Od rana wskaźniki stacji pomiarowych w stolicy świecą na pomarańczowo lub czerwono, co oznacza, że przekroczono normy jakości powietrza.
"W dniu 23 lutego 2021 r. na obszarze całego województwa mazowieckiego, w tym na obszarze całej Warszawy, istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 (100 µg/m3)" - zakomunikował we wtorek rano urząd miasta.
Apel i zakazy
Wydał również zalecenia, by unikać przebywania na dworze, wietrzenia pomieszczeń oraz zrezygnować z aktywności fizycznej na zewnątrz. Jak podkreślił ratusz, zalecenia kierowane są do wszystkich mieszkańców, szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych.
"Apelujemy o: pozostanie w domach, jeżeli jest to możliwe, informowanie straży miejskiej o podejrzeniach spalania odpadów, ograniczenie korzystania z transportu" - czytamy w komunikacie.
Miasto podkreśliło również, że obowiązuje zakaz rekreacyjnego palenia w kominkach, zakaz rozpalania grilli i ognisk oraz zakaz używania dmuchaw do liści.
Smog
Jak zaznaczyło tvnmeteo.pl, we wtorek wiele polskich miast spowił smog. W niektórych sytuację określa się nawet jako fatalną. Najgorzej rano było w Grudziądzu, gdzie stężenie pyłu PM10 przekroczyło normę nawet sześciokrotnie. Portal przypomina też o tym, kiedy mowa o dobrej jakości powietrzu - gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.
Autorka/Autor: katke/ran
Źródło: tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl