Wybory 2023. Kto w okręgu krakowskim powalczy o mandat posła

Autor:
bp
Źródło:
tvn24.pl
"Cicho już byłyśmy". Spot Inicjatywy "Wschód"
"Cicho już byłyśmy". Spot Inicjatywy "Wschód"Inicjatywa "Wschód"
wideo 2/20
Wybory parlamentarne 2023. Kampania

Bogusława Sonika, Ireneusza Rasia i Grzegorza Lipca zabrakło w tegorocznych wyborach parlamentarnych na krakowskiej liście KO do Sejmu, którą otwiera wyjątkowo Bartłomiej Sienkiewicz. Mniej zaskoczeń jest na szczycie listy PiS: liderką pozostaje Małgorzata Wasserman. Z kolei Agnieszka Ścigaj, związana z Pawłem Kukizem minister bez teki, będzie walczyć o mandat dopiero z szóstego miejsca na liście partii rządzącej. Pierwsze miejsce na liście Trzeciej Drogi zajmuje przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz, a ostatnie - kojarzona z kontrowersyjnymi wypowiedziami o technologii 5G Marta Patena. Z list Lewicy - którą otwierają obecni posłowie Daria Gosek-Popiołek i Maciej Gdula - o powrót do sejmowych ław walczy były poseł koalicji SLD-UP Jan Orkisz.

Okręg nr 13 obejmuje w wyborach do parlamentu miasto Kraków oraz trzy powiaty: krakowski, miechowski i olkuski. Do zdobycia jest w nim 14 mandatów, a mieszkańcy tego obszaru będą mogli głosować na kandydatów z list PiS, KO, Trzeciej Drogi, Lewicy, Konfederacji, Bezpartyjnych Samorządowców, a także komitetów Polska Jest Jedna i Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców.

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku z okręgu nr 13 do Sejmu dostało się sześcioro polityków PiS, czworo polityków KO, dwoje z SLD, a także po jednym z list Konfederacji i PSL.

ZOBACZ SPECJALNY SERWIS WYBORCZY TVN24.PL

Wybory 2023. Kandydaci Bezpartyjnych Samorządowców do Sejmu - okręg nr 13

Listę Bezpartyjnych Samorządowców otwiera Zbigniew Żyła - lekarz, pracował między innymi na "covidowym" Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Krakowie. Żyła próbuje dostać się do parlamentu mając już doświadczenie w polityce samorządowej - jest radnym gminy Wolbrom, z której pochodzi. Na stronie ugrupowania kandydat chwali się tym, że był członkiem zespołu negocjacyjnego i roboczego, "odpowiedzialnego za jeden z największych przetargów w polskiej służbie zdrowia – zakup śmigłowców ratowniczych".

Wybory 2023. Kandydaci Trzeciej Drogi do Sejmu - okręg nr 13

Na czele Trzeciej Drogi w okręgu nr 13 stanął Rafał Komarewicz, związany z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim przewodniczący Rady Miasta Krakowa. To lekarz stomatolog i przedsiębiorca. Stanowisko szefa rady miasta objął w trakcie kadencji po Dominiku Jaśkowcu z Platformy Obywatelskiej, który został przez radnych odwołany. W krakowskiej radzie miasta sytuacja jest niezwykle zawiła, partyjne podziały ogólnopolskie zupełnie nie przekładają się na głosowania pod Wawelem. Nowoczesna nie zawsze głosuje razem z Platformą, ludzie prezydenta Majchrowskiego (w tym Komarewicz, będący jednocześnie człowiekiem Hołowni), czasem głosują razem z PiS, ale nie ma na to żadnej reguły.

Komarewicz często podkreśla między innymi konieczność rozwiązań ułatwiających życie małym przedsiębiorcom, jest też zwolennikiem dofinansowania in vitro.

"Dwójką" Trzeciej Drogi jest w tych wyborach Ireneusz Raś - nieprzerwanie od 2005 roku poseł Platformy Obywatelskiej, wyrzucony z tej partii (razem z Pawłem Zalewskim) w 2021 roku za krytykę kierownictwa PO. Zaraz za Rasiem uplasowała się debiutantka - Małgorzata Szostak. Tuż poza podium umieszczono Piotra Kempfa, dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. To dla niego bolesny spadek - w wyborach w 2019 roku startował z drugiej pozycji, mandatu jednak nie uzyskał.

Listę Trzeciej Drogi zamyka za to Marta Patena, była kandydatka PO na urząd prezydenta Krakowa i była miejska radna. Patena bywa kojarzona z tym, że w 2019 roku, będąc wówczas doradcą prezydenta Majchrowskiego "do spraw problematyki bioelektromagnetycznej", wzięła udział w konferencji "Polska strefą wolną od 5G". Apelowała, by wyłączać na noc routery, a dziennikarzom "Gazety Wyborczej" mówiła tak: - Jeżeli konferencja nazywa się 'przeciw 5G', to jesteśmy po tej samej stronie. Stronie ostrożności wobec czegoś, co nie zostało zbadane, czegoś, co jeśli nie wiemy, że nie szkodzi, to zastanówmy się, czy jest potrzeba, by wprowadzać to na tak dużą skalę.

Wybory 2023. Kandydaci Nowej Lewicy do Sejmu - okręg nr 13

W Nowej Lewicy pierwszeństwo na liście zdobyli posłowie wybrani do parlamentu w 2019 roku - Maciej Gdula i Daria Gosek-Popiołek, tak jak poprzednio zajmując kolejno miejsca pierwsze i drugie. Gosek-Popiołek znana jest przede wszystkim ze swojej działalności na rzecz środowiska naturalnego, w tym przede wszystkim parków narodowych. Gdula z kolei to socjolog, doktor habilitowany na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się między innymi teorią polityki.

O wejście do parlamentu z trzeciego miejsca walczyć będzie były poseł koalicji SLD-UP Jan Orkisz, wiceprzewodniczący Unii Pracy. W sejmowych ławach zasiadał w latach 2001-2005. Później do 2011 roku włącznie próbował uzyskać reelekcję - bezskutecznie. Po tym, jak przestał być posłem, wszedł do rady powiatu olkuskiego, w której jako radny zasiada do dziś. Teraz chce wrócić do krajowej polityki.

Wybory 2023. Kandydaci PiS do Sejmu - okręg nr 13

Na szczycie krakowskiej listy Prawa i Sprawiedliwości nie ma zaskoczeń: tak jak w 2019 roku otwiera ją Małgorzata Wassermann, od 2015 roku posłanka tego ugrupowania. Lokalnie znana jest przede wszystkim z tego, że w 2018 roku startowała na urząd prezydenta Krakowa, przegrywając z Jackiem Majchrowskim w drugiej turze. W Polsce kojarzona jest z komisją śledczą "do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold", na której czele stała. Ojciec posłanki - Zbigniew Wassermann - zginął w katastrofie rządowego tupolewa w Smoleńsku. Polityczka publicznie poddawała w wątpliwość oficjalne ustalenia dotyczące przyczyn tragedii.

Kilkoro polityków PiS zaliczyło w tegorocznych wyborach awans względem listy z poprzedniej elekcji. Na przykład Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, który w 2019 roku startował z trzeciego miejsca, teraz jest wiceliderem. Podium zamyka Jacek Osuch, wiceminister sportu i turystyki, poseł PiS nieprzerwanie od 2005 roku. Osuch też zaliczył awans, bo w 2019 roku startował z miejsca piątego. Kandydatką, która wspięła się na liście PiS w okręgu nr 13 jest też Elżbieta Duda - w 2019 roku "siódemka", z której rzutem na taśmę dostała się do Sejmu, a obecnie "piątka". Duda informuje na swojej stronie, że działa lokalnie na rzecz ochrony zabytków, a zawodowo zajmuje się doradztwem finansowym.

O przetrwanie w krajowej polityce walczyć będzie na liście PiS związana z Pawłem Kukizem Agnieszka Ścigaj. W poprzednich wyborach otrzymała mandat jako "jedynka" z listy PSL (ludowcy współpracowali wówczas z ugrupowaniem Kukiz'15), a w czerwcu 2022 została ministrem bez teki w rządzie Mateusza Morawieckiego. Trafiła - podobnie jak Kukiz - na listę PiS, ale na szóste miejsce - kandydatowi z tego samego miejsca w poprzednich wyborach nie udało się uzyskać mandatu - zabrakło około tysiąca głosów.

Wspomnianą "szóstką" w 2016 roku był były wojewoda małopolski i katecheta Piotr Ćwik - zabrakło go jednak na liście PiS w tegorocznych wyborach. Jego nieobecność jednak nie dziwi, bo Ćwik jest obecnie zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta RP, tymczasem kadencja prezydenta Andrzeja Dudy upływa dopiero w 2025 roku.

Kogo jeszcze brakuje? Między innymi byłego wicepremiera Jarosława Gowina - to również nie niespodzianka, bo Gowin odciął więzy swojego ugrupowania (Porozumienie) z PiS po tym, jak usunięto go z rządu. To z kolei było efektem krytyki m.in. Polskiego Ładu przez byłego wicepremiera. W tegorocznych wyborach Jarosław Gowin nie kandyduje w żadnym okręgu. W Krakowie nie można też zagłosować na Ryszarda Terleckiego, który w 2019 roku był tuż za Małgorzatą Wassermann. Wicemarszałek Sejmu startuje jednak z okręgu nr 14 (Nowy Sącz i okolice) jako lider listy.

Na liście w okręgu nr 13 znaleźli się też między innymi Michał Drewnicki (ma numer pięć) - wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, działacz na rzecz Nowej Huty (największa dzielnica miasta). Kandyduje też jego koleżanka z rady - radna Małgorzata Kot (numer 12 na liście).

Wybory 2023. Kandydaci Konfederacji do Sejmu - okręg nr 13

"Jedynką" Konfederacji w okręgu nr 13 jest poseł Konrad Berkowicz, który po raz pierwszy w ławach sejmowych zasiadł w 2019 roku. W swoim ugrupowaniu postrzegany jest jako osoba o dość znaczących wpływach - w Sejmie jest wiceszefem koła poselskiego Konfederacji. Jest też wiceprezesem partii Nowa Nadzieja, głównej składowej Konfederacji.

Za Berkowiczem znalazł się Bartosz Bocheńczak - również członek Nowej Nadziei, przedsiębiorca. Podium zamyka Wojciech Siński - to już przedstawiciel Konfederacji Korony Polskiej, czyli najbardziej konserwatywnego skrzydła Konfederacji, na którego czele stoi Grzegorz Braun.

Wybory 2023. Kandydaci KO do Sejmu - okręg nr 13

Na liście Koalicji Obywatelskiej w Krakowie pierwsze cztery miejsca i zdecydowaną większość kolejnych zajmują politycy Platformy Obywatelskiej. Najwyższą pozycję zajął Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych w rządzie Donalda Tuska (w latach 2013-2014). Stanowisko stracił po wybuchu afery podsłuchowej. W 2019 roku startował z Warszawy, jednak jego miejsce zajął tam szef PO Donald Tusk. Z kolei Paweł Kowal, który dostał się w 2019 roku do Sejmu z Krakowa, w tym roku jest liderem listy w okręgu nr 23 (Rzeszów, Tarnobrzeg i 11 innych powiatów).

Za Sienkiewiczem miejsce zajęła Jagna Marczułajtis-Walczak, którą komitet KO przeniósł do Krakowa z Nowego Sącza, w którym w 2019 roku jako jedyna z tego ugrupowania dostała mandat (będąc na pierwszym miejscu). Krakowska "dwójka" nie może być jednak pewna zwycięstwa, bo Grzegorz Lipiec, który cztery lata wcześniej startował w Krakowie z tego samego miejsca, uzyskał wtedy mizerny wynik i nie wszedł do parlamentu. W tym roku w ogóle nie walczy o mandat.

"Trójką" Koalicji jest Aleksander Miszalski - poseł, który w ławach sejmowych zasiada dopiero od 2019 roku. Wcześniej był krakowskim radnym. Niewykluczone, że to właśnie ten polityk będzie kandydatem PO na prezydenta Krakowa w najbliższych wyborach samorządowych. Do Sejmu startuje z tej samej pozycji co przed czterema laty.

Tuż poza podium znalazła się Dorota Marek - czwarte miejsce to dla niej awans o jedno oczko względem 2019 roku, kiedy nie uzyskała mandatu. Dopiero na piątym miejscu w tegorocznych wyborach na liście KO znajdziemy polityka spoza Platformy Obywatelskiej - to Jerzy Meysztowicz, wiceprzewodniczący Nowoczesnej.

Na krakowskiej liście Koalicji Obywatelskiej znajdziemy również nazwiska związane z Radą Miasta Krakowa - to aktorka i radna Iwona Chamielec (nr 6) nauczyciel akademicki, były przewodniczący rady, a obecnie radny Dominik Jaśkowiec (nr 9), była policjantka, a obecnie radna Alicja Szczepańska (nr 11) i - jako ostatni na liście (nr 28) - radca prawny oraz miejski radny Tomasz Daros, znany między innymi z lobbowania na rzecz zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w centrum miasta.

Na krakowskiej liście - i w ogóle w wyborach parlamentarnych 2023 - zabrakło posła Bogusława Sonika, który w maju tego roku ogłosił odejście z PO, nie zgadzając się na pomysł liberalizacji prawa aborcyjnego.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ KANDYDATÓW NA STRONIE PKW

Autor:bp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Odpady z Nitro-Chemu jak leżały na nielegalnych składowiskach, tak leżą - mówił na antenie TVN24 Filip Folczak, współautor reportażu "Wody Czerwone. Ile znaczą słowa Jacka Sasina?". - Te odpady nie muszą wybuchać, nie muszą płonąć. Po prostu one oddziałują każdego dnia na życie i zdrowie ludzi - dodał.

"Stanowią śmiertelne zagrożenie", "trafiają w ręce gangsterów, którzy zarabiają na tym miliony złotych"

"Stanowią śmiertelne zagrożenie", "trafiają w ręce gangsterów, którzy zarabiają na tym miliony złotych"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Samochody osobowe paraliżowały ruch przy dworcu w Zakopanem. Wezwany na interwencję strażnik miejski poinformował kierowców, żeby poczekali na kontrolę. Jeden nie posłuchał i odjechał. Strażnik chciał go zatrzymać, został staranowany. Kierowcy groziło najwyżej 500 złotych mandatu, teraz może nawet trafić do więzienia. Nagranie ze zdarzenia opublikował "Tygodnik Podhalański".

Strażnik próbował zatrzymać auto, został staranowany. Nagranie

Strażnik próbował zatrzymać auto, został staranowany. Nagranie

Autor:
mag/tok
Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda w sobotę od godziny 9 szusował na nartach na dopiero otwartym wyciągu Czorsztyn-Ski (woj. małopolskie). - Obstawa co najmniej trzy auta, plus karetka i goprowcy w pogotowiu - przekazali nam na Kontakt 24 internauci. Obecność głowy państwa na stoku potwierdziła nam recepcjonistka hotelu w Czorsztynie.

Prezydent Andrzej Duda na nartach w Kluszkowcach

Prezydent Andrzej Duda na nartach w Kluszkowcach

Autor:
mag/tok
Źródło:
tvn24.pl

Nowe ustalenia w sprawie odkrycia w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie komputerów wykorzystywanych przy transakcjach kryptowalutami. Jak ustaliliśmy, policjanci na zlecenie prokuratury dokonali przeszukań w mieszkaniach dwóch byłych pracowników firmy odpowiadającej za serwis techniczny budynku sądu. W wyniku działań mundurowych zabezpieczono "urządzenia elektroniczne". 

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Autor:
Artur
Węgrzynowicz

Obowiązujące od piątku ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w stolicy Holandii doprowadziło do tworzenia się dużych korków i irytacji kierowców, napisał dziennik "De Telegraaf". "Wyprzedzają nas nawet rowery i to nie tylko elektryczne" – narzekał jeden z nich.

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Autor:
JW
Źródło:
PAP

Pracownik ochrony znalazł nad jeziorem w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) nieprzytomną kobietę. Miała poważne obrażenia twarzy i była wychłodzona, trafiła do szpitala. Tego samego dnia policjanci zatrzymali jej znajomego. Jeszcze nikt nie usłyszał w tej sprawie zarzutów.

Pobita do nieprzytomności kobieta leżała nad jeziorem. Zatrzymali mężczyznę

Pobita do nieprzytomności kobieta leżała nad jeziorem. Zatrzymali mężczyznę

Autor:
mag/tok
Źródło:
tvn24.pl

47-letnia nauczycielka z przedszkola w Choceniu (woj. kujawsko-pomorskie) została zamordowana. Do zbrodni doszło na jednym z włocławskich osiedli. Podejrzany 26-letni syn kobiety przyznał się do winy. Prokuratura złoży do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie mężczyzny. Teraz grozi mu dożywocie.

Nie żyje 47-letnia nauczycielka, została zamordowana. Podejrzany jest jej 26-letni syn

Nie żyje 47-letnia nauczycielka, została zamordowana. Podejrzany jest jej 26-letni syn

Autor:
ng/tok
Źródło:
PAP

Donald Tusk bez wątpienia podzielił się władzą i to było wczoraj widać - tak Arleta Zalewska z "Faktów" TVN oceniła piątkowe spotkanie lidera Koalicji Obywatelskiej z przyszłymi ministrami. - Są ciekawe nazwiska w rządzie Tuska. Takie, które mają przyciągać uwagę - mówił dziennikarz Radia Nowy Świat Klaudiusz Slezak.

"Autorski pomysł Donalda Tuska" i resortowy "gorący kartofel". Dziennikarze o nowym rządzie

"Autorski pomysł Donalda Tuska" i resortowy "gorący kartofel". Dziennikarze o nowym rządzie

Autor:
ads/dap
Źródło:
TVN24

Jesteśmy w jednym z najważniejszych momentów w historii Polski. Jesteśmy pokoleniem 15 października - mówił Szymon Hołownia, marszałek Sejmu i lider Polski 2050 na powyborczym kongresie tej partii. Jednocześnie podkreślił, że należy pilnować tego, aby "nie przekroczyć granicy braku szacunku do drugiego człowieka", wyznaczonej w tym miejscu, "za którą zaczyna się płacz jego dziecka".

Hołownia o "granicy, za którą zaczyna się płacz dziecka"

Hołownia o "granicy, za którą zaczyna się płacz dziecka"

Autor:
mjz//mrz
Źródło:
TVN24

Sąd Najwyższy uznał, że kara finansowa wymierzona adwokatowi, który przez prawie trzy lata wprowadzał w błąd swoją klientkę, jest słuszna. Jednak oddalił kasację złożoną przez pokrzywdzoną, która dowodziła, że nałożona na mecenasa kara jest rażąco niewspółmierna - informuje serwis Prawo.pl.

Adwokat oszukiwał klientkę. Sąd Najwyższy go ukarał

Adwokat oszukiwał klientkę. Sąd Najwyższy go ukarał

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

IMGW wydał alerty drugiego stopnia przed roztopami. Z komunikatu wynika, że wzrost temperatury powietrza spowoduje odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. W prawie całym kraju obowiązują też żółte alarmy przed opadami marznącymi.

Alerty IMGW. Niebezpiecznie w 11 województwach

Alerty IMGW. Niebezpiecznie w 11 województwach

Aktualizacja:
Autor:
jdw,ps,anw
Źródło:
IMGW

Nadchodzące dni przyniosą spore zachmurzenie, miejscami zrobi się też mglisto. Poza tym pojawią się opady śniegu, śniegu z deszczem i deszczu. Z każdym dniem będzie robić się coraz cieplej.

Pogoda na pięć dni: Atlantyckie niże przyniosą odwilż. Jak długo zostanie z nami jesienna aura?

Pogoda na pięć dni: Atlantyckie niże przyniosą odwilż. Jak długo zostanie z nami jesienna aura?

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W wodzie przy tawernie w Gdyni Orłowie w sobotę rano znaleziono dryfujące zwłoki kobiety w wieku około 50-60 lat. Jak przekazała prok. Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, na razie nie stwierdzono udziału osób trzecich w zdarzeniu.

Zwłoki kobiety na plaży. Ciało dryfowało w wodzie

Zwłoki kobiety na plaży. Ciało dryfowało w wodzie

Aktualizacja:
Autor:
ng/tok
Źródło:
PAP

Nieoczekiwanym obrotem sprawy zakończyła się interwencja policjantów na obrzeżach Mławy. Wolontariusze poinformowali o mężczyźnie koczującym na polu w szałasie wykonanym z palet i banerów reklamowych. Kiedy funkcjonariusze zjawili się na miejscu, odkryli, że 56-latek jest poszukiwany.

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Prezydencka minister Małgorzata Paprocka zapewniła, że "nie będzie na pewno żadnego opóźnienia" w sprawie powołania nowego rządu. Powiedziała, że "środa przed południem to możliwy termin" zaprzysiężenia.

"Możliwy termin" powołania nowego rządu. "Pan prezydent nie będzie zwlekał"

"Możliwy termin" powołania nowego rządu. "Pan prezydent nie będzie zwlekał"

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP

Ryan O'Neal, aktor znany między innymi z roli w filmie "Love Story", nie żyje - poinformował jego syn Patrick O'Neal. Ryan O'Neal miał 82 lata.

Ryan O'Neal nie żyje

Ryan O'Neal nie żyje

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP, Reuters

Bardzo nas boli, gdy widzimy oznaki, że ta wielka chęć pomocy Ukrainie może osłabnąć – powiedział pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w wywiadzie udzielonym brytyjskiej stacji BBC. Ostrzegła, że jeśli świat zmęczy się pomaganiem Ukraińcom, "po prostu zostawi nas na śmierć".

Ołena Zełenska: jeśli świat zmęczy się pomaganiem Ukrainie, zostawi nas na śmierć

Ołena Zełenska: jeśli świat zmęczy się pomaganiem Ukrainie, zostawi nas na śmierć

Autor:
momo//mrz
Źródło:
PAP

W wieku 94 lat zmarł Wiesław Newecki "Kogut". Był łącznikiem w czasie powstania warszawskiego, miał wtedy 14 lat. Jest jednym z pomysłodawców hejnału warszawskiego, melodii upamiętniającej poległych w obronie stolicy Polaków. Jest ona grana od 2006 roku z Zamku Królewskiego.

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

"Weekend cudów", czyli finał Szlachetnej Paczki, już za tydzień. By doświadczyło ich jak najwięcej osób, wciąż potrzeba chętnych do pomocy. Najwięcej Rodzin czeka na darczyńców w województwach: kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim.

"Weekend cudów" już wkrótce. Setki rodzin wciąż czekają na darczyńców. "To są rzeczy, które zmieniają ludziom życie"

"Weekend cudów" już wkrótce. Setki rodzin wciąż czekają na darczyńców. "To są rzeczy, które zmieniają ludziom życie"

Autor:
momo//mrz
Źródło:
TVN24

Dziennikarze tvn24.pl Justyna Suchecka-Jadczak oraz Piotr Szostak - autorzy cyklu tekstów "Willa Plus" - zostali laureatami Nagrody Specjalną Konkursu Reporterskiego imienia Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika. W zakończonym konkursie przyznano również nagrody w kategoriach: Reportaż, News, Relacja reporterska, Operatorskie oko oraz Montaż/Grafika. Przypominamy finałowe i nagrodzone materiały.

Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak z Nagrodą Specjalną w Konkursie Reporterskim im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika

Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak z Nagrodą Specjalną w Konkursie Reporterskim im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika

Autor:
tmw
Źródło:
tvn24.pl

Myślę, że może pojawić się wniosek w sprawie postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polski 2050. Dodał jednak, że nie może ujawnić szczegółów tych działań, ponieważ Glapiński "wynajął prawdziwą armię prawników", żeby się bronić przed ewentualnym zawieszeniem go w obowiązkach.

Kobosko: Glapiński wynajął prawdziwą armię prawników, żeby się bronić

Kobosko: Glapiński wynajął prawdziwą armię prawników, żeby się bronić

Autor:
mjz/dap
Źródło:
TVN24

62-letni Paul Bryan został skazany w piątek na dożywocie bez możliwości ubiegania się o warunkowe zwolnienie przed upływem 24 lat. Mężczyzna w 1984 roku zabił w Londynie polskiego imigranta, a potem przez 39 lat unikał wymiaru sprawiedliwości, bo skradł tożsamość innego Paula Bryana.

Po zabójstwie Polaka "po prostu zniknął". Po czterech dekadach usłyszał wyrok

Po zabójstwie Polaka "po prostu zniknął". Po czterech dekadach usłyszał wyrok

Autor:
mjz/dap
Źródło:
PAP, BBC
Messi wplątany w wojnę Izraela z Palestyną. "Spalcie jego koszulki"

Messi wplątany w wojnę Izraela z Palestyną. "Spalcie jego koszulki"

Michał
Banasiak
Autor:
Michał
Banasiak
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. Jak zapowiada rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski, święta spędzimy raczej w jesiennej aurze. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton Pyziołek zwraca jednak uwagę na to, że amerykański model pogodowy zakłada trochę inny scenariusz.

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Autor:
map
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Komisję śledczą do spraw wyborów kopertowych powołano bez żadnego głosu sprzeciwu. Kluby przedstawiły też kandydatów, którzy mieliby w niej pracować. PiS stawia między innymi na Przemysława Czarnka i Waldemara Budę. Koalicja Obywatelska na Dariusza Jońskiego i Jacka Karnowskiego. Pozostałe kluby też będą miały przedstawicieli w komisji.

PiS liczy, że Przemysław Czarnek zdominuje posiedzenia komisji śledczej ws. wyborów kopertowych

PiS liczy, że Przemysław Czarnek zdominuje posiedzenia komisji śledczej ws. wyborów kopertowych

Źródło:
Fakty TVN

Z powodu awarii energetycznej zamknięte zostało Nowe ZOO w Poznaniu. Na miejscu pracują służby, które robią wszystko, aby jak najszybciej przywrócić zasilanie obiektu. Tymczasem pracownicy ogrodu próbują dogrzać pawilony ze zwierzętami specjalnymi piecykami.

Awaria zasilania w zoo. Pawilony ze zwierzętami są dogrzewane piecykami

Awaria zasilania w zoo. Pawilony ze zwierzętami są dogrzewane piecykami

Autor:
ng/tok
Źródło:
PAP, TVN24

W sobotę na południowym wschodzie Australii zapanowało gorąco, jakiego w grudniu nie notowano od lat. Ludzie oblegali plaże. Odnotowano kilkadziesiąt pożarów buszu.

Ponad 43 stopnie Celsjusza. "Coś jest na rzeczy z globalnym ociepleniem"

Ponad 43 stopnie Celsjusza. "Coś jest na rzeczy z globalnym ociepleniem"

Autor:
map
Źródło:
Reuters, ABC, Sydney Morning Herald

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę już po raz dziesiąty organizuje akcję "List od Mikołaja". Do 13 grudnia można zamówić wyjątkowy, spersonalizowany list od Mikołaja dla dziecka, nastolatka albo osoby dorosłej. Pięknie zaprojektowany, pełen osobistych szczegółów i ciepłych słów list zostanie dostarczony pod wskazany adres przed Wigilią. Całkowity dochód z akcji zostanie przeznaczony na działania Fundacji. 

Ostatnie dni akcji charytatywnej "List do Mikołaja". "Może być doskonałą okazją, żeby wyrazić miłość i troskę"

Ostatnie dni akcji charytatywnej "List do Mikołaja". "Może być doskonałą okazją, żeby wyrazić miłość i troskę"

Autor:
momo/ft
Źródło:
tvn24.pl

Co obejrzeć na małym i dużym ekranie? W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg w każdą sobotę, opowiada w TVN24 o najciekawszych wydarzeniach i premierach ze świata filmów, seriali i muzyki.

Najciekawsze nowości na dużym i małym ekranie. Co warto obejrzeć? "Kadr na kino" w TVN24

Najciekawsze nowości na dużym i małym ekranie. Co warto obejrzeć? "Kadr na kino" w TVN24

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl

Śmierć wybitnego amerykańskiego polityka, sekretarza stanu, czyli ministra spraw zagranicznych i doradcy prezydenta Nixona do spraw bezpieczeństwa Henry Kissingera, wywołała lawinę nekrologów i komentarzy. Były zdawkowe i poważne. Mądre i głupie. Samodzielne i powtarzające cudze myśli. W tych publikowanych w polskiej prasie uderzał ton specyficznego zarozumialstwa.

Sztuka rozmowy

Sztuka rozmowy

Autor:
Maciej
Wierzyński
Źródło:
tvn24.pl