Przybywa elektrycznych hulajnóg. Policja przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarzawa.pl
Jeżdżąc hulajnogą elektryczną nie można korzystać z telefonu komórkowego
Jeżdżąc hulajnogą elektryczną nie można korzystać z telefonu komórkowegoLubelska Policja
wideo 2/5
Lubelska Policja Jeżdżąc hulajnogą elektryczną nie można korzystać z telefonu komórkowego

Uprawnienia, obowiązki, zakazy i parkowanie. Policja przypomina o podstawowych zasadach zachowania bezpieczeństwa, które dotyczą użytkowników elektrycznych hulajnóg.

Jak zauważają policjanci, słoneczna pogoda i zakorkowane ulice zachęcają do korzystania z tego alternatywnego środka transportu. Zwolennicy podróży hulajnogą elektryczną muszą jednak pamiętać, że wiąże się to ze znajomością i stosowaniem przepisów. Policja przypomina najważniejsze zasady bezpieczeństwa i wyjaśnia podstawowe terminy.

Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Uprawnienia

Osoby w wieku od 10 do 18 lat, by jeździć hulajnogą elektryczną muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej. Dorośli nie potrzebują żadnych uprawnień do kierowania elektryczną hulajnogą.

Nie ma już wolnoamerykanki na e-hulajnogach, policja interweniuje (13.05.2022)
Nie ma już wolnoamerykanki na e-hulajnogach, policja interweniuje (13.05.2022)TVN24

Obowiązki

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany: - korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić; - korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h; - sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu; - zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO - urządzenie transportu osobistego; UWR - urządzenie wspomagające ruch np. wrotki, rolki; hulajnoga zwykła, kolumna pieszych);

W przypadku, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad: - jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego; - zachowanie szczególnej ostrożności; - ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Zakazy

Przepisy zabraniają: - kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu; - przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów; - ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów; - czepiania się pojazdów; - jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu; - ciągnięcia za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.

Nowy taryfikator obowiązuje także nietrzeźwych użytkowników hulajnóg (zdj. ilustracyjne)TVN24

Parkowanie hulajnóg

Policja przypomina też, że dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje tam zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.

"Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i wzajemny szacunek na drodze. Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii" - podsumowuje w komunikacie policja.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarzawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości