TVN Warszawa | Ulice

Mają ekran dotykowy, pozwalają płacić zbliżeniowo. Nowe parkomaty na Żoliborzu

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
katke/b
Źródło:
"Gazeta Stołeczne", tvnwarszawa.pl
Nowe parkomaty stanęły na Żoliborzu
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl Nowe parkomaty stanęły na Żoliborzu

Nowe parkomaty, które pojawiły się już na Żoliborzu, różnią się od tych, które kierowcy już znają. Mają inny kolor, a klawiaturę z przyciskami zastąpił ekran dotykowy. To przygotowania do poszerzenia strefy płatnego parkowania - informuje "Gazeta Stołeczna".

Nowe oznakowanie, malowanie pasów i miejsc postojowych. Zarząd Dróg Miejskich przygotowuje się na poszerzenie strefy płatnego parkowania na Ochocie i Żoliborzu. Zmiany zakładają też ustawianie nowych parkomatów. Według informacji "Gazety Stołecznej", te pojawiły się już na Żoliborzu: wzdłuż ulicy Rydygiera, dalej ZDM planuje montaż kolejnych: na ulicach Braci Załuskich, Włościańskiej, ks. Popiełuszki, Krajewskiego, Sady Żoliborskie i w alei Wojska Polskiego.

Rzecznik ZDM Jakub Dybalski wytłumaczył "Stołecznej", czym nowe maszyny różnią się od tych, które kierowcy już znają. Oprócz innego kształtu i barw (nowe są grafitowo-szare), różnią się też ulepszeniami. Od teraz kierowcy zamiast klawiatury, będą używać ekranów dotykowych. Dybalski zapewniał, że dzięki temu będą szybciej działały. Sam wyświetlacz informujący o czasie parkowania i kwocie do zapłaty ma być z kolei większy i kolorowy. U góry maszyny zamontowano panel do pobierania energii słonecznej. Znika także otwór na kartę płatniczą. Od teraz wystarczy ją zbliżyć z lewej strony. Nadal będzie można płacić monetami, ale ZDM zachęca do płatności mobilnych.

Dybalski przekazał też, że przetarg na dostawę, montaż i wynajem 250 nowych parkomatów wygrała firma City Group. Koszt to blisko 11,9 milionów złotych. Od 15 listopada w powiększonej strefie parkingowej ma działać w sumie 1940 urządzeń do pobierania opłat za postój.

Rozszerzenie SPPN. Co się zmieni?

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, zgodnie z uchwałą Rady Warszawy jesienią tego roku Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego zostanie rozszerzona na dwie kolejne dzielnice: Żoliborz i Ochotę. Jak wylicza ZDM, organizacja ruchu zmieni się tam na ponad 250 ulicach. Ponadto rozpoczęły się przygotowania do rozszerzenia SPPN na Saskiej Kępie, Górnym Mokotowie (na północ od Madalińskiego) oraz Dolnym Mokotowie (obszar ograniczony ulicami Gagarina i Czerniakowską).

Znaki poziome oraz pionowe wskazujące miejsca do parkowania i informujące o strefie pojawią się na 145 ulicach Ochoty i 121 ulicach Żoliborza. Strefa obejmie tam w sumie ponad 14,2 tysiąca miejsc postojowych. To dwa razy więcej niż w zeszłym roku, kiedy SPPN rozszerzyła się o część Woli i Pragi-Północ. ZDM zapowiadał wcześniej, że strefa na Żoliborzu i Ochocie powinna zostać uruchomiona w połowie listopada.

Obecnie strefa płatnego parkowania obejmuje około 37,8 tysiąca miejsc postojowych w Warszawie. Po tegorocznym powiększeniu liczba miejsc parkingowych przekroczy 50 tysięcy.

Autor:katke/b

Źródło: "Gazeta Stołeczne", tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości