Janusz Janowski nowym dyrektorem Zachęty. Oficjalnie

Autor:
katke/r
Źródło:
PAP
Janowski ma stanąć na czele Zachęty
Janowski ma stanąć na czele ZachętyTVN24
wideo 2/2
TVN24Janowski ma stanąć na czele Zachęty

Janusz Janowski objął stanowisko dyrektora Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie - poinformowało w poniedziałek w oficjalnym komunikacie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego kadencja potrwa cztery lata.

Jak wyjaśniono, "w poniedziałek nowy dyrektor w obecności podsekretarz stanu w MKiDN Wandy Zwinogrodzkiej oraz dyrektora generalnego Ministerstwa Jarosława Czuby spotkał się z zespołem".

"Pierwszy rok kadencji dyrektora Janowskiego upływać będzie przede wszystkim pod znakiem kontynuacji najważniejszych działań programowych i wzmacniania zasobów instytucji" - napisano w komunikacie. Zaznaczono, że "nowy dyrektor zamierza realizować w roku bieżącym rozpoczęte projekty wystawiennicze" oraz że "będzie kontynuować wieloletnie działania inwestycyjne i projekty międzynarodowe".

Program dyrektora Janusz Janowskiego na lata 2022-25 znaleźć można na stronie MKiDN.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński 30 listopada 2021 roku przekazał do związków zawodowych i stowarzyszeń twórczych informację o zamiarze powołania Janusza Janowskiego na dyrektora Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.

Kim jest Janusz Janowski?

Resort kultury przypomniał, że Janusz Stanisław Janowski "jest malarzem, teoretykiem i historykiem sztuki, kuratorem, muzykiem jazzowym, doktorem nauk humanistycznych, członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego". "Od października 2014 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2004 r. współzakładał Pomorskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Był także współtwórcą oraz współprowadzącym programu "Republika Sztuki" - napisano w informacji.

Wyjaśniono, że Janowski jest też "redaktorem naczelnym ukazującego się od 2017 roku kwartalnika artystycznego +ArsForum+, autorem publikacji z zakresu teorii i historii sztuki oraz filozofii". "W latach 2002-2014 był koordynatorem merytorycznym wszystkich projektów artystyczno-wystawienniczych Zarządu Okręgu ZPAP w Gdańsku, w latach 2004-2006 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Artystycznej ZPAP, a w latach 2006–2014 - Prezesa Zarządu Okręgu ZPAP w Gdańsku" - zaznaczono.

Janowski zastąpił na stanowisku dyrektora Zachęty Hannę Wróblewską, której kadencja upłynęła 31 grudnia 2021 roku.

Autor:katke/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Danuta Matloch / MKiDN

Pozostałe wiadomości