Do końca tygodnia miasto chce zaszczepić w Szpitalu Południowym nawet 1,8 tysiąca osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Szczepienia na Stadionie Narodowym
Szczepienia na Stadionie NarodowymTVN24
wideo 2/6
Szczepienia na Stadionie NarodowymTVN24

W Warszawie szczepienia pacjentów 80 plus trwają m.in. w szpitalu na Stadionie Narodowym i w Południowym. Miasto szacuje, że w tej drugiej placówce do końca tygodnia uda się zaszczepić około 1,8 tysiąca seniorów.

- Jesteśmy gotowi na szczepienia warszawskich seniorów, dlatego ponad 40 z blisko 260 punktów szczepień, które utworzono w Warszawie, zorganizowaliśmy w miejskich placówkach. Przypominam jednak, że zgodnie z wytycznymi rządowymi punkty szczepień mogą zaszczepić przeciw COVID-19 tylko 30 pacjentów tygodniowo – przypomniała w komunikacie na ten temat Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy odpowiedzialna m.in. za miejską służbę zdrowia.

Szczepią w przyszłym szpitalu covidowym

- Tymczasem w samej Warszawie mieszka blisko 107 tysięcy osób powyżej 80. roku życia, a w kolejce czekają kolejni seniorzy. Pocieszający jest fakt, że w Szpitalu Południowym, w którym wkrótce zacznie działać tymczasowy szpital covidowy, możemy szczepić ponad rządowy limit. Dlatego w tym punkcie zamierzamy zaszczepić ok 1,6-1,8 tysięcy seniorów 80 plus do końca tygodnia – dodała wiceprezydent.

Szpital Południowy planuje zaszczepić w tygodniu 1,8 tys. osóbUM Warszawa

Kaznowska podkreśliła też, że Warszawa razem z innymi miastami zrzeszonymi w Unii Metropolii Polskich, postuluje do rządu o rozpoczęcie już przygotowań do organizacji szczepień dla kolejnych grup obywateli, w tym nauczycieli oraz opiekunów żłobkowych. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi rządowymi pracownicy sektora oświaty i instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech oraz służby mundurowe, zostali włączeni do etapu I c. Wszystkie działania uzależnione są jednak od dostaw szczepionek.

Punkt szczepień w Szpitalu Południowym w Warszawie został uruchomiony w poniedziałek. Jak zapowiadała wcześniej Kaznowska, miasto zamówiło 840 szczepionek. Wiceprezydent stolicy zaznaczała jednocześnie, że prace przygotowawcze w szpitalu trwały do ostatniej chwili.

Szczepienia w szpitalu na Stadionie Narodowym

Równocześnie szczepienia prowadzone są na Stadionie Narodowym. Jak relacjonowaliśmy na tvn24.pl, w poniedziałek ma być tam zaszczepionych 700 osób, a później kolejni pacjenci. Na początku dnia utworzyła się kolejka, wiele osób przyszło wcześniej, przed wyznaczoną godziną. Seniorzy czekali nawet do 40 minut, ale po południu sytuacja się unormowała.

Jak zaznaczył dr Artur Zaczyński, dyrektor szpitala na Stadionie Narodowym, wśród seniorów pojawiły się też młode osoby – to medycy. - My mamy ustawione dla seniorów co 15 minut: na dojście, na rozebranie się, ponieważ ta sprawność ruchowa jest o wiele bardziej ograniczona – podkreślił na antenie TVN24.

Dodał też, że pomiędzy osobami w grupie zero są 70- i 80-latkowie, którzy mieli szansę zapisać się wcześniej. - Jeżdżą meleksy, pomagają osobom starszym, jest też Wojsko Obrony Terytorialnej i są pracownicy z grupy zero zaszczepieni trzy tygodnie temu – wymienił Zaczyński.

Szczepienia na Narodowym prowadzone są od godziny 8 do 20. - Mamy praktycznie stuprocentową frekwencję, jeśli chodzi o osoby 80 plus i 70 plus. Z naszych statystyk wynika, że praktycznie wszystkie osoby, które zapisały się, zgłosiły się do szczepień – przekazał Zaczyński.

Jak przygotować się do szczepienia? Poradnik seniora
Jak przygotować się do szczepienia? Poradnik senioraTVN24

Punkt szczepień przy ulicy Pileckiego

Ratusz informował wcześniej, że w Szpitalu Południowym - od pierwszego dnia szczepień osób z grupy pierwszej - będą mogli się szczepić seniorzy w wieku 70 lat lub więcej. Punkt szczepień przeciw COVID-19 mieścić się będzie pod adresem ul. rtm. Witolda Pileckiego 99.

"W budynku szpitala zostanie wydzielona strefa do rejestracji pacjentów na szczepienia, poczekalnia i szatnia. Szczepienia będą się odbywały w specjalnie przygotowanym punkcie szczepień, zlokalizowanym w budynku A, od strony ulicy Pileckiego. Wejście dla pacjentów zostanie czytelnie oznaczone" – zapewniał wcześniej warszawski ratusz. Szpital Południowy funkcjonować będzie jako tymczasowy szpital do walki z COVID-19. Wedle decyzji wojewody mazowieckiego z listopada, która została utrzymana w styczniu przez ministra zdrowia, miał być przygotowany na przyjęcie covidowych pacjentów do 21 stycznia. Na razie będą się tam odbywać jedynie szczepienia.

Ratusz stoi na stanowisku, że szpital zostanie uruchomiony w połowie lutego. Wojewoda Konstanty Radziwiłł zwrócił się wobec tego do prezydenta Rafała Trzaskowskiego z prośbą o wyjaśnienia dotyczące zakresu zaawansowania prac budowlanych, zakupu wyposażenia i sprzętu, w tym realizowanych zamówień publicznych oraz o wykazanie liczby personelu zaangażowanego do przyspieszenia realizacji inwestycji.

W niedzielę podczas konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk przypomniał, że w poniedziałek w ponad pięciu tysiącach punktów w całym kraju rozpoczną się szczepienia seniorów powyżej 70. roku. Podkreślił też, że - zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską z dostawcami szczepionek - Polsce przysługuje do końca pierwszego kwartału liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie 3,1 miliona Polaków.

Autorka/Autor:katke/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl