"Żołnierze" Kaczyńskiego. Co tym razem mu przyniosą?

Źródło:
tvn24.pl
Kaczyński: trzeba rzucić do walki ludzi najbardziej doświadczonych
Kaczyński: trzeba rzucić do walki ludzi najbardziej doświadczonychTVN24
wideo 2/7
Kaczyński: trzeba rzucić do walki ludzi najbardziej doświadczonychTVN24

Gdyby policzyć z iloma partiami w czasie swoich karier byli związani Jacek Kurski i Adam Bielan, to zabrakłoby palców obu rąk. Jednak dłoń, już po raz kolejny, wyciąga do nich Jarosław Kaczyński. To właśnie jego ugrupowanie stanowi najważniejszą pozycję w politycznych życiorysach Kurskiego i Bielana. Obaj kandydują teraz w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a sam prezes PiS określa ich jako "żołnierzy", którzy potrafią być "twardzi, nawet bezwzględni".

"To jest człowiek, który cię kopnie w nogę, za jakiś czas się z tobą spotka i będzie szczerze poruszony tym, że masz siniaka na łydce. I jeszcze zapyta, czy nie pójść do apteki po maść" - tak o Jacku Kurskim przed laty w rozmowie z prowadzącym "Tak jest" w TVN24 Andrzejem Morozowskim mówił Michał Kamiński. I chociaż od tego wywiadu-rzeki, wydanego w formie książki "Koniec PiS-u", minęła ponad dekada, a Kamiński od tego czasu kilkukrotnie zmienił polityczne barwy, to dyskusja o karierze Jacka Kurskiego jest jak najbardziej aktualna. Właśnie startuje on, po kilkuletniej przerwie, w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Kurski to "dwójka" na liście PiS w okręgu numer 5, obejmującym większość województwa mazowieckiego. "Jedynką" jest tam Adam Bielan, obecny europoseł, inny z zaufanych ludzi prezesa Kaczyńskiego. I chociaż przez lata to tandem Bielan-Kamiński stał za kampaniami wyborczymi PiS-u, to teraz - jak można wnioskować po słowach prezesa Kaczyńskiego - wiele do powiedzenia będą mieli Bielan z Kurskim.

CZYTAJ TEŻ: Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Kaczyński podczas spotkania z sympatykami w Siedlcach 12 maja poświęcił fragment swojego wystąpienia właśnie tym dwóm politykom. Mówił: - Żeby wywalczyć w Parlamencie Europejskim to wszystko, co można tam wywalczyć (...), to trzeba mieć tam ludzi doświadczonych. Ludzi, którzy tam byli, którzy wiedzą, jak tam działać, którzy są energiczni, którzy potrafią czasem być twardzi, nawet bezwzględni. No przede mną siedzi dwóch takich panów: panowie Bielan i pan Kurski.

Kaczyński mówił, że PiS w PE musi mieć ludzi, którzy "niczego nie będą musieli się uczyć, tylko od razu podejmą energicznie z siłą przebicia tę walkę". - Trzeba rzucić do tej walki ludzi najbardziej doświadczonych, takich można powiedzieć żołnierzy z wojsk jednorazowego przeznaczenia. To są wojska spadochronowe, to są kutry torpedowe i rakietowe, to są takie jednostki, które właściwie mają być użyte tylko raz, bo ponoszą tak ogromne straty w walce, że już później się nie nadają do dalszej walki - mówił.

CZYTAJ TEŻ NA KONKRET24: Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Kaczyński: trzeba rzucić do walki ludzi najbardziej doświadczonych
Kaczyński: trzeba rzucić do walki ludzi najbardziej doświadczonychTVN24

ROP, ZCh-N, LPR, PiS. Partyjna podróż Jacka Kurskiego

Polityczna droga Jacka Kurskiego wiedzie zarówno przez wiele różnych partii politycznych, jak i instytucji, w których zajmował eksponowane stanowiska.

Pochodzący z Gdańska Kurski pod koniec lat 80. współpracował z demokratyczną opozycją, zajmował się między innymi kolportowaniem zakazanych wydawnictw. Na początku lat 90. był dziennikarzem, to właśnie wtedy po raz pierwszy pracował w Telewizji Polskiej. Był między innymi współautorem, wspólnie z Piotrem Semką, książki "Lewy czerwcowy", która jest zapisem rozmów z ówczesnymi politykami o kulisach odwołania rządu Jana Olszewskiego. Na ten temat zrealizował też głośny film dokumentalny "Nocna zmiana".

Z polityką związany był jednak nie tylko poprzez swoją pracę reporterską. Już na początku lat 90. współpracował z partią Porozumienie Centrum, na czele której stał Jarosław Kaczyński. Później nastąpiła współpraca z Ruchem Odbudowy Polski, a więc formacją, którą założył wspomniany już Jan Olszewski, były premier. Był przez pewien czas rzecznikiem prasowym tego ugrupowania, a w 1997 roku z jego ramienia bezskutecznie ubiegał się o miejsce w Sejmie. Krótko po nieudanych wyborach przystąpił do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, był nawet w zarządzie tej partii. W 1998 roku został radnym sejmiku województwa pomorskiego, a w latach 1998-2001 był wicemarszałkiem tego województwa. W 2001 roku ponownie kandydował do Sejmu, tym razem z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy, ale komitet ten z kretesem przegrał wybory, nie przekraczając nawet pięcioprocentowego progu wyborczego.

Potem Kurski wstąpił do Ligi Polskich Rodzin i z ramienia tej partii kontynuował swoją karierę samorządową. Jednak później popadł w konflikt z jednym z liderów partii i został z niej wykluczony. Tak oto ponownie związał się politycznie z PiS-em, w 2005 roku po raz pierwszy uzyskując z ramienia tej partii mandat posła.

OGLĄDAJ REPORTAŻ "CZARNO NA BIAŁYM" O JACKU KURSKIM W TVN24 GO

Bolesne rozstania i powroty. Trudna relacja Kurskiego z PiS-em

To właśnie rok 2005 należy uznać za przełomowy w politycznej karierze Kurskiego. Oprócz tego, że znalazł się w parlamencie, to stało się o nim głośno w związku z jego działaniami w czasie kampanii prezydenckiej Lecha Kaczyńskiego. To właśnie wtedy pojawiła się sprawa "dziadka z Wehrmachtu". Chodzi o słynną wypowiedź, jaka padła z jego ust przed drugą turą wyborów prezydenckich, podczas wywiadu dla tygodnika "Angora". "Poważne źródła na Pomorzu mówią, że dziadek Donalda Tuska zgłosił się na ochotnika do Wehrmachtu. Na Pomorzu zdarzało się często wcielanie do Wehrmachtu, ale siłą. Cokolwiek było z jego dziadkiem - nie winię za to Donalda Tuska. Winię go jedynie za tolerowanie plotek na ten temat" - powiedział Kurski, atakując Tuska, który był wówczas kontrkandydatem Lecha Kaczyńskiego. Później od tej wypowiedzi zdystansował się sam Lech Kaczyński, a Kurski na krótko został wykluczony z partii.

Kurski: 20 mandatów w europarlamencie to będzie bardzo duży sukces
Kurski: 20 mandatów w europarlamencie to będzie bardzo duży sukcesTVN24

Mimo to w kolejnych latach Jacek Kurski dalej był z partią związany. W 2009 roku został wybrany z jej list na europosła. W 2011 roku po raz kolejny został wykluczony, a w związku z trwającymi konfliktami wewnątrz ugrupowania odszedł do powstającej wówczas formacji Zbigniewa Ziobry Solidarnej (dziś - Suwerennej) Polski, zostając jej wiceprezesem. Jednak po kilku latach także i tu popadł w konflikty, w lipcu 2014 ponownie pojawił się na konwencji Prawa i Sprawiedliwości, otwierając - jak się później okazało - kolejny długi rozdział współpracy.

Kurski: jestem w sztabie wyborczym PiS
Kurski: jestem w sztabie wyborczym PiSTVN24

Telewizja rządowa, posada w Banku Światowym

Po zwycięskich dla PiS wyborach w 2015 roku Kurski został na krótko wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego. W 2016 roku po raz pierwszy objął funkcję prezesa Telewizji Polskiej. Między 2016 a 2022 był odwoływany, a następnie ponownie powoływany na tę funkcję i to właśnie zajmowanie tego stanowiska zdefiniowało polityczny życiorys Kurskiego ostatniej dekady. Za paradoks można uznać to, że mimo iż nie pełnił on funkcji stricte politycznej, to właśnie jego prezesura TVP zapisała się jako skrajnie upolityczniona, a będąca pod jego rządami telewizja często brutalnie atakowała ówczesną opozycję, sama sprzyjając partii rządzącej.

Obraz telewizji publicznej, między innymi pod rządami Kurskiego, przedstawił w swoim reportażu "Partyjny czołg" reporter "Czarno na białym" TVN24 Marcin Gutowski.

W 2022 roku, krótko po tym, jak Kurski został odwołany z funkcji prezesa TVP, trafił do Banku Światowego, jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie. Z tej funkcji został odwołany po roku, w grudniu 2023 roku, już przez nowy rząd. W taki oto sposób Kurski wrócił - dosłownie i w przenośni - na krajowe polityczne podwórko.

Tyle Jacek Kurski zarobił w Banku Światowym

"Spin doktor", wieloletni europarlamentarzysta. Polityczna droga Adama Bielana

Nie mniej burzliwie prezentuje się polityczny życiorys drugiego z "żołnierzy" Jarosława Kaczyńskiego, Adama Bielana. Podobnie jak Kurski urodził się w Gdańsku i podobnie jak on startował w wyborach do Sejmu w 1997 roku - jemu udało się jednak wówczas uzyskać mandat posła. Do Sejmu dostał się z list AWS, a potem krótko należał do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego oraz Przymierza Prawicy.

Jego drogi z PiS przecięły się na początku XXI wieku. Najpierw w 2001 roku uzyskał z list tej partii reelekcję w wyborach do Sejmu, a w 2002 roku do niej wstąpił. Szybko został rzecznikiem prasowym, a z czasem też i współtwórcą pierwszych wielkich sukcesów tego ugrupowania, czyli zwycięstwa w podwójnych wyborach w 2005 roku - parlamentarnych i prezydenckich. To właśnie wtedy o nim i o Michale Kamińskim zaczęto mówić jako o "spin doktorach" PiS, czyli osobach kształtujących polityczną narrację partii. Przez lata duet Bielan-Kamiński pozostawał w ścisłej współpracy zwłaszcza z ówczesnym prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Jednocześnie Bielan rozwijał swoją polityczną karierę na odcinku europejskim. Europosłem po raz pierwszy został w 2004 roku, krótko po tym jak Polska weszła do Unii Europejskiej. W Parlamencie Europejskim zasiadał przez dekadę, do 2014 roku, a w latach 2007-2009 był nawet jego wiceprzewodniczącym.

Jednak podczas dziesięciolecia zasiadania w europarlamencie Bielan zdążył odejść z PiS i związać się z kilkoma innymi, znacznie mniejszymi partiami. Z ugrupowania Kaczyńskiego odszedł jesienią 2010 roku, potem na krótko związał się z partią Polska jest Najważniejsza. Na początku 2014 Bielan przystąpił do partii Polska Razem, tworzonej przez Jarosława Gowina, która później zmieniła nazwę na Porozumienie.

(Nie)Porozumienie z udziałem Bielana, w tle wybory kopertowe

W 2015 roku Bielan, jako kandydat Porozumienia, wystartował z list PiS-u w wyborach do Senatu. Udało mu się uzyskać mandat i został wiceprzewodniczącym izby wyższej parlamentu, stając się ważnym politykiem rządowego obozu.

Jego rola w polityczym układzie Jarosława Kaczyńskiego była wyraźnie widoczna w 2021 roku. Wtedy to rozgorzał spór o przywództwo w partii Porozumienie. Bielan, będący wówczas przewodniczącym Konwencji Krajowej Porozumienia, utrzymywał, że to on sam pełni funkcję prezesa tej partii, ponieważ trzyletnia kadencja Jarosława Gowina, wybranego na szefa partii w 2015 roku, upłynęła w kwietniu 2018 roku, a na nadzwyczajnym kongresie, który odbył się jesienią 2017 roku, nie przeprowadzono wyboru nowego szefa partii. Ostatecznie doszło wówczas do rozłamu w partii Gowina, Bielan i jego stronnicy, określani jako "bielaniści", odeszli z ugrupowania, osłabiając też jego rolę w ówczesnej rządowej koalicji. Kilka miesięcy później Porozumienie oficjalnie ją opuściło.

Nie brakowało wówczas opinii, że działania podejmowane przez Bielana i jego ludzi to opóźniona w czasie zemsta Jarosława Kaczyńskiego na Jarosławie Gowinie za to, że ten rok wcześniej, wiosną 2020 roku, jeszcze będąc członkiem koalicji, zablokował przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych, o które zabiegało PiS. Rumieńców całej historii nadają też zeznania Gowina przed komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych, utworzoną już po przejęciu władzy przez koalicję 15 października. Według Gowina to właśnie Bielan stał za pomysłem zorganizowania wyborów w takiej formule.

Gowin: o pomyśle dowiedziałem się z telefonu Adama Bielana, który przedstawił mi ją jako swoją propozycję
Gowin: o pomyśle dowiedziałem się z telefonu Adama Bielana, który przedstawił mi ją jako swoją propozycjęTVN24

Sam Bielan, zeznając na początku maja przed tą komisją, stwierdził, że "trudno mu powiedzieć", czy był pomysłodawcą wyborów kopertowych. - Nie byłem pomysłodawcą ani wprowadzenia możliwości głosowania korespondencyjnego do polskiego porządku prawnego, nie byłem pomysłodawcą rozszerzenia głosowania korespondencyjnego, co Sejm zrobił 27 marca, (...) nie ja byłem pomysłodawcą wyborów w Bawarii. Opowiadałem się za tym, po przeprowadzeniu wyborów w tym landzie niemieckim, żeby rozważyć możliwość przeprowadzenia wyborów w analogiczny sposób w Polsce - mówił Bielan.

Bielan o tym, czy był pomysłodawcą wyborów kopertowych z 2020 roku
Bielan o tym, czy był pomysłodawcą wyborów kopertowych z 2020 rokuTVN24

Sprawa afery w NCBR, Bielan zapewnia, że ma "czyste sumienie"

W związku z konfliktami w Porozumieniu Bielan i jego stronnicy, między innymi późniejszy minister sportu Kamil Bortniczuk, założyli Partię Republikańską, która od początku swojego istnienia blisko współpracowała z PiS-em. Formalnie połączyła się z partią Kaczyńskiego w grudniu 2023 roku.

W ostatnich miesiącach politycznym problemem dla Adama Bielana jest afera dotycząca nieprawidłowości w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Chociaż sprawa ujrzała światło dzienne już na początku 2023 roku, to niedawno śledztwo w sprawie wszczęła Prokuratura Krajowa.

W aferze chodziło między innymi o dotacje przyznawane w ramach programu "Szybka Ścieżka - Innowacje Cyfrowe". NCBR nadzorował, jako wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Jacek Żalek, będący wtedy wicprezesem Partii Republikańskiej. Pojawiły się jednak pytania o rolę Bielana w tej aferze. On sam pod koniec marca mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że nigdy nie nadzorował tej instytucji i że ma w tej sprawie "czyste sumienie".

Afera w NCBR. Bielan: mam czyste sumienie

CZYTAJ: Jacek Żalek o kłamstwach Adama Bielana, słupie w NCBiR i zorganizowanej grupie przestępczej

Autorka/Autor:Marcin Złotkowski

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Mimo starań lekarzy nie udało się uratować 19-dniowego noworodka, który w środę trafił do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim. Jak przekazywał rzecznik lecznicy, chłopiec miał poważne obrażenia głowy, a jego stan określano jako krytyczny. Prokuratura wyjaśnia skąd u noworodka takie obrażenia. Zatrzymano rodziców dziecka oraz babcię.

Nie żyje 19-dniowy noworodek. Do szpitala trafił z obrażeniami głowy. Rodzice i babcia zatrzymani

Nie żyje 19-dniowy noworodek. Do szpitala trafił z obrażeniami głowy. Rodzice i babcia zatrzymani

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu poinformował, że mężowi 39-letniej Natalii przedstawiono zarzut zabójstwa z zamiarem bezpośrednim. Przyznał się do zbrodni. Nie potrafił wyjaśnić, dlaczego zabił. Powiedział, że "coś w nim pękło".

Mąż 39-letniej Natalii przyznał się do zabójstwa

Mąż 39-letniej Natalii przyznał się do zabójstwa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Francuskie media opisują przypadek Francuzki, na ciele której pojawiły się ogromne pęcherze po przechadzce z córką nad jeziorem. Co wywołało tak ostrą reakcję skórną?

Ogromne pęcherze na nogach i ból. Spacer nad jeziorem zamienił się w koszmar

Ogromne pęcherze na nogach i ból. Spacer nad jeziorem zamienił się w koszmar

Źródło:
ENEX, BFM TV, tvn24.pl

Pracownicy zakładu firmy Canpack w Brzesku (Małopolskie) strajkują, domagając się podwyżek. Jak mówią, zyski firmy w ostatnich latach się podwoiły, a płace pozostały "na poziomie bliskim minimalnej krajowej". Według protestujących "zakład praktycznie stoi". Władze firmy twierdzą jednak, że produkcja "w dużej mierze jest kontynuowana", a "zamówienia klientów są realizowane zgodnie z planem". Zarząd Canpack poinformował też, że zaprosił związkowców do rozmów o podwyżkach.

Strajk w dużej polskiej firmie. Związkowcy domagają się podwyżek

Strajk w dużej polskiej firmie. Związkowcy domagają się podwyżek

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W czwartek, 20 czerwca, w okolicach wsi Szaleniec w powiecie malborskim doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29. Uszkodzone zostały dachy kilku domów, a w jednym wypadły szyby z okien.

Myśliwiec przekroczył barierę dźwięku, kilka dachów uszkodzonych

Myśliwiec przekroczył barierę dźwięku, kilka dachów uszkodzonych

Źródło:
tvn24.pl

Czterem członkom rodziny Hinduja, najbogatszej w Wielkiej Brytanii, postawiono w Szwajcarii poważne zarzuty. Są oskarżeni o handel ludźmi i złe traktowanie personelu domowego. Według prokuratora, miliarderzy przeznaczali więcej pieniędzy na swojego psa niż na jednego ze swoich pracowników.

Miliarderzy przed sądem. Poważne zarzuty

Miliarderzy przed sądem. Poważne zarzuty

Źródło:
BBC

Sześć lat temu, 13-letni wówczas Paweł źle poczuł się podczas szkolnej wycieczki. Lekarz początkowo zignorował jego stan i nie zdecydował od razu o zabraniu go do szpitala. Chłopiec został sparaliżowany. Dzięki intensywnej rehabilitacji jego stan zdrowia uległ znacznej poprawie. Lekarz stanął przed sądem.

13-letni Paweł za późno trafił do szpitala, został sparaliżowany. Lekarz skazany

13-letni Paweł za późno trafił do szpitala, został sparaliżowany. Lekarz skazany

Źródło:
PAP

Truskawkowy Księżyc zalśni na nocnym niebie. Nadchodząca pełnia będzie szczególnie efektowna, ponieważ Srebrny Glob zawiśnie wyjątkowo nisko nad horyzontem. Przez to będzie się wydawał większy niż zwykle, a nawet może przybrać pomarańczowy kolor.

Przed nami jedno z "najbardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych tego roku"

Przed nami jedno z "najbardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych tego roku"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, NASA, tvnmeteo.pl

Od początku czerwca w Grecji doszło do serii zaginięć i śmierci turystów. Jak zauważa lokalna policja, wszyscy oni wybrali się na piesze wycieczki w upalną pogodę. Zdaniem naukowców właśnie zmiany klimatu i coraz częstsze fale upałów mogą być wyjaśnieniem tych zdarzeń. - Mózg jest kluczem do wszystkiego - wyjaśnia ekspert.  

Seria zaginięć i śmierci turystów w Grecji. Policja: jest wspólny wzorzec

Seria zaginięć i śmierci turystów w Grecji. Policja: jest wspólny wzorzec

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Podczas wizyty Władimira Putina w Korei Północnej Kim Dzong Un podarował rosyjskiemu dyktatorowi jego portret. Użytkownicy mediów społecznościowych zauważyli, że przypomina on obraz nagrobkowy - donosi Nexta.

Putin dostał portret od Kim Dzong Una. Rosyjskie media nie chcą go pokazywać

Putin dostał portret od Kim Dzong Una. Rosyjskie media nie chcą go pokazywać

Źródło:
Nexta, PAP

Dawno niewidziany, wybrany do Parlamentu Europejskiego z list Prawa i Sprawiedliwości Daniel Obajtek pojawił się w czwartek w Sejmie, aby odebrać zaświadczenie o wyborze na europosła. W korytarzu trafił na grupę dziennikarzy, który pytali go między innymi o nieobecności po wezwaniach na komisję śledczą oraz funkcjonowanie Orlenu podczas jego prezesury.

Daniel Obajtek pojawił się w Sejmie. Seria pytań do byłego prezesa Orlenu

Daniel Obajtek pojawił się w Sejmie. Seria pytań do byłego prezesa Orlenu

Źródło:
TVN24

Podczas gdy w wielu europejskich państwach trwają zażarte dyskusje na temat tego, czy warto wprowadzić czterodniowy tydzień pracy, niektóre z nich decydują się obrać zgoła inną ścieżkę. Już od lipca w Grecji pracownicy mają pracować nie krócej, a dłużej. Dopuszczalny, maksymalny wymiar pracy ma zostać zwiększony do 48 godzin tygodniowo.

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Źródło:
"Welt" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ")

Sąd skazał na trzy i pół roku więzienia 35-letniego Uzbeka, który był oskarżony o spowodowanie wypadku w pobliżu Trześcianki (Podlasie), w którym zginęły dwie osoby. Mężczyzna przewoził migrantów. Zjechał z drogi i dachował. Wyrok nie jest prawomocny.

Przewoził migrantów, dachował. Zginęły dwie osoby

Przewoził migrantów, dachował. Zginęły dwie osoby

Źródło:
PAP, TVN24

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała nagranie z niedzielnej kolizji w tunelu "Emilia" w Lalikach koło Żywca (Śląskie). Na filmie widać, że jeden z kierowców znacząco przekroczył prędkość. - Nasze urządzenia pomiarowe zarejestrowały przejazd pojazdu z prędkością ponad 170 km/h - informuje rzecznik GDDKiA w Katowicach. Obowiązująca prędkość w tunelu to 50 km/h.

Groźny wypadek w tunelu. Jest nagranie, które wszystko wyjaśnia

Groźny wypadek w tunelu. Jest nagranie, które wszystko wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszej edycji Przewodnika Michelin aż trzy nowe restauracje zostały uhonorowane gwiazdkami. To Arco by Paco Pérez w Gdańsku, Giewont w Kościelisku oraz warszawski Rozbrat 20. Nowością okazało się natomiast przyznanie pierwszej w kraju Zielonej Gwiazdki Michelin.

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Źródło:
tvn24.pl

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Policjanci z Wołomina proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości mężczyzny, który ponad miesiąc temu trafił do szpitala. Pacjent nie miał przy sobie dokumentów ani innych przedmiotów, które pomogłoby w jego identyfikacji.

Od miesiąca leży w szpitalu. Nie wiadomo, kim jest

Od miesiąca leży w szpitalu. Nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Od 6 lipca obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania w nowych rejestrowanych samochodach tak zwanych czarnych skrzynek. Specjalne urządzenia rejestrujące pomogą w namierzaniu sprawców wypadków czy oszustów ubezpieczeniowych. Jakie zmiany obejmą wkrótce kierowców?

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Źródło:
tvn24.pl
Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jeff Landry, gubernator Luizjany podpisał w środę prawo nakazujące wszystkim szkołom publicznym tego stanu wywieszanie w klasach dziesięciu przykazań - informuje BBC.

Dziesięć przykazań ma zawisnąć w każdej szkolnej klasie

Dziesięć przykazań ma zawisnąć w każdej szkolnej klasie

Źródło:
BBC, NYT

Ogromna awaria prądu dotknęła w środę mieszkańców Ekwadoru. Przez kilka godzin nie było energii elektrycznej w całym kraju, za co minister odpowiedzialny za infrastrukturę Roberto Luque obwinił wieloletnie braki inwestycji.

Gigantyczny blackout. Cały kraj pogrążył się w ciemnościach, 18 milionów ludzi bez prądu

Gigantyczny blackout. Cały kraj pogrążył się w ciemnościach, 18 milionów ludzi bez prądu

Źródło:
CNN, PAP, Reuters

Czwarta edycja konkursu dla maturzystów organizowanego przez Fundację Collegium Civitas i ZNP dobiegła końca. Wyłoniono dziesiątkę laureatów, którzy otrzymają między innymi bezpłatne indeksy czołowych uczelni niepublicznych - Akademii Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas i Uniwersytetu SWPS.

Maturzyści o tym, "jaka polska demokracja przyszłości". Wyłoniono zwycięzców konkursu

Maturzyści o tym, "jaka polska demokracja przyszłości". Wyłoniono zwycięzców konkursu

Źródło:
tvn24.pl, naukawpolsce.pl

Wskazano laureatów Młodzieżowego Konkursu Dziennikarskiego Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Zostały nimi Jagoda Łuszczak, Eliza Kunath oraz Emilia Putek. Celem Konkursu jest promowanie rzetelnego, jakościowego dziennikarstwa oraz podnoszenie świadomości na temat roli mediów w demokratycznym społeczeństwie. Jego partnerami merytorycznymi są Radio Zet, telewizja TVN24 i Uniwersytet SWPS. 

Młodzieżowy Konkurs Dziennikarski Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wskazano najlepsze prace  

Młodzieżowy Konkurs Dziennikarski Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wskazano najlepsze prace  

Źródło:
tvn24.pl

Płacona przed przedsiębiorców składka na ZUS wzrośnie w 2025 roku o 9,7 procent. Do góry pójdzie także, wyliczana osobno, składka zdrowotna - wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o Tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Wszystkie otwarte zamówienia na systemy obrony powietrznej Patriot będą zawieszone, a nowe baterie będą trafiać na Ukrainę. O decyzji, którą ma ogłosić administracja Joe Bidena, informuje "Financial Times". Gazeta przypomina, że amerykański przywódca podczas szczytu G7 podkreślał, że priorytetem jest zaspokojenie potrzeb walczącej z rosyjską agresją Ukrainy.

Nowe systemy Patriot w pierwszej kolejności dla Ukrainy. "FT" o decyzji administracji Bidena

Nowe systemy Patriot w pierwszej kolejności dla Ukrainy. "FT" o decyzji administracji Bidena

Źródło:
Financial Times, PAP