TVN Warszawa | Ulice

Nie ma chętnych do mierzenia jakości powietrza w tunelu POW. Kolejny przetarg unieważniony

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
mp/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Węzeł Przyczółkowa z lotu ptaka
Węzeł Przyczółkowa z lotu ptakaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/10
Południowa Obwodnica Warszawy tuż przed otwarciem

Kolejny przetarg na wykonawcę pomiarów jakości powietrza na Południowej Obwodnicy Warszawy został unieważniony. Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, nie wpłynęła żadna oferta.

W grudniu 2020 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wybór wykonawcy, który miał dokonać pomiarów jakości powietrza w rejonie tunelu w ciągu drogi ekspresowej S2 węzeł Puławska - węzeł Warszawa Wilanów.

- Postępowanie zostało unieważnione, ponieważ jedyna złożona w nim oferta nie spełniała wymagań postawionych w przetargu. Jednostka badawcza nie posiadała certyfikacji lub akredytacji wymaganej przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska. W marcu ponowiliśmy to postępowanie. Do 13 kwietnia czekaliśmy na oferty, niestety żadna jednostka nie złożyła stosownych dokumentów - wyjaśnia rzeczniczka stołecznego oddziału GDDKiA Małgorzata Tarnowska.

To oznacza, że drogowcy będą szykowali przetarg po raz trzeci.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Całodobowe badania jakości powietrza

Jak przypomina Tarnowska, celem zamówienia jest spełnienie wymagań nałożonych na GDDKiA przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. - Zadaniem wykonawcy miało być dokonanie wszystkich niezbędnych pomiarów i badań powietrza atmosferycznego. Wykonawca miał zebrać dane z wyrzutni spalin zlokalizowanych przy obu wylotach z tunelu oraz z okolic portali. Dane miały obejmować dwutlenek azotu, pył zawieszony (PM2,5 i PM10) oraz benzen. Badania na wyrzutniach wykonywane miały być całodobowo przez rok - wylicza rzeczniczka.

Zaznacza, że zgodnie z przepisami prawa i w celu uzyskania jak najbardziej rzetelnych wyników, badania muszą być wykonane przez jednostkę posiadającą akredytację. - Po niekorzystnym wyniku pierwszego postępowania, w drugim przetargu rozszerzono zakres możliwych do zastosowania metodyk badawczych, co umożliwiało udział w postępowaniu większej liczbie laboratoriów - uzupełnia Tarnowska.

Kolejny przetarg na wykonawcę pomiarów jakości powietrza na Południowej Obwodnicy Warszawy został unieważnionyGDDKiA, Krzysztof Nalewajko

GDDKiA: na Ursynowie droga gotowa w 90 procentach

Prace na Ursynowie trwają na odcinku drogi S2 o długości około 4,6 kilometra, a wykonawca prowadzi roboty w tunelu i nad nim. Zaawansowanie prac, według GDDKiA, to około 90 procent. Jak podała, należy spodziewać się zakończenia wszystkich robót jeszcze w czerwcu. - Umożliwi to przeprowadzenie niezbędnych testów i odbiorów, co w konsekwencji doprowadzi do oddania tunelu do ruchu. Ostateczna data zakończenia kontraktu zostanie wskazana po rozpatrzeniu złożonych przez wykonawcę roszczeń - informuje Tarnowska.

Dyrekcja przypomniała w komunikacie, że od 22 grudnia kierowcy mogą korzystać z przeszło 15 km drogi ekspresowej S2 pomiędzy węzłami Warszawa Wilanów a Lubelska, z nowym mostem na Wiśle. "Dostępne są też kolejne relacje ruchu na węźle Lubelska stanowiącym połączenie autostrady A2 oraz dróg ekspresowych S2 i S17. To duże ułatwienie dla przemieszczających się pomiędzy Wilanowem i Wawrem, a także dobre połączenie stolicy z Siedlcami i Lublinem" - oceniła.

Autor:mp/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości