Rozpoczyna się kolejny etap poszukiwania partnera, który wykona remont Hali Gwardii. Zakończenie procedur i podpisanie umowy zaplanowane jest na połowę 2023 roku. Do tego czasu w sposobie funkcjonowania obiektu nic ma się nie zmienić.
Miasto przeszło do kolejnego etapu wyboru partnera, który ma wykonać remont i w przyszłości zarządzać oraz utrzymywać Halę Gwardii. Będzie on również odpowiedzialny za ustalenie z przyszłymi najemcami warunków działalności na terenie obiektu. Negocjacje w tej sprawie mają rozpocząć się we wrześniu i być prowadzone z pięcioma firmami - Food Hall Poland, Multibud Investment W. Ciurzyński, CBR Events, Budimex I oraz Mota-Engil Central Europe PPP 3.
Zakończenie wszystkich etapów i podpisanie umowy zaplanowane jest na połowę 2023 roku. Do tego czasu w sposobie funkcjonowania obiektu nic ma się nie zmienić.
Działania w ramach programu Nowe Centrum Warszawy
W założeniu remont ma na celu przywrócenie oryginalnego klimatu hali. Będzie nad nim czuwał konserwator zabytków. Wykonawca ma odnowić i uzupełnić zachowane detale elewacji oraz zakonserwować wszystkie ślady związane z działaniami wojennymi.
Wszystkie te działania są elementem programu Nowe Centrum Warszawy. W jego ramach mają zostać zrealizowane inwestycje, które uspokoją ruch samochodów, zwiększą dostępność centrum dla innych użytkowników i wprowadzą do niego więcej zieleni. Zmiany mają dotyczyć okolic Pałacu Kultury i Nauki, ulicy Marszałkowskiej (od placu Konstytucji po plac Bankowy), fragmentu Śródmieścia między Alejami Jerozolimskimi i ulicą Świętokrzyską, a od zachodu aleją Jana Pawła II.
Projekt ma być realizowany w formie partnerstwa publiczno-prywatnego.
Nie obyło się bez kontrowersji
W grudniu informowaliśmy o kontrowersjach związanych z postępowaniem. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zwróciło uwagę na fakt, że zabrakło konsultacji społecznych. Zauważyło również, że wyłonienie prywatnego inwestora skomercjalizuje halę. Przedstawiciele stowarzyszenia podkreślają, że w Europie jest wiele przykładów podobnych hal, które działają jako miejskie targowiska. Wskazali również na nieprzejrzystość samej procedury, w której ich zdaniem brakuje wskazań, jakie są kryteria wyboru operatora.
Źródło: tvnwarszawa.pl/UM
Źródło zdjęcia głównego: UM