Obietnice dla Odolan: remonty ulic, Tempo 30, kontrole ciężarówek

[object Object]
Apel do władz miastaTVN24
wideo 2/6

Protesty mieszkańców Odolan zostały dostrzeżone w stołecznym ratuszu. We wtorek konferencję zwołała wiceprezydent Renata Kaznowska. Zapowiedziano remonty kilku ważnych ulic w tej części Woli, wprowadzenie strefy Tempo 30 i regularnych policyjnych kontroli ciężarówek. Pierwsze zmiany mają obowiązywać od tego roku.

- Fatalny stan dróg na Odolanach wzmaga hałas i zapylenie oraz utrudnia, a wręcz czasami uniemożliwia przemieszczanie się mieszkańcom. Drogi na Odolanach są od lat niedoinwestowane i rozjeżdżane przez 40-tonowe ciężarówki, a miasto dotąd głównie biernie się temu przyglądało - mówili mieszkańcy Odolan podczas protestu, który odbył się w ostatni weekend. Podobnych apeli, petycji i akcji wcześniej było wiele. Starania najwyraźniej nie poszły na marne.

W urzędzie Woli wiceprezydent Renata Kaznowska zorganizowała we wtorek konferencję z udziałem burmistrza dzielnicy Krzysztofa Strzałkowskiego. Zapowiedzieli ważne zmiany dotyczące infrastruktury i organizacji ruchu na Odolanach.

Gniewkowska i Jana Kazimierza do remontu

Na początek remonty. Jak zapowiedziała wiceprezydent miasta, jeszcze w tym roku nową nawierzchnię ma zyskać ulica Gniewkowska (najpierw od Ordona do Mszczonowskiej). W przyszłym zaś również na pozostałym odcinku, który jest - jak podkreślają stołeczni urzędnicy - w najgorszym stanie technicznym.

"To nie koniec zmian. Planowana jest także przebudowa ulicy Jana Kazimierza. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na dokumentację projektową nowej ulicy. Projekt kompleksowej przebudowy powstanie w 2018 roku, tak aby na początku 2019 roku można było przeprowadzić roboty budowlane" - zapowiadają pracownicy ratusza.

Przypominają też, że część ulic już odnowiono. W ubiegłym tygodniu frezowano jezdnie Gniewkowskiej i Potrzebnej. "Zniknęła stara nierówna trylinka, a zmiany znacząco poprawiły komfort i bezpieczeństwo jazdy" - chwalą się urzędnicy.

Uciążliwe zakłady przemysłowe

Władze Warszawy zapowiedziały też, że podejmą starania mające na celu rozwiązać największy problem mieszkańców tego rejonu, czyli liczne zakłady przemysłowe działające na tym terenie i dojeżdżające do nich ciężarówki.

"Mieszkańcy zwracają uwagę na uciążliwości, jakie powoduje prowadzona tam działalność - na terenach należących do PKP S.A. działają piaskarnie, betoniarnie, składy kruszywa budowlanego, terminale kontenerowe itp. To wywołuje hałas, zapylenie, duży ruch samochodów ciężarowych, utrudnienia komunikacyjne" - czytamy w komunikacie urzędu miasta. O problemie tym wielokrotnie pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. Mieszkańcy obliczyli, że ulicą Ordona może przejeżdżać dwa tysiące pojazdów ciężarowych dziennie.

"Miasto podejmie rozmowy z PKP SA w sprawie relokacji uciążliwych obiektów przemysłowych (składy kruszyw, betoniarnie) działających na terenach PKP oraz budowy drogi technicznej na terenach kolejowych" - deklarują urzędnicy. Nowa droga techniczna przejęłaby ruch z ulic między osiedlami.

Tempo 30 na najważniejszych ulicach

Niezależnie od powodzenia tych negocjacji dzielnica Wola przygotowała nowy projekt organizacji ruchu na Odolanach. Projekt zakłada między innymi wprowadzenie strefy Tempo 30. Wydłuża też godziny, w których będzie obowiązywał zakaz ruchu samochodów ciężarowych do godzin 20.00 - 8.00.

Byłaby to duża zmiana, bowiem według obecnych uregulowań, ciężarówki nie mogą wjeżdżać między 22 a 6, ale tylko na ulice Jana Kazimierza i Sowińskiego (na odcinku Wolska - Jana Kazimierza).

Ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę miałoby obowiązywać na terenie objętym ulicami: Połczyńską, Wolską, al. Prymasa Tysiąclecia, Gniewkowską, Potrzebną i Dźwigową.

Nowa organizacja ruchu na OdolanachUM Warszawa

Dodatkowo planowane jest wprowadzenie zmiany pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu ulic Sowińskiego i Jana Kazimierza oraz na skrzyżowaniu ulic Ordona i Jana Kazimierza na pierwszeństwo "łamane", powodujące fizyczne wymuszenie zmniejszenia prędkości pojazdów.

Nowa organizacja ma być wprowadzana etapami - pierwsze mają być realizowane jeszcze w tym roku.

Policyjne kontrole

Do ograniczenia prędkości burmistrz Krzysztof Strzałkowski planuje też dodać kontrole ciężarówek, które miałyby być prowadzone przez policyjne patrole. Odpowiednie pismo w tej sprawie wystosował do komendanta rejonowego policji na Woli, o czym poinformował na Twitterze.

W porozumieniu z @Policja_KSP #Wola chcemy kontrolować ciężarówki na drogach w zarządzie @MiejskaWola na #Odolany #Warszawa pic.twitter.com/BLr3ITQeM9— K.Strzałkowski (@KStrzalkowski) 21 listopada 2017

Mieszkańcy Odolan - przynajmniej ci, którzy aktywnie udzielają się w mediach społecznościowych – podchodzą do zmian ostrożnie.

"Nasz główny postulat to droga techniczna dla ciężarówek z dala od domów mieszkalnych! Projekt Tempo 30, o którym ciągle mówią władze dzielnicy, to kosmetyczne zmiany" - czytamy ma profilu "Spaceruj po Odolanach". "Jedynym faktycznym rozwiązaniem problemu ruchu ciężarowego na teraz jest, aby ciężarówki nie jeździły pod oknami ludzi! Chcą tego mieszkańcy, przedsiębiorcy są gotowi to finansować, PKP nie ma nic przeciwko - co więc wstrzymuje urzędników?" - pytają.

"Od trzech lat apelujemy do PKP o budowę drogi technicznej (…) Przedstawiciele poprzedniego zarządu spółki PKP S.A deklarowali nawet poparcie dla tej koncepcji. Niestety w ostatnich miesiącach spółka wycofała się z wcześniejszych zapowiedzi" - odpowiedzieli mieszkańcom wolscy urzędnicy.

Odolany to część Woli, gdzie na dawnych terenach przemysłowych bardzo intensywnie rozwija się zabudowa mieszkaniowa. Dlatego obok zakładów, betoniarni czy piaskarni rosną nowe osiedla, do których licznie wprowadzają się nowi mieszkańcy. Chaos jest spowodowany brakiem planu zagospodarowania przestrzennego, nad którym miejscy planiści pracują już od kilkunastu lat.

kw/b

Pozostałe wiadomości

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN