Na Żwirki i Wigury "zielona fala". Lepszy skręt z Racławickiej do lotniska

Google EarthSkrzyżowanie Żwirki i Wigury z Racławicką

- Jeszcze w tym roku na Żwirki i Wigury pojawi się "zielona fala" - zapowiada Zarząd Dróg Miejskich. Właśnie ogłoszono przetarg. Drogowcy zapewniają, że na zmianach zyskają i kierowcy, i piesi.

Planowana "zielona fala" dotyczy sterowania sygnalizacji świetlnej na dziewięciu skrzyżowaniach Żwirki i Wigury: z ul. 17 Stycznia, 1 Sierpnia, Wyględowską, Racławicką, Pruszkowską, księcia Trojdena, Banacha i Wawelską.

Zmiany obejmą też skrzyżowania Racławickiej z Miłobędzką i ulicą Do Fortu, a także Żwirki i Wigury z Hynka i Sasanki.

- Inwestycja zakłada dostosowanie sygnalizacji świetlnych do pracy w pełnej koordynacji. Dzięki odpowiednim programom sygnalizacji i wprowadzeniu algorytmów, możliwe będzie uzyskanie efektu "zielonej fali" - zapowiadają pracownicy Zarządu Dróg Miejskich.

To nie koniec zmian, bowiem przy okazji wprowadzania "fali" na Żwirki i Wigury, w koordynację włączona ma być także ulica Racławicka (na odcinku od ulicy Wołoskiej).

Wszystkie skrzyżowania mają działać w systemie akomodacji. Co oznacza, że długość świateł będzie dostosowana do natężenia ruchu.

Poszukiwany wykonawca

- Przy okazji prac na skrzyżowaniu Żwirki i Wigury z Racławicką wprowadzimy zmiany w organizacji ruchu - zapowiadają drogowcy. Skręt w lewo z Racławickiej w stronę lotniska ma być możliwy z dwóch pasów ruchu (na wydzielonej fazie świetlnej).

ZDM poinformował w środę o ogłoszeniu przetargu na projekt zmian i wdrożenia ich w terenie. Wybrany wykonawca będzie musiał zakończyć prace w ciągu pięciu miesięcy od podpisania umowy. Według przewidywań, "zielona fala" ma działać już jesienią.

Dokumenty w przetargu można składać do 11 maja do godz. 10.00.

Zobacz także video tvnwarszawa.pl: Na tropie zielonej fali w Warszawie:

[object Object]
Zielona fala w WarszawieMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

kw/mś

Źródło zdjęcia głównego: Google Earth

Pozostałe wiadomości