

ZOBACZ TEŻ: Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Autorka/Autor:am

Źródło: CBS, ABC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Donald Trump w poniedziałek podjął decyzję o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z porozumienia paryskiego. Zrobił to już po raz drugi w ciągu ostatnich pięciu lat. Co to za porozumienie i dlaczego Trump ponownie od niego odszedł?

Miało ocalić milion ludzi rocznie. Trump drugi raz odrzucił porozumienie

Miało ocalić milion ludzi rocznie. Trump drugi raz odrzucił porozumienie

Źródło:
tvn24.pl, CNN

10 osób zginęło, a 32 zostały ranne w pożarze, który wybuchł we wtorek w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, 10 osób nie żyje

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, 10 osób nie żyje

Źródło:
PAP, ABC News

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał zaraz po przysiężeniu kilkadziesiąt rozporządzeń i dokumentów, między innymi ogłaszając stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, znosząc prawo ziemi, wstrzymując egzekwowanie ustawy o TikToku i ułaskawiając osoby skazane za szturm na Kapitol w 2021 roku. Przedstawiamy najważniejsze decyzje Trumpa podjęte w pierwszym dniu prezydentury.

Lawina rozporządzeń Trumpa. Lista najważniejszych decyzji

Lawina rozporządzeń Trumpa. Lista najważniejszych decyzji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NYT

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Trump w trakcie uroczystości zaprzysiężenia na 47. prezydenta USA próbował pocałować swoją żonę w policzek. Uniemożliwił to kapelusz z dużym rondem, który Melania Trump włożyła na inaugurację. Stylowy dodatek sprowokował lawinę żartów w internecie.

Kapelusz Melanii. Problem z pocałunkiem i lawina żartów w internecie

Kapelusz Melanii. Problem z pocałunkiem i lawina żartów w internecie

Źródło:
The Independent, tvn24.pl

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

"Minister chyba dba o bujne fryzury swoich pracowników. Koszt jedyne 24 000 złotych" - napisała przewodnicząca upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka, informując o wydatkach Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort odniósł się do tych informacji. "Nie dajmy się zwariować. Badania profilaktyczne fundowane przez pracodawcę, także w sektorze publicznym, to dziś standard i element konkurowania o pracownika na trudnym rynku" - czytamy w oświadczeniu.

"Obrazowanie skóry głowy i cebulek włosa" w fakturach Ministerstwa Sprawiedliwości. "Pan Minister nie skorzystał z tego badania"

"Obrazowanie skóry głowy i cebulek włosa" w fakturach Ministerstwa Sprawiedliwości. "Pan Minister nie skorzystał z tego badania"

Źródło:
tvn24.pl

W pięciopiętrowym budynku handlowym w pobliżu słynnej atrakcji turystycznej w Osace w zachodniej Japonii wybuchł duży pożar. Na miejsce wysłano 26 pojazdów ratowniczych - podał nadawca publiczny NHK, powołując się na lokalną policję i straż pożarną.

Duży pożar w pobliżu atrakcji turystycznej

Duży pożar w pobliżu atrakcji turystycznej

Źródło:
Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Donald Trump podczas przemówienia na Kapitolu zapowiedział wbicie amerykańskiej flagi w powierzchnię Marsa. Jak zarejestrowały kamery, obecny na miejscu szef firmy SpaceX Elon Musk zareagował na te słowa ogromnym entuzjazmem. Zapowiedź nowego prezydenta "może sygnalizować zmianę w podejściu rządu federalnego do Czerwonej Planety", wskazują amerykańskie media.

Trump zapowiada podbój Marsa, euforia Muska. Padł historyczny zwrot

Trump zapowiada podbój Marsa, euforia Muska. Padł historyczny zwrot

Źródło:
Reuters, NPR, tvn24.pl

Dwie godziny po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa w Pentagonie zdjęto portret Marka Milleya. Do byłego dowódcy sił zbrojnych USA Trump jest tak wrogo usposobiony, że jego poprzednik Joe Biden wydał prewencyjny akt łaski chroniący generała przed zemstą nowego prezydenta.

Portret byłego dowódcy tradycyjnie zawisł w Pentagonie. Zniknął tuż po inauguracji Trumpa

Portret byłego dowódcy tradycyjnie zawisł w Pentagonie. Zniknął tuż po inauguracji Trumpa

Źródło:
PAP

Miliarder Elon Musk podczas jednego z wydarzeń, które towarzyszyło inauguracji prezydentury Donalda Trumpa, powiedział do zebranych, że dzięki nim przyszłość cywilizacji jest zapewniona. Podczas krótkiego przemówienia wykonał gest przypominający salut rzymski.

Musk powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest

Musk powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest

Źródło:
PAP
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Są zarzuty dla żołnierza, który miał spowodować wypadek karetki pogotowia w Siwkowie (woj. zachodniopomorskie) oraz pasażera, który nie udzielił pomocy poszkodowanym. Oboje nie przyznają się do zarzucanych im czynów. Pierwszy odmówił składania wyjaśnień, drugi przekonuje, że nie widział wypadku.

Jeden nie chce mówić, drugi patrzył w telefon. Zarzuty dla żołnierzy za wypadek z udziałem karetki

Jeden nie chce mówić, drugi patrzył w telefon. Zarzuty dla żołnierzy za wypadek z udziałem karetki

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch 14-latków umówiło się na kupno butów i ubrania. Płacić jednak nie zamierzali. Są podejrzani o rozbój, trafili do schroniska dla nieletnich.

Chciał sprzedać buty i odzież. Dwóch 14-latków przyszło do niego z "pistoletem"

Chciał sprzedać buty i odzież. Dwóch 14-latków przyszło do niego z "pistoletem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mróz i obfite opady śniegu przetaczają się nad Stanami Zjednoczonymi. Zawieje i zamiecie spodziewane są w pasie od Teksasu po południowo-wschodnie wybrzeże kraju, także w miejscach, gdzie są one rzadkością. Mieszkańcy północnych regionów mierzą się natomiast z przenikającym do kości zimnem.

Nadchodzą historyczne opady śniegu. Władze ogłaszają stan wyjątkowy

Nadchodzą historyczne opady śniegu. Władze ogłaszają stan wyjątkowy

Źródło:
CNN, NWS

W 2024 roku sieci handlowe urządziły średnio o 12,5 procent mniej promocji na masło niż rok wcześniej - wynika z najnowszego raportu UCE Research. W opinii ekspertów trend ograniczania promocji ma się utrzymać w kolejnych miesiącach, co skutkować może dalszym wzrostem cen. Masło jest najczęściej poszukiwanym przez konsumentów produktem promocyjnym.

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

Źródło:
PAP

Siatka maskująca, gałęzie, prowizoryczne okienko. Tak wyglądał szałas, który w lesie na terenie Białej Podlaskiej stworzył sobie 38-latek. Policja znalazła w środku amfetaminę, która wystarczyłaby do sporządzenia ponad 300 porcji dilerskich. W namiocie ukrywała się też poszukiwana 29-latka.

Zbudował szałas, w którym miał narkotyki. Ukrywała się tam też poszukiwana 29-latka

Zbudował szałas, w którym miał narkotyki. Ukrywała się tam też poszukiwana 29-latka

Źródło:
tvn24.pl

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel skrytykował decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o przywróceniu tego karaibskiego kraju na listę państw sponsorujących terroryzm. "Jego celem jest dalsze zaostrzanie okrutnej wojny gospodarczej przeciwko Kubie w celu zdobycia dominacji" - napisał na platformie X.

"To jest akt arogancji". Prezydent Kuby krytykuje decyzję Trumpa

"To jest akt arogancji". Prezydent Kuby krytykuje decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Donald i Melania Trumpowie są już w Białym Domu. Media przyglądają się założonej przez małżonkę 47. prezydenta USA kreacji i zwracają uwagę na jej znaczenie. To, podobnie jak w przypadku poprzednich pierwszych dam, nie jest przypadkowe. Co kryje się za strojem Melanii?

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Źródło:
Vogue, CNN, Women's Wear Daily, tvn24.pl

Tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA nowo utworzony specjalny Departament Wydajności Państwa (DOGE), na którego czele ma stać miliarder Elon Musk, został pozwany przez wiele podmiotów - poinformował w poniedziałek "Washington Post".

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Źródło:
PAP

Były premier Mateusz Morawiecki rzekomo nie został wpuszczony na inaugurację prezydentury Donalda Trumpa. "Nie został wpuszczony z powodu braku dokumentów, próbował potwierdzić swoją tożsamość na Wikipedii ze swojego telefonu" - komentowali internauci. Wyjaśniamy, co widać na popularnym nagraniu.

"Morawiecki pojechał na inaugurację Trumpa z Wikipedią". Co widać na nagraniu

"Morawiecki pojechał na inaugurację Trumpa z Wikipedią". Co widać na nagraniu

Źródło:
Konkret24

Przed sądem stanęła matka Leona Karolina W. oraz jej partner Damian G. Oboje są oskarżeni o zabójstwo 4-letniego chłopca. Zdaniem śledczych, w sierpniu 2022 roku dziecko wpadło do wrzątku, a jego opiekunowie nie wezwali pomocy. Leon umierał przez tydzień, potem jego ciało zakopano w lesie. Przed sądem zeznawali biegli. - Głównym czynnikiem, który doprowadził do tej tragedii był lęk - wynika z ich ustaleń.

Wpadł do wrzątku, umierał przez tydzień. Dlaczego opiekunowie nie pomogli 4-latkowi

Wpadł do wrzątku, umierał przez tydzień. Dlaczego opiekunowie nie pomogli 4-latkowi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarł Klemens Haselsteiner, szef firmy Strabag - poinformowała spółka w komunikacie. Według informacji przekazanych przez austriackie media przyczyną śmierci 44-letniego miliardera miał być tętniak mózgu.

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Źródło:
strabag.pl, "Kleine Zeitung"

Właściciel wypożyczalni quadów i skuterów śnieżnych usłyszał zarzuty spowodowania uszczerbku na ciele i kierowania gróźb karalnych, po tym jak zaatakował nożem zakopiańskich rolników, którzy przyszli porozmawiać o działalności niszczącej ich uprawy. Nagranie z ataku trafiło do internetu. - Celował w klatkę piersiową, na szczęście zasłoniłem się ręką. Przeciął mi palec i przedramię - powiedział nam pan Tomasz. Przedsiębiorca, który go napadł, został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty.

Bójka z nożem o skutery śnieżne na polach górali. Zarzuty dla właściciela wypożyczalni quadów

Bójka z nożem o skutery śnieżne na polach górali. Zarzuty dla właściciela wypożyczalni quadów

Źródło:
TVN24, PAP
Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nominacja republikańskiego senatora Marca Rubio na stanowisko sekretarza stanu USA w administracji zaprzysiężonego w poniedziałek prezydenta USA Donalda Trumpa została jednogłośnie zatwierdzona przez Senat. Za jego kandydaturą było 99 głosów, nikt nie głosował przeciw. Rubio jest pierwszą osobą pochodzenia latynoskiego, która pełni funkcję najwyższego dyplomaty USA.

Pierwszy nominat Trumpa zatwierdzony. Jest nowy szef amerykańskiej dyplomacji

Pierwszy nominat Trumpa zatwierdzony. Jest nowy szef amerykańskiej dyplomacji

Źródło:
PAP