Do trzech razy sztuka - bezobsługową kolejkę łączącą brzegi Odry i szybką przeprawę dla studentów wybuduje Doppelmayr, jedyna firma, która za każdym razem stawała do przetargu. Inwestycja pochłonie 12,7 mln złotych, czyli więcej niż przedsiębiorstwo proponowało wcześniej.
- Rozstrzygnęliśmy trzeci przetarg na budowę bezobsługowej kolejki. Zwycięzcą została firma Doppelmayr, która postawi przeprawę za 12 mln 700 tys złotych - mówi Agnieszka Niczewska, rzecznik Politechniki Wrocławskiej.
Za każdym jedyną firmą, która startowała w walce o inwestycję, był właśnie Doppelmayr. Kwota, którą przestawiciele uczelni i miasta ustalili w trzecim przetargu, była wyższa niż ta proponowana za drugim razem.
- Wcześniej firma proponowała 12 mln 600 tys, ale wydawało nam się to za drogo - mówi Niczewska. - Obecna kwota jest wyższa, ale tak naprawdę tu chodzi o kurs Euro, który jest niekorzystny. Taniej już się nie da tego zrobić - kwituje.
Zamiast w 30 min, dojadą w 2,5
Kolejka dla studentów ma być przede wszystkim udogodnieniem. Do tej pory, żeby dostać się z kampusu uczelni do geocentrum po drugiej stronie rzeki, trzeba było zrobić sobie półgodzinny spacer. Teraz podróż zajmie im 2,5 minuty.
- Kolejka będzie miała dwa wagony, którymi jednorazowo przewiezie 30 osób, a w ciągu jednej godziny nawet 350 - mówi Niczewska. - Dzięki inwestycji studenci, pracownicy uczelni i mieszkańcy Wrocławia pokonają odległość dzieląca Przedmieścia Oławskie i Śródmieście dużo szybciej.
Jedna stacja stanie tuż obok budynku Politechniki C13. Druga po przeciwnej stronie Odry, przy budynku geocentrum. Dla studentów politechniki biletem będzie legitymacja, więc będą korzystać za darmo. Pozostali będą musieli skasować miejski bilet.
Kolejka za niecały rok
- Koszt kolejki będzie sfinansowany po połowie z budżetu miasta i z kasy Politechniki Wrocławskiej - mówi Niczewska. - Umowę z wykonawcą podpiszemy w przyszłym tygodniu, po tym jak senat uczelni zaakceptuje ofertę austriackiej firmy.
Od momentu podpisania umowy, firma będzie mieć 11 miesięcy na oddanie kolejki do użytku. Jej uruchomienie uczelnia planuje na początek roku akademickiego 2013/2014.
Autor: das,bieru/roody/k
Źródło zdjęcia głównego: Politechnika Wrocławska