TVN Warszawa | Ulice

Radni zadecydowali. Kary dla kierowców niepłacących za parkowanie wzrosną pięciokrotnie

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP
ZDMWiększa kara za brak opłaty za parkowanie (zdj. ilustracyjne)

250 zamiast dotychczasowych 50 złotych będzie wynosić kara za brak opłaty za parkowanie w strefie. Decyzją radnych kwota została podniesiona po raz pierwszy od 17 lat. - To zmiana, którą odczują wyłącznie ci, którzy unikają opłaty. Dla uczciwych kierowców nic się nie zmieni - podkreśla ratusz.

- Rada Warszawy ustaliła dziś (w czwartek - red.) opłatę dodatkową za każdorazowe nieuiszczenie opłaty za postój pojazdu samochodowego w SPPN (Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego) w wysokości 250 złotych. W przypadku uiszczenia opłaty w terminie 7 dni będzie ona wynosić 170 zł - poinformował na Twitterze wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz z Koalicji Obywatelskiej. Za głosowało 38 radnych, przeciw było 18. Jedna osoba się wstrzymała, a trzy były nieobecne.

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zapowiedział na Twitterze, że wyższe kary wejdą w życie od 7 września. - To bardzo ważna i uczciwa zmiana. Tak niska kara prowokowała do unikania opłat za parkowanie - powiedział cytowany w komunikacie urzędu miasta Trzaskowski. - Nie może być tak, że kara za parkowanie bez wniesionej opłaty jest nieporównywalnie niższa niż kara za jazdę bez biletu w komunikacji miejskiej – dodał prezydent stolicy. "Mandat" za jazdę na gapę komunikacją wynosi obecnie 266 złotych.

Podwyżka po 17 latach

Zmianę przegłosowaną przez radnych zapowiadaliśmy w środę na tvnwarszawa.pl. Zdaniem ratusza, podwyżka sprawi, że mniej kierowców będzie uchylało się od płacenia, a miasto zyska nawet blisko pięć milionów złotych rocznie.

Argumentem za podwyższeniem kary był także fakt, że nie była ona podnoszona od 2003 roku. Urzędnicy podkreślają, że od tego czasu realna wartość 50 złotych zmalała i straciła swój "odstraszający" charakter. Płaca minimalna wzrosła w tym okresie z 800 do 2600 złotych, a średnie wynagrodzenie z 2200 do ponad 4900 złotych.

"Od tego czasu znacznie wzrosły podstawowe wskaźniki ekonomiczne (inflacja, przeciętne wynagrodzenie itp.). Dla porównania można wskazać, że wysokość opłaty dodatkowej za brak ważnego biletu w komunikacji publicznej w Warszawie wynosi obecnie 266 zł i 186,20 zł w razie jej uiszczenia w ciągu 7 dni od daty wystawienia dokumentu wzywającego do jej uiszczenia. Wysokość opłaty dodatkowej za nieuiszczenie opłaty za postój pojazdu samochodowego w SPPN jest więc zaniżona" - napisano w uzasadnieniu projektu uchwały.

Nowelizacja zakłada też, że jeśli ktoś będzie chciał zapłacić karę w ciągu siedmiu dni od jej wystawienia lub doręczenia, będzie miał przelać na konto miasta 170 złotych. Później będzie musiał zapłacić 250 złotych. To kwota zbliżona do maksymalnej, którą dopuszcza ustawa - określono ją na 10 procent płacy minimalnej.

Zmiany w mandacie za nieopłacenie parkowania UM Warszawa

Jakie kary w innych miastach?

Polska Agencja Prasowa sprawdziła, jak wygląda ta kwestia w innych dużych miastach.

W Łodzi kara za brak opłaty za parkowanie wynosi 200 złotych. Ale jeśli ktoś opłaci w ciągu 60 dni, kara spada do 100 złotych.

Natomiast w Krakowie opłata z parkowanie bez biletu to 150 złotych - została podniesiona w ubiegłym roku z 50 złotych. Nie ma żadnych ulg za zapłacenie w krótkim terminie.

W Szczecinie za nieopłacone parkowanie pobierana jest obecnie "opłata dodatkowa" w wysokości 50 złotych. Jest mniejsza - 30 złotych - jeśli zostanie wniesiona w ciągu siedmiu dni od dnia nieopłaconego parkowania. Kwoty te nie były podnoszone od 2012 roku. - miasto zamierza je podwyższyć. Według propozycji zmian funkcjonowania systemu parkowania w Szczecinie kara za nieopłacony parking wyniosłaby 200 złotych (100 złotych w przypadku opłacenia w ciągu siedmiu dni). Do 13 sierpnia potrwają konsultacje społeczne w tej sprawie.

We Wrocławiu kara za nieuiszczenie opłaty za postój wynosi 200 złotych. Kwota ulega obniżeniu do 100 złotych w przypadku uregulowania należności w ciągu siedmiu dni. Natomiast opłata dodatkowa za przekroczenie opłaconego czasu postoju wynosi 80 złotych (40 złotych w przypadku uregulowania należności w ciągu tygodnia).

W Katowicach kara ustalona jest na 50 złotych.

Kierowcy, którzy nie zapłacą za parkowanie w Poznaniu, muszą się liczyć z karą w kwocie 200 złotych. Jeśli będą chcieli uiścić ją w w ciągu siedmiu dni od dnia wystawienia wezwania, zapłacą 50 złotych mniej.

W Gdańsku od września 2019 roku za brak ważnego biletu parkingowego kierowcy muszą zapłacić 200 złotych (130 złotych w ciągu tygodnia). Natomiast w Gdyni stawki te wynoszą odpowiednio: 200 i 150 złotych.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o e-kontrolach w strefie płatnego parkowania:

Jak działa e-kontrola?
Jak działa e-kontrola?Jak działa e-kontrola?ZDM

Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości