"Halka" na Ziemiach Odzyskanych. Burzliwa historia Opery Wrocławskiej

Opera stoi przy ul. Świdnickiej, dawniej wizytówce WrocławiaWratislaviae Amici

Powstała w elitarnej części miasta i od połowy XIX stulecia do dzisiaj prawie nieprzerwanie gości melomanów. Dwukrotnie się paliła, przetrwała wojnę i dziewięcioletni remont. Dawniej była w czołówce niemieckich teatrów operowych, a współcześnie jest jedną z najlepiej działających scen operowych w Polsce.

Mimo że wrocławianie mogli podziwiać przedstawienia operowe już w pierwszej połowie XVII wieku to na teatr z prawdziwego zdarzenia musieli poczekać do połowy XVIII stulecia. Wtedy u zbiegu ulic Oławskiej i Piotra Skargi wybudowano gmach, który później nazwano Teatrem Królewskim. Tylko tutaj z kulturą obcować mógł król pruski podczas swoich wizyt w mieście.

- Budynek służył mieszkańcom aż do 1841 roku, gdy otwarto gmach dzisiejszej Opery Wrocławskiej. Teatr Królewski stał się zbyt ciasny, bo spektakle cieszyły się coraz większym zainteresowaniem ówczesnych wrocławian – mówi Janusz Słoniowski, zastępca dyrektora Opery Wrocławskiej.

Uciecha dla bogaczy

Nowy olbrzymi gmach stanął przy ul. Świdnickiej, w tym czasie jednej z najbardziej reprezentacyjnych miejskich arterii. Bogata i elegancka ulica była centrum życia kulturalnego Breslau dlatego taki wybór lokalizacji wydawał się naturalny. Gmach teatru podnosił rangę ulicy, co odpowiadało zamieszkującym ją zamożnym przedstawicielom sfer przemysłu i bankowości.

Dwa lata budowy

- Gmach piął się w górę błyskawicznie. Wznoszenie budynku trwało nieco ponad dwa lata i kosztowało 157 tys. pruskich talarów – wyjaśnia dyrektor.

Operę zaprojektował Carl Ferdinand Langhans, odpowiedzialny m.in. za projekt wrocławskich Sukiennic, budynku Starej Giełdy czy Synagogi pod Białym Bocianem.

- Okazały i nowoczesny obiekt mógł ugościć na widowni 1600 osób, ale wynikało to prawdopodobnie z tego, że w tym czasie nie przywiązywano dużej wagi do przepisów bezpieczeństwa – stwierdza Słoniowski.

W budynku mieściła się też kameralna kawiarenka i cukiernia, a także sklep. Obok, w miejscu gdzie dziś stoją taksówki, na melomanów czekały dorożki gotowe odwieźć ich w każdy zakątek miasta.

Płonęła dwa razy

Miłośnicy opery niedługo cieszyli się uwerturami i ariami przy Świdnickiej. W lipcową noc 1865 roku w budynku wybuchł pożar. Ogień doszczętnie zrujnował wnętrza: spłonęły loże, dekoracje, kulisy, rekwizytornia i instrumenty. Nienaruszone pozostały mury teatru dlatego szybko udało się go odbudować.

Już po dwóch latach na scenę powróciły widowiska. Jednak w 1871 roku, czyli cztery lata po pierwszym pożarze, wybuchł kolejny. Tym razem podczas spektaklu zapaliła się scena, a wrocławianie obserwowali płonący gmach z dzisiejszego Wzgórza Partyzantów.

- Tym razem straty były zdecydowanie mniejsze. Spaliła się scena i widownia, stan techniczny konstrukcji pozwalał na szybką odbudowę. Za prace wziął się Karl Schmidt, który postawił na zastosowanie najnowocześniejszych technologii, m.in.: zastąpił oświetlenie gazowe elektrycznym, zainstalował wentylację i stalową kurtynę. Wszystko to miało gwarantować bezpieczeństwo i zmniejszyć ryzyko wybuchu kolejnego pożaru – podkreśla Słoniowski.

Jedna z najlepszych

Wrocławska opera była jedną z czołowych takich placówek w Niemczech. Tłumy przychodziły, by podziwiać dzieła Wagnera, Verdiego, Straussa i Pucciniego. To w dzisiejszej stolicy Dolnego Śląska odbywały się światowe prapremiery niektórych oper. Ten stan trwał aż do 1944 roku.

Niemiecka odbudowa

Podczas wojny najbardziej ucierpiał właśnie ten odcinek ul. Świdnickiej przy którym stoi Opera Wrocławska. Jednak gmachowi udało się właściwie w niezmienionym kształcie przetrwać oblężenie miasta.

- Jak na budynek znajdujący się w ścisłym centrum, gmach ucierpiał w niewielkim stopniu. Jedna z bomb przebiła sufit, a pociski zniszczyły figury muz stojące na krawędzi dachu – przypomina dyrektor. Do remontu została wyznaczona specjalna ekipa, a część z niej stanowili Niemcy.

Szczęśliwa opera

Natychmiast po kapitulacji Wrocławia przystąpiono do zabezpieczenia siedziby wrocławskich melomanów. Uzbrojeni obrońcy dobytku zabarykadowali drzwi i okna i odpierali ataki szabrowników.

Gmach przy ul. Świdnickiej miał dużo szczęścia. W przeciwieństwie do wielu innych symboli dawnej niemieckiej potęgi nie został zrównany z ziemią.

- Pomysłów na wyburzenie nie było. Wręcz odwrotnie był rozkaz, by na Ziemiach Odzyskanych jak najszybciej uruchomić instytucje kulturalne. Natychmiast, po wykonaniu niezbędnych prac, miał się odbyć tu pierwszy polski spektakl z prawdziwego zdarzenia. Chodziło o podkreślenie polskości tych ziem – tłumaczy Słoniowski.

Premierowa "Halka"

Powojenną karierę opery we Wrocławiu otworzyła 8 września 1945 roku "Halka" Stanisława Moniuszki. Polski chór przyjechał z Bytomia, soliści i kostiumy z Krakowa, a balet i orkiestra były niemieckie. Władze postawiły na reklamę, komplet widowni miał podziwiać powrót polskiej kultury. Nad miastem przeleciał samolot z którego wysypały się ulotki promujące spektakl.

Poniemieckie wsparcie

Po wojnie z przejętego przez Polaków gmachu zniknęły popiersia niemieckich twórców: Beethovena, Mozarta i Schillera. W latach 50. rozbudowano południową część budynku. Do tego momentu w operze wystawiano też sztuki teatralne i teatr lalek.

- Cały czas wykorzystywano techniczne zdobycze z przedwojennego budynku. Sprzęt do wykonywania różnych efektów wciąż działał. W specjalne drewniane kanały wpuszczano kamienie i tak uzyskiwano donośny odgłos grzmotów. Dziś żaden akustyk tak nie zadziała – zapewnia dyrektor.

Korzystano też z poniemieckich urządzeń do imitowania szumu deszczu i podmuchów wiatru. - Używano pozostawionych przez Niemców rekwizytów i kostiumów – dodaje Słoniowski.

Opera wychodzi w teren

W 1997 roku w Operze Wrocławskiej rozpoczął się remont, który miał przywrócić budynkowi dawny blask. Prace trwały dziewięć lat. To właśnie wtedy spektakle musiały przenieść się poza odnawiany gmach.

- To był zdecydowanie najtrudniejszy okres. Graliśmy w nietypowych miejscach: w kościołach, w Auli Leopoldyńskiej, w Muzeum Narodowym, a nawet na Odrze. Wtedy też odkryliśmy możliwości Hali Stulecia, która pozwala na olbrzymie inscenizacje – opowiada dyrektor.

Mała i elegancka

Podczas modernizacji okazało, że po wojnie niektóre sufity zabezpieczono na szynach tramwajowych i kolejowych. Odkryto też gazety z 1871 roku, których użyto jako podkładki pod portrety. Zdarto tapety, odrestaurowano obrazy, a ściany pomalowano we wzór imitujący tkaninę. Budynek odzyskał dawną elegancję. Teraz to niemal 2 tys. metrów kwadratowych marmurów, 400 metrów mosiężnych balustrad i 200 metrów kwadratowych luster. Na widowni może zasiąść 760 widzów.

Mają plan

W planach dyrekcji Opery Wrocławskiej była budowa drugiego budynku, przylegającego do zabytkowego gmachu. - W miejscu dzisiejszego parkingu miałyby powstać sale prób, magazyn kostiumów i pracownie. Ciągle staramy się o zrealizowanie tego projektu – zaznacza Słoniowski.

Od 19 lat wrocławską placówką zarządza Ewa Michnik. Pod jej rządami opera stała się jedną z najprężniej działających scen operowych w Polsce.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE WRATISLAVIAE AMICI

Opera Wrocławska mieści się przy ul. Świdnickiej, nieopodal wrocławskiego Rynku:

Mapa Targeo

Autor: Tamara Barriga / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Papież jest w gorszym stanie niż wczoraj i miał "kryzys oddechowy". Przeszedł też hemotransfuzję - podał Watykan. Franciszek przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc. Watykan podał również, że jego stan "nadal jest krytyczny".

Stan zdrowia papieża Franciszka się pogorszył. Komunikat Watykanu

Stan zdrowia papieża Franciszka się pogorszył. Komunikat Watykanu

Źródło:
Reuters, PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

37-letni mężczyzna zaatakował nożem w Miluza na wschodzie Francji. Jedna osoba nie żyje, a pięć jest rannych. Poszkodowani to policjanci. Jak podały francuskie media, sprawca ataku został zatrzymany.

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Źródło:
PAP

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

"Jeden z najbardziej zagadkowych polityków", który "każdemu opowiada inną historię o sobie i pokazuje inną twarz" - tak Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza opisywana jest przez niemieckie media. Weidel deklaruje między innymi, że jest przeciwna udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie, chce w kraju zburzyć wszystkie wiatraki, zapowiada też masowe deportacje migrantów z Niemiec.

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

Źródło:
Financial Times, Politico, Reuters, DW, Guardian, PAP, tvn24.pl

W sobotę Andrzej Duda spotkał się w USA z Donaldem Trumpem. Zapowiedź spotkania i rozmowy komentowali w sobotę kandydaci na prezydenta. - Wiecie, że nie chwalę prezydenta Dudy zbyt często, ale jedzie tam przekonywać Trumpa do naszych racji. I to ja rozumiem - mówił Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska). Zdaniem Karola Nawrockiego (Prawo i Sprawiedliwość) tylko w Dudzie jest "moc i szansa na to, że interes Polski będzie w tych negocjacjach uwzględniany". Szymon Hołownia (Polska 2050) "czeka na informacje o planowanych działaniach administracji amerykańskiej". Kandydatka Lewicy Magdalena Biejat mówiła, że "powinniśmy walczyć o miejsce przy stole dla Polski i całej Unii Europejskiej".

"Tak prezydent powinien się zachować". Kandydaci na prezydenta o spotkaniu Duda - Trump

"Tak prezydent powinien się zachować". Kandydaci na prezydenta o spotkaniu Duda - Trump

Źródło:
TVN24, PAP

Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Źródło:
Kontakt 24

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Źródło:
Kontakt24

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

Wśród znanych osobistości USA, w tym celebrytów, nasila się krytyka rządów administracji Donalda Trumpa, w której pracownikiem został Elon Musk. Według rozpowszechnianego w sieci przekazu Oprah Winfrey miała w związku z tym ogłosić, że przeprowadza się do Włoch.

Oprah Winfrey "nie może oddychać tym samym powietrzem co Elon Musk"? Skąd ten "news"

Oprah Winfrey "nie może oddychać tym samym powietrzem co Elon Musk"? Skąd ten "news"

Źródło:
Konkret24

Najbliższe dni przyniosą pogodną aurę w wielu regionach kraju. Później na niebie pojawi się jednak więcej chmur, może z nich padać deszcz. Będzie jednak dość ciepło - miejscami temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

13-latek, który w Krynicy-Zdroju wjechał na nartach w armatkę śnieżną, nie żyje - poinformowała tvn24.pl rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Chłopiec był tam leczony na oddziale intensywnej terapii. Oświadczenie w sprawie wypadku wydały Polskie Koleje Linowe.

Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną

Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Według przedwyborczych sondaży to blok partii chadeckich CDU/CSU ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach do Bundestagu, a lider CDU Friedrich Merz - na stanowisko kanclerza Niemiec. Polityk z wieloletnim doświadczeniem postrzegany jest jako przedstawiciel konserwatywnego społecznie i liberalnego gospodarczo skrzydła CDU. Ma też sprecyzowane poglądy na kwestie migracji, wsparcia dla Ukrainy i współpracy z Polską.

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Źródło:
PAP, Der Spiegel, Der Tagesspiegel, Deutsche Welle, tvn24.pl
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl