Na tyłach Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich powstaje ogród deszczowy w zupełnie innym typie niż dotychczas. - Pozwoli to na znacznie większą retencję w porównaniu do tradycyjnych ogrodów deszczowych - zapewniają drogowcy.
Zmiany za Muzeum Niepodległości w alei "Solidarności" Zarząd Dróg Miejskich zapowiadał już maju. W lipcu informowali o rozpoczęciu prac. W ramach inwestycji zniknie zamknięty przed laty parking. Rozpłytowanie pozwoli z kolei na poszerzenie istniejącego skweru. Zdobić go będą nowe drzewa oraz ogród deszczowy.
Ogród w typie gdańskim. Co to znaczy?
"Do tej pory jednak nie odkryliśmy wszystkich kart związanych z ogrodem deszczowym. Będzie on zupełnie inny niż dotychczasowe. Będzie to ogród w tzw. typie gdańskim. To właśnie tamtejsi ogrodnicy byli prekursorami zakładania takich ogrodów w Polsce" - zapowiadają drogowcy i wyjaśniają, na czym to polega: "Do tej pory zakładane przez nas ogrody deszczowe były płaskie. Różnicą między zwykłą rabatą a takim ogrodem był kilkuwarstwowy przekrój i studzienki drenażowe. Woda docierała do ogrodu wąskimi szczelinami. Jest to dobry sposób na dostarczanie wody do ogrodu, ale nie tak efektywny jak w przypadku ogrodów w typie gdańskim".
Natomiast przy budowie ogrodu deszczowego w typie gdańskim teren pod ogród zostaje obniżony. Dzięki temu woda z ulicy spływa do niego grawitacyjnie. Zamiast wąskich szczelin mamy szeroko obniżone krawężniki. W ten sposób zwiększa się znacznie potencjał zielonej retencji takiego ogrodu.
Nawiązują do twórczości słynnej architektki
W zmianach za Muzeum Niepodległości ZDM chce nawiązać do twórczości Aliny Scholtz - słynnej architektki krajobrazu, która w latach 50. XX wieku opracowywała projekt zieleni towarzyszącej trasie W-Z. Pod koniec września będziemy obchodzić 116. rocznicę urodzin architektki, która pracowała również przy odbudowie i rewaloryzacji Ogrodu Saskiego, projekcie zieleni towarzyszącej osiedlu Sady Żoliborskie czy projekcie parku na Powiślu (dziś park Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego).
W przypadku nowego ogrodu na tyłach Muzeum Niepodległości będzie on obniżony względem terenu o około 40 centymetrów. "Usypiemy jeszcze niski wał ziemny (ok. 60 cm wysokości), który będzie dodatkowo zbierał wodę. Wśród zaplanowanych nasadzeń znalazły się m.in. mięta wodna, bodziszek błotny, pełnik europejski czy liliowiec Anzac. Łącznie 40 m kw. nowej zieleni" - wyliczają drogowcy.
Jesienią przybierają zjawiskowe barwy
Nowy ogród deszczowy zdobić będzie nie tylko zieleń niska. Znalazło się także miejsce na nowe drzewa. Dokładnie trzy ambrowce balsamiczne, które jesienią przybierają zjawiskowe barwy. Mieszkańcy będą mogli przekonać się o tym już w tym roku, bo drzewa udało się posadzić już teraz, mimo środka lata.
Drzewa co do zasady najlepiej sadzić wiosną lub jesienią. Wspomniane ambrowce były jednak przygotowane na nietypową dla sadzenia porę roku. Drzewa te wyrosły bowiem w donicach.
Z reguły nie jest łatwo znaleźć takie drzewa dostępne w szkółkach. Zwłaszcza gdy chce się posadzić większą liczbę. Drzewa o szerokim pniu są zazwyczaj uprawiane w ziemi i wiosna oraz jesień są najlepszym czasem na ich wykopanie i przesadzenie. "Można próbować zaplanować nasadzenia i zawczasu wykopać drzewa w stanie bezlistnym oraz umieścić je wraz z bryłą korzeniową w odpowiednich pojemnikach pozwalających na rozwój drobnych korzeni bez ich przerastania. Z tego sposobu czasem korzystamy" - przyznaje ZDM.
W przygotowaniach do nasadzeń drzew ogranicza jednak moment podpisania umowy z wykonawcą. "Często zanim ją podpiszemy, mija czas na takie przygotowania. W przypadku ambrowców w al. 'Solidarności' wykonawcy udało się jednak znaleźć w szkółkach trzy wystarczająco duże drzewa wyprodukowane w donicach i już teraz mogą rosnąć w docelowym miejscu" - podkreślają drogowcy.
Historia Pałacu Przebendowskich
XVIII-wieczny Pałac Przebendowskich znajdujący się pomiędzy jezdniami trasy W-Z został poważnie zniszczony podczas Powstania Warszawskiego. Wybudowano go w latach 1948-49. W latach PRL mieściło się w nim Muzeum Lenina. Od 1990 roku jest siedzibą Muzeum Niepodległości. W latach 2000-2009 w jednej z sal zabytku działało kino Paradiso. W 2021 roku zakończył się trwający trzy lata kompleksowy remont budynku.
Autorka/Autor: katke
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa