Biurowce z lat 90. znikają z krajobrazu. Niedawno uchodziły za nowoczesne

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rozbiórka biurowca Atrium International
Rozbiórka biurowca Atrium International Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Rozbiórka biurowca Atrium International Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Stoją przy tej samej ulicy. Oba wybudowano w latach 90. Jeden właśnie jest wyburzany, niechybną rozbiórkę drugiego na razie odłożono w czasie. W ich miejsce powstaną nowe, znacznie wyższe bryły. Dlaczego dwa stosunkowo młode budynki muszą zniknąć z krajobrazu miasta?

Jeszcze kilkanaście lat temu uchodziły za nowoczesne i efektowne, górowały nad okolicą. Dziś są tylko skromnym i niemodnym sąsiadem wieżowców, które wyrosły w Śródmieściu i na Woli. Choć nie tak stare, bo wybudowane w latach 90., sześciokondygnacyjny Atrium International i o wiele wyższy, bo liczący 22 piętra Ilmet, przeznaczono do rozbiórki. Inwestorzy zaplanowali w ich miejsce wyższe, bardziej funkcjonalne i przystające do obecnych potrzeb biurowce.

Upper One zastąpi Atrium International

W przypadku wybudowanego w 1995 roku przy alei Jana Pawła II Atrium International rozbiórka trwa w najlepsze od kilku miesięcy. W 2019 zakupił go Strabag Real Estate. Dwa lata później otrzymał pozwolenie na rozbiórkę. Inwestora zapytaliśmy na jakim etapie są prace.

- Zakończyliśmy rozbiórki miękkie, demontując i przekazując do recyklingu wszystkie możliwe elementy wykończeniowe i budowlane. Według naszych założeń 70 procent materiałów zostanie przeznaczona do odzysku lub ponownego użycia. Dla przykładu, dzięki współpracy z Fundacją BRDA wysłaliśmy do Ukrainy 200 okien wymontowanych z Atrium International, które posłużą do odbudowy zniszczeń wojennych - przekazał Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający STRABAG Real Estate.

- Aktualnie, przy użyciu ciężkiego sprzętu, rozbieramy konstrukcję budynku. Nasz harmonogram zakłada, że do połowy roku wyburzymy nadziemie i rozpoczniemy wieloetapowe prace w podziemiu oraz przygotowania do obudowy wykopu. Jeszcze w maju zacznie też znikać ogród zimowy, będący łącznikiem z Atrium Tower - dodaje Ciesielski.

Dyrektor STRABAG Real Estate poinformował, że prace rozbiórkowe zakończą się w drugiej połowie tego roku. Bezpośrednio po rozbiórce rozpocznie się budowa nowego obiektu.

- W miejsce Atrium International powstanie kompleks Upper One: 34-kondygnacyjny wysokościowiec o przeznaczeniu biurowym i 17-kondygnacyjny hotel - wyjaśnił Ciesielski. I zaznaczył, że będzie to pierwszy w Polsce wieżowiec wyposażony w system geotermii. Wewnątrz powstanie blisko 36 tys. m kw. powierzchni biurowej i około 11 tys. m kw. przestrzeni hotelowej. Budynek ma powstać do 2026 roku.  

W Ilmecie zamieszkali uchodźcy, ale jego los jest przesądzony

Ponad 80-metrowy, wzniesiony w latach 1995-1997, budynek Ilmetu stoi tuż przy stacji metra Rondo ONZ. Przez wiele lat znakiem rozpoznawczym wieżowca było umiejscowione na jego dachu obracające się logo firmy Mercedes-Benz. Los Ilmetu jest od wielu lat przesądzony. Pierwsze informacje o tym, że budynek zostanie wyburzony pojawiały się już w 2011 roku. Ale ostateczna decyzja o rozbiórce została podjęta w 2021 roku. Likwidacja obiektu miała zostać przeprowadzona w ciągu kolejnych kilkunastu miesięcy.

Jednak w ubiegłym roku prace nad harmonogramem wyburzeń zostały wstrzymane. Po wybuchu wojny w Ukrainie w lutym 2022 roku inwestor w porozumieniu ze stołecznym ratuszem przygotował w opuszczonym biurowcu tymczasowe miejsce schronienia dla uchodźców. Powstały pokoje dwu- lub trzy-osobowe, a także kąciki zabawy dla dzieci, kuchnie oraz toalety. Miejsca planowano wstępnie dla 500 osób. Po niewielkich perturbacjach udało się zakwaterować ponad 200.

Od tego czasu minął już nieco ponad rok. Czy w budynku wciąż są uchodźcy?

- W budynku wciąż przebywa około 300 osób. Ich pobyt jest koordynowany przez miasto stołeczne Warszawa - przekazał redakcji tvnwarszawa.pl Piotr Srokosz, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. - Wkrótce rozpoczniemy główną fazę rozbiórki Ilmetu. Niektóre elementy – bez wpływu na przebywające w budynku osoby – były demontowane już wcześniej - wyjaśnił.

Jak długo będą przebywać tu uchodźcy nie wie też stołeczny ratusz. - W budynku Ilmet przy alei Jana Pawła II 15 obecnie przebywa 228 uchodźców z Ukrainy. Na ten moment nie ma określonej granicy czasowej dotyczącej pobytu zakwaterowanych osób w budynku - poinformowała Marcelina Bogdanowicz z wydziału prasowego urzędu miasta.

Kiedy rozpocznie się zapowiadana rozbiórka? Konkretnego terminu jeszcze nie ma.

Dlaczego je rozbierają? Argumenty, których nie widać

Dlaczego zaledwie 30-letnie budynki są wyburzane? Trudno uwierzyć w to, że są tak przestarzałe, że nie nadają się do użytku.

- Budynki starzeją się w różny sposób. To starzenie się ma dwa aspekty: techniczny lub materiałowy oraz funkcjonalny. W przypadku tych dwóch konkretnych budynków aspekt funkcjonalny miał duże znaczenie. W latach 90. budynki były projektowane inaczej niż obecnie, pod względem głębokości piętra, czyli jego doświetlenia i elastyczności powierzchni. Aktualnie najważniejsza w projektowaniu jest elastyczność. Po pandemii COVID-19 przyjęła się praca hybrydowa, a to spowodowało, że w powierzchniach biurowych trzeba często zmieniać aranżacje. A do takich zmian konieczna jest odpowiednia konstrukcja oraz odpowiednio zaprojektowana instalacja - wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Agnieszka Jachowicz z Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych. 

Ekspertka zaznacza, że biur w tych budynkach nikt już nie chciał wynajmować. Właśnie ze względu na doświetlenie oraz instalacje, których przeróbka mogła być po prostu zbyt kosztowna.

- Jeśli przechodzień mija wyburzany budynek, który według niego miał bardzo ładną elewację i był w jego odczuciu budynkiem nowym, może to ocenić w kategorii marnotrawstwa. Bardzo ważna jest kwestia opłacalności. Inwestor musi zastanowić się, czy istnieją biznesowe przesłanki, aby budynek dostosowywać do aktualnych wymogów, a w tym ESG, czyli kryteriów związanych z zeroemisyjnością i oszczędzaniem energii. Musi też zastanowić się, czy opłaca się adaptować taki obiekt do tego, aby był przyjazny dla ludzi i odpowiednio funkcjonalny. Często okazuje się, że taka adaptacja jest nieefektywna biznesowo i lepiej jest postawić nowy budynek - wskazuje Jachowicz.   Podkreśla też, że poczucie marnotrawstwa może być złudne również z innego powodu. - Aktualnie większość firm deweloperskich wprowadza u siebie gospodarkę cyrkularną. To oznacza działanie, które polega na tym, że nie gruzuje się wszystkiego, tylko w miarę możliwości próbuje się odzyskiwać materiały. Wiele elementów rozbieranej konstrukcji można z sukcesem wykorzystać w innych budynkach - powiedziała przedstawicielka PINK.

Przykładem takiego ponownego wykorzystania są wspomniane wcześniej okna burzonego właśnie Atrium International.

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratusz podpisał umowę z wykonawcą na przebudowę kwartału miasta z ulicami Złotą i Zgoda. To około 2,5 hektara. Prace pochłoną 49,1 miliona złotych. Zasadzone zostaną drzewa i krzewy, pojawi się mała architektura i przestrzeń dla pieszych. Natomiast parkowanie zostanie przeniesione pod ziemię.

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na tyłach Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich rozpoczęły się prace przy urządzaniu ogrodu deszczowego. Zieleń pojawi się w miejscu betonowego, nieużywanego od wielu lat parkingu.

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulicami Muranowa 22 lipca już po raz 13. przejdzie Marsz Pamięci organizowany przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. W tym roku będzie poświęcony rabinom getta warszawskiego. Zakończy się przy ulicy Dzielnej, gdzie zostanie odsłonięta instalacja artystyczna, prezentująca abstrakcyjną wizję spotkania myśli z rzeczywistością.

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia na jeziorze Żabim w Wawrze. Służby wciągnęły z wody człowieka. Reanimacja nie przyniosła skutku.

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Motocyklista został ranny po zderzeniu z kierowcą auta osobowego w Zalesiu Górnym pod Piasecznem. Jak ustalili wstępnie policjanci, przyczyną wypadku było nieustąpienie pierwszeństwa.

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura podejrzewa Victora A. o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wraz z innymi osobami zamieszkującymi w Nigerii brał udział w oszustwach. Do jego zadań należało przyjmowanie wpłat od pokrzywdzonych.

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Próba pokonania zakrętu na hulajnodze elektrycznej okazała się dla 17-lataka bolesna. Chłopak uderzył w ogrodzenie. Policjanci ustalili, że był pijany. Czekają go konsekwencje prawne i finansowe.

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

Źródło:
PAP

Pod zaparkowanym na ulicy 11 Listopada aucie zapadła się jezdnia. W wydostaniu pojazdu właścicielowi pomogli strażnicy miejscy.

Pod autem zapadła się jezdnia

Pod autem zapadła się jezdnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl