Kaznowska odpowiada na zarzuty Kalety: nie eksmitujemy mieszkańców na bruk

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Renata Kaznowska o zasobie komunalnym Warszawy
Renata Kaznowska o zasobie komunalnym Warszawy TVN24
wideo 2/3
Renata Kaznowska o zasobie komunalnym Warszawy TVN24

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Sebastian Kaleta zaapelował do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o umożliwienie wykupu nieruchomości komunalnych mieszkańcom Włoch, którym grozi przymusowa wyprowadzka. - Nie eksmitujemy mieszkańców na bruk. Jeżeli będą przenoszeni, to z tej nieruchomości do innego zasobu komunalnego - wyjaśnia wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Kaleta zorganizował w środę przed stołecznym ratuszem konferencję, na której podniósł temat budynków komunalnych w dzielnicy Włochy. - W ubiegłym roku, kiedy burmistrzem dzielnicy był jeszcze pan Artur W., przeznaczono do sprzedaży, bądź inwestycji, 12 miejskich budynków, w których zamieszkują lokatorzy komunalni. Przez rok ci ludzie nie wiedzą, co się dzieje, jak ma wyglądać ich życie, a często to osoby, które mieszkają w tych nieruchomościach od kilkudziesięciu lat. Mówimy o 65 osobach, którym grozi eksmisja - mówił Kaleta.

Zasugerował, że wskazane budynki mogą być sprzedane deweloperom. – Nie wiemy, na co te nieruchomości mogłyby być przeznaczone. Mogę tylko domniemywać, że w jednym z miejsc mamy postawiony nowy budynek deweloperski i taki starszy budynek obok. Być może komuś on przeszkadza, widzi tam okazję do zrealizowania ciekawej inwestycji - powiedział.

Kaleta zaapelował do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, aby złożył radzie miasta projekt uchwały, w której umożliwi mieszkańcom skorzystanie z praw o gospodarowaniu nieruchomościami, czyli możliwości wykupu z bonifikatą. Może ona sięgać nawet 90 procent wartości mieszkania. – Dlaczego mają to kupować deweloperzy? Niech kupują mieszkańcy, którzy tam mieszkają kilkadziesiąt lat - mówił.

"Ustalenia nie miały formy uchwały"

Radny Włoch Adam Siek (PiS) w rozmowie z Polską Agencją Prasową wyjaśnił, że w kwietniu ubiegłego roku zarząd dzielnicy jeszcze pod kierunkiem burmistrza Artura W. i jego zastępcy Moniki Kryk zdecydował o przymusowej przeprowadzce lokatorów z 13 nieruchomości. W ocenie Sieka decyzja ta została podjęta z naruszeniem przepisów miejscowych i statutu Dzielnicy Włochy, bo powinna ona być podjęta w formie uchwały i zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej.

Innego zdania są władze dzielnicy. - Ówczesny zarząd dzielnicy wyraził intencję kierunkową związaną z rozpoczęciem procedury przydziału lokali zamiennych. Ustalenia Zarządu Dzielnicy Włochy podjęte na ww. posiedzeniu nie stanowiły oświadczenia woli zmierzającego w sposób bezpośredni, do wywołania określonych skutków prawnych, wobec czego nie miały formy uchwały - wskazał rzecznik dzielnicy Włochy Piotr Daniluk.

Dodał, że "nieruchomości te zostały wytypowane przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy Włochy w oparciu o wytyczne przekazane przez zastępcę prezydenta Warszawy".

Nieruchomości przy ulicach: Cyprysowa 45, Jagny 9, Sycowska 36, Szczera 29, Techników 14, Wszemirska 7 są przeznaczone do zbycia w drodze przetargu. - Nieruchomości ulokowane przy ulicach: Analityczna 11, B. Chrobrego 14, Jutrzenki 2, Rybnicka 4, Solipska 14, Szczera 19a, z uwagi na swój charakter i wielkość działek dają możliwość realizacji inwestycji miejskich. Na chwilę obecną nie jest jeszcze określone przeznaczenie nieruchomości przy alei Krakowskiej 22 – wyjaśnił Daniluk.

"Warszawa ma jeden z najniższych czynszów komunalnych"

Głos w tej sprawia zabrała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Wskazała, że działania stolicy wyznacza plan gospodarowania zasobem komunalnym. - Warszawski zasób komunalny jest największym zasobem w Polsce, to jest ponad 80 tysięcy mieszkań komunalnych oraz mieszkań w tak zwanym najmie socjalnym. Mamy uchwaloną przez radę miasta Warszawy strategię Warszawa 2020-2030. W tym dokumencie znajdują się szczegółowe informacje na temat gospodarowania zasobem - zaznaczyła.

Dodała, że przychody z wynajmu nieruchomości komunalnych nawet w połowie nie pokrywają kosztów ich utrzymania, które - zdaniem Kaznowskiej - są olbrzymie. - Warszawa ma jeden z najniższych czynszów, jeśli chodzi o duże miasta. Czynsz w najmie komunalnym wynosi między 7 a 8 złotych (za metr kwadratowy - red.), czynsz umów socjalnych to jest 1,5 złotego - podała wiceprezydent. - Uzyskujemy około 220 milionów z najmu, a koszty utrzymania wynoszą dwa razy więcej. Im mniejsza nieruchomość, tym trudniejsza i droższa w zagospodarowaniu - wyjaśniała.

Przenoszeni, nie eksmitowani

Wiceprezydent zaznaczyła też, że ratusz na bieżąco prowadzi rozmowy z mieszkańcami wskazanych przez Kaletę nieruchomości. - I nie jest prawdą, że będą oni eksmitowani, bo nikogo nie eksmitujemy na bruk. Jeżeli będą przenoszeni, to z tej nieruchomości do innego zasobu komunalnego - podkreśliła Kaznowska.

Podobnie o sprawie wypowiedział się Daniluk: - Chcielibyśmy podkreślić, że proces przeniesienia lokatorów – każdorazowo - odbędzie się w pełnym porozumieniu zainteresowanych stron, to znaczy mieszkańcy opuszczą obecnie zajmowane lokale dopiero po akceptacji zaproponowanej przez dzielnicę alternatywy. Zarząd Dzielnicy Włochy będzie podejmował stosowne uchwały w każdej sprawie indywidualnie – tak samo, jak robił to dotychczas.

Autorka/Autor:mp

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Obserwowali go od jakiegoś czasu, w końcu zdecydowali się na odwiedziny i znaleźli narkotyki oraz kradziony rower. 37-latek został tymczasowo aresztowany.

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl