Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

"Rozpłytowanie" na placu Wilsona
Trwa akcja "rozpłytowania"
Źródło: ZDM
Zarząd Dróg Miejskich chwali się "rozpłytowaniami" miasta. Prace prowadzone są na ulicach Filtrowej i Świętojerskiej oraz na placu Wilsona. Zamiast betonu pojawią się tam rośliny.

Urzędnicy w komunikacie prasowym opisują: "Rozkuwamy stary asfalt, ściągamy kostkę, płyty i sadzimy zieleń. Cały ten proces nazywamy rozpłytowaniem". 

Zielono i bezpieczniej na Filtrowej

Na ulicy Filtrowej drogowcy pracują po północnej stronie ulicy na odcinku od Raszyńskiej do pl. Narutowicza.

"Rozpłytowanie przechodzi część szerokiego chodnika między tamtejszymi budynkami a torowiskiem tramwajowym. Pozostała część – bliżej zabudowań – przechodzi z kolei remont. Roboty są na ukończeniu. Pozostało przede wszystkim posadzić nową zieleń. Rozpłytowanie na .Filtrowej poza zazielenieniem ulicy ma jednak jeszcze drugie dno" - informują przedstawiciele ZDM-u.

Wprowadzane na Filtrowej zmiany mają poprawić bezpieczeństwo pieszych. Dotychczas na rozkuwanym fragmencie chodnika parkowały samochody. Jednak na wyznaczone tam miejsca nie dało się wjechać od strony jezdni. Trzeba było przejechać przez torowisko i następnie dostać się do wybranego miejsca chodnikiem.

"Chodnik chociaż szeroki – nawet po odjęciu części przeznaczonej na parkowanie – wciąż był za wąski, by mogli się nim bezpiecznie poruszać piesi i samochody. Taka organizacja ruchu była niewygodna dla jego uczestników i mogła prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Ponadto kierowcy zniszczyli słupki wygradzające bliżej pl. Narutowicza i nielegalnie wyjeżdżali z tego parkingu przez torowisko i przejście dla pieszych. Wobec tego wszystkiego likwidacja parkowania na nieprzystosowanym do tego fragmencie ul. Filtrowej była więc konieczna" - twierdzi ZDM.

Cztery ogrody deszczowe

"Rozpłytowanie" przeprowadzane jest również na ulicy Świętojerskiej. W tym przypadku drogowcy zlikwidują kostkę brukową między drzewami rosnącymi po południowej stronie ulicy wzdłuż Ogrodu Krasińskich. Zlikwidują także zbędny fragment chodnika na Anielewicza w południowo-zachodnim rogu skrzyżowania z Andersa. Prace te prowadzone są w ramach budowy nowej drogi dla rowerów wzdłuż Andersa.

"Dodatkowo posadzimy tysiące krzewów i bylin oraz założymy rabaty kwiatowe. Pojawią się także cztery ogrody deszczowe o łącznej powierzchni niemal 100 m kw. Będą zbierać nadmiar wody opadowej, wprowadzając ją z powrotem do ekosystemu" - zapowiada ZDM.

Na placu Wilsona "rozpłytowanie" społeczne

Rozpłytowanie na placu Wilsona to projekt z budżetu obywatelskiego. Pierwotnie zakładał jedynie "odbetonowanie" fragmentu placu przed kinem Wisła.

"Tak też się stanie – posadzone zostaną tam nowe drzewa. Zieleń pojawi się także na krańcach chodnika przed kinem, w pobliżu przejść dla pieszych. Podobnie przy wlocie z ul. Krasińskiego, a bliżej ul. Mickiewicza posadzimy jeszcze jedno drzewo. Zastąpi rosnącą tam robinię, która zostanie przesadzona" - opisują urzędnicy.

"Jednak nie tylko pod Kinem Wisła mamy zbędne połacie betonu. Dlatego rozszerzyliśmy obywatelski projekt. Dzięki temu więcej zieleni pojawi się na wszystkich wlotach na plac. Na ul. Krasińskiego między placem a ul. Karpińskiego powstanie żywopłot wzdłuż chodnika po północnej stronie drogi. Uzupełnione zostaną również istniejące szpalery drzew. Z drugiej strony ulicy – przy zachodnim wlocie – pojawią się nowe krzewy. Podobnie na południowym wlocie z ul. Mickiewicza, w okolicy przejścia dla pieszych po zachodniej stronie ulicy" - dodają.

Zmiany czekają też chodnik po północnej stronie placu, między ulicami Mickiewicza i Słowackiego. Tam zostaną posadzone trzy nowe drzewa otoczone krzewami. Na samej Słowackiego pojawi się z kolei osiem drzew oraz żywopłot. Nowy szpaler będzie sięgał do ul. Kątowej. Tym sposobem na pl. Wilsona pojawi się 18 nowych drzew oraz ok. 1500 m kw. krzewów.

Czytaj także: