Oddział rehabilitacji kardiologicznej w pawilonie zmodernizowanym za 33 miliony

Autor:
dg/gp
Źródło:
PAP
Zmodernizowany oddział rehabilitacji w Szpitalu Wolskim

Dobiegła końca warta 33 miliony złotych modernizacja jednego z największych pawilonów Szpitala Wolskiego. Ulokowano w nim oddziały rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej.

Zmodernizowany pawilon ma powierzchnię blisko trzech tysięcy metrów kwadratowych. Mieści się tam ośrodek dziennej rehabilitacji kardiologicznej z 25 stanowiskami rehabilitacyjnymi. To nowy oddział w Szpitalu Wolskim, w którym znajdują się m.in. gabinety lekarskie, prób wysiłkowych, echokardiografii, holtera i telemonitorowania. Ośrodek zapewnia też opiekę psychologa, dietetyka i logopedy. Do dyspozycji pacjentów przygotowano również sale: kinezyterapii, fizykoterapii, treningów wytrzymałościowych i terapii indywidualnej i pokój wypoczynku.

- Najwięcej osób w Polsce nadal choruje na schorzenia serca i układu krążenia, a rehabilitacja kardiologiczna jest niezwykle ważna w procesie leczenia i poprawia jakość życia osób po zawałach mięśnia sercowego. Nowy oddział w Szpitalu Wolskim, który planujemy uruchomić w marcu, zapewni pacjentom kompleksową opiekę, w tym ćwiczenia usprawniające pod okiem specjalistów, wsparcie psychologiczne, konsultacje lekarskie – powiedział prezes Szpitala Wolskiego Robert Mazur.

PRZECZYTAJ: Szpital Czerniakowski zostanie wyposażony w nowoczesny sprzęt informatyczny.

Modernizacja pawilonu nr 10

Na pierwszym piętrze zmodernizowanego pawilonu został zlokalizowany oddział rehabilitacji neurologicznej – przygotowany z myślą dla pacjentów po udarach. Oddział zacznie działać w nowych pomieszczeniach w poniedziałek, 16 stycznia. Znajduje się w nim 25 łóżek z czteroma stanowiskami intensywnego nadzoru. Są również dwie sale kinezyterapii i sale terapii zajęciowej oraz m.in. punkt pobytu dziennego, pokój badań, gabinet zabiegowy, punkt pielęgniarski.

Na oddziale leczeniem będą objęci pacjenci ze Szpitala Wolskiego, jak i innych warszawskich szpitali. Dodatkowo wokół budynku powstała plenerowa ścieżka z urządzeniami do ćwiczeń fizycznych i ławkami do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Z kolei w piwnicach pawilonu nr 10 wydzielono szatnie pacjentów i personelu oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze, a na 2. piętrze znajduje się m.in. zaplecze dydaktyczne z biblioteką, pokoje lekarzy i rehabilitantów.

1,7 miliarda na służbę zdrowia w 2023 roku

- Wiemy, że zdrowie jest najważniejsze, dlatego w tym roku Warszawa przeznaczy na ochronę zdrowia i opiekę społeczną ponad 1,7 miliarda złotych. Te pieniądze wydamy między innymi. na kolejne inwestycje, zakup nowoczesnego sprzętu oraz programy zdrowotne, w tym bezpłatne szczepienia. Bardzo się cieszę, że dzięki funduszom, które przekazało miasto, czyli ponad 33 miliony złotych, pacjenci którzy trafią do Szpitala Wolskiego będą mieli zapewnione najlepszą opiekę specjalistów i komfortowe warunki leczenia na oddziale rehabilitacji neurologicznej i w nowo otwartym ośrodku dziennej rehabilitacji kardiologicznej - podkreśliła wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska zaznaczyła, że dwa oddziały, które zostaną uruchomione w Szpitalu Wolskim mają ogromne znaczenie dla mieszkańców, którzy potrzebują specjalistycznej rehabilitacji m.in. po zakażeniu koronawirusem. - Co ważne, już wkrótce zakończy się też modernizacja centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży na terenie szpitala. Zależy nam, aby miasto zapewniało profesjonalne wsparcie dla młodzieży w kryzysie psychicznym, który również z powodu pandemii, dotyka coraz więcej młodych ludzi – dodała Ewa Malinowska-Grupińska, .

Ponad 55 milionów na remonty w Szpitalu Wolskim

Szpital Wolski przy ul. Kasprzaka tworzy kompleks 11 pawilonów rozsianych na terenie obiektu. Pod względem liczby łóżek, wolska placówka jest drugim największym miejskim szpitalem i zapewnia miejsca do leczenia dla ponad 300 pacjentów. Rocznie jest tu hospitalizowanych średnio 10 tys. chorych, a blisko 90 tys. pacjentów korzysta z porad ambulatoryjnych.

W latach 2018-2023 Warszawa przeznaczyła na inwestycje i remonty w Szpitalu Wolskim ponad 55 mln zł z budżetu miasta. Na modernizację pawilonu nr 10 miasto przekazało ponad 33 mln zł dotacji inwestycyjnej, z czego ponad 7 mln zł przeznaczono na zakup wyposażenia, w tym m.in. aparatów EKG, systemu holtera, systemu kardiomonitorującego, systemu monitorowania pacjenta, defibrylatorów, aparatu USG, echokardiografu, łóżek szpitalnych, sprzętu rehabilitacyjnego.

Prace modernizacyjne w budynku trwały od czerwca 2020 roku do lipca 2022 roku i były prowadzone pod nadzorem konserwatorskim (budynek jest z 1902 roku). Dodatkowo, dzięki przekazanym z samorządu Mazowsza czterem milionom złotych unijnego dofinansowania, budynek przeszedł termomodernizację, a w ramach zadania na sąsiednim obiekcie zamontowano również instalację fotowoltaiczną dla potrzeb oświetlenia wewnętrznego pawilonu nr 10.

Prace w pozostałych pawilonach

Z budżetu miejskiego (dotacja 5,5 mln zł), finansowana jest również przebudowa pawilonu nr 11 na potrzeby Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Prace budowalne mają zakończyć się w tym roku. Po przebudowie pomieszczeń w pawilonie nr 11 znajdą się m.in. poradnie psychiatryczna oraz psychologiczna dla dzieci i młodzieży.

Miasto przekazało również 400 tys. zł z rządowej nagrody "Najbardziej odporna gmina" na adaptację pomieszczeń w pawilonie nr 6, gdzie mieści się dzienny oddział psychiatryczno-rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży oraz na budowę placu zabaw oraz ogrodu sensorycznego na terenie szpitala wykorzystywanych do terapii dzieci i młodzieży. Na terenie Szpitala Wolskiego zakończył się również remont pawilonu nr 3, gdzie mieszczą się oddziały neurologiczny i udarowy – z miejskiego budżetu przekazano na ten cel ponad milion złotych.

Czytaj też: Szukają neurochirurgów do szpitala w Radomiu. Oddział nie przyjmuje pacjentów:

Rzeczniczka szpitala o problemach oddziału neurochirurgii
Rzeczniczka szpitala o problemach oddziału neurochirurgii TVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:dg/gp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości