TVN Warszawa | Wawer

Zagrożenie wścieklizną w dwóch dzielnicach

TVN Warszawa | Wawer

Autor:
katke/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Archiwum TVNOgnisko wścieklizny na Mazowszu (zdjęcie ilustracyjne)

Ratusz przestrzega przed zagrożeniem wścieklizną na terenie dwóch dzielnic stolicy. Przypomina o zaleceniach, by psy trzymać na smyczy, a koty w zamknięciu.

Jak podał urząd miasta, według rozporządzenia wojewody mazowieckiego wydanego na początku roku - w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie Warszawy - obszarami zagrożonymi są:

Wawer: część dzielnicy ograniczona od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni; Wesoła: część dzielnicy na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz część dzielnicy ograniczona od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski.

Czego nie robić?

"Pamiętajmy, żeby na tych obszarach trzymać psy na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym. Koty oraz zwierzęta gospodarskie powinny być w zamknięciu" - przypomnieli urzędnicy.

Obowiązuje też zakaz organizowania imprez z udziałem psów i innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. "Powyższe nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców danego obszaru, jak również osoby czasowo tam przebywające" - podkreślił urząd.

Informacja o wściekliźnieurząd miasta

Zaszczep pupila

Urząd wymienił też objawy choroby. "Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni; jest chorobą śmiertelną. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt)" - czytamy w komunikacie.

Miasto zachęca również do wzięcia udziału w akcji "Zaszczep pupila, to tylko chwila", która promuje obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej, niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. 

Informowaliśmy też o dzikach, których coraz więcej w mieście:

Dziki na Bródnie
Dziki na Bródnie Kontakt24

Autor:katke/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN

Pozostałe wiadomości