Zaznaczył, że zwrócił się też do Państwowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenie kontroli dotyczącej przestrzegania przepisów BHP. "Ponownie apelujemy do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o bezzwłoczne działania" - zaznaczył.
- Policjanci wylegitymowali pracowników i sporządzili notatkę służbową - powiedział podinspektor Robert Szumiata ze śródmiejskiej policji.
O nielegalnej zabudowie podcieni na pl. Zbawiciela pierwszy raz zaczęło był głośno w grudniu 2022 roku, kiedy pojawiły się pierwsze informacje o nielegalnej zabudowie.
Sprawa została zgłoszona do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Zarówno stołeczny, jak i mazowiecki konserwator oraz aktywiści apelują o jak najszybszą reakcję PINB. - Na miejscu będzie przeprowadzona kontrola, która odbędzie się w przeciągu około dwóch tygodni - poinformował w środę PAP PINB.
Konserwator zawiadamia prokuraturę
Pod koniec grudnia przedstawiciele biura Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków stwierdzili, że w podcieniu kamienicy na placu Zbawiciela od strony ulicy Mokotowskiej pojawiła się zabudowa z przeszklonych płyt wykonana bez pozwolenia. Okazuje się, że mimo formalnych prób wstrzymania prac te toczyły się dalej. W środę rzecznik MWZK Andrzej Mizera poinformował o złożeniu zawiadomienia do prokuratury o niszczeniu zabytkowych podcieni na placu Zbawiciela. Do wniosku dołączone zostały zdjęcia wykonane podczas wtorkowej wizyty w tym miejscu. Widać na nich rusztowania, kawałki styropianu i innych materiałów budowlanych. Widać też zamontowane nowe listwy przysufitowe oraz panele na suficie.
Pod koniec ubiegłego roku Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał właścicielom lokalu wstrzymanie prac w trybie natychmiastowej wykonywalności. - Ponadto cały czas prowadzi dwa postępowania: kontrolne w celu przywrócenia zabytków do stanu pierwotnego i o wymierzeniu kary za prowadzenie prac bez wymaganego pozwolenia konserwatorskiego - dodał Mizera.
🚨 Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków złożył dziś zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście o...
Posted by Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków on Wednesday, January 18, 2023
We wtorek o trwających wciąż robotach poinformowało stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. "Kpina z prawa na pl. Zbawiciela. Pomimo nakazu MWKZ z dnia 28 grudnia 2022 r. stanowiącego o natychmiastowym przerwaniu prac, nie wstrzymano zabudowy podcieni na Placu Zbawiciela. Prace są kontynuowane" - napisali w mediach społecznościowych aktywiści.
KPINA Z PRAWA NA PLACU ZBAWICIELA Heritage Shop & Wine pomimo nakazu Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków z dnia...
Posted by Miasto Jest Nasze on Tuesday, January 17, 2023
Stołeczny konserwator zabytków: tak umiera architektura
Stanowisko zajął też stołeczny konserwator zabytków. "Tak umiera architektura (...) przy przyzwoleniu wspólnoty mieszkaniowej właśnie samowolnie zabudowuje zabytkowe podcienia na Placu Zbawiciela. W miejscu klasycyzujących arkad pojawiły się już drewniane budki, ścianki działowe, korytka instalacyjne, a nawet miejsce na ustronną toaletę" - napisał stołeczny konserwator Michał Krasucki. Zaznaczył, że dzieje się tak pomimo wydanych nakazów konserwatorskich (zarówno BSKZ przed 2017 roku, jak też MWKZ), decyzji o zatrzymaniu robót, a nawet gróźb kary administracyjnej.
"Zabudowa podcieni to nie tylko zawłaszczanie przestrzeni pieszej i niszczenie jednego z najlepszych w Warszawie układów urbanistycznych placu, ale też psucie samego budynku. Dość szybko przy drewnianych budkach pojawiają się kolejne elementy zabudowy i instalacje: bankomaty, fotomaty, zamykane stragany, skrzynki, skrzyneczki. Dewastacji architektonicznej towarzyszy narastający chaos wizualny. Jak choroba, która rozlewa się po całym organizmie" - napisał.
Dodał, że na szczęście na placu są jeszcze niezabudowane podcienia obok, ale też po drugiej stronie ronda. "Pokazują, że można połączyć życie miasta i potrzeby jego mieszkańców z względami konserwatorskimi i architektonicznymi. Gdyby okazało się, że jednak trzeba je w jakimś stopniu osłonić wymagałoby to szerszej dyskusji i warsztatów projektowych. Co nie jest wykluczone, ale wymaga dobrej woli i zaangażowania najemców" - podkreślił.
Zarówno stołeczny konserwator, jak i Miasto Jest Nasze zaapelowali do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o reakcję. "Na miejscu będzie przeprowadzona kontrola, która odbędzie się w przeciągu około dwóch tygodni" - poinformował PAP PINB.
Konserwator nakazał usunięcie samowoli budowlanej
O nielegalnej zabudowie podcieni na pl. Zbawiciela zaczęło był głośno w grudniu 2022 roku, kiedy pojawiły się pierwsze informacje o nielegalnej zabudowie.
W 2019 roku MWKZ wydał nakaz rozbiórki pawilonu. W listopadzie 2022 roku podczas kontroli stwierdzono usunięcie samowoli po przeprowadzeniu skutecznego postępowania egzekucyjnego.
Miasto Jest Nasze przypomniało historię tego miejsca. Jedna z restauracji zajmowała w całości drewniany pawilon w podcieniach, zbudowany od zera specjalnie na użytek lokalu, i nie wynajmowała ani centymetra powierzchni w samym budynku. "W 2019 roku wojewódzki konserwator zabytków wydał nakaz rozbiórki pawilonów gastronomicznych, powołując się na założenia Osi Stanisławowskiej. Decyzja uprawomocniła się 1 listopada tego roku. Plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwalał nigdy na budowę podobnych obiektów w tym miejscu, dlatego werandy miały już nigdy nie wrócić na plac Zbawiciela" - wyjaśnili aktywiści.
Autorka/Autor: kk/gp
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mazowiecki Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków