Kaczmarek skłamał - obejrzyj nagrania z hotelowych kamer

Aktualizacja:
Prezentacja prokuratury ujawniająca dowody przeciw Januszowi Kaczmarkowi
Prezentacja prokuratury ujawniająca dowody przeciw Januszowi Kaczmarkowi
TVN24
Prezentacja prokuratury ujawniająca dowody przeciw Januszowi KaczmarkowiTVN24

Prokuratura wykazała, że były minister spraw wewnętrznych Janusz Kaczmarek składał fałszywe zeznania w sprawie swojego spotkania w hotelu Marriott. Nie ujawniono jednak, co na ten temat zeznał przesłuchiwany wcześniej biznesmen Ryszard Krauze.

Janusz Kaczmarek okłamywał śledczych i opinię publiczną. Szef policji Konrad Kornatowki i prezes PZU Jaromir Netzel załatwiali Kaczmarkowi fałszywe alibi. Prawdopodobnie kłamał też jeden z najbogatszych Polaków, Ryszard Krauze. Z pokazanych przez prokuraturę materiałów wynika, że wysocy urzędnicy państwowi byli ściśle związani z biznesmenem.

 
Łańcuch przecieku o akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa mógł wyglądać tak: Janusz Kaczmarek (1) - Ryszard Krauze (2) - Lech Woszczerowicz (3) - Andrzej Lepper (4) - Janusz Maksymiuk (5) - Piotr Ryba (6) - Andrzej Kryszyński (7). TVN24.pl

Prokuratorzy nie przesądzają, że Kaczmarek był źródłem przecieku o akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa. - W tej sprawie nadal jest prowadzone postępowanie - tłumaczy Engelking. Dziennikarze dopytywali, dlaczego Kaczmarek poznał szczegóły akcji. Przypominali, że oficjalnie Kaczmarek nie mógł tej wiedzy posiadać. Według ustawy o CBA, szef MSWiA po prostu nie ma wglądu w działania biura i nie może wiedzieć o akcjach CBA. Prokuratorzy nie chcieli odpowiadać na to pytanie. - To nie jest przedmiotem dzisiejszej konferencji. Dzisiaj zostały postawione zarzuty składania fałszywych zeznań - tłumaczył prokurator Engelking.

W piątek wieczorem prokuratorzy ujawnili dowody uzasadniające zatrzymanie Janusza Kaczmarka, Konrada Kornatowskiego i Jaromira Netzla. Co jest na filmie? - Łączny pobyt Janusza Kaczmarka w Hotelu Marriott trwał 42 minuty, z czego 27 minut spędził sam na sam z Ryszardem Krauze w jego apartamencie - mówił zastępca prokuratora generalnego Jerzy Engelking, który zaprezentował na konferencji prezentację części materiałów dowodowych, m.in. nagrań telefonicznych rozmów, monitoringu z hotelu Marriot.

Jak według prokuratury wyglądał wieczór Kaczmarka 5 lipca, czyli w przeddzień akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa? 21.00 - Janusz Kaczmarek z Ministerstwa Sprawiedliwości (tam dowiaduje się o planowanej akcji CBA w MR) jedzie samochodem służbowym do Pałacu Prezydenckiego. 23.08 - Opuszcza Pałac i jedzie do centrum 23.11 - dojeżdża do centrum, a dokładnie do Hotelu Marriott, gdzie przekaźniki rejestrują logowanie telefonu komórkowego ówczesnego szefa MSWiA do przekaźników telefonii obejmujących hotel Marriott Kaczmarek wsiada do windy na poziomie "0" i jedzie prosto na 40 piętro hotelu, nie zatrzymując się ani na pierwszym, ani na drugim piętrze. Numery pięter wyświetlające się na monitorze w windzie widoczne są na monitoringu. Na 40 piętrze budynku znajdują się dwa apartamenty Krauzego - 4020 i 4018. Na tym samym piętrze znajduje się bar "Panorama". Kamery zarejestrowały, jak Kaczmarek wysiada z windy i omijając bar przechadza się. Według Engelkinga - przez 11 minut od 23.15. - Nie było bowiem osoby, z którą ma się spotkać - mówił Engelking. - Widać, że pan Kaczmarek zna to miejsce, porusza się po nim pewnie - dodał. Pokój spotkań - 4020 Kolejne ujęcia z monitoringu pokazują, jak z windy na 40. piętrze wysiada Ryszard Krauze, który idzie prosto do wynajmowanego przez siebie apartamentu nr 4020 - tzw. "apartamentu wiceprezydenckiego".

 
Droga Kaczmarka do hotelu Marriott 
 
Były minister wchodzi do hotelu 
 
Kaczmarek w windzie hotelowej TVN24
 
Janusz Kaczmarek przez 11 min czekał na 40. piętrze hotelu TVN24
 
W windzie na 40. piętro wjeżdża biznesmen Ryszard Krauze TVN24

- Gdy Krauze wszedł do swego pokoju, Kaczmarek zawrócił i zdecydowanym krokiem poszedł w tym samym kierunku - wskazywał Engelking. Zdaniem prokuratury, Kaczmarek wszedł do gabinetu Krauzego. Nie widać jednak samego momentu wejścia na monitoringu. Po 27 minutach Kaczmarek - zdaniem prokuratury - wychodzi z apartamentu Krauzego. Idzie do wind, omijając znów bar "Panorama". Engelking podkreśla, że według ustaleń śledczych, tego wieczora Kaczmarka nie było w tym barze, choć tak twierdził w swoich zeznaniach. - Twierdził też, że wypił tam lampkę wina, za 30-35 zł - mówił Engelking. I dodał: - Osoby pracujące wtedy w "Panoramie" nie widziały Kaczmarka i nie odbył się wtedy zakup lampki wina za taką kwotę. Ówczesny szef MSWiA jedzie od razu na poziom "0" hotelu, znów omijając piętra I i II. Monitoring hotelowy nie zarejestrował też żadnego spotkania Janusza Kaczmarka i Jaromira Netzla 5 lipca - mówił Jerzy Engelking. O takim spotkaniu w hotelu mówił Kaczmarek, a potwierdzał to w zeznaniach Netzel.

 
Krauze w drodze do wynajętego pokoju 4020 - "wiceprezydenckiego" TVN24

Woszczerowicz pojawia się w Marriocie Dokładnie o północy w hallu hotelu pojawia się poseł Samoobrony Lech Woszczerowicz (widać na monitoringu), a - jak twierdzi Engelking - tuż przed północą w trzysekundowej rozmowie Krauze zaprosił Woszczerowicza do Marriotta. Ten wjeżdżając na 40. piętro - podkreślał Engelking - sprawiał wrażenie zagubionego - w przeciwieństwie do Kaczmarka. W apartamencie Krauzego Woszczerowicz spędził - według prokuratury - 28 minut.

 
W windzie na 40. piętro zmierza poseł Samoobrony Lech Woszczerowicz TVN24

Prokurator: Woszczerowicz ostrzega Leppera Następnego dnia około 6 rano Woszczerowicz miał prosto z Sejmu "w dużym pośpiechu" jechać na niezapowiedziane spotkanie z ówczesnym wicepremierem Andrzejem Lepperem. Jego wizytę w resorcie rolnictwa zarejestrował tamtejszy monitoring. Tam ma dojść do spotkania z Lepperem (nie widać tego na monitoringu).

Maksymiuk przekazał ostrzeżenie Rybie i Krzyszyńskiemu Następnie Lepper ma przekazać ostrzeżenie Januszowi Maksymiukowi. - Po kontakcie z Andrzejem Lepperem miał on wezwać na pilne spotkanie Piotra Rybę, który po chwili dzwonił do Andrzeja Kryszyńskiego - obu podejrzanych o płatną protekcję w sprawie odrolnienia ziemi - oświadczył w piątek wiceprokurator Jerzy Engelking. Według niego stało się to, gdy Kryszyński miał już w hotelu przeliczone pieniądze z otrzymanej łapówki za odrolnienie ziemi, którą dostałby od podstawionego oficera CBA - jednak po tej rozmowie gwałtownie zmienił plany i zaczął się wycofywać z transakcji.

Co o wydarzeniach 5 lipca zeznawał Janusz Kaczmarek? Kaczmarek 5 lipca, podczas spotkania w Ministerstwie Sprawiedliwości, poznał termin realizacji akcji specjalnej CBA w resorcie rolnictwa, która miała służyć zbadaniu podejrzeń o korupcję w tym ministerstwie.

W związku z ta wiedzą, już po fiasku akcji i dymisji wicepremiera i ministra rolnictwa Andrzeja Leppera, 13 lipca Kaczmarek został przesłuchany w charakterze świadka.

Potwierdził wtedy, że 5 lipca poznał termin akcji. Zeznał, że po spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości udał się na spotkanie z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Potem zaś do hotelu Marriott na spotkanie z prezesem PZU Jaromirem Netzlem.

W pierwszym przesłuchaniu Kaczmarek zeznał najpierw, że spotkał się z Netzlem na pierwszym piętrze hotelu. W drugim przesłuchaniu zmodyfikował zeznania i powiedział, że spotkali się na piętrze drugim przed restauracją "Parmezana".

Kaczmarek pytany, czy spotkał się tego dnia z Ryszardem Krauze, stanowczo zaprzeczył. Najpierw twierdził też, że nie był na 40 piętrze hotelowego budynku. Później jednak zmodyfikował zeznania i przyznał, że udał się na 40 piętro do baru Panorama, gdzie wypił drinka. - Podczas drugiego przesłuchania w pełni potwierdził pierwsze zeznania, włącznie z modyfikacją - podkreślił prokurator krajowy Dariusz Barski.

Co zeznali Netzel i Kornatowski? Prokuratura wyjaśnia: Jaromir Netzel przyznał, że spotkał się tego dnia z Januszem Kaczmarkiem, ale nie w hotelu na pierwszym, lub drugim piętrze, lecz przed budynkiem. Z monitoringu wynika, że Kaczmarek w ogóle nie spotkał się z Netzlem.

Konrad Kornatowski zeznał z kolei m.in., że nie wiedział, że Netzel ma zeznawać ws. przecieku w akcji CBA. Coś innego wynika z zaprezentowanych dziś przez prokuraturę rozmów telefonicznych podejrzanych. Jak mówił prokurator krajowy Dariusz Barski, Kornatowski stwierdził także, że nigdy nie nakłaniał Netzla do składania fałszywych zeznań.

- Po zaprezentowaniu mu nagrań telefonicznych rozmów zmodyfikował te zeznania - mówił Barski. - Powiedział, ze Kaczmarek zadzwonił do niego z poleceniem, żeby przekazał "ażeby Jaromir Netzel, jak będzie pytany, nie wypierał się jakiegoś spotkania z Kaczmarkiem" - cytował zeznania byłego szefa policji. Kornatowski miał dodać, że nie pytał o szczegóły i był tylko "posłańcem".

Prokuratura stawia zarzuty Jak poinformowała prokuratura, zarzuty wobec Janusza Kaczmarka dotyczą składania fałszywych zeznań, zatajenia prawdy i nakłaniania do składania fałszywych zeznań w sprawie przecieku z akcji CBA w resorcie rolnictwa. Nie ma zarzutu o dokonanie przecieku.

- Nie powiedziałem, że Janusz Kaczmarek jest źródłem przecieku. Nie da się na tym etapie tego ustalić - oświadczył jednak wiceprokurator generalny Jerzy Engelking, odpowiadając na pytanie, czy skoro Kaczmarek wiedział o akcji CBA w resorcie rolnictwa, to czy nie powinien mieć zarzutu dokonania przecieku.

Konrad Kornatowski jest podejrzany o składanie fałszywych zeznań oraz namawianie Neztla do składania fałszywych zeznań oraz utrudnianie śledztwa. Jaromir Netel jest podejrzany o składanie fałszywych zeznań.

Nie ma wniosku prokuratury o aresztowanie podejrzanych. Żaden z nich nie przyznał się do winy. Według prokuratora Barskiego, Janusz Kaczmarek odmówił "ustosunkowania się do tego, co zobaczył". Jaromir Netzel wyjaśnił zaś, że 5 lipca spotkał się z Kaczmarkiem poza hotelem Marriott.

Brochwicz: nie znałem tych dowodów Adwokat byłego szefa MSWiA Janusza Kaczmarka Wojciech Brochwicz nie chce komentować przedstawionych dziś przez prokuraturę dowodów, które mają obciążać jego klienta. Podkreśla, że wcześniej ich nie znał. - Analizujemy teraz z drugim obrońcą pana Kaczmarka, materiał dowodowy przedstawiony przez prokuraturę i przygotowujemy nasze stanowisko - powiedział Brochwicz.

Kaczmarek, Kornatowski i Netzel na wolności

W piątek w nocy prokuratura zwolniła Janusza Kaczmarka, Konrada Kornatowskiego i Jaromira Netzla. Wobec wszystkich trzech podejrzanych zastosowano poręczenie majątkowe. Dla Kaczmarka - w kwocie 100 tys. zł, a w przypadku Netzla i Kornatowskiego po 80 tys. zł. Wszyscy trzej mają też zakaz opuszczania kraju.

Karolina Deling, Mateusz Sosnowski

Pokazujemy całość konferencji prasowej w sprawie przecieku o akcji CBA. Ze względy na długość konferencji, podzieliliśmy ją na trzy części.

Prokuratura ujawnia materiały dowodowe cz.1
Prokuratura ujawnia materiały dowodowe cz.1TVN24
Prokuratura ujawnia materiały dowodowe cz.2
Prokuratura ujawnia materiały dowodowe cz.2TVN24
Prokuratura ujawnia materiały dowodowe cz.3
Prokuratura ujawnia materiały dowodowe cz.3TVN24

Źródło: TVN24, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Mieszkańcy Moszczanki i Łąki Prudnickiej, ewakuujcie się najszybciej jak możecie, mamy informację o przebiciu na wale w Jarnołtówku, tama jest zagrożona - przekazał w dramatycznym wideo komendant PSP w Prudniku. O tym, że Jarnołtówek jest obecnie kluczowym miejscem walki z powodzią mówiła też prezes Wód Polskich, Joanna Kopczyńska.

Dramatyczny apel o ewakuację kilku miejscowości pod Prudnikiem

Dramatyczny apel o ewakuację kilku miejscowości pod Prudnikiem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Płynąca ulicami Stronia Śląskiego (woj. dolnośląskie) woda doprowadziła do zawalenia się jednego z budynków. - Potwierdzamy, że runął budynek, w którym działał posterunek policji. Na co dzień pracowało tam trzech funkcjonariuszy - przekazał tvn24.pl młodszy aspirant Tobiasz Fąfara z policji w Kłodzku. Sytuacja w mieście - jak podkreślają strażacy - jest bardzo trudna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że tama w Stroniu Śląskim została przerwana i woda zmierza rzeką Biała Lądecka w dół zlewni Nysy Kłodzkiej.

Woda wdarła się do miasta, runął posterunek policji. IMGW: tama została przerwana

Woda wdarła się do miasta, runął posterunek policji. IMGW: tama została przerwana

Źródło:
tvn24.pl

Na tym etapie musimy poczekać, aż poziom wody opadnie. Wtedy dopiero będziemy mogli ocenić rozmiar strat. Obecnie nikt nawet nie jest w stanie określić, ile posesji znalazło się po wodą - mówi młodszy brygadier Patrycja Pokrzywa ze straży pożarnej w Bielsku-Białej, kiedy pytamy o sytuację w zalanych Czechowicach-Dziedzicach. Portal "Bielskie Drogi" opublikował zdjęcia z drona, na których widać sektor miasta zanurzony w wodzie. Rozmówczyni tvn24.pl przekazuje, że sytuacja się "powoli stabilizuje", a poziom wody zaczął nieco opadać.

Przerażające zdjęcia zalanego miasta. "Obecnie nie da się powiedzieć, ile posesji znalazło się pod wodą"

Przerażające zdjęcia zalanego miasta. "Obecnie nie da się powiedzieć, ile posesji znalazło się pod wodą"

Źródło:
tvn24.pl

Gmina Kłodzko ostrzegła mieszkańców przed kolejną falą powodziową. "Mieszkańcy: Ołdrzychowic Kłodzkich, Żelazna i Krosnowic. Zbliża się kolejna fala, większa o około metr" - zaalarmowano w mediach społecznościowych. Woda podnosi się też w kolejnych miejsca mocno zalanego miasta Kłodzka. - Pozostały nam jedynie działania ratunkowe – powiedział burmistrz miasta Michał Piszko. Kamera TVN24 zarejestrowała jak strażacy pomagali tamtejszym mieszkańcom w ewakuacji.

"Zbliża się kolejna fala, większa". Gmina ostrzega

"Zbliża się kolejna fala, większa". Gmina ostrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Niż genueński Boris sprawia, że w części kraju pada ulewny deszcz. IMGW wydał ostrzeżenia przed obfitymi opadami i silnym wiatrem. Rozszerzono też zasięg obowiązywania alarmów przed burzami o południową i południowo-zachodnią część kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje na Dolnym Śląsku, gdzie obowiązują alarmy trzeciego, najwyższego stopnia.

Kolejne ostrzeżenia IMGW przed burzami. Pogoda może się załamać w wielu miejscach kraju

Kolejne ostrzeżenia IMGW przed burzami. Pogoda może się załamać w wielu miejscach kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Premier Donald Tusk przekazał we wpisie na platformie X, że Ukraina zadeklarowała Polsce pomoc w walce z powodzią. Media w Kijowie poświęcają uwagę walce z żywiołem w województwach dolnośląskim i opolskim.

"Poruszające". Tusk pisze o wiadomości z Kijowa

"Poruszające". Tusk pisze o wiadomości z Kijowa

Źródło:
tvn24.pl

Coraz trudniejsza robi się sytuacja w Nysie na Opolszczyźnie. Jak relacjonował przebywający tam reporter "Faktów" TVN Wojciech Bojanowski, woda na ulicach sięga już do pasa. Burmistrz miasta Kordian Kolbiarz zaapelował do mieszkańców o rozważenie samoewakuacji. W mieście Głuchołazy doszło do przerwania wałów na Białej Głuchołaskiej, a niedługo potem woda zabrała tymczasowy most i zniszczyła sąsiedni, który był w budowie. Wcześniej premier Donald Tusk poinformował o pierwszej ofierze powodzi w powiecie kłodzkim.

Coraz trudniejsza sytuacja w Nysie, "wody cały czas przybywa". Burmistrz apeluje o samoewakuację

Coraz trudniejsza sytuacja w Nysie, "wody cały czas przybywa". Burmistrz apeluje o samoewakuację

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Alert RCB. Groźna pogoda za sprawą niżu genueńskiego Boris tej nocy i w poniedziałek będzie nękać część mieszkańców południowo-zachodniej Polski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w niedzielę kolejny alert RCB do mieszkańców dwóch województw. Znowu zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, możliwe są podtopienia.

RCB wysłało kolejne alerty. Dla mieszkańców tych regionów to będzie szczególnie trudna noc

RCB wysłało kolejne alerty. Dla mieszkańców tych regionów to będzie szczególnie trudna noc

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Trwa usuwanie skutków sobotniej nawałnicy w gminie Poświętne, miejscowości Brudzewice - Kolonia i Brudzewice (Łódzkie). W godzinach popołudniowych silny wiatr zniszczył kilka dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych. Połamane drzewa blokują drogę krajową 48.

Uszkodzone budynki, połamane drzewa i zablokowana droga krajowa. Przeszła trąba powietrzna

Uszkodzone budynki, połamane drzewa i zablokowana droga krajowa. Przeszła trąba powietrzna

Źródło:
tvn24.pl

Stan wody w rzekach w Polsce. Poziom wody w polskich rzekach w związku z intensywnymi opadami deszczu ciągle rośnie. Najtrudniejsza sytuacja jest na południowym zachodzie. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego stopnia.

Prawie 100 rzek w Polsce jest niebezpiecznie wezbranych

Prawie 100 rzek w Polsce jest niebezpiecznie wezbranych

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W zalanym mieście pojawiają się problemy z zasilaniem, a to stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia części mieszkańców - przekazał starszy brygadier Tomasz Protaś z prudnickiej komendy straży pożarnej. Rozmówca tvn24.pl przekazał, że strażacy musieli zapewnić zasilanie aparatury niezbędnej do utrzymania życia przez jednego z mieszkańców.

Problemy z prądem w zalanym Prudniku. Straż: zasilaliśmy urządzenie podtrzymujące życie

Problemy z prądem w zalanym Prudniku. Straż: zasilaliśmy urządzenie podtrzymujące życie

Źródło:
tvn24.pl

Dramatyczna sytuacja w Głuchołazach. Najpierw doszło do przerwania wałów na Białej Głuchołaskiej, a niedługo potem woda zabrała tymczasowy most i zniszczyła sąsiedni, który był w budowie. Woda wdarła się do miasta. Ludzie są ewakuowani z mieszkań i domów. Odwołano zajęcia w szkołach.

Most w Głuchołazach zniszczony. "Miasto jest praktycznie całkowicie zalane"

Most w Głuchołazach zniszczony. "Miasto jest praktycznie całkowicie zalane"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa, ogłosił w niedzielę po południu na obszarze miasta pogotowie przeciwpowodziowe. Stan Wisły w Krakowie to obecnie 372 cm, to 2 cm powyżej stanu ostrzegawczego.

Pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze Krakowa

Pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze Krakowa

Źródło:
PAP

Prognoza pogody dla woj. dolnośląskiego. Ile spadnie deszczu? Obficie pada na Dolnym Śląsku. W tej części kraju w niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek ma spaść kolejna porcja deszczu.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego. Ile spadnie deszczu?

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego. Ile spadnie deszczu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po burzach z silnymi opadami deszczu w południowo-wschodnich regionach Niemiec pojawiły się niewielkie powodzie. Według lokalnych mediów sytuacja na zalanych terenach jest opanowana. Prognozy wskazują na kolejne fale intensywnego deszczu, dlatego władze Bawarii i Saksonii przygotowują się do wezbrań na rzekach.

W Niemczech też wezbrały rzeki. Ostrzeżenia przed intensywnym deszczem

W Niemczech też wezbrały rzeki. Ostrzeżenia przed intensywnym deszczem

Źródło:
DW, PAP, Tageschau, DWD

Czechy mierzą się z dramatyczną sytuacją w związku z dynamicznym wzrostem poziomu rzek. Opawa zalała część miejscowości, przez którą przepływa, fatalna sytuacja jest również na Odrze czy Opawicy. W wielu miejscowościach prowadzone są ewakuacje. Wzburzone rzeki porwały cztery osoby. Na terenach powodziowych pod wpływem naporu wody zaczęły rozpadać się domy.

Czechy. Woda niszczy domy. "Najgorsze wcale nie jest za nami"

Czechy. Woda niszczy domy. "Najgorsze wcale nie jest za nami"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

OSP w Cisiu (Śląskie) prosi o pomoc w ustaleniu sprawców, którzy w sobotę nocy uszkodzili i okradli samochody należące do strażaków z tej jednostki. Do przestępstwa doszło w chwili, gdy brali oni udział w akcji w Blachowni.

Ktoś okradł i zniszczył samochody strażaków

Ktoś okradł i zniszczył samochody strażaków

Źródło:
PAP

Gdzie pada deszcz w Polsce? Nad naszym krajem przemieszcza się strefa opadów związana z niżem genueńskim Boris. Sprawdź, gdzie prognozowane są najobfitsze opady deszczu.

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW-PIB

Gdzie jest burza? We niedzielę 15.09 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmotom i błyskom towarzyszą opady deszczu. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Dwa województwa z wyładowaniami

Gdzie jest burza? Dwa województwa z wyładowaniami

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwają ewakuacje mieszkańców z zalanych miejscowości na południu Polski. Dramatyczna sytuacja jest w Kłodzku (Dolnośląskie) i Głuchołazach (Opolskie). Trudna sytuacja jest też w województwie Śląskim. Woda wdziera się do budynków. Służby apelują do mieszkańców, aby wykonywali polecenia dotyczące ewakuacji.

Powódź na południu Polski. Ewakuacje mieszkańców, lista miejscowości

Powódź na południu Polski. Ewakuacje mieszkańców, lista miejscowości

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja powodziowa na południu Polski wciąż jest bardzo trudna. W tej publikacji pokazujemy, jak wyglądało miasto Kłodzko w województwie dolnośląskim przed zalaniem i jak wygląda po przejściu żywiołu. Pokazujemy także Głuchołazy w województwie opolskim, gdzie woda przerwała wały.

Tak powódź zmieniła te miasta. Zobacz na zdjęciach

Tak powódź zmieniła te miasta. Zobacz na zdjęciach

Źródło:
tvn24.pl, PAP

O 6.25 w niedzielę w Głuchołazach zawyły syreny. Woda przelała się przez wały i zaczęła zalewać miasto. Zamieniła ulice w rzeki, wdarła się do domów. Ludzie zostali odcięci od prądu. Rozpoczęła się kolejna ewakuacja. Przed południem runął most.

Głuchołazy pod wodą. Zdjęcia z drona

Głuchołazy pod wodą. Zdjęcia z drona

Źródło:
tvn24.pl

Między kamienicami w Głuchołazach płynie rwąca rzeka. Woda porywa kosze na śmieci i samochody. Na nagraniach mieszkańców widać jedno z aut, które stoi w poprzek, opiera się nurtowi, ostatecznie przegrywa z żywiołem.

Samochód płynie ulicą w Głuchołazach

Samochód płynie ulicą w Głuchołazach

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy przeprowadzili udaną akcję ratunkową w miejscowości Bardo. Pomogli ewakuować się jednemu z mieszkańców oraz jego psu. Mężczyzna i jego zwierzak zostali uratowani, a nagranie z akcji zamieszczono w mediach społecznościowych gminy.

Akcja ratunkowa w miejscowości Bardo. Służby ewakuowały mieszkańca i jego psa

Akcja ratunkowa w miejscowości Bardo. Służby ewakuowały mieszkańca i jego psa

Źródło:
tvn24.pl

Po ulewnych deszczach woda zalewa kolejne miejscowości i miasta na południu Polski - w województwie dolnośląskim, opolskim i śląskim. W mediach społecznościowych krążą nagrania, które mają pokazywać aktualną sytuację w regionie. Część z nich wprowadza w błąd i nie ma nic wspólnego z trwającą powodzią. Zweryfikowaliśmy trzy popularne przekazy.

"To nie jest Wrocław i most Piaskowy". Uwaga na fałszywe przekazy o powodzi na południu Polski

"To nie jest Wrocław i most Piaskowy". Uwaga na fałszywe przekazy o powodzi na południu Polski

Źródło:
Konkret24

Rzeka Nysa Bystrzycka zaczęła wylewać. Zagrożeni są między innymi mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej (województwo dolnośląskie). Burmistrz miasta Renata Surma przekazała, że mieszkańcy Międzygórza mają ostatnią szansę na ewakuację. Sytuacja w tym miejscu jest wyjątkowo trudna.

"Uwaga! Krytyczna sytuacja". Nagranie z tamy w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej

"Uwaga! Krytyczna sytuacja". Nagranie z tamy w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej

Źródło:
TVN24/ RMF24

Sytuacja jest ciągle bardzo dramatyczna w wielu miejscach - powiedział premier Donald Tusk w Kłodzku po odprawie ze służbami. Zaapelował do mieszkańców różnych miejscowości, żeby wykonywali polecenia dotyczące ewakuacji. - Kiedy jest możliwość ewakuacji, warto z tego skorzystać, bo w każdej chwili może się zdarzyć coś, co tę ewakuację utrudni - podkreślił. Szef rządu przekazał też, że "mamy pierwszy stwierdzony zgon przez utonięcie w powiecie kłodzkim".

Premier o pierwszej ofierze śmiertelnej powodzi. Apel do mieszkańców

Premier o pierwszej ofierze śmiertelnej powodzi. Apel do mieszkańców

Źródło:
TVN24, PAP

Zalane mieszkania, budynki gospodarcze czy mienie ruchome to dramatyczne skutki niżu genueńskiego Boris, który od piątku odpowiada za niezwykle intensywne opady deszczu. Sytuacja na południu Polski nadal jest niebezpieczna, jednak już teraz warto dowiedzieć się, co zrobić, by uzyskać odszkodowanie po lokalnej powodzi lub podtopieniu.

Odszkodowanie po zalaniu. Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Odszkodowanie po zalaniu. Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Źródło:
tvn24.pl
Wychowanie patriotyczne? PSL o wycieczce na Wawel, młodzi o fact-checkingu

Wychowanie patriotyczne? PSL o wycieczce na Wawel, młodzi o fact-checkingu

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Miała pięć lat. Gdy wróciła do domu, chowała chleb w ubraniach. "A co ja będę jeść jutro?"

Miała pięć lat. Gdy wróciła do domu, chowała chleb w ubraniach. "A co ja będę jeść jutro?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zaledwie 2-milionowy Gabon pomaga Rosji omijać sankcje. Rządząca krajem junta pozwala jej tankowcom pływać pod swoją banderą i sprzedaje Rosjanom części do samolotów. Tylko w ubiegłym roku dostarczyła ich Moskwie za 1,5 mld dolarów.

Niewielki afrykański kraj pomaga Rosji omijać sankcje

Niewielki afrykański kraj pomaga Rosji omijać sankcje

Źródło:
PAP
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium