Warszawa przygotowuje się na marsz. Znikają materiały budowlane, kosze, rowery

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prezydent Warszawy o przygotowaniach miasta do marszu narodowców
Prezydent Warszawy o przygotowaniach miasta do marszu narodowcówTVN24
wideo 2/7
Prezydent Warszawy o przygotowaniach miasta do marszu narodowcówTVN24

Trwa zabezpieczanie materiałów budowlanych na rondzie Dmowskiego, usuwanie koszy na śmieci i rowerów miejskich na trasie marszu narodowców. - Robimy to, bo poprosiła nas o to policja - mówił dzień przed 11 listopada prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Odradził poruszanie się w czwartek po centrum stolicy samochodem.

Podczas popołudniowego briefingu prezydent stolicy mówił o przygotowaniach miasta do czwartkowego marszu.

- Zdecydowaliśmy się zabezpieczyć wszystkie materiały budowlane, które były między innymi na rondzie Dmowskiego, od kilku dni się tym zajmujemy. 200 ton trzeba wywieźć. Te materiały zostaną usunięte jeszcze dzisiaj. Co prawda, trudno wyobrazić sobie, żeby materiały mogły zagrozić bezpieczeństwu, ale robimy to, bo prosiła nas o to policja - powiedział Rafał Trzaskowski.

Usuwają materiały, kosze i rowery. "Kto za to wszystko zapłaci?"

Wskazał, że rozmowy z policją dotyczyły również koszy na śmieci i rowerów miejskich. - Też je usuniemy z trasy marszu - zapewnił prezydent. - Pytanie jest takie, czy kosze tudzież prace remontowe kłócą się dzisiaj z patriotyzmem i kto za to wszystko zapłaci? Dlatego, że to są koszty niebagatelne. - zauważył Rafał Trzaskowski. I przypomniał, że poza rondem Dmowskiego w centrum miasto remontuje także tzw. plac Pięciu Rogów (nie znajduje się bezpośrednio na trasie, ale w bliskiej odległości od Alej Jerozolimskich).

Trzaskowski podkreślił, że rządzący "niestety skomplikowali sytuację przez to, że zamiast wziąć odpowiedzialność kilka miesięcy temu za organizowanie tego typu obchodów, zrobili to dosłownie dwa dni przed 11 listopada". - Normalnie 30 dni przed tego typu uroczystościami powinno się zgłosić taką decyzję po to choćby, żeby zablokować pas drogi. Niestety rządzący od samego początku postanowili oddać organizację marszu środowiskom nacjonalistycznym - ocenił.

Usuwanie materiałów budowlanych z ronda DmowskiegoArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy wyraził nadzieję, że "jutrzejszy marsz odbędzie się bez ekscesów" i apelował o "godne zachowanie".

Rafał Trzaskowski zapewnił, że ratusz zadba o to, że miasto będzie "funkcjonowało jak najlepiej". - Po pierwsze odradzam wszystkim korzystania z samochodów w ścisłym centrum miasta i zachęcam do korzystania z komunikacji miejskiej. Jeżeli chodzi o kwestię tramwajów i autobusów, będą zarządzane objazdy - podał.

Prezydent przypomniał, że sztab kryzysowy będzie funkcjonował w czwartek od godzin porannych. Podkreślił, że za "galimatias prawny" i za to, że pod osłoną Urzędu Kombatantów marsz organizują nacjonaliści, odpowiada rząd.

Duże siły policji i "dziwne" instrukcje dla dziennikarzy

Rafał Trzaskowski był także pytany, czy policja przekazała, jakie siły skieruje do zabezpieczenia marszu. - Komendant zapewniał mnie, że jutro będą ściągane nadzwyczajne siły do Warszawy. I chyba to nawet widać na drogach całej Polski - odpowiedział. I dodał, że funkcjonariusze wygradzają też teren, na którym ma odbyć się marsz.

Zabezpieczenia przed marszem narodowcówtvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy odniósł się również do instrukcji dla dziennikarzy wydanej przez policję. Jeden z punktów mówi: "Unikaj noszenia dokumentów na szyi na smyczy lub łańcuszku - w przypadku zaatakowania mogą posłużyć do duszenia. Za to w sytuacji kryzysowej załóż kask czy ochraniacze".

- Jest dosyć dziwna, bo nie jesteśmy w strefie wojny, tyko w normalnym, demokratycznym państwie. Widać, że ta trasa marszu ma być całkowicie wydzielona. W związku z tym nie wiem, czy jest powód aż do tego typu zaleceń - skomentował. Zastrzegł, że nie chce krytykować policji, bo czeka ją trudne zadanie.

Prezydent został też zapytany o to, jak ocenia rezygnację z organizowania marszu przez 14 Kobiet z Mostu, który miał się odbyć na tej samej trasie, co marsz narodowców.

- Ubolewam nad tym, że on musiał być odwołany. Dlatego, że to kobiety były pierwsze, jeżeli chodzi o rejestrację. I to one powinny mieć prawo do demonstrowania w tym miejscu. Ale, jak rozumiem, policja poinformowała organizatorów, że nie dopuści ich do tego miejsca ze względu na kwestie bezpieczeństwa i kobiety podjęły decyzję o rezygnacji. Nie tak powinno być. Gdybyśmy przestrzegali litery prawa, wszystkich terminów, to w tym miejscu powinny być kobiety, a nie Marsz Niepodległości - skwitował.

Trzaskowski o rezygnacji zgromadzenia 14 Kobiet z Mostu
Trzaskowski o rezygnacji zgromadzenia 14 Kobiet z MostuTVN24

Plakat narodowców jak niemieckie obwieszczenie z czasów okupacji

Rafała Trzaskowskiego zapytano także o plakat zapowiadający marsz narodowców, na którym pojawił się komunikat w języku polskim i niemieckim - na wzór tych, które Niemcy rozwieszali w okupowanej Warszawie. Na stworzonej przez narodowców grafice pojawiło się nazwisko: "oberburgermeister Tschaskovsky" (nadburmistrz Tschaskovsky - red.). Prezydent ocenił, że jest czymś "absolutnie niebywałym" używać tego typu porównań.

- Każdy budynek w naszym mieście jest oznaczony krwią Polek i Polaków. Dosłownie 500 metrów stąd zginął brat mojej matki, każda warszawska rodzina ma tego typu historie. I dokładnie pamiętamy te obwieszczenia z czasów drugiej wojny światowej. My je pamiętamy z historii, niektórzy jeszcze je pamiętają, jak wisiały na ulicach Warszawy - mówił. - I tu nie chodzi o moje nazwisko, o mnie. Chodzi o szacunek dla historii miasta uświęconego krwią - podsumował Trzaskowski.

Prezydent Warszawy o plakacie zapowiadającym marsz narodowców
Prezydent Warszawy o plakacie zapowiadającym marsz narodowcówTVN24

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Martwego noworodka znaleziono na jednym z przystanków autobusowych w gminie Halinów. Sprawę wyjaśniają służby.

Martwy noworodek w reklamówce. Dziecko znaleziono na przystanku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tragicznym wypadku na Trasie Łazienkowskiej zginął 37-latek, który jechał autem z żoną i dwójką dzieci. Wjechał w nich rozpędzony volkswagen, którym podróżowało pięć osób. Kobieta z tego samochodu trafiła w stanie ciężkim do szpitala. Trzem mężczyznom nic się nie stało, byli pijani. Trwają poszukiwania czwartego. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że miał sądowy zakaz prowadzenia i był notowany.

Wjechali w auto rodziny z dziećmi. Jeden z nich uciekł po wypadku. Nagranie i nowe informacje

Wjechali w auto rodziny z dziećmi. Jeden z nich uciekł po wypadku. Nagranie i nowe informacje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miasto zapowiedziało zmiany na Park and Ride Połczyńska. Pojawią się nowe nasadzenia, ławki czy zbiorniki retencyjne. W założeniach urzędników parking ma być wręcz... miejscem rekreacji i wypoczynku. Czy to realne? Okaże się w 2027 roku, na kiedy zaplanowano ukończenie inwestycji.

Parking z zielenią i miejscem do rekreacji. "Pierwsza tego typu inwestycja w mieście"

Parking z zielenią i miejscem do rekreacji. "Pierwsza tego typu inwestycja w mieście"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku rozpoczęła się przebudowa ważnego skrzyżowania. Jak zwyczajowo bywa przy tego typu inwestycjach, urzędnicy przygotowali objazd newralgicznego miejsca. Ustawiono znaki przedstawiające schemat nowej organizacji ruchu, które od razu przykuły uwagę mieszkańców, a wręcz stały się memem.

Znak, od którego zakręci się w głowie

Znak, od którego zakręci się w głowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

17-latek jest podejrzany o brutalny atak na kobietę w Otwocku. Nastolatek miał zadawać jej ciosy nożyczkami w głowę przy próbie wyrwania torebki. Zatrzymali go świadkowie.

Chciał wyrwać kobiecie torebkę, zaatakował ją nożyczkami w głowę

Chciał wyrwać kobiecie torebkę, zaatakował ją nożyczkami w głowę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 42-latka, który najpierw wyniósł alkohole z marketu, a potem - kiedy pracownik ochrony zainterweniował - zaatakował go wymachując tasakiem i grożąc mu śmiercią.

Ukradł alkohol, wymachiwał tasakiem. Na karę poczeka na wolności, ale do marketu nie wejdzie

Ukradł alkohol, wymachiwał tasakiem. Na karę poczeka na wolności, ale do marketu nie wejdzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do wypadku doszło w niedzielę wieczorem na trasie S8 w miejscowości Radziejowice-Parcel (powiat żyrardowski). Zginął pieszy potrącony przez kierowcę auta osobowego. Policja wyjaśnia okoliczności wypadku.

Pieszy potrącony na drodze ekspresowej. Zginął

Pieszy potrącony na drodze ekspresowej. Zginął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci poszukują świadków śmiertelnego wypadku, do którego doszło na Mickiewicza w Żyrardowie. Kierowca dostawczego pojazdu uderzył w rowerzystę, który - jak informowali funkcjonariusze - nie zszedł z roweru przed przejściem dla pieszych.

Rowerzysta odrzucony na kilkanaście metrów. Policja poszukuje świadków tragicznego wypadku

Rowerzysta odrzucony na kilkanaście metrów. Policja poszukuje świadków tragicznego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę wieczorem w miejscowości Siekluki koło Płońska (Mazowieckie) dachował samochód. Zginęła jedna osoba.

Auto dachowało, zginęła pasażerka

Auto dachowało, zginęła pasażerka

Źródło:
PAP

Największe, najdłuższe i najstarsze święto nauki wraca do Warszawy. Ponad 900 wydarzeń zorganizowanych przez 115 jednostek naukowych i edukacyjnych odbędzie się podczas 28. Festiwalu Nauki. Wydarzenie potrwa od 20 do 29 września.

Wykłady, debaty i warsztaty. Ponad 900 wydarzeń na Festiwalu Nauki

Wykłady, debaty i warsztaty. Ponad 900 wydarzeń na Festiwalu Nauki

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapewnił, że zwróci się do Rady Warszawy o pomoc finansową na odbudowę dla Kłodzka i Nysy. Poinformował też o rozpoczęciu zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla powodzian. Akcja prowadzona jest również w dzielnicach.

Mobilizacja w dzielnicach, rozpoczęły się zbiórki dla powodzian. Co i gdzie można przynieść

Mobilizacja w dzielnicach, rozpoczęły się zbiórki dla powodzian. Co i gdzie można przynieść

Źródło:
PAP

Warszawscy strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie, że w parku w zbiegu Kobielskiej i Podskarbińskiej przebywa mężczyzna z niepełnosprawnością, który nie ma jak wrócić do domu, ponieważ zniknął jego wózek inwalidzki. Pomogli i odnaleźli wózek - stał przed drzwiami mieszkania mężczyzny.

Tajemnica znikającego wózka

Tajemnica znikającego wózka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lotnisko Chopina od 18 września szykuje planowany remont drogi startowej, który potrwa do 10 listopada. Z tego powodu starty i lądowania będą odbywały się nad Włochami, Bemowem, Ochotą, a także Piasecznem.

Remont drogi startowej na Lotnisku Chopina. W trzech dzielnicach może być głośniej

Remont drogi startowej na Lotnisku Chopina. W trzech dzielnicach może być głośniej

Źródło:
PAP

Jedna ofiara śmiertelna i cztery ranne osoby, w tym dwoje dzieci. W nocy z soboty na niedzielę doszło do zderzenia dwóch aut przy Torwarze, z czego jedno uderzyło jeszcze w bariery energochłonne. W samochodzie, który najechał na tył innego auta, podróżowało trzech nietrzeźwych mężczyzn. Śledczy ustalają, który z nich prowadził.

Pijani jechali we trzech, uderzyli w tył auta. Jedna osoba zginęła, cztery ranne. Nie wiadomo, kto prowadził

Pijani jechali we trzech, uderzyli w tył auta. Jedna osoba zginęła, cztery ranne. Nie wiadomo, kto prowadził

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę zatrzymano dowód rejestracyjny samochodu, którym poruszał się Jarosław Kaczyński - przekazał rzecznik partii Rafał Bochenek. Wcześniej tego dnia przed Ministerstwem Sprawiedliwości odbył się protest przedstawicieli PiS-u. To, że doszło do takiej sytuacji, potwierdziła Komenda Stołeczna Policji. Wskazano, że to nie była interwencja własna, lecz reakcja na zgłoszenie i dotyczyła zbyt ciemnych szyb w samochodzie.

"Zakaz dalszej jazdy", zatrzymany dowód rejestracyjny. Kłopoty Kaczyńskiego

"Zakaz dalszej jazdy", zatrzymany dowód rejestracyjny. Kłopoty Kaczyńskiego

Źródło:
tvn24.pl

Okres wakacji upłynął stołecznym szkołom pod znakiem remontów. Te udało się zrealizować w blisko 150 placówkach. Sprawdziliśmy, jaki był zakres prac i ile to kosztowało.

W wakacje remontowali blisko 150 szkół, nie wszędzie udało się skończyć prace

W wakacje remontowali blisko 150 szkół, nie wszędzie udało się skończyć prace

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez całą sobotę strażacy z Mazowsze mieli pełne ręce roboty w związku z silnym wiatrem i opadami w regionie. Kilkanaście dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych przez trąbę powietrzną, która przeszła pod Radomiem. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim. Sprawdziliśmy też, jak intensywne opady wpłynęły na poziom Wisły w Warszawie.

Zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad setka interwencji na Mazowszu i prognozy

Zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad setka interwencji na Mazowszu i prognozy

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni pokazał, jak wygląda nowe oświetlenie w Dolinie Szwajcarskiej. Kilkadziesiąt nowych klimatycznych latarni zastąpiło stare i wysłużone. Energooszczędne oprawy minimalizują też zanieczyszczenie światłem z myślą o dzikich mieszkańcach parku.

Nowe oświetlenie w Dolinie Szwajcarskiej. Zmniejsza zanieczyszczenie światłem i zużywa mniej prądu

Nowe oświetlenie w Dolinie Szwajcarskiej. Zmniejsza zanieczyszczenie światłem i zużywa mniej prądu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci prowadzą działania pod nazwą "Ciche miasto II". Sprawdzają, czy samochody nie generują nadmiernego hałasu. Zwracają też uwagę na agresywne zachowania kierowców wobec pozostałych uczestników ruchu.

567 mandatów na w sumie ponad 240 tysięcy złotych. Za ryczące silniki

567 mandatów na w sumie ponad 240 tysięcy złotych. Za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby trafiły do szpitala po tym, jak w nocy z piątku na sobotę zostały potrącone na przejściu dla pieszych przy ulicy Okrzei. Policja szuka kierowcy, który porzucił samochód i uciekł pieszo.

Potrącił w nocy dwie osoby, porzucił auto i uciekł

Potrącił w nocy dwie osoby, porzucił auto i uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl