100 dodatkowych autobusów i 60 tramwajów. Kursy metra jak w dzień powszedni. Warszawa gotowa na marsz

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Najważniejsze informacje o marszu
Najważniejsze informacje o marszu TVN24
wideo 2/6
Najważniejsze informacje o marszu TVN24

Organizatorzy i miasto spodziewają się wielu tysięcy ludzi na niedzielnym Marszu Miliona Serc. Najszybciej i najsprawniej na marsz będzie można dotrzeć metrem. Pociągi na obu liniach będą kursowały jak w dzień powszedni. Na ulice wyjadą też dodatkowe autobusy i tramwaje.

- Z pewnością przed nami największe z tegorocznych wyzwań. Marsz Miliona Serc, czyli zgromadzenie połączone z marszem, które odbędzie się 1 października od godziny 12, jest takim wydarzeniem, które do tej pory ze względu właśnie na liczbę osób uczestniczących nie miało miejsca – powiedział na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek. - Miasto stołeczne jest współorganizatorem marszu i staramy się go przygotować w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo dokładnie wszystkim uczestniczącym, ale też zwykłym mieszkańcom Warszawy, którzy na co dzień korzystają z naszej komunikacji miejskiej – podkreślił.

Jak dodał Bratek, "połączenie i koordynacja różnego rodzaju działań, różnego rodzaju służb, jest dla miasta podstawowym priorytetem".

Wiceprezydent zapewnił, że były już spotkania z organizatorami i ze służbami. - W dniu marszu za bezpieczeństwo będzie odpowiadał sztab, który zlokalizowany jest w naszym Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa. W skład tego sztabu wchodzą różne służby miejskie i również służby publiczne, bo za bezpieczeństwo odpowiada przede wszystkim policja - przypomniał.

Nowa trasa jest gotowa na przyjęcie miliona uczestników

– Czerpiemy też z doświadczeń, w których uczestniczyliśmy też 4 czerwca. Wiemy, jakie to jest wyzwanie – powiedział z kolei generał Michał Domaradzki, szef stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Jak dodał, organizatorzy i miasto spodziewają się "olbrzymiej ilości uczestników". – Tym bardziej czujemy na sobie ciężar odpowiedzialności - powiedział i przyznał, że trasa marszu jest trasą nową.

Start zgromadzenia zaplanowano na godzinę 12, na rondzie Dmowskiego. - Uczestnicy zgromadzenia przejdą ulicą Marszałkowską, skręcą w ulicę Świętokrzyską i później na rondzie ONZ skręcą w aleję Jana Pawła II. I zakończenie zgromadzenia będzie miało miejsce na rondzie Radosława, więc pod wielką flagą biało-czerwoną – opisał szef Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa.

Jak ocenił, nowa trasa jest bardziej optymalna ze względu na bezpieczeństwo "spodziewanej tak dużej ilości uczestników". - Ta trasa jest gotowa na przyjęcie miliona uczestników - podkreślił. Domaradzki dodał, że jest również objęta monitoringiem miejskim. Jak zapewnił, przeszedł on przegląd, by obraz pozwolił skoordynować i zabezpieczyć to przedsięwzięcie.

Na końcu i początku trasy przemarszu mają być karetki pogotowia. Jak wymienił Domaradzki, będą też patrole medyczne.

Apel o sprawne opuszczanie stacji metra

Szef biura bezpieczeństwa zapewnił też, że zabezpieczono trasy pod względem antyterrorystycznym. - Będą wystawione zapory antyterrorystyczne w rejonie miejsca zbiórki zgromadzenia - wskazał. I dodał: - Zwróciliśmy się też o dodatkowe siły informacyjne i porządkowe w Metrze Warszawskim.

Zaapelował też o wcześniejsze przybycie uczestników na miejsce zgromadzenia. Osoby, które będą przybywać na miejsce są proszone o sprawne opuszczanie stacji metra, by nie gromadzić się i nie blokować wejść. - Metro będzie tutaj decydującym środkiem transportu. Licząc się z tym, że operacyjnie będą wyłączane przez policję trakcje tramwajowe, maksymalnie skutecznym środkiem, który dowiezie wszystkich uczestników na zgromadzenie i rozwiezie do domów - ocenił Domaradzki.

- W tym dniu mamy w Warszawie blisko sto zgromadzeń. Dużo tych zgromadzeń jest zgłoszonych w rejonie trasy przejścia, ale na chwilę obecną nie zdiagnozowaliśmy istotnych zgromadzeń, które mogłyby próbować zakłócać przebieg tego głównego. Ryzyk na chwilę obecną nie widzimy - zapewnił.

Ocenił, że miasto jest dobrze przygotowane na to wydarzenie, które może być nawet "największym w historii, jeśli chodzi o spodziewaną liczbę uczestników".

Komunikacja w czasie marszu

- Mając na uwadze zakres i ilość osób, które spodziewamy się, że wezmą udział w zgromadzeniu i w samym marszu, podejmowaliśmy decyzję tak, aby dostosować w miarę możliwości transport publiczny do bezpiecznego i komfortowego przewozu uczestników tego zgromadzenia - zapewniła dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego Katarzyna Strzegowska.

W niedzielę, 1 października, od godziny 9 do godziny 19 metro będzie kursowało na obu liniach według rozkładu dnia powszedniego. - Czyli na linii M1 w częstotliwości 2:20, a na linii M2 w częstotliwości 2:50. To jest niedziela, czyli co do zasady powinien obowiązywać normalny, niedzielny rozkład jazdy. Ale po analizach potoków pasażerskich z wielu wydarzeń i też ze zgromadzenia z 4 czerwca, a także mając doświadczenie innych wydarzeń, które w mieście organizujemy, podjęliśmy decyzję, że rzeczywiście metro w tym dniu będzie kursowało według rozkładu dnia powszedniego - zapowiedziała Strzegowska.

Oceniła, że metro najszybciej i najsprawniej, pomimo zmiany organizacji ruchu i wyłączeń operacyjnych policji, bezpiecznie dowiezie uczestników zgromadzenia.

- Również podjęliśmy decyzję, że tramwaje będą kursowały częściej. Będą kursowały według sobotniego rozkładu jazdy. A także zarówno na linie tramwajowe, jak i na linie autobusowe zostaną skierowane dodatkowe autobusy, wspomagając rozkład sobotni i niedzielny. Na ulice Warszawy w niedzielę wyjedzie dodatkowych 100 autobusów i dodatkowych 60 tramwajów w porównaniu do normalnej niedzieli jak wygląda Warszawski Transport Publiczny - zapowiedziała dyrektorka ZTM.

Jak wymieniła, na linie tramwajowe numer 4, 15, 17 i 24 wyjadą dodatkowe składy. Wszystkie linie tramwajowe będą obsługiwane maksymalnie dużymi składami pociągów tramwajowych. Na liniach autobusowych z kolei również pojawią się dodatkowe pojazdy. Szczegółowe informacje będą wkrótce podane na stronie internetowej WTP.

Dodatkowe pociągi

Jak dodała dyrektorka, w tym dniu na Warszawskim Węźle Kolejowym będzie również obowiązywało wzajemne honorowanie biletów w pociągach Kolei Mazowieckich i w komunikacji WTP. - Udało nam się wypuścić dodatkowe pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej na linii: S1, S20, S30 i S3. W niedzielę, 1 października wyjadą dodatkowe pociągi i również zamówiliśmy w naszej spółce, w SKM największe składy pociągów na wyjazd - wskazała.

Strzegowska poinformowała też, że tego dnia nie będzie deptaka dla spacerowiczów na Krakowskim Przedmieściu. Autobusy będą poruszały się Traktem Królewskim według trasy linii podstawowych.

- Po raz pierwszy podjęliśmy decyzję, mając na uwadze, że na pewnie zdarzą się wyłączenia operacyjne sieci trakcji tramwajowej, żeby podzielić część tras linii tramwajowych tak, aby nie trzeba było w całości zawieszać linii tramwajowych. Tylko rzeczywiście, żeby na dwóch odcinkach, z wyłączeniem tras objętych organizacją ruchu specjalną z powodu marszu, można było z linii tramwajowych również korzystać - zapewniła dyrektorka.

Jak podsumowała, spodziewać należy się zmian w kursowaniu nawet kilkudziesięciu linii autobusowych i tramwajowych.

Parkingi dla autokarów i samochodów

Na marsz uczestnicy przyjadą także autokarami z całej Polski. Gdzie zlokalizowane będą dla nich parkingi? - Autokary i busy będą parkować na Wisłostradzie, błoniach Stadionu Narodowego, a na odjazd na ulicy Popiełuszki. Autokary dowiozą uczestników marszu do placu Konstytucji, a potem zaparkują w tych wyznaczonych miejscach - tłumaczy nam Monika Beuth, rzeczniczka stołecznego ratusza.

Miasto zachęca też, by samochody zostawiać pod domami, na obrzeżach miasta i parkingach P+R, które są publiczne i niestrzeżone, czynne 7 dni w tygodniu, w godzinach od 4:30 do 2:30. Na wybranych można też parkować całą dobę.

Lista parkingów P+R w Warszawie:

- Parking P+R METRO MŁOCINY 

- Parking P+R METRO MŁOCINY II

- Parking P+R METRO MŁOCINY III 

- Parking P+R METRO MŁOCINY IV 

- Parking P+R METRO WAWRZYSZEW

- Parking P+R METRO MARYMONT 

- Parking P+R POŁCZYŃSKA 

- Parking P+R URSUS NIEDŹWIADEK

- Parking P+R AL. KRAKOWSKA 

- Parking P+R METRO WILANOWSKA 

- Parking P+R METRO URSYNÓW 

- Parking P+R METRO STOKŁOSY 

- Parking P+R WAWER SKM

- Parking P+R ANIN SKM 

- Parking P+R ŻERAŃ PKP

- Parking P+R WARSZAWA JEZIORKI 

- Parking P+R METRO KONDRATOWICZA 

Adresy parkingów i szczegóły można sprawdzić na stronie warszawa19115.pl>>

Marsz Miliona Serc w niedzielę

W niedzielę 1 października ulicami Warszawy przejdzie Marsz Miliona Serc, zwołany przez lidera Koalicji Obywatelskiej Donalda Tuska. Organizatorzy liczą, że zgromadzą w stolicy milion osób.

Marsz ma się rozpocząć w niedzielę 1 października o godzinie 12 na rondzie Dmowskiego w centrum Warszawy. Uczestnicy przejdą ulicą Marszałkowską, następnie Świętokrzyską i aleją Jana Pawła II. Marsz zakończy się na rondzie Radosława.

Autorka/Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano na terenie zakładu piekarniczego w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do wycieku amoniaku. Dwie osoby trafiły do szpitala.

W zakładzie piekarniczym wyciekł amoniak. Dwóch pracowników zabrano do szpitala

W zakładzie piekarniczym wyciekł amoniak. Dwóch pracowników zabrano do szpitala

Źródło:
PAP

W Wypędach koło Pruszkowa zderzyły się trzy samochody. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Zderzenie trzech aut, lądował śmigłowiec ratowniczy

Zderzenie trzech aut, lądował śmigłowiec ratowniczy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z policjantów biorących udział w wypadku radiowozu w podwarszawskich Dawidach Bankowych, miał stanąć w piątek przed sądem. Prokurator nie odczytała jednak aktu oskarżenia, ponieważ potrzebna będzie zmiana sędziego. Wobec drugiego z policjantów postępowanie zostało wcześniej umorzone.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dwoje nastolatków odpowie za zniszczenie pszczelich uli znajdujących się na terenie Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie. Chcieli spróbować świeżego miodu i rozbili gaśnicami pięć uli. Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin.

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

Kierująca peugeotem uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania. Do zdarzenia doszło na ulicy Broniewskiego. Policja poinformowała o jednej poszkodowanej osobie.

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek przed południem na Pradze Południe doszło do potrącenia kobiety jadącej na hulajnodze. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Cztery samochody osobowe zderzyły się na trasie S8 przed węzłem Konotopa. Policja przekazała, że nikomu nic się nie stało. Są jednak utrudnienia w kierunku Poznania.

Zderzenie czterech aut na S8

Zderzenie czterech aut na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Wspominamy walki, śmierć, również ogromną, bardzo żywiołową, różnorodną społeczność żydowską, która mieszkała w Warszawie przez wieki - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" dr Justyna Majewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego, zaznaczając, że każda rocznica obchodów powstania w getcie warszawskim jest bardzo ważna.

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

Źródło:
TVN24

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl