26 milionów złotych na sieć tras rowerowych

TVN Warszawa

archiwum TVN24Będą nowe drogi rowerowe (zdjęcie ilustracyjne)

W Józefowie i w pięciu okolicznych gminach powstanie ponad 45 km nowych dróg rowerowych. Nowy Dwór Mazowiecki zmodernizuje i zaadaptuje na cele kulturalne kasyno oficerskie w Twierdzy Modlin, a Żyrardów odnowi zabytkową ochronkę. Projekty te otrzymają łącznie ponad 32,8 mln zł.

We wtorek umowy z przedstawicielami gmin podpisali wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk i członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

"Połączy wiele gmin"

Ponad 26 mln zł trafi do Józefowa na budowę sieci tras rowerowych. Zgodnie z planami, w połowie przyszłego roku w gminach Halinów, Józefów, Karczew, Otwock, Sulejówek i Wiązowna powstanie ponad 45 km dróg rowerowych i ponad 3,5 km ciągów pieszo-rowerowych.

Burmistrz Józefowa Stanisław Kruszewski podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że to przedsięwzięcie, które połączy wiele gmin. Przekonywał, że dzięki inwestycji powiększy się zakres turystyki rowerowej. Zaznaczył również, że "to nie sztuka, żeby ją uprawiać - ważne, żeby to było bezpieczne". - Te ścieżki przede wszystkim poprawą w znakomity sposób bezpieczeństwo - ocenił.

Na kompleksową modernizację kasyna oficerskiego w Twierdzy Modlin przeznaczonych zostanie ponad 3,4 mln zł. W budynku wykonana zostanie m.in. renowacja sali teatralno-kinowej wraz z zapleczem, pomieszczeniami operatora kina i artystów, salami warsztatowymi, a także remont sali balowej.

"Przepiękny obiekt"

Jak mówił burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski, dzięki realizacji inwestycji już na jesieni 2018 r. Nowodworski Ośrodek Kultury będzie prowadził w zmodernizowanym budynku zajęcia malarskie, taneczne, teatralne i wokalne. Ponadto będą tu organizowane festiwale, koncerty, lekcje muzealne oraz zajęcia uniwersytetu trzeciego wieku.

- Obiekt jest przepiękny, miał swój okres świetności. Niestety po wyjściu z niego wojska został zaniedbany i w tej chwili miasto odkupiło go od Agencji Mienia Wojskowego. Chcemy przywrócić mu tę świetność - podkreślił Kowalski.

Pomnik Historii

Renowację przejdzie również budynek ochronki w Żyrardowie, znajdujący się na terenie zabytkowego zespołu zabudowy Osady Fabrycznej, wpisanego do rejestru zabytków i uznanego za pomnik historii. Na ten cel przeznaczono ponad 2,6 mln zł z UE.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowane środki odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 proc. wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł.

Ścieżka rowerowa przy Belwederskiej do remontuArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

PAP/ran/r/jb