Fundacja Elbanowskich ma zwrócić MEN ponad 27 tysięcy złotych. "Wszczęto postępowanie"

[object Object]
Fundacja Tomasza i Karoliny Elbanowskich ma zwrócić pieniądze MEN po kontroli NIKtvn24
wideo 2/14

Ministerstwo edukacji domaga się od Fundacji Rzecznik Praw Rodziców zwrotu ponad 27 tysięcy złotych. "Ze względu na to, że środki te nie zostały zwrócone do 26 czerwca, wszczęto wobec fundacji postępowanie administracyjne" - przekazała tvn24.pl Justyna Sadlak z Biura Informacji Prasowej MEN. Chodzi o pieniądze z dofinansowania, które fundacja otrzymała na wspólny projekt z MEN. Nieprawidłowości związane z fundacją Elbanowskich opisała w raporcie Najwyższa Izba Kontroli, zarzucając ministerstwu między innymi "nieskuteczny nadzór" nad realizacją projektu. Fundacja odpiera jednak wytknięte nieprawidłowości.

W czerwcu radio RMF podało, że Ministerstwo Edukacji Narodowej po kontroli NIK zażądało od fundacji Karoliny i Tomasza Elbanowskich Rzecznik Praw Rodziców zwrotu ponad 27 tysięcy złotych.

Chodzi o pieniądze, które Fundacja Rzecznik Praw Rodziców dostała od kancelarii premiera w ramach unijnego dofinansowania na przeprowadzenie badań dotyczących zmian w systemie edukacji, które prowadziła z resortem edukacji. Łączna kwota dofinansowania wyniosła 2 377 110 złotych.

Fundacja Elbanowskich wygrała konkurs na partnerstwo z resortem edukacji jednym punktem w rywalizacji z projektem Federacji Inicjatyw Oświatowych.

Wykazane przez NIK nieprawidłowości

Najwyższa Izba Kontroli analizując sprawozdanie z wykonania budżetu resortu edukacji za rok 2018, "szczegółową kontrolą" objęła realizację projektu "Zmiany w systemie edukacji w Polsce odpowiedzią na oczekiwania społeczne i zmiany gospodarcze", który w latach 2016-2018 fundacja prowadziła we współpracy z MEN.

Jak wynika z raportu z maja tego roku, sprawdzono 21 dokumentów złożonych do MEN, w tym 17 dotyczących wydatków poniesionych przez fundację. Kontrolerzy NIK wskazali między innymi pięć nieprawidłowo wystawionych umów o dzieło, osiem umów, w których wystąpiły braki lub błędy w opisie merytorycznym dokumentów finansowych, sześć nieprawidłowych wniosków o płatność. Wytknięto, że w trzech przypadkach "dokonano płatności na inne kwoty niż te, które wynikały z rachunków do umów".

NIK stwierdziła również nieprawidłowość "polegającą na nieskutecznym nadzorze MEN jako Lidera Partnerstwa nad realizacją projektu przez (...) Fundację Rzecznik Praw Rodziców". Podkreśliła, że "pracownicy MEN nie przeprowadzili żadnej kontroli" w FRPR.

Kontrola przeprowadzona przez kancelarię premiera

Wskazano ponadto, że kontrola przeprowadzona przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w maju 2018 roku (kilka miesięcy przed zakończeniem realizacji projektu) również wykazała nieprawidłowości polegające między innymi na "przedstawianiu do rozliczenia wydatku, nieprzewidzianego we wniosku o dofinansowanie, braku odpowiedniej jakości dzieła (ankiety pn. 'Żywienie w szkołach'), rozbieżnościach w zakresie stawek jednostkowych wykazanych we wniosku o dofinansowanie oraz w umowach o dzieło, błędnych opisach merytorycznych dokumentów finansowych, braku precyzyjnego opisu przedmiotu umów o dzieło, niedopełnieniu obowiązku prawidłowego upublicznienia zapytania ofertowego".

Jak czytamy w informacji NIK, "w wyniku kontroli KPRM uznano część wydatków jako niekwalifikowalne".

NIK zauważa także, że pomimo wykazanych przez kancelarię premiera niepoprawności, "w informacji pokontrolnej KPRM projekt został oceniony jako realizowany, co do zasady w sposób poprawny, ale ze względu na występujące uchybienia zwrócono uwagę na konieczność jego usprawnienia".

Brak kontroli projektu u partnera MEN uzasadniała dyrektor Departamentu Podręczników, Programów i Innowacji w resorcie edukacji Alina Sarnecka. Jak przekonywała, "prowadzony był ciągły monitoring, w wyniku którego nie stwierdzono nieprawidłowości".

Najwyższa Izba Kontroli podkreśliła, że "nie podziela argumentów przedstawionych w wyjaśnieniach, ponieważ wykazane przez KPRM nieprawidłowości wskazują na nieskuteczny nadzór nad działaniami Partnera projektu [fundacji Elbanowskich - przyp. red.]".

Zauważono, że to Departament Podręczników, Programów i Innowacji MEN jest odpowiedzialny za "koordynowanie (w tym monitorowanie i nadzorowanie oraz ewentualne dochodzenie należności) prawidłowości działania Partnera przy realizacji zadań zawartych w projekcie (...), zapewnienie prawidłowości operacji finansowych w szczególności poprzez wdrożenie systemu zarządzania i kontroli finansowej projektu".

Raport NIK: Wykonanie budżetu państwa w 2018 roku w części 30 - oświata i wychowanie >

W sprawozdaniu wykonania budżetu MEN za rok 2018 kontrolerzy MEN sprawdzili 21 umów dotyczących projektu "Zmiany w systemie edukacji w Polsce odpowiedzią na oczekiwania społeczne i zmiany gospodarcze". Czytaj więcej na https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-nik-wskazuje-nieprawidlowosci-w-projekcie-fundacji-elbanowsk,nId,3066063#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

MEN: realizacja projektu nie wzbudzała wątpliwości

W piątek Justyna Sadlak z Biura Informacji Prasowej ministerstwa edukacji odpowiedziała na prośbę o oficjalne stanowisko w tej sprawie. Jak poinformowała, "Ministerstwo Edukacji Narodowej zwróciło się do Fundacji Rzecznik Praw Rodziców o zwrot środków w wysokości 27 311, 43 złotych". Podkreśliła przy tym, że całość realizowanego z fundacją Elbanowskich projektu to 2 512 916, 06 złotych.

"Ze względu na to, że środki te nie zostały zwrócone do 26 czerwca, wszczęto wobec fundacji postępowanie administracyjne" - dodała Sadlak. Podkreśliła, że wydatki niekwalifikowalne po stronie FRPR stwierdzono podczas kontroli przeprowadzonej przez KPRM a nie NIK.

Wyraziła także pogląd przeciwny do NIK, przekonując, że "MEN nie miał obowiązku przeprowadzać kontroli w siedzibie Partnera [fundacji - przyp. red.]".

Podkreśliła jednocześnie, że "w ramach realizacji projektu prowadzony był ciągły nadzór i monitorowanie działań Partnera, zarówno pod względem finansowym i merytorycznym (wydatkowanie zgodnie z budżetem projektu), w wyniku których nie stwierdzano nieprawidłowości, realizacja projektu nie wzbudzała wątpliwości w związku z czym nie powodowała konieczności przeprowadzenia kontroli u Partnera".

"W przypadku wątpliwości co do zasadności wydatków lub innych kwestii spornych, były one sygnalizowane podczas spotkań przedstawicieli Lidera i Partnera i, w miarę możliwości, rozwiązywane na bieżąco" - przekazała. "Ponadto w maju 2018 roku rozpoczęła się kontrola KPRM jako Instytucji Pośredniczącej, w związku z tym przeprowadzenie kontroli przez Lidera Partnerstwa nie było uzasadnione" - argumentowała.

"Oczekujemy, że te pieniądze zostaną zwrócone"

W czwartek 8 sierpnia przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej pytani byli na konferencji prasowej o kwotę, jaką miała zwrócić fundacja Elbanowskich, czy została ona zwrócona oraz na czym polegały nieprawidłowości.

- Minister wystąpił do fundacji o zwrot tych pieniędzy i oczekujemy, że te pieniądze zostaną zwrócone przez fundację. Tyle mogę powiedzieć na dzisiaj - powiedział wiceminister edukacji Maciej Kopeć. - Trudno mi na ten temat więcej powiedzieć, niż to, co wynikało z raportu Najwyższej Izby Kontroli - dodał.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski podkreślił, że "generalnie w przypadku każdej fundacji, która korzysta ze środków publicznych, które są w dyspozycji Ministerstwa Edukacji Narodowej podchodzimy tak samo". - Te środki powinny być wydawane zgodnie z prawem. Jeżeli są jakieś wątpliwości, to każda fundacja bez względu na to, jak się nazywa i przez kogo jest prowadzona, jest zobowiązana do zwrotu tych środków - oświadczył.

Fundacja odpiera zarzuty kancelarii premiera

Pod koniec lipca, jeszcze przed wspomnianą konferencją MEN, dziennikarza tvn24.pl skierował mailowo do fundacj Elbanowskich pytania o fragment raportu NIK, dotyczący wyników kontroli KPRM i brak kontroli ze strony resortu edukacji.

W odpowiedzi Tomasz Elbanowski przekazał, że "kontrola KPRM jest standardową kontrolą w projekcie, ponieważ jest to Instytucja Pośrednicząca, a więc przekazująca środki i nadzorująca projekt".

Wskazywał także, że "ocena jakości ankiety", z czym wiązał się jeden z zarzutów KPRM, "jest subiektywną oceną urzędnika, od której się odwołaliśmy. Argumentem urzędnika była skrótowa forma ankiety. Kontrargumentem Fundacji oparta na podstawach naukowych tworzenia ankiet Internetowych wskazana metodologia".

"Ankieta internetowa wymaga skrótowej formy, bo ludzie poświęcają do 3 minut czasu na jej wypełnienie. Fundacja konsultowała jej treść i zakres z ekspertami również od żywienia w szkole" - oświadczył Elbanowski.

Dodał, że "zastrzeżenie do formy zapytania ofertowego również pozostaje kwestią sporną między KPRM a Fundacja". "Chodzi o to, czy na całe zadanie zamówienia udziela się według takich samych reguł, jak na jego cześć (a więc za mniejsza kwotę)".

Jak napisał Elbanowski, "KPRM uważa, że tak", natomiast "eksperci, których zdanie przedstawiła Fundacja uważają, że kluczowa jest realna kwota pozostałego do wykonania działania, na które udziela się zamówienia, a nie wartość całego zadania, którego część już wykonano".

Odnosząc się, do nieprawidłowości wykazanych przez kancelarię premiera, przekonywał, że "wszystkie pozostałe kwestie zostały wyjaśnione lub poprawione w toku kontroli MEN".

Fundacja: zwrot nie jest konieczny przed wyjaśnieniem, czy kontrargumenty FRPR są słuszne

Dalej w korespondencji wyjaśniał, że "kontrola NIK, która była przeprowadzana w MEN jako kontrola coroczna, stwierdziła stan na dzień kontroli, nie czekając na wyjaśnienia. Argumenty KPRM zostały przytoczone bez uwzględnienia zdania Fundacji, ani wyjaśnień udzielonych do MEN".

Zdaniem Elbanowskiego, "kontrola MEN była sprawowana nad Fundacją na bieżąco. Zastrzeżenie braku sprawowania kontroli nie jest zasadne. Chodzi zapewne o brak oddzielnej kontroli, niepotrzebnej w sytuacji stałego zarządzania przez MEN projektem (MEN był jego liderem, Fundacja partnerem)".

"Zwrot środków nie jest konieczny przed wyjaśnieniem, czy kontrargumenty Fundacji odnośnie podniesionych zastrzeżeń są słuszne i wystarczające" - podkreślił.

Wygrany konkurs, projekt z MEN i duże pieniądze

29 kwietnia 2016 roku na stronie internetowej MEN pojawiła się informacja, że fundacja Elbanowskich wygrała konkurs na partnerstwo z resortem edukacji. Rywalizowała wtedy z projektem Federacji Inicjatyw Oświatowych i wygrała z nim zaledwie jednym punktem.

Wcześniej w lutym 2016 roku odbył się niemal identyczny konkurs (wtedy nie można było startować jako koalicja podmiotów), który wygrała wówczas właśnie Federacja Inicjatyw Oświatowych. Po tygodniu od tego wydarzenia przyszła wiadomość z ministerstwa, że konkurs został unieważniony. - Nie byliśmy gotowi na partnerstwo. Byliśmy na bardzo wczesnym etapie debat społecznych - argumentowała ówczesna szefowa MEN Anna Zalewska.

Po wygranym drugim konkursie organizowanym przez KPRM fundacja Elbanowskich przystąpiła do realizacji z MEN projektu "Zmiany w systemie edukacji w Polsce odpowiedzią na oczekiwania społeczne i zmiany gospodarcze". Jak czytamy w dokumencie NIK, na ten cel został złożony wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych, których dysponentem była kancelaria premiera.

Łączna kwota dofinansowania wyniosła 2 377 110 złotych. Wydatki po stronie MEN wynosiły 1 633 680 złotych, a po stronie Fundacji Rzecznik Praw Rodziców 743 430 złotych. Realizację projektu przewidziano na okres od 1 października 2016 r. do 31 grudnia 2018 r.

Jak czytamy dalej w raporcie, 13 lipca 2017 roku kwota dofinansowania została zwiększona do 2 512 920 tysięcy złotych. Pomiędzy resortem a FRPR podział wydatków ustalono w następujący sposób: MEN - 1 572 190 złotych, FRPR - 940 730 złotych.

Autor: js,akr/adso,now / Źródło: tvn24.pl, TVN24, RMF FM, Gazeta Wyborcza,

Pozostałe wiadomości

- Jestem z zawodu nauczycielem historii. I trudno, żebym dziś nie powiedział kilku zasadniczych słów dotyczących sytuacji, bo ona jest sytuacją historyczną, w jakiej znaleźliśmy się my wszyscy - mówił na Krajowym Zjeździe Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego Donald Tusk. Premier ocenił, że wojna na wschodzie wchodzi w rozstrzygającą fazę i "zbliża się nieznane".

Premier o "wydarzeniach ostatnich kilkudziesięciu godzin". "Zbliża się nieznane"

Premier o "wydarzeniach ostatnich kilkudziesięciu godzin". "Zbliża się nieznane"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

W niedzielę o godzinie 16 w Krakowie odbędzie się obywatelskie spotkanie z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Podczas wydarzenia zostanie ogłoszona decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta - przekazał w piątek rzecznik PiS Rafał Bochenek.

"Decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata". Rzecznik PiS podał szczegóły

"Decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata". Rzecznik PiS podał szczegóły

Źródło:
PAP, TVN24

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

CBOS zbadał preferencje partyjne Polaków w drugiej połowie listopada. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się teraz, Koalicja Obywatelska zdobyłaby 32 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 31 proc., Konfederacja - 13 proc. W komentarzu zwrócono uwagę na prawdopodobny wpływ wyborów w USA na wzrost poparcia dla PiS.

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

Źródło:
PAP

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Wiedeńska policja w piątek znalazła w pobliżu szpitala w stolicy Austrii ciało noworodka. Dzień wcześniej służby informowały o szeroko zakrojonych poszukiwaniach dziecka, które zniknęło z sali na oddziale neonatologicznym.

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Źródło:
APA, ENEX, ORF, tvn24.pl

W czwartkowe popołudnie w stanie Alabama stracono Careya Dale Graysona, skazanego za zabójstwo autostopowiczki w 1994 roku. Jak podkreślają amerykańskie media, był on trzecią jak dotąd osobą, w stosunku do której karę śmierci wykonano poprzez uduszenie azotem.

Kolejna egzekucja nową metodą. 50-latek stracony za brutalne zabójstwo autostopowiczki w 1994 roku

Kolejna egzekucja nową metodą. 50-latek stracony za brutalne zabójstwo autostopowiczki w 1994 roku

Źródło:
USA Today, CNN, tvn24.pl

Kolejne trzy osoby usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W sumie podejrzanych jest osiem osób, w tym były prezes agencji i Paweł S., twórca marki Red is Bad, który po deportacji z Dominikany siedzi w areszcie.

Policjant miał pomóc Pawłowi S. wypłacić z banków 3,5 miliona złotych

Policjant miał pomóc Pawłowi S. wypłacić z banków 3,5 miliona złotych

Źródło:
tvn24.pl/ Prokuratura Krajowa

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trybunał Konstytucyjny uznał, że odsunięcie Dariusza Barskiego z funkcji prokuratora krajowego było niezgodne z konstytucją. Do orzeczenia odniosła się rzeczniczka prokuratora generalnego i Prokuratury Krajowej, która oceniła, że budzi ono "pewne wątpliwości w kontekście zakresu rozstrzygnięcia". Prokurator Anna Adamiak zauważyła też, że w składzie orzekającym zasiadało dwoje sędziów, którzy podlegają z mocy prawa wyłączeniu.

Trybunał Konstytucyjny w sprawie Barskiego "wyszedł poza przysługującą mu kompetencję"

Trybunał Konstytucyjny w sprawie Barskiego "wyszedł poza przysługującą mu kompetencję"

Źródło:
TVN24, PAP

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił wszystkich trzech oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony w 1992 roku. - Błędy i niekonsekwencje prokuratury w postępowaniu przygotowawczym doprowadziły do takiego wyroku - powiedział na początku uzasadnienia orzeczenia sędzia Stanisław Zdun.

Sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych w sprawie zabójstwa byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony

Sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych w sprawie zabójstwa byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Grupa saperów została wysłana na teren lotniska Gatwick pod Londynem po tym, gdy służby bezpieczeństwa zidentyfikowały w jednym z bagaży zakazany przedmiot. Wcześniej jeden z dwóch terminali lotniska został ewakuowany. Po zakończonej akcji policji został ponownie otwarty.

"Incydent zagrażający bezpieczeństwu". Terminal londyńskiego lotniska ewakuowany

"Incydent zagrażający bezpieczeństwu". Terminal londyńskiego lotniska ewakuowany

Źródło:
Reuters, PAP

Ubiegłoroczna koronacja Karola III kosztowała Wielką Brytanię 72 miliony funtów - ujawniono w opublikowanym w czwartek rządowym raporcie. Była to największa uroczystość na Wyspach od 70 lat, której przebieg śledziły dwa miliardy osób na całym świecie. Władze opisały ją jako "moment, który zdarza się raz na pokolenie". Zdaniem przeciwników monarchii wydarzenie zorganizowano jednak zbyt wystawnie i oskarżają oni rząd o marnotrawienie publicznych pieniędzy "na paradę jednej osoby".  

Ujawniono koszt koronacji Karola III. "Nieprzyzwoity"

Ujawniono koszt koronacji Karola III. "Nieprzyzwoity"

Źródło:
PAP, The Guardian, BBC

Biznesmen z Sycylii odnalazł na terenie swojej posiadłości końską głowę. Przed wejściem do jego domu ułożono też fragmenty innych martwych zwierząt. Zdaniem lokalnych śledczych może to stanowić reakcję na jego odmowę współpracy z mafią, nawiązującą do sceny z filmu "Ojciec chrzestny" Francisa Forda Coppoli.  

Głowa konia w posiadłości sycylijskiego biznesmena. Sceny niczym z "Ojca chrzestnego"

Głowa konia w posiadłości sycylijskiego biznesmena. Sceny niczym z "Ojca chrzestnego"

Źródło:
Rai News, The Guardian

"Ogromny błąd", "wpadnięcie w pułapkę", "zdrada interesów" - tak oceniana jest pierwsza podróż zagraniczna nowego prezydenta Indonezji do Chin. W podpisanych wówczas dokumentach znalazł się zapis, który wskazuje na uznanie istnienia chińskich roszczeń terytorialnych. Eksperci nie mają wątpliwości: Pekin zyskał cenną amunicję do dalszego łamania prawa międzynarodowego, a cały region może z tego powodu ucierpieć.

Wpadli w "pułapkę" zastawioną przez Chiny. Pekin zyskał w sporze cenną amunicję

Wpadli w "pułapkę" zastawioną przez Chiny. Pekin zyskał w sporze cenną amunicję

Źródło:
tvn24.pl

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Na drodze ekspresowej S12 na Lubelszczyźnie kierująca samochodem osobowym przeoczyła zjazd na węźle Nałęczów. Najpierw zatrzymała się na pasie awaryjnym, a następnie zaczęła cofać, doprowadzając do kolizji z nadjeżdżającym pojazdem. Nagranie ku przestrodze opublikowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Przeoczyła zjazd i zaczęła cofać. Szokujące nagranie z drogi ekspresowej

Przeoczyła zjazd i zaczęła cofać. Szokujące nagranie z drogi ekspresowej

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

88-latek z Białegostoku w niekonwencjonalny sposób oszukał przestępców. Zamiast 40 tysięcy złotych włożył do reklamówki chusteczki, okładając je banknotami o niskich nominałach. Przywiązał też sznurek, który trzymał w dłoni i czekał, aż po drugiej stronie drzwi ktoś przyjdzie po pakunek. Gdy to nastąpiło, szarpnął. Oszust uciekł. W związku z tą nietypową, choć skuteczną akcją zapytaliśmy policję o to, jak powinny zachować się ofiary tego typu oszustw, by nie narazić się na niebezpieczeństwo.

Senior przechytrzył oszusta. Policja radzi, jak zachować się w takiej sytuacji. "Lepiej od razu do nas zadzwonić"

Senior przechytrzył oszusta. Policja radzi, jak zachować się w takiej sytuacji. "Lepiej od razu do nas zadzwonić"

Źródło:
tvn24.pl

"Niech idą sobie", "brawo Turcja" - komentują polscy internauci przekaz o tym, jakoby Turcja wychodziła z NATO. Brak jakichkolwiek potwierdzeń takich doniesień, a zasięg tej narracji wzmacniają w sieci konta szerzące rosyjską dezinformację. Sprawdziliśmy, co może być jej źródłem.

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Źródło:
Konkret24

Wykształcony, wierny tradycji i niezależny wobec partii politycznej – taki zdaniem uczestników najnowszego sondażu dla Radia ZET powinien być idealny kandydat na prezydenta. W badaniu zapytano Polaków też o preferowane wiek, płeć, orientację oraz wyznanie głowy państwa.  

Idealny kandydat na prezydenta. Tych cech oczekują Polacy

Idealny kandydat na prezydenta. Tych cech oczekują Polacy

Źródło:
Radio ZET

Jedna osoba zginęła w karambolu siedmiu samochodów na dolnośląskim odcinku autostrady A4. Na wysokości miejscowości Gromadka, niedaleko Bolesławca, zderzyły się cztery pojazdy ciężarowe, dwa osobowe i bus. Autostrada jest zablokowana w obu kierunkach.

Karambol na autostradzie A4. Jedna osoba nie żyje

Karambol na autostradzie A4. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
GDDKiA
"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

Nie mam za co przepraszać - tak na pytania o swoją wypowiedź dotyczącą Pawła Cz. odpowiada prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Wcześniej w wywiadzie sugerował, że były rektor Collegium Humanum miał oskarżyć prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, by wyjść z aresztu. Wspomniał przy tym o jego domniemanej orientacji seksualnej. - Przeprosić to bardzo mało - uważa Ryszard Kalisz, obrońca Pawła Cz. Według działaczy Kampanii Przeciwko Homofobii wypowiedzi Jaśkowiaka są dyskryminujące i stygmatyzują społeczność LGBT+.

Jaśkowiak: nie mam za co przepraszać. Kalisz: przeprosić to bardzo mało

Jaśkowiak: nie mam za co przepraszać. Kalisz: przeprosić to bardzo mało

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, TOK FM, Radio Poznań

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl